7Ingrid7
25.07.06,11:15
Od 1. 8. 2006 neodvádza "dôchodca" odvody do nemocenského poistenia. Čiže jeho VZ na nemoc. poistenie je 0. Z čoho sa mu má počítať DVZ pre výpočet náhrady príjmu pri dočas. PN? :confused:
drobeceva
25.07.06,10:20
Natrafila som na tému, ktorú som tiež chcela hodiť do "pléna". Akurát som sa dočítala, že poberatelia SD, PREDČ.SD, alebo ID z poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % od 1.8.2006 sú vylúčení z povinného nemocenského poistenia. Ale tým pádom nemajú ani nárok na nemocenské dávky. Alebo som to zle pochopila? Budem rada, keď sa k tomu vyjadríte.
jankasm
25.07.06,10:30
Natrafila som na tému, ktorú som tiež chcela hodiť do "pléna". Akurát som sa dočítala, že poberatelia SD, PREDČ.SD, alebo ID z poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % od 1.8.2006 sú vylúčení z povinného nemocenského poistenia. Ale tým pádom nemajú ani nárok na nemocenské dávky. Alebo som to zle pochopila? Budem rada, keď sa k tomu vyjadríte.

Nie, na nemocenské dávky určite nemajú už potom nárok. Myslím, že len počas ochrannej lehoty, ktorá je 42 dní po zániku nemocenského poistenia.
Ale mňa by tiež zaujímalo ako je to s tou náhradou príjmu. Má na ňu počas prvých 10 dní PN nárok?
drobeceva
25.07.06,10:33
A budú mať vôbec nárok aj v tej ochrannej lehote? Nie som si istá.
jankasm
25.07.06,10:43
A budú mať vôbec nárok aj v tej ochrannej lehote? Nie som si istá.

Práve som čítala národné poistenie a uvediem príklad z neho:
PP zamestnanca vznikol 1.1.2006 a naďalej trvá. Poistenec pojde na PN od 15.8.2006. Starobný dôchodok mu bol priznaný od 1.6.2006.
Otázka: Vznikne tomuto zamestnnacovi nárok na nemocenské z ochrannej lehoty, t.j. od 15.8.2006?
Riešenie: Nárok na nemocenské tomuto zamestnancovi vznikne z ochrannej lehoty.
Odôvodnenie: Podľa §32 ods. 1 zákona mu plynie po zániku nemocenského poistenia ochranná lehota 42 dní.

Aj keď je to dosť nelogické, myslím, že to tu niekde spomínala už aj somij, pretože sa v tom § píše aj toto: ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

Takže ja som si tiež myslela, že od 1.8.2006 nebudú už mať nárok na nemocenské, ale podľa toho príkladu ja pre nich platí tá ochranná lehota. :confused:
drobeceva
25.07.06,10:49
Dobre, teraz by som to ešte brala, lebo ešte si platia nemocenské /sú nemoc.poistení/. Ale keď od 1.8. si nebudú platiť a trebárs zamarodujú od 1.12, budú mať nárok? Neviem, možno že vyzerám blbo, ale akosi mi to nedáva logiku.
Pepa
25.07.06,10:54
Dobre, teraz by som to ešte brala, lebo ešte si platia nemocenské /sú nemoc.poistení/. Ale keď od 1.8. si nebudú platiť a trebárs zamarodujú od 1.12, budú mať nárok? Neviem, možno že vyzerám blbo, ale akosi mi to nedáva logiku.
Náhrada príjmu - nárok áno
Nemocenské - nárok nie
jankasm
25.07.06,11:01
Dobre, teraz by som to ešte brala, lebo ešte si platia nemocenské /sú nemoc.poistení/. Ale keď od 1.8. si nebudú platiť a trebárs zamarodujú od 1.12, budú mať nárok? Neviem, možno že vyzerám blbo, ale akosi mi to nedáva logiku.

Nie, nebudú mať. O tom je tá ochranná lehota. 1.8.2006 prestávajú platiť nemocenské poistenie, takže strácajú aj nárok na nemocenské dávky. Ale ak by náhodou vznikla PN do 42 dní (ochranná lehota) od zániku nemocenského poistenia, tak ešte nárok majú. Ale ak to bude po ochrannej lehote, ako ty píšeš napr. v decembri, tak nie, majú nárok len na náhradu príjmu ale nie na nemocenské.
Ak by chcel, môže sa prihlásiť ako dobrovoľný platca na nemocenské poistenie, v tom prípade bude aj ďalej normálne dostávať nemocenské.
drobeceva
25.07.06,11:03
No jasné, tak to je, ako píšeš.Ešte ma zaujíma jedna vec. Od 1.8. musím v kmeni ich označiť, že ani oni, ani zamestnávateľ neplatí NP, však?
jankasm
25.07.06,11:03
Náhrada príjmu - nárok áno
Nemocenské - nárok nie

OK, majú teda nárok na náhradu príjmu. Ale už sa tu niekto pýtať, že z akého VZ keďže nemajú žiadny VZ na nemocenské poistenie? Alebo z VZ pre SP?
Pepa
25.07.06,11:05
Nie, nebudú mať. O tom je tá ochranná lehota. 1.8.2006 prestávajú platiť nemocenské poistenie, takže strácajú aj nárok na nemocenské dávky. Ale ak by náhodou vznikla PN do 42 dní (ochranná lehota) od zániku nemocenského poistenia, tak ešte nárok majú. Ale ak to bude po ochrannej lehote, ako ty píšeš napr. v decembri, tak nie, majúnárok len na náhradu príjmu ale nie na nemocenské.
Ak by chcel, môže sa prihlásiť ako dobrovoľný platca na nemocenské poistenie, v tom prípade bude aj ďalej normálne dostávať nemocenské.
Mám taký "pocit", že musí byť splnená podmienka 270 dní.
jankasm
25.07.06,11:17
Mám taký "pocit", že musí byť splnená podmienka 270 dní.

No áno, musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a potom môže znovu dostávať nemocenské dávky.
A čo povieš na moju otázku v príspevku č.10?:confused:
Pepa
25.07.06,11:44
tomare
26.07.06,06:15
evanina
26.07.06,11:21
Čo sa týka nemocenského, poberateľ dôchodku určite od 1.8. neplatí poistné na nemocenské poistenie (ani jeho zamestnávateľ). Môže sa ako fyzická osoba dobrovoľne poistiť v soc. poisťovni a sám poistné odvádzať ale v prípade nemoci by nemocenské dávky mohol poberať až po uplynutí 270 dní dobrovoľného platenia poistného (do tohto počtu sa nezapočítava jeho predchádzajúce poistenie zamestnanca). Tzn. asi po 9-tich mesiacoch!!!
4326
27.07.06,04:47
Chcem sa opýtať: ak sa zamestnaný starobný dôchodca prihlási so SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, tak plati poistné sám alebo mu poistné sťahuje zamestnávateľ z platu?
Ak si platí nemocenské len z minimálnej mzdy a zamaróduje, z akého vymeriavacieho základu sa mu vyráta PN? Z jeho mzdy ktorú dostáva, alebo len z minimálnej mzdy, z ktorej si platí odvod?
ďakujem
jankasm
27.07.06,04:50
Chcem sa opýtať: ak sa zamestnaný starobný dôchodca prihlási so SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, tak plati poistné sám alebo mu poistné sťahuje zamestnávateľ z platu?
Ak si platí nemocenské len z minimálnej mzdy a zamaróduje, z akého vymeriavacieho základu sa mu vyráta PN? Z jeho mzdy ktorú dostáva, alebo len z minimálnej mzdy, z ktorej si platí odvod?
ďakujem

Ak bude prihlásený ako dobrovoľne nemocensky poistená osoby, tak si platí poistné sám, zamestnávateľ s tým nemá nič. PN bude dostávať vyplácanú z takej sumy, z akej si bude platiť nemocenské. Takže ak sa prihlási a bude si platiť z minima, tak aj PN bude dostávať z minima.
Ale ako už bolo písané v predchádzajúcich príspevkoch, PN mu začnú vyplácať až po 270 dňoch dobrovoľného nemocenského poistenia. Takže ak náhodou omaróduje akôr ako uplynie tých 270 dní, nedostane nič.
papmi
27.07.06,11:43
Nie, na nemocenské dávky určite nemajú už potom nárok. Myslím, že len počas ochrannej lehoty, ktorá je 42 dní po zániku nemocenského poistenia.
Ale mňa by tiež zaujímalo ako je to s tou náhradou príjmu. Má na ňu počas prvých 10 dní PN nárok?

1.Aj mňa to zaujíma, vie o tom niekto niečo?

2. Vedel by niekto zosumarizovať, čo všetko sa vlastne mení pre zamestnávateľa a zamestnanca v odvodoch (teda čo je platné práve teraz, resp. po 1.8.06) za zamestnanca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a ďalej bez prerušenia pracuje?

3. Ako vysporiadať situáciu v odvodoch a dani, keď bol dôchodok spätne priznaný aj za časť roka 2005 a SP to zrealizovala až v roku 2006? Teda hlavne potrebujem vedieť, čo s tým rokom 2005, 2006 je daň jasná - RZD (alebo si on musí podať DP?) a odvody sa vysporiadajú v tom prvom mesiaci, kedy sa to dozviem.

Vrelá vďaka všetkým
4326
27.07.06,12:07
Teraz ma napadla ešte jedna otázka. Zamestnávateľ bude robiť RZD aj zamestnánemu dôchodcovi. Čo v prípade ak si dôchodca bude dobrovoľne platiť nemocenské poistenie? Musí si podať DP sám alebo mu RZ môže urobiť zamestnávateľ? A čo so zaplateným nemocenským poistením - môže si ho uplatniť do položky zaplatené poistné?
jankasm
28.07.06,05:00
[/color]

1.Aj mňa to zaujíma, vie o tom niekto niečo?

2. Vedel by niekto zosumarizovať, čo všetko sa vlastne mení pre zamestnávateľa a zamestnanca v odvodoch (teda čo je platné práve teraz, resp. po 1.8.06) za zamestnanca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a ďalej bez prerušenia pracuje?

3. Ako vysporiadať situáciu v odvodoch a dani, keď bol dôchodok spätne priznaný aj za časť roka 2005 a SP to zrealizovala až v roku 2006? Teda hlavne potrebujem vedieť, čo s tým rokom 2005, 2006 je daň jasná - RZD (alebo si on musí podať DP?) a odvody sa vysporiadajú v tom prvom mesiaci, kedy sa to dozviem.

Vrelá vďaka všetkým



1. áno, už to tu bolo niekde rozoberané, 10 dní dostane náhradu príjmu a potom už nič
2. do 31.7.2006 neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie, od 1.8.2006 neplatí poistenie v nezamestnanosti, invalidné poistenie a nemocenské poistenie
3. ak bol dôchodok spätne priznaný len za časť roka 2005, to znamená, že k 1.1.2005 nebol ešte starobným dôchodcom, má nárok na odpočítateľnú položku normálne počas celého roka (takže netreba žiadnu opravu). Čo sa týka roka 2006, tam už bol dôchodcom k 1.1.2006 teda počas celého roka nemá nárok na odpočítateľnú položku, a bude musieť tú daň doplatiť. Nemusí si sám podať DP, dá sa to urobiť normálne cez RZD. My sme mali pred rokom ten istý prípad a aby zamestnancovi nevyšiel pri RZD veľký nedoplatok tak sme vyrátali koľko musí zaplatiť dane a strhávali sme mu mesačne do konca roka (na základe dohody s ním) nejakú sumu na daň navyše.
KEJKA
28.07.06,07:07
3. Ako vysporiadať situáciu v odvodoch a dani, keď bol dôchodok spätne priznaný aj za časť roka 2005 a SP to zrealizovala až v roku 2006? Teda hlavne potrebujem vedieť, čo s tým rokom 2005, 2006 je daň jasná - RZD (alebo si on musí podať DP?) a odvody sa vysporiadajú v tom prvom mesiaci, kedy sa to dozviem.
===========================================
a ešte čo sa týka spätneho priznania SD a PSD.... treba vysporiadať aj odvody do SP s osobitným kodom tak, aby sa vlastne zaplatené poistné vrátilo aj z-covi aj z-ľovi, nie? Už bsa to tu rozoberalo.
Ved nejde len o daň.
aktaK
31.07.06,06:56
Mám otazku, tato zmena od 1.8.06, o ktorej sa tu debatuje, sa týka len dochodcov-zamestnancov, alebo sa tyka aj dochodcov-SZCO? Samozrejme myslim tym povinnost platit nemocenske do SP ako dochodca-SZCO.
A pokial i tu odpada povinnost, ake kroky je nutne v tom urobit? Myslim tym odhlasku a pod.
Vopred dakujem.
jankasm
31.07.06,07:01
Mám otazku, tato zmena od 1.8.06, o ktorej sa tu debatuje, sa týka len dochodcov-zamestnancov, alebo sa tyka aj dochodcov-SZCO? Samozrejme myslim tym povinnost platit nemocenske do SP ako dochodca-SZCO.
A pokial i tu odpada povinnost, ake kroky je nutne v tom urobit? Myslim tym odhlasku a pod.
Vopred dakujem.

Tá zmena sa týka všetkých dôchodcov. Odhlasovať sa ako SZČO z nemocenského poistenia nemusí, to je automaticky. Jednoducho za august už nemocenské nezaplatí.
Ak by si však chcel aj naďalej platiť nemocenské, ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, tak sa musí ísť na SP prihlásiť.