rrrrr
25.07.06,12:14
Dobrý deň,
neviete ako bude fungovať vracanie preplatkov a platenie nedoplatkov z hľadiska dane z príjmu?
Čítala som, že preplatky z RZ ZP sa budú považovať za ostatné príjmy a z toho my vyplýva,že ľudia si budú musieť podávať sami daňové priznanie na DzP FO. A tento ostatný príjem sa zdaní až v daň. priznaní.
Nedoplatky budú znižovať základ dane v mesiaci ich doplatenia alebo tiež až v ročnom zúčtovaní príp. daňovom priznaní?
Poraďte prosím. Ďakujem.
7Ingrid7
25.07.06,10:17
Takáto odpoveď prišla z DRSR:
- nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je u daňovníka s príjmami zo závislej činnosti (zamestnanca) poistným, ktoré je povinný platiť zamestnanec (§ 5 ods. 8 zákona č.595/2003 z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) a znižuje úhrn jeho zdaniteľných príjmov v mesiaci zaplatenia tohto nedoplatku - § 35 citovaného zákona (resp. zníži úhrn jeho ročných príjmov zo závislej činnosti pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň alebo pri podaní daňového priznania napr. v prípade, že zaplatí nedoplatok poštovou poukážkou v prípade, že v danom mesiaci nemá príjem),

- preplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. k) zákona o dani z príjmov tzn., že zamestnancovi v čase vyplatenia preplatku prostredníctvom zamestnávateľa neovplyvní úhrn jeho príjmov ani základ dane (pri spracovaní mzdy sa bude chovať ako príplatok k čistej mzde). Zamestnancovi v tomto prípade nie je možné vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2006 z dôvodu, že má iný druh zdaniteľného príjmu a preto je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 zákona.

- ustanovenie § 8 ods.3 zákona o dani z príjmov sa týka vyčíslenia základu dane daňovníkom -fyzickou osobou, ktorému plynul príjem podľa § 8 ods.1 písm. k) zákona o dani z príjmov. (Zamestnávateľa ako platiteľa dane sa týka len § 5 a s ním súvisiace ustanovenia - § 35 až 39, § 43 citovaného zákona).

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
rrrrr
26.07.06,05:54
Dakujem, takze ked im to zrazim teraz,tak im to znizi zaklad dane. preplatok iba vyplatim a ine ma nezaujima.
este raz dakujem.
wictor576
26.07.06,10:13
Zdravím!

Ja by som mal ešte jednu otázku: chová sa niekde táto suma nedoplatku/preplatku špeciálne? Treba to započítať aj do odvodov na zostave Potvrdenie a zrazených preddavkoch? Má niekto nejaké informácie o tom?

Vďaka!
MajaV
26.07.06,10:45
Zdravím!

Ja by som mal ešte jednu otázku: chová sa niekde táto suma nedoplatku/preplatku špeciálne? Treba to započítať aj do odvodov na zostave Potvrdenie a zrazených preddavkoch? Má niekto nejaké informácie o tom?

Vďaka!

Nedoplatok z RZ sa zahŕňa do riadku 03 (poistné a príspevky) v "Potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti".
wictor576
26.07.06,11:42
Nedoplatok z RZ sa zahŕňa do riadku 03 (poistné a príspevky) v "Potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti".

A čo pri preplatku? Treba to odpočítať z riadku 3 ? Ináč viacero ľudí má taký názor, že to vôbec netreba započítať do riadku 3, keďže tam musia byť len preddavky...
MajaV
27.07.06,05:29
Myslím, že preplatky tam byť nemajú, bude to príjem podľa § 8 v daňovom priznaní. K nedoplatku citujem z poučenia k vyplneniu potvrdenia o príjmoch:

Riadok 03 – uvedie sa zrazené poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitných predpisov. V tomto riadku sa uvedie aj nedoplatok poistného, ktorý vyplynul z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie.
wictor576
27.07.06,08:01
Potom pravdepodobne preplatky nemajú byť ani v riadku 01, keďže tam je len príjem podľa §5. Takto potom vychádza riadok 04 ako r.01 - r.03

Poslal som aj mail na daňové riaditeľstvo, keď dostanem odpoveď, nakopírujem to sem...
wictor576
27.07.06,08:17
Ešte jedna vec mi napadá: preplatok (ako aj nedoplatok) započítam na mesačnom výkazu v danom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Ale keď ten preplatok neuvediem v riadku 03 (potvrdenie), tak suma všetkých mesačných výkazov sa nebude rovnať sume v riadku 03 na potvrdení. Nebude to problém?
azuz
27.07.06,08:24
Ešte jedna vec mi napadá: preplatok (ako aj nedoplatok) započítam na mesačnom výkazu v danom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Ale keď ten preplatok neuvediem v riadku 03 (potvrdenie), tak suma všetkých mesačných výkazov sa nebude rovnať sume v riadku 03 na potvrdení. Nebude to problém?
Preplatok (nedoplatok) nezapočítavaš do mesačného výkazu. Výsledky ročného zúčtovania ZP sa vykazujú zvlášť na Oznámení zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov (príloha č. 14 k vyhláške k RZZP), ktoré musíš za zamestnávateľa vyplniť a odovzdať na príslušnej ZP do 31.8.2006.
wictor576
27.07.06,09:01
Ale keď ani nedoplatok nezapočítam do mesačného výkazu, kým do riadku 03 potvrdenia o príjmoch ano, tak zase mám ten istý problém, ako v príspevku 9 - suma mesačných výkazov sa nebude rovnať riadku 03 potvrdenia...
wictor576
27.07.06,09:16
Podľa mňa nedoplatok musí byť započítaný do výkazu, keďže to treba zaplatiť v tom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Oznámenie ja ďalšia vec. Ale keď do poisťovne pošlem x korún, tak na výkaze nemôže byť iná suma ako x, nie? S tým, že preplatok nezapočítam, súhlasím, lebo keby som to aj započítal, aj zrazil zamestnancovi, tak by do dostal už 2x.
jankasm
27.07.06,09:33
Podľa mňa nedoplatok musí byť započítaný do výkazu, keďže to treba zaplatiť v tom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Oznámenie ja ďalšia vec. Ale keď do poisťovne pošlem x korún, tak na výkaze nemôže byť iná suma ako x, nie? S tým, že preplatok nezapočítam, súhlasím, lebo keby som to aj započítal, aj zrazil zamestnancovi, tak by do dostal už 2x.

Ja myslím, že nedoplatok by sa nemal posielať spolu so sumou mesačného poistného. Suma, ktorú oznámim na ZP na Oznámení o výsledkoch RZZP ako nedoplatok, by mala ísť podľa mňa samostatnou platbou.
Čo sa týka tej súhrnnej sumy mesačných výkazov, tak možno sa to chápe ta, že RZ je tiež vlastne výkaz (taký ročný) a suma z neho by sa vlastne mala pripočítať alebo odpočítať od súm výkazov.
Ak som to doplietla, dúfam, že ma niekto opraví. :o
azuz
28.07.06,06:11
Podľa mňa nedoplatok musí byť započítaný do výkazu, keďže to treba zaplatiť v tom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Oznámenie ja ďalšia vec. Ale keď do poisťovne pošlem x korún, tak na výkaze nemôže byť iná suma ako x, nie? S tým, že preplatok nezapočítam, súhlasím, lebo keby som to aj započítal, aj zrazil zamestnancovi, tak by do dostal už 2x.
Preplatok alebo nedoplatok, ktorý vypočítaš na Oznámení.... (sú tam zahrnuté aj preplatky a nedoplatky za zamestnancov) musí byť uhradený najneskôr do 30.9.2006 - teda nie v tom mesiaci.
V tomto tlačive zosumuješ:
1. výsledný preplatok (nedoplatok) za zamestnancov,
2. výsledný preplatok (nedoplatok)za zamestnávateľa,
3. neuhradené záväzky zamestnávateľa za rok 2005
4. ostatné neuhradené záväzky.
Až výslednú sumu odvedieš na príslušnú ZP alebo ak je to preplatok tak o ňu na tomto tlačive požiadaš.
KEJKA
28.07.06,08:04
Až výslednú sumu odvedieš na príslušnú ZP alebo ak je to preplatok tak o ňu na tomto tlačive požiadaš.
================================================== =========

a táto suma sa má podľa pani z VšZP SP uhradiť pod osobitným symbolom 992005 alebo 200599, už neviem presne.
Ale toto su už drobnosti, ešte sa to dozvieme......
azuz
28.07.06,08:23
a táto suma sa má podľa pani z SP
Len si chcem ujasniť - nemyslela si ZP (nie SP)?
rrrrr
28.07.06,08:54
Teraz si pozeram stranku VsZP a tam uvadzaju,ze vysledky z RZ ZP pod 100Sk sa neuhradzaju. Podla mna u zamestnancov, ktorym robime mi RZ ZP a vysiel nedoplatok alebo preplatok pod 100 Sk /cize bude sa uvadzaj aj v oznamenie o preplatkoch a nedoplatkoch pre zdr.poistovne/ by sa mal vyuctovat. Vsak potom nebude sediet oznamenie zdr.poistovni a zaplatena suma.
Ma s tym uz niekto skusenost.
jankasm
28.07.06,09:13
Teraz si pozeram stranku VsZP a tam uvadzaju,ze vysledky z RZ ZP pod 100Sk sa neuhradzaju. Podla mna u zamestnancov, ktorym robime mi RZ ZP a vysiel nedoplatok alebo preplatok pod 100 Sk /cize bude sa uvadzaj aj v oznamenie o preplatkoch a nedoplatkoch pre zdr.poistovne/ by sa mal vyuctovat. Vsak potom nebude sediet oznamenie zdr.poistovni a zaplatena suma.
Ma s tym uz niekto skusenost.

Výsledky RZZP pod 100,-Sk sa neuhradzajú, to je pravda. Ale sú tým myslené celkové výsledky. To znamená, že ak robí zamestnávateľ RZZP za zamestnancov a vyjde mu napr. nedoplatok za všetkých a aj za seba 500,-Sk tak sa posudzuje ten, a nie zvlášť za každého zamestnanca. Ak by si ovšem robil RZZP sám zamestnanec a vyšiel by mu nedoplatok napr. 99,-Sk v tom prípade on ho platiť nemusí.
rrrrr
28.07.06,10:11
Oni myslia nedoplatok alebo preplatok u jednotlivych zamestnancov. Tak mi to povedala na VsZP.
jankasm
28.07.06,10:31
Oni myslia nedoplatok alebo preplatok u jednotlivych zamestnancov. Tak mi to povedala na VsZP.

Tak potom nerozumiem. Ja som volala na spoločnú a tam mi bolo povedané, že oznámiť a zraziť aj keď bol nedoplatok zamestnanca len 80,-SK. Nedoplatok zamestnávateľa bol cez 200,-Sk.
rrrrr
28.07.06,10:52
Ja tiez uz tomu nerozumiem,ak bude mat niekto podrobnejsie informacie,tak budem rada ak sa s nami podeli.
wictor576
28.07.06,15:11
Konečne som dostal odpoveď z DRSR z Banskej Bystrice:

Bibiana Kamenská wrote:
> K podaniu uvádzame:
> - nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je poistným, ktoré je povinný zaplatiť zamestnanec (znižuje úhrn jeho zdaniteľných príjmov v mesiaci zaplatenia - ak ho zaplatí prostredníctvom zamestnávateľa) . V predmetnom tlačive potvrdenia sa tento prostredníctvom zamestnávateľa zrazený nedoplatok uvádza v úhrne poistného a príspevkov v r.03. V tomto riadku sa v sume -z toho poistné na verejné zdravotné poistenie uvádzajú len preddavky na verejné zdravotné poistenie bežného zdaňovacieho obdobia, ktoré je povinný platiť zamnestnanec.
> - preplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia sa v predmetnom potvrdení neuvádza z dôvodu, že ide o ostatný príjem v zmysle § 8 ods.1 písm.k) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Zamestnancovi v tomto prípade nie je možné vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň, je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 citovaného zákona, nakoľko má okrem príjmov zo závislej činnosti aj iný druh príjmov podliehajúcich dani z príjmov fyzických osôb.
> Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
Maňaska
01.08.06,12:02
Dobrý deň,
Zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie za zamestnanca /za rok 2005/, ktorý však ukončil pracovný pomer 31.12.2005.
1 - Ako má postupovať bývalý zamestnávateľ? Nedoplatok za zamestnávateľa /za seba/ zúčtuje a nedoplatok za zamestnanca len oznámi zamestnancovi, a ten si ho vysporiada sám so ZP?
2 - V prípade, že bývalý zamestnávateľ pošle zamestnancovi oznámenie, môže nedoplatok z RZ tohto zamestnanca zúčtovať nový zamestnávateľ /od 1.1.2006/vo výplate ?
Ďakujem
Kristína
01.08.06,12:22
Viem, že je tu reč o preplatkoch a nedplatkoch z RZ ZP, ale akosi hrozivo mi vyznieva informácia z tlače, že ľudí, ktorí nepodali ročné zúčtovanie, nahlásia zdravotné poisťovne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A hneď sa vyhrážajú pokutami.
A čo ak kopec ľudí nemalo povinnosť vykonať RZ? Aj tých tam nahlásia? Veď poisťovne to nemusia vedieť.
jankasm
01.08.06,12:24
Viem, že je tu reč o preplatkoch a nedplatkoch z RZ ZP, ale akosi hrozivo mi vyznieva informácia z tlače, že ľudí, ktorí nepodali ročné zúčtovanie, nahlásia zdravotné poisťovne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A hneď sa vyhrážajú pokutami.
A čo ak kopec ľudí nemalo povinnosť vykonať RZ? Aj tých tam nahlásia? Veď poisťovne to nemusia vedieť.

Určite sa to netýka tých, ktorí nemali povinnosť podať RZZP. Môžu nahlásiť len tých, u ktorých na 100% vedia, že museli podať RZZP napr. SZČO. U zamestnancov to môžu zistiť len kontrolou u zamestnávateľa.
buba
16.08.06,05:50
idem robiť oznámenie zamestnávateľa o prepl . a nedopl. ku 31.8.06 . Robila som dvom zamestnancom RZ a dvaja , ktorí si robili mi nahlásili nedoplatok teraz neviem do prílohy píšem za tých dvoch čo som ja robila nedopl. ZC aj ZĽ ale u tých čo si robili sami asi len nedoplatok ZĽ alebo ako
katkaj
16.08.06,05:52
idem robiť oznámenie zamestnávateľa o prepl . a nedopl. ku 31.8.06 . Robila som dvom zamestnancom RZ a dvaja , ktorí si robili mi nahlásili nedoplatok teraz neviem do prílohy píšem za tých dvoch čo som ja robila nedopl. ZC aj ZĽ ale u tých čo si robili sami asi len nedoplatok ZĽ alebo ako

Zamestnanci ktorí si robili sami RZZP ti oznámili len tvoj nedoplatok/preplatok ako zamestnávateľa. Za seba si nedoplatok/preplatok vysporiadajú sami :)
buba
16.08.06,05:59
no asi to tak bude , len mňa pomýlilo, že som im to robila ja tak viem koľko majú nedoplatok ale na tom oznámení je vlastne len nedoplatok zamestnávateľa , takže díky na našepkanie.
Jozef Mihál
16.08.06,08:59
Viem, že je tu reč o preplatkoch a nedplatkoch z RZ ZP, ale akosi hrozivo mi vyznieva informácia z tlače, že ľudí, ktorí nepodali ročné zúčtovanie, nahlásia zdravotné poisťovne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A hneď sa vyhrážajú pokutami.
A čo ak kopec ľudí nemalo povinnosť vykonať RZ? Aj tých tam nahlásia? Veď poisťovne to nemusia vedieť.
1. Všetci SZČO mali povinnosť podať RZ - samozrejme poisťovňa vie, kto bol u nej prihlásený ako SZČO (konateľov neprihlásených ako SZČO si dokážu zistiť v obch.registri), takže vyrobiť zoznam osôb, ktoré ako SZČO nepodali RZ je jednoduché.
2. Všetci zamestnanci, ktorí mali kolísavý príjem a preto musia podať RZ, sa takisto dajú poľahky odhaliť z mesačných výkazov preddavkov.
3. Jediný problém má poisťovňa s dobrovoľne nezamestnanými, študentami a dôchodcami, kde informáciu o tom, či dotyčný mal nejaký "vyšší" príjem a tým zrejme i povinnosť podať RZ, musí poisťovňa získať z daňového úradu.
YVETTE
24.08.06,19:04
Dobry vecer.
Prave studujem oznamenie o nedoplatku/preplatku zamestnavatela. Mam takyto pripad: dochodca pracoval na DoVP, prijem za 09-12/05 mal viac ako 13000, sam si urobil rocne zuctovanie ZP typu C. Vznikol mu nedoplatok. Podla vysvetliviek na tlacive Oznamenie nedoplatku.... mi vychadza, ze ja ako zamestnavatel tento nedoplatok do ZP neoznamujem. Opravte ma, ak sa mylim. Vdaka.
jankasm
25.08.06,05:43
Dobry vecer.
Prave studujem oznamenie o nedoplatku/preplatku zamestnavatela. Mam takyto pripad: dochodca pracoval na DoVP, prijem za 09-12/05 mal viac ako 13000, sam si urobil rocne zuctovanie ZP typu C. Vznikol mu nedoplatok. Podla vysvetliviek na tlacive Oznamenie nedoplatku.... mi vychadza, ze ja ako zamestnavatel tento nedoplatok do ZP neoznamujem. Opravte ma, ak sa mylim. Vdaka.

Dohodár u teba nebol v PP, teda si nebol povinný robiť mu RZZP ale musel si ho podľa svojich príjmov urobiť sám. Za dohodára sa neplatí ZP, čiže ty ako zamestnávateľ nemáš so vzťahom dohodára a ZP vôbec nič spoločné. Ten dôchodca si podal RZZP a nedoplatok si zaplatí sám.
YVETTE
25.08.06,08:11
jankasm.....dakujem. Moje chapanie vsetko ohladom RZZP je OK. Prajem pekny den.
buba
28.08.06,07:26
takže ešte raz má sa mi premietnuť nedoplatok , ktorý stiahnem zamestnancovi v mes. výkaze zdr.p. alebo ako
jankasm
28.08.06,07:45
takže ešte raz má sa mi premietnuť nedoplatok , ktorý stiahnem zamestnancovi v mes. výkaze zdr.p. alebo ako

Nie, nemá. Ty mu stiahneš nedoplatok, ktorý oznámiš ZP na tlačive "Oznámenie o nedoplatkoch z RZZP" a celkovú sumu, ktorá ti vyšla v oznámení, uhradíš príslušnej ZP na klasický účet ale s určeným ŠS (každá ZP má iný). Mesačný výkaz nebude týmto nedoplatkom ovplyvnený aj platba bude poslaná klasicky.
buba
28.08.06,11:23
Lebo mne to programátor urobil tak, že mi dal dokopy to poistné zdravotné, vlastné mi povýšil sumu a bude to i vo výkaze takže mu musím zavolať , že to nesmie byť vo výkaze
katkaj
28.08.06,11:25
Lebo mne to programátor urobil tak, že mi dal dokopy to poistné zdravotné, vlastné mi povýšil sumu a bude to i vo výkaze takže mu musím zavolať , že to nesmie byť vo výkaze

Zavolaj nech to opraví. Je to samostatne tak ako písala Janka vyššie
vema
29.08.06,16:39
Nemôžem nikde nájsť príklady na vyplnenie tlačiva Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch z roč.zúč.ZP.Pán Mihál to niekde uviedol.Ďakujem
Tweety
29.08.06,17:15
Nemôžem nikde nájsť príklady na vyplnenie tlačiva Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch z roč.zúč.ZP.Pán Mihál to niekde uviedol.Ďakujem
Pozri tento link:
http://www.porada.sk/t24739-zdravotne-poistenie-rocne-zuctovanie-postup-zamestnavatela.html
vema
29.08.06,17:42
Pozri tento link:
http://www.porada.sk/t24739-zdravotne-poistenie-rocne-zuctovanie-postup-zamestnavatela.htmlMajka,mne ide len o to,či mám v tom oznámení použiť aj znamienka pri sume - nedoplatok a + pri sume preplatok.Blbá otázka ale zrazu neviem ,poraď.Ďakujem
Tweety
29.08.06,17:44
Majka,mne ide len o to,či mám v tom oznámení použiť aj znamienka pri sume - nedoplatok a + pri sume preplatok.Blbá otázka ale zrazu neviem ,poraď.Ďakujem ÁNO, DáVA SA TO TAM. Potom by sa im to zle spočítavalo a nedošli by na správnu výslednú sumu.
tinka111
04.09.06,07:16
Prosim Vas viete mi niekto poradit ako si mam nahodit nedoplatok za organizaciu aj za zamestnanca z rocneho zuctovania v MRP??? Resp. kde by som si to nastudovala a da sa to vobec? Alebo sa to ma uhradit len priamo a nic do programu nenahadzovat??? Dakujem!
tinka111
04.09.06,08:21
Prosim Vas viete mi niekto poradit ako si mam nahodit uhradu nedoplatku za organizaciu aj za zamestnanca z rocneho zuctovania v MRP??? Resp. kde by som si to nastudovala a da sa to vobec? Alebo sa to ma uhradit len priamo a nic do programu nenahadzovat??? Dakujem!
kika571
04.09.06,09:42
Otvoríš zamestnancovi vystavenie mzdy, klikneš na Agendu a dáš načítať ročné zúčtovanie zdr. poistenia a nakoniec vypočítať mzdu a uložiť.
tinka111
04.09.06,10:09
Prosim mozes mi este povedat ci je spravne ze mi potom do prikazu na uhradu hodilo celu sumu aj s nedoplatkom organizacie?
kika571
04.09.06,10:28
Áno je to správne, lebo musíš uhradiť celý nedoplatok = zamestnanec+firma. Ročné zúčtovanie ZP by si mala však uhradiť sólo, lebo je tam iný špecifický symbol. Všeobecná ZP má 200599, Spoloč. a Sidéria majú 132005 a Dôvera má 992005.
Netka
06.09.06,10:00
Ludkovia a čo poviete na toto???
Podľa tohto sa vraj musí preplatok ako ostatný príjem zdaniť v príslušnom období a nie v DP FO? Aký máte názor?
http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_8_06.pdf
jankasm
06.09.06,10:53
Ludkovia a čo poviete na toto???
Podľa tohto sa vraj musí preplatok ako ostatný príjem zdaniť v príslušnom období a nie v DP FO? Aký máte názor?
http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_8_06.pdf

Tým príslušným obdobím asi myslia rok 2006, za ktorý sa bude robiť ročné zúčtovanie dane a podávať daňové priznanie, v ktorom sa má tento preplatok zohľadniť. :confused: :rolleyes:
Netka
06.09.06,11:38
Takže preplatok vstupuje do čistej mzdy?
Jana Motyčková
06.09.06,11:39
Áno .
ivemar
06.09.06,12:05
Komplikuju to ako sa da. Ide o vyrovnanie poistneho, ktore zvysuje alebo znizuje celkovy prijem zamestnanca v danom mesiaci. Keby sa aj rovno spolu s ostatnym prijmom zdanil, mal by pokoj kazdy. Naco to zamotavaju ako ostatny prijem? A ten nedoplatok v riadku 03. je vysvetleny uzasne. Dvoma odporujucimi si vetami- zrazeny nedoplatok sa uvedie v r.03..., lebo v tomto riadku sa uvadzaju len preddavky na verejne zdravotne poistenie bezneho mesiaca. Aka je v tom logika ?
ivemar
06.09.06,12:30
Ako sa ten ostatny prijem- preplatok poistneho v pripade, ak RZ robil zamestnavatel , bude dokladovat pri danovom priznani ? Oznamenie, ktore dostal zamestnanec od zamestnavatela ( aj to mal povinnost, len ked islo o sumu najmenej 100 Sk)asi nie je doklad, ze zamestnanec peniaze aj skutocne dostal. Bude musiet zamestnavatel vydavat okrem potvrdenia o prijme zo zavislej cinnosti nejake ine specialne potvrdenia a zaplateni preplatku z RZ ZP? Stanovisko danoveho uradu mi sedi na situaciu, keby preplatky boli realizovane priamo medzi poistovnou a poistencom bez ucasti zamestnavatela. Aky zmysel ma pokladat preplatky z RZ za ostatny prijem ? Keby nebolo rocne zuctovania a poistne sa vypocitalo nespravne vyssie ako malo byt a dodatocne zamestnancovi zrazilo, tak by sa to s mesacnym prijmom aj zohladnilo pri vypocte dane a nikoho by nenapadlo pokladat to za ostatny prijem. Aky je rozdiel pri vzniknutom preplatku z mylneho vypoctu a z rocneho zuctovania?
Jana Motyčková
07.09.06,07:53
Keby nebolo rocne zuctovania a poistne sa vypocitalo nespravne vyssie ako malo byt a dodatocne zamestnancovi zrazilo, tak by sa to s mesacnym prijmom aj zohladnilo pri vypocte dane a nikoho by nenapadlo pokladat to za ostatny prijem. Aky je rozdiel pri vzniknutom preplatku z mylneho vypoctu a z rocneho zuctovania?
Ak sa v minulých rokoch chybne vypočítalo poistné a teraz sa opravuje a vznikol preplatok poistného (SP aj ZP), tak tento preplatok je považovaný za ostatný príjem podľa §8 ods.1 písm. k) zákona o dani z príjmov. T.j. nie je rozdiel medzi chybným výpočtom a ročným zúčtovaním ZP.
Soňula
08.09.06,08:20
Pri SZČO vzniknutý nedoplatok z RZZP ide do výdavkov oplyv.základ dane.
Ako by ste mi poradili ďaľšie členenie v JU? Ide to do "platby do fondov"?
Ďakujem.
blondy
08.09.06,09:12
Pri SZČO vzniknutý nedoplatok z RZZP ide do výdavkov oplyv.základ dane.
Ako by ste mi poradili ďaľšie členenie v JU? Ide to do "platby do fondov"?
Ďakujem.

Áno,je to poistné a ide do to kolonky "platby do fondov".
dudel
11.09.06,09:33
Dobrý deň.
Pán Mihal na školení 8.9.2006 ste nám povedal. že sa posúva termín vyrovania nedoplatkov, resp. preplatkov z 30.9.2006 na 31.10.2006. Preto by som sa Vás chcela spýtať, že kde nájdem informáciu o tom, že nedoplatky, resp. preplatky sa môžu vyrovnať až do 31.10.2006 a nie do 30.9.2006 ? Je to v nejakom dodatku k zákona o ZP, alebo v nejakej smernici ?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
11.09.06,13:23
dudel
12.09.06,06:56
Pán Mihál ďakujem.
dudel
13.09.06,10:54
Dobrý deň.

Pán Mihál, chcela by som sa Vás opýtať následovné :

Zamestnancovi vznikol nedoplatok na RZ ZP, ktorý sme mu strhli z augustovej výplaty (a samozrejme aj uhradili ZP). Problém nastal v tom, že vtedy sme ešte nevedeli, že v mesiaci, v ktorom mu vzniknutý nedoplatok strhneme, musíme mu ponížiť aj odpočitatelnú položku 7.568,-Sk a tým sa vyrovná daň. Keďže sme tak neurobili, môžeme mu to urobiť v ročnom zúčtovaní dane ... za rok 2006, alebo v septembrovej výplate ? Aké nás čakajú sankcie ?

Je to pravda, že keď zamestnancovi vznikne pri RZ ZP preplatok, hoci aj 1,- Sk, tak si bude musieť za rok 2006 robiť sám ročné zúčtovanie dane z príjmu ... ? Zamestnávateľ mu ho v takom prípade nesmie urobiť ?

Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.
jankasm
13.09.06,11:00
Dobrý deň.

Pán Mihál, chcela by som sa Vás opýtať následovné :

Zamestnancovi vznikol nedoplatok na RZ ZP, ktorý sme mu strhli z augustovej výplaty (a samozrejme aj uhradili ZP). Problém nastal v tom, že vtedy sme ešte nevedeli, že v mesiaci, v ktorom mu vzniknutý nedoplatok strhneme, musíme mu ponížiť aj odpočitatelnú položku 7.568,-Sk a tým sa vyrovná daň. Keďže sme tak neurobili, môžeme mu to urobiť v ročnom zúčtovaní dane ... za rok 2006, alebo v septembrovej výplate ? Aké nás čakajú sankcie ?

Je to pravda, že keď zamestnancovi vznikne pri RZ ZP preplatok, hoci aj 1,- Sk, tak si bude musieť za rok 2006 robiť sám ročné zúčtovanie dane z príjmu ... ? Zamestnávateľ mu ho v takom prípade nesmie urobiť ?

Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.

:eek: :eek: :eek: AKÉ PONÍŽENIE ODPOČÍTATEĽNEJ POLOŽKY?
Také niečo teda počujem prvý krát a dúfam, že aj posledný, pretože myslím, že to tak nefunguje.
Snáď by nám niečo povedali na školení.

Čo sa týka preplatkov, tak áno, zamestnanec, ktorý mal preplatok, si na rok musí urobiť sám DP za rok 2006, zamestnávateľ mu nemôže urobiť ročné zúčtovanie dane.

Čo sa týka toho nedoplatku, vo výplatnej páske sa mi o tú sumu ponížil základ dane.
Palino
13.09.06,11:09
musíme mu ponížiť aj odpočitatelnú položku 7.568,-Sk ??? :confused::confused::confused:
matafe
13.09.06,11:10
:eek: :eek: :eek: AKÉ PONÍŽENIE ODPOČÍTATEĽNEJ POLOŽKY?
Také niečo teda počujem prvý krát a dúfam, že aj posledný, pretože myslím, že to tak nefunguje.
Snáď by nám niečo povedali na školení.

Čo sa týka preplatkov, tak áno, zamestnanec, ktorý mal preplatok, si na rok musí urobiť sám DP za rok 2006, zamestnávateľ mu nemôže urobiť ročné zúčtovanie dane.

Ak RZP za zamestnanca vykonal zamestnávateľ a zamestnancovi vznikne nedoplatok z RZP, potom zamestnávateľ mu tento nedoplatok zrazí.
Tento nedoplatok z RZP spolu s mesačným poistným odpočíta od základu dane, ešte v mesiaci, v ktorom bol nedoplatok z RZP zrazený.
jankasm
13.09.06,11:15
Ak RZP za zamestnanca vykonal zamestnávateľ a zamestnancovi vznikne nedoplatok z RZP, potom zamestnávateľ mu tento nedoplatok zrazí.
Tento nedoplatok z RZP spolu s mesačným poistným odpočíta od základu dane, ešte v mesiaci, v ktorom bol nedoplatok z RZP zrazený.

Však tak to mám aj urobené, len ma zarazila tá otázka o ponížení odpočítateľnej položky. :p :rolleyes: :p
jankasm
13.09.06,11:17
[quote=dudel]

Pardón nie ponížiť odpočitateľnú položku ale čiastkový základ dane.

Ďakujem.

Treba sa vyjadrovať presnejšie. ;)
A radšej si otázku ešte raz prečítať až potom ju odstreliť na poradu. :p
dudel
13.09.06,11:20
[quote=dudel]Dobrý deň.

Pán Mihál, chcela by som sa Vás opýtať následovné :

Zamestnancovi vznikol nedoplatok na RZ ZP, ktorý sme mu strhli z augustovej výplaty (a samozrejme aj uhradili ZP). Problém nastal v tom, že vtedy sme ešte nevedeli, že v mesiaci, v ktorom mu vzniknutý nedoplatok strhneme, musíme mu ponížiť aj odpočitatelnú položku 7.568,-Sk a tým sa vyrovná daň. Keďže sme tak neurobili, môžeme mu to urobiť v ročnom zúčtovaní dane ... za rok 2006, alebo v septembrovej výplate ? Aké nás čakajú sankcie ?

Je to pravda, že keď zamestnancovi vznikne pri RZ ZP preplatok, hoci aj 1,- Sk, tak si bude musieť za rok 2006 robiť sám ročné zúčtovanie dane z príjmu ... ? Zamestnávateľ mu ho v takom prípade nesmie urobiť ?

Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.

Pardón nie ponížiť odpočitateľnú položku, ale čiastkový základ dane.

Ďakujem.
Jozef Mihál
13.09.06,16:17
Pre všetkých konečne pozitívna informácia - v pripravovanej novele zákona o dani z príjmov sa má zrušiť zaradenie preplatkov z ročného zúčtovania medzi ostatné príjmy (§ 8). Preplatky budú chápané ako príjem zo závislej činnosti alebo príjem z podnikania. Daňové priznania si preto zamestnanci z titulu existencie preplatku z RZP nebudú musieť podávať sami.

Novelu zákona o dani z príjmov zverejnilo s včerajším dátumom ministerstvo financií na pripomienkové konanie. Takže nie je to ešte definitívne.
fipina
14.09.06,06:51
RZ si robil konateľ sám, vyšiel mu nedoplatok aj za za-nca, aj za za-teľa. Do 31.08. mal podať oznámenie on, alebo ja ako mzdárka?
Môžem mu tento nedoplatok zraziť z augustovej výplaty (vo výkaze nebude, a úhradu poistného urobím zvlášť)?
Vôbec tomu nerozumiem. Prosím, pomôžte.
jankasm
14.09.06,06:56
RZ si robil konateľ sám, vyšiel mu nedoplatok aj za za-nca, aj za za-teľa. Do 31.08. mal podať oznámenie on, alebo ja ako mzdárka?
Môžem mu tento nedoplatok zraziť z augustovej výplaty (vo výkaze nebude, a úhradu poistného urobím zvlášť)?
Vôbec tomu nerozumiem. Prosím, pomôžte.

Ak si robil RZ konateľ sám, ako zamestnanec, tak sám mal aj doručiť do ZP svoje ročné zúčtovanie a svoj nedoplatok uhradiť, zamestnávateľovi oznámiť nedoplatok zamestnávateľa ak bol vyšší ako 100,-Sk a tým jeho povinnosti končia.
Zamestnávateľ mal do 30.8.2006 zaslať do ZP oznámenie o preplatkoch a nedoplatkoch a nedoplatok uhradí do 31.10.2006.
Nedoplatok vo výkaze neuvádzaš a platbu uhrádzaš zvlášť, na rovnaké číslo účtu ako bežné poistné, len každá poisťovňa má určený svoj špecifický symbol, ten si potom zisti na príslušnej ZP.
alušik
14.09.06,06:56
RZ si robil konateľ sám, vyšiel mu nedoplatok aj za za-nca, aj za za-teľa. Do 31.08. mal podať oznámenie on, alebo ja ako mzdárka?
Môžem mu tento nedoplatok zraziť z augustovej výplaty (vo výkaze nebude, a úhradu poistného urobím zvlášť)?
Vôbec tomu nerozumiem. Prosím, pomôžte.
V prípade kombinácie konateľ+zamestnanec mal povinnosť urbiť si RZ sám, takže zamestnávateľovi mal oznámiť len výsledný preplatok/nedoplatok zamestnávateľa presahujúci 100 Sk. Ak teda tento výsledok RZ zamestnávateľovi oznámil, zamestnávateľ bol povinný do 31.8. odovzdať na príslušnej ZP Oznámenie zamestnávateľa o preplatoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov (všetkých).
Ak mu vyšiel nedoplatok za neho samotného - tento je povinný sám zaplatiť zdravotnej poisťovni, nebudeš mu ho strhávať z výplaty.;)
Jana Motyčková
14.09.06,06:57
RZ si robil konateľ sám, vyšiel mu nedoplatok aj za za-nca, aj za za-teľa. Do 31.08. mal podať oznámenie on, alebo ja ako mzdárka?
Môžem mu tento nedoplatok zraziť z augustovej výplaty (vo výkaze nebude, a úhradu poistného urobím zvlášť)?
Vôbec tomu nerozumiem. Prosím, pomôžte.
Ak si RZ robil konateľ sám, za seba svoj nedoplatok sám odvádza do ZP. Zamestnávateľovi oznámi (mal do 31.7..) na tlačive iba nedoplatok zamestnávateĺa ak je 100 Sk a viac. Potom mzdárka tento oznámený nedoplatok zamestnávateľa oznámi (spolu s príp. vyrovnaniami za ostatných zamestnancov) zdravotnej poisťovni (mala do 31.8.) a výsledný nedoplatok zamestnávateľa uhradí ZP (po novele zákona do 31.10.).
T:j. jeho nedoplatok sa mu z jeho výplaty nezráža. Úhrada poistného podľa oznámenia pre ZP sa robí zvlášť a v mesačnom výkaze nefiguruje.
Netka
14.09.06,06:59
Pre všetkých konečne pozitívna informácia - v pripravovanej novele zákona o dani z príjmov sa má zrušiť zaradenie preplatkov z ročného zúčtovania medzi ostatné príjmy (§ 8). Preplatky budú chápané ako príjem zo závislej činnosti alebo príjem z podnikania. Daňové priznania si preto zamestnanci z titulu existencie preplatku z RZP nebudú musieť podávať sami.

Novelu zákona o dani z príjmov zverejnilo s včerajším dátumom ministerstvo financií na pripomienkové konanie. Takže nie je to ešte definitívne.


A kedy mala tá novela nadobudnúť účinnosť? Bude sa týkať ešte tohtoročných preplatkov alebo až tých budúcoročných? Ako by sa malo postupovať?
Ďakujem.
fipina
14.09.06,07:07
V prípade kombinácie konateľ+zamestnanec mal povinnosť urbiť si RZ sám, takže zamestnávateľovi mal oznámiť len výsledný preplatok/nedoplatok zamestnávateľa presahujúci 100 Sk. Ak teda tento výsledok RZ zamestnávateľovi oznámil, zamestnávateľ bol povinný do 31.8. odovzdať na príslušnej ZP Oznámenie zamestnávateľa o preplatoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov (všetkých).
Ak mu vyšiel nedoplatok za neho samotného - tento je povinný sám zaplatiť zdravotnej poisťovni, nebudeš mu ho strhávať z výplaty.;)
Takže, či tomu dobre rozumiem : konateľ si sám zaplatí svoj nedoplatok osobne alebo šekom a ja ako mzdárka odvediem len nedoplatok za zamestnávateľa do 31.10.?
alušik
14.09.06,07:11
Áno, dobre tomu rozumieš.:) Je to tak.
fipina
14.09.06,07:12
Ešte prosím, kde by som našla to tlačivo na oznámenie zamestnávateľa?
alušik
14.09.06,07:15
Priliepam:
fipina
14.09.06,07:18
Ďakujem Vám všetkým za ochotu. Pekný deň.
buba
14.09.06,07:38
netreba to zaplatiť do 30.9.2006
katkaj
14.09.06,07:39
Trošku mimotemy ale dnes som čítala v jednom nemenovanom bulvárnom denníku o vysporiadaní nedoplatkov/preplatkov z RZZP. Bola tam celá stránka venovaná tejto tématike a samozrejme tam boli "najčerstvejšie" informácie že treba si vysporiadať nedoplatky do 30.9.2006 nakoľko po tomto termíne hrozia pokuty. Zase raz niektorí novinári nesledujú aktuálne informácie :o
Jozef Mihál
14.09.06,07:46
netreba to zaplatiť do 30.9.2006
Netreba. Stačí zaplatiť do 31.10.2006.

Viď:
http://www.porada.sk/t32129-termin-vysporiadania-nedoplatkov-a-preplatkov-z-roeneho-zuetovania-sa-posuva.html

PS. Od januára 2007 budem vydávať internetový časopis "MZDY". V ňom sa dozviete ako prví najčerstvejšie informácie. Viac o časopise "MZDY" čoskoro.
Barbara
14.09.06,08:16
Trošku mimotemy ale dnes som čítala v jednom nemenovanom bulvárnom denníku o vysporiadaní nedoplatkov/preplatkov z RZZP. Bola tam celá stránka venovaná tejto tématike a samozrejme tam boli "najčerstvejšie" informácie že treba si vysporiadať nedoplatky do 30.9.2006 nakoľko po tomto termíne hrozia pokuty. Zase raz niektorí novinári nesledujú aktuálne informácie :o


Presnetak. Ja som do diskusii napísala, že ten článok je mylný - treba do :D 31.10.2006 / po oprave :D / mala som tu preklep/---- dala som to akože na vedomie redaktorom a tuším už ten článok tam nie je , aspoň to v ....... už nevidím:p
Palino
14.09.06,08:25
Neviem, kde asi bol ten článok, ale tu je ešte stále aj s rozhovorom s "odborníčkou" :confused:

http://www.bleskovky.sk/cl/10/125110/Rocne-zuctovanie-poistneho-Nedoplatky-treba-uhradit-do-konca-septembra-
jankasm
14.09.06,08:27
Presnetak. Ja som do diskusii napísala, že ten článok je mylný - treba do 31.10.2009 ---- dala som to akože na vedomie redaktorom a tuším už ten článok tam nie je , aspoň to v ....... už nevidím:p

mimotemy Aj tvoje info sú trochu mylné. Rok 2009? Si už niekde v ďalekej budúcnosti. ;) :D
Barbara
14.09.06,08:39
mimotemy Aj tvoje info sú trochu mylné. Rok 2009? Si už niekde v ďalekej budúcnosti. ;) :D



:D :D :D Fakt, idem to opraviť, no veď jasné že do 31.10.2006!!:D :D :D
IVEB
17.09.06,15:16
Takže aký je presný výpočet mzdy , ak má zamestnanec nedoplatok z RZP.?

Napr. HM-12500 mínus odvody do poisťovní spolu 1620 Sk mínus nedoplatok z RZP 2526 mínus 7568 / odpoč.položka/ = základ dane 786 x19% daň=149Sk.

Čiže čistá mzda je 12500-1620-2526-149=8205Sk.,

Skúste to so mnou prepočítať. Je to tak správne , ale sa to počíta ináč?

Vďaka.
Melnick
18.09.06,17:17
Do konca týždňa by mal prezident podpísať novelu o predĺžení termínu na zaplatenie nedoplatkov z RZZP. Termín predĺženia = do 31.októbra 2006:)
zdeno.k
18.09.06,18:05
Dobrý večer,

pri ročnom zúčtovaní ZP mi vznikol preplatok. Do akého termínu je poisťovňa povinna tento preplatok vrátiť?

Ďakujem
Zdeni
18.09.06,18:11
Do 30.9. Zatiaľ.
Melnick
18.09.06,19:20
Do 30.9. Zatiaľ.Zdeni parlament už schválil novelu posunutia termínu do 31.10. a do konca týždňa by ju mal podpísať aj prezident.
Zdeni
18.09.06,19:47
Zdeni parlament už schválil novelu posunutia termínu do 31.10. a do konca týždňa by ju mal podpísať aj prezident.
No veď, Majka - zatiaľ:D - pokiaľ ešte nepodpísal......:D . Ale nie, samozrejme máš pravdu. 31.10. ;)
Jozef Mihál
19.09.06,07:02
Do konca týždňa by mal prezident podpísať novelu o predĺžení termínu na zaplatenie nedoplatkov z RZZP. Termín predĺženia = do 31.októbra 2006:)

Na Markíze to objavili včera, na Porade to vieme už dávno.

http://www.porada.sk/t32129-termin-vysporiadania-nedoplatkov-a-preplatkov-z-roeneho-zuetovania-sa-posuva.html
Manual
19.09.06,07:09
Dobrý večer,

pri ročnom zúčtovaní ZP mi vznikol preplatok. Do akého termínu je poisťovňa povinna tento preplatok vrátiť?

Ďakujem
Preplatky od ZP už mali niektoré SZČO na účtoch od 25.8.06. Aspoň čo poznám ja SZČO. Podľa toho ako ZP stíhajú a aký majú v tom systém.
Pekný deň...:)
Melnick
19.09.06,09:35
Preplatky od ZP už mali niektoré SZČO na účtoch od 25.8.06. Aspoň čo poznám ja SZČO. Podľa toho ako ZP stíhajú a aký majú v tom systém.
Pekný deň...:)
Nestíhajú.:D Dokonca to aj priznali.;)
bevy
26.09.06,09:24
V zdr. poisť. Apollo a VZP Dôvera nám potvrdili, že nedoplatky vzniknuté pri ročnom zúčtovaní možu fyzické osoby uhrádzať do 31.10.2006
katkaj
26.09.06,09:32
V zdr. poisť. Apollo a VZP Dôvera nám potvrdili, že nedoplatky vzniknuté pri ročnom zúčtovaní možu fyzické osoby uhrádzať do 31.10.2006

Súhlasím a len doplním že termín 31.10 sa týka všetkých, nielen fyzických osôb.:)
monasu
29.09.06,15:01
Dobry podvecer vsetkym, prosim o radu kam zauctovat preplatok z RZZP podnikateľa OSZČ účtujúceho v PU. Zatial som tu takuto otazku nenasla. Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
29.09.06,15:06
Zaúčtovať rovnako, ako účtujete preddavky (samozrejme zápornou sumou, keďže ide o "vratku").
alena
03.10.06,08:15
v časopise Dane a Účtovníctvo - rady a riešenia č. 8 som našla takýto príklad na vysporiadanie preplatku na poistnom u zamestnanca, ktorému robil RZ zamestnávateľ:
hrubý príjem 15.000 Sk
+ preplatok na poistnom 350 Sk
= hrubý príjem spolu 15.350 Sk
+ povinné poistné - 2.024 SK (13,4% z 15 000 + 4 % z 350 Sk)
- čiastkový základ dane 13.326 Sk
- nezdaniteľná mzda - 7.568 Sk
= zdaniteľná mzda 5.758 Sk
preddavok na daň 19% 1.094 Sk
čistá mzda = 15.000 + 350 - 2.024 - 1094 = 12.232 Sk
neviem či je to správne, keď som sa tu na porade dočítala, že preplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania vyplatený prostredníctvom zamestnávateľa neovlyvní úhrn jeho príjmov ani základ dane, pri spracovaní mzdy sa bude chovať ako príplatok k čistej mzde. Ak som to pochopila, tak potom správne by malo byť:
čistá mzda: 15.000 - 2.010 (poistné 13,4%) - 1.030 (daň) + 350 (preplatok) =12.310 ???
Jozef Mihál
03.10.06,08:38
...správne by malo byť:
čistá mzda: 15.000 - 2.010 (poistné 13,4%) - 1.030 (daň) + 350 (preplatok) =12.310

Presne tak, citovaný výpočet je správny.
aktaK
08.10.07,07:04
Zaúčtovať rovnako, ako účtujete preddavky (samozrejme zápornou sumou, keďže ide o "vratku").

týka sa to aj JU? otázka bola ohladom PU. dakujem
Kristina27
08.11.07,14:03
SZČO účtuje v PU, preplatok zaúčtujem ako?

221 /648 ? Alebo 526/336 s mínusom a úhrada 221 /336 ?


Ďakujem.