elliana
24.08.17,12:08
Dobrý deň,

prosím o radu v nasledujúcom probléme...
Nestalo sa to mne, ale môjmu príbuznému....
od r. 2013 sa nechal nahovoriť obchodnému zástupcovi Telekomu na paušál s Programom Naj 100 za sumu 11,9o eur/mes.
Mal ešte číslo u iného mobilného operátora, ktoré využíval aktívne a veľmi sporadicky využíval aj toto číslo, cca 1 x za 2 mesiace.
Nie je mi jasné, prečo, ale mal súhlas s inkasom v prospech Slovak Telekomu, takže mesačné platby boli sťahované priamo z účtu, nesledoval ich a nevenoval tomu pozornosť.
Je to samozrejme jeho rozhodnutie a keď je svojprávny, jeho vina. Problém je ale ten, že od apríla mu začali sťahovať 35,13 eur z účtu a po kontaktovaní operátora mi bolo vysvetlené, že v marci sa menil paušál, resp. končila platnosť predchádzajúceho a prešiel automaticky na podobný, avšak o 20, eur drahší.
Moja otázka znie:má operátor právo takto postupovať? (vo VOP je uvedené, že má právo po tom, ako pošle min 15 dní pred zmenou ceny, programu ai. upozornenie prostredníctvom SMS, hovoru...) . Ako ale postupovať, keď menovaný príbuzný túto správu neprevzal, resp. mu nebola doručená, lebo cca 5 mesiacov kartu nemal vloženú v mobile, tzn. nemal zapnuté číslo? Máme nejakú možnosť uspieť pri sťažnosti?

Podľa VOP reklamácia už neprichádza v úvahu, lebo z časového hľadiska je reklamácia neopodstatnená...máme sa o niečo pokúsiť, nie ani tak pre neoprávnenú fakturáciu, aj keď je to 80 eur, ale pre skutočnosť, že nepodpísaním dodatku, bez upozornenia, bez súhlasu mu niekto siahne na jeho peniaze?

Ďakujem
Eva
buchač
24.08.17,10:56
Nejedná sa o žiadnu neoprávnenú fakturáciu.
Vysvetľovať sa mi nejak nechce...a ani nejak nemá význam.
ivka70
24.08.17,11:01
To, ze spravu neprevzal, je jeho problem, operator urcite vie preukazat, ze ju odoslal, cize operator podmienku splnil.
Ziadna neopravnena fakturacia teda nenastala.

A suhlas s inkasom tiez daval ,takze mu nikto neopravnene na peniaze nesiahol. Operator si stiahol len to, co fakturoval.
jelalim
24.08.17,12:31
NIe je divna len ta cena, ale uplne cele. Naco si niekto zriadi pausal aj ked len za €11,90, ked ho nepotrebuje a roky nevyuziva? Navyse ani nesleduje pohyby na ucte, dlhe mesiace.

Je to len a len jeho vina.
elliana
25.08.17,18:36
ok, ďakujem, možno máte pravdu, ale to, že so zmenou paušálu nesúhlasil, je jasne preukázateľné... Podpísal zmluvu na paušál, ktorý mu zmenili, navýšili sumu i bez jeho vedomia...podľa môjho názoru by to v nijakom inom obchodnom vzťahu neprešlo...ale áno, bežný spotrebiteľ je v značnej nevýhode v spore s operátormi....nemusí podpísať, platiť musí
misoft
26.08.17,12:36
Žiaľ! Ich VOP (operátorov) sú napísané tak, že klient (zákazník) MUSÍ písomne pred ukončením viazanosti/obdobia na paušál PÍSOMNE (ústne nemá význam, lebo to zaprú, telefonicky síce nahrávajú, ale nahrávka sa zázračne vymaže) odmietnuť prípadné zmeny. To isté má možnosť, ak operátor mení podmienky a oznamuje to aj e-mailom - zákazník MUSÍ nesúhlasiť a má možnosť ukončiť zmluvu. V opačnom prípade to operátori berú ako SÚHLAS!
elliana
26.08.17,20:01
Viazanosť mu končila v decembri 2015. Myslím, že viazanosť je na 24 mesiacov.
romana147
26.08.17,20:05
Veľmi pravdepodobne mal v zmluve (a nie iba vo VOP) klauzulu že po skončení viazanosti ak nebude písomne proti sa prejde na iný paušál
Prečítaj najprv zmluvu a potom napíš
elliana
29.08.17,19:59
Mám jeho zmluvu, nič také v nej nemá. V zmluve sa zavazuje, že počas viazanosti nezmení program Naj za nijaký iný, po viazanosti môže. Preštudovala som celú zmluvu aj s dodatkom, nič také, že bez jeho vedomia mu môžu paušál zmeniť nebola ani zmienka. K zmene paušálu došlo 1 a pol roka po viazanosti....nechám si vysvetliť, ako mohli uskutočniť zmenu programu Naj za nový program s rovnakými benefitmi, ale už 2 x drahší...
elliana
29.08.17,20:05
Netvrdím, že neurobil hlúposť, o to tu predsa nejde, ide mi o to, že neoprávnene zmenili paušál - s 2 x vyššou cenou s tvrdením, že predchádzajúci program Naj 100 skončil - zrušili ho a dali mu nový program
elliana
29.08.17,20:23
Ešte poznámka k osobe, ktorej sa to týka...je jednoduchší, ťažšie sa vyjadruje - zajakáva sa, je menej inteligentný a schopný.....ale pracuje, odvádza dane, nie je na krku štátu, ako kopu vychcaných príživníkov...a štve ma, že si ho chytí nejaký podomový predajca paušálu a predá mu niečo, k čomu sa s jeho rečovou chybou "nestihne" vyjadriť a potom ho ešte skasíruje operátor, ktorý to môže urobiť beztrestne.

Ocením, keď sa zdržíte komentárov, že by nemal byť v takom prípade svojprávny... ak by všetci menej schopní a dôverčiví mali byť vyhlásení za nesvojprávnych, boli by na Slovensku väčšinou
buchač
29.08.17,20:43
elliana (Dnes 22:59) Mám jeho zmluvu, nič také v nej nemá. V zmluve sa zavazuje, že počas viazanosti nezmení program Naj za nijaký iný, po viazanosti môže. Preštudovala som celú zmluvu aj s dodatkom, nič také, že bez jeho vedomia mu môžu paušál zmeniť nebola ani zmienka. K zmene paušálu došlo 1 a pol roka po viazanosti....nechám si vysvetliť, ako mohli uskutočniť zmenu programu Naj za nový program s rovnakými benefitmi, ale už 2 x drahší...
-------------------------------
elliana (26.08.17 23:01) Viazanosť mu končila v decembri 2015. Myslím, že viazanosť je na 24 mesiacov.
=====================
Asi takto.
V prvom rade sa takéto zmluvy nepodpisujú s podomovým predajcom a ani po telefóne.
Výsledok vidíš aj sama.

Viazanosť je síce 24 mesiacov...no po uplynutí cca 18 mesiacov (nespomínam si) je možné uzatvoriť novú zmluvu.
Táto sa uzatvára na ten istý paušál alebo na vyšší...na menší sa nedá (aspoň u Orange je to tak).

Čiže by sa dalopovedať, že podomový šmejd príbuzného odrbal...
Ono totiž nie je podstatné, čo sa povie, ale to čo sa nepovie. Ak sa zákazník na niečo neinformuje, tak smola.

P.S.:
Robil som jeden čas Mystery shop-prieskum, takže viem, ako sa ojebabráva.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mystery_shopping
elliana
29.08.17,21:14
Je mi to viacmenej jasné, len ma mrzí, že jednoduchší človek nemá šancu brániť sa.
Sľúbila som mu, že s ním preberiem každú ponuku, čo odteraz dostane a vždy, keď nebude vedieť, ako sa "ubrániť" predajcovi - akémukoľvek, posunie ho na mňa.....a vďaka