Laurinkai
22.08.17,12:39
Ahoj poraďáci. Nedá mi, nepoložiť Vám jednu otázku. Stretol sa niekto z Vás s takou vecou, že notár vedie dedičské konanie tak, že nie sú naraz prítomní všetci potencionálni dediči, ale každý samostatne, lebo jeden z nich si nepraje stretnúť sa s ostatnými potencionálnymi dedičmi? Aby to bolo úplné uvádzam, že poručiteľ zanechal závet. No len sa spýtal, či o nej vieme, ale neprečítal nám ju. Ja síce viem, čo v nej je. Ale nie je nejaký čudný postup? Čo s tým? Mám sa sťažovať na notára?
Mária27
22.08.17,10:54
Môže ísť o predbežné vyšetrenie, kde sa zisťujú účastníci, majetok aj závet.
Podľa § 177 CMP Súd umožní nahliadnuť do závetu tomu, kto osvedčí, že má na tom právny záujem.
Pozri okolo neho ostatné paragrafy, prípadne si daj vyhľadať napr. slovo "dedič"

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-161
Laurinkai
22.08.17,12:46
Predbežné už prebehlo tak, že vybavovateľa pohrebu predvolali a ten povedal mená všetkých dedičov. Takže si myslím, že nás mal zvolať všetkých naraz. Aj u otca bola závet a boli sme tam všetci naraz. Ja tomu nerozumiem, prečo to takto robí.
branislavp
22.08.17,15:52
Určite toto nie je správny postup notára. Jeho konanie vyvoláva nedôveryhodnosť. Čo asi notár individuálnym predvolávaním rieši......, keď, už má všetko, čo potrebuje k ded. prejednaniu, či ešte náhodou nekorešponduje s katastrom , ale k tomu nepotrebuje samostatné návštevy dedičov na svojom notariáte. Keď sa chceš sťažovať v tejto veci na notára, tak sa obráť na súd, ktorý práve vybral tohto notára k prejednaniu. V sťažnosti uveď tie skutočnosti.
branislavp
22.08.17,16:00
Laurinkai, máš pravdu, notár keď poznal dedičov, Vás mal predvolať všetkých dedičov naraz a oboznámiť so závetom.. Ak sa niektorí z dedičov nemôže dostaviť, tak splnomocní niekoho k zastupovaniu na ded.konaní.Každý dedič má právo nahliadnuť do spisu u notára, prečítať si všetko, čo v spise po poručiteľovi je pripravené u notára k ded.konaniu. Za to sa platí poplatok. Ak niečo nie je zrozumiteľné, aj opakovane môžeš nahliadnuť do spisu, aj si robiť z neho výpisky(za to sa neplatí), ale na požiadanie fotokópie listiny si notár účtuje poplatpk.
Laurinkai
23.08.17,04:44
Ďakujem Vám všetkým za radu a podporu. Určite to nenechám na náhodu. Pôjdem za tým. Prekonzultujem to aj s iným notárom.