Nada 2
25.08.17,05:23
Vlastnim pozemok vo vymere 30 a a zistila som ze pribuzny na nom dlhsie pestuje vinic,ktory pouziva na vyrobu vina. Vsetko bez mojho suhlasu. Pribuzny sa az teraz priznal ze podu zneuziva. Chcela by som s nim dohodnut prenajom pozemku a spatne kompenzaciu za zneuzitie mojho vlastnictva. Pozemok je v katastry Pk. Aka je vhodna cena za prenajom a cena za zneuzivanie pozemku za rok? Dakujem za pomoc.
ivka70
25.08.17,03:51
O zneuzivanie asi ide tazko, kedze ti to roky nechybalo a o pozemok si sa nestarala. S vlastnictvom pozemku su spojene aj povinnosti, nielen prava.
Pozemok treba udrziavat a platit zan dan.
Samozrejme, ze by bolo vhodne zmluvne pouzivanie pozemku dohodnut.
mozes ziadat primerane najomne max. 3 roky dozadu.
Pri stanovovani vysky sa musite dohodnut, treba pozriet ako sa take pozemky prenajimaju na danom mieste a zobrat do uvahy aj to, ze pribuzny za teba ten pozemok udrziavat a plnil tvoje povinnosti v danom case.
buchač
25.08.17,04:23
Stanovenie výšky ročného nájomného pri prenájme pozemkov na iný ako poľnohospodársky účel, platia nasledovné zásady :

Nájomné sa určuje dohodou zmluvných strán.prenájom jednotlivých záhradkárskych pozemkov na rekreačné účely s výnimkou pozemkov v zriadenej záhradkovej osade

- Bratislava 3,32 €/m2,

- Krajské mestá: Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava,

Žilina, Košice, Banská Bystrica a mestá:

Piešťany, Vysoké Tatry, Trenčianske Teplice 1,33 €/m2,

- Mestá: Poprad, Zvolen, Liptovský Mikuláš, Martin 0,83 €/m2,

- Ostatné okresné mestá so sídlom

okresných alebo obvodných úradov 0,50 €/m2,

- Ostatné obce nad 15 000 obyvateľov 0,33 €/m2,

- Ostatné obce nad 5 000 do 15 000 obyvateľov 0,25 €/m2,

- Ostatné obce do 5 000 obyvateľov 0,17 €/m2,

------------------------------------------
Výmera 30m2 nie je ktovie aká veľká. S takouto nejak nezbohatneš.
Na Tvojom mieste si pýtaj nejaké nájomné formou naturálií...verím, že takto sa skôr dohodnete.
Nada 2
25.08.17,04:33
Ďakujem Ti za odpoveď. Všetky povinnosti som si splnila a daň zaplatila,lokalizovať zdedený pozemok sa mi podarilo až aplikáciou ZBGIS. Mojou úlohou je zistiť cenu prenajmu vinice za m štv. Neporadiš?Úspešný deň zelam.
ivka70
25.08.17,04:58
ale udrziavat si ho urcite neudrziavala :)
nejake ceny ti dal buchac v dalsom prispevku
Nada 2
25.08.17,05:28
Veľmi pekne Ti ďakujem za pomoc a rady. Nechcem zbohatnúť len žiadam primeranú náhradu za využitie pozemku. Zelam Ti úspešný deň
lubko6394
25.08.17,05:29
Píše 30 a takže asi 30 árov.
Nada 2
25.08.17,05:31
Áno 30 arov
Nada 2
25.08.17,09:29
Áno. Ide o 30 árov. Ja nepotrebujem víno príbuzného. Je skvelý vinár. Pozemok využíva na biznis.
Mária27
26.08.17,08:11
bezdôvodné obohatenie má dvojročnú subjektívnu premlčaciu dobu - odkedy sa dozvie o využívaní bez právneho dôvodu
Nada 2
27.08.17,02:51
Buchac to ze si majster sveta viem uz davno. Vzdy si mi dobre poradil. Mam takyto plan. Podla apky je nas viac vlastnikov pozemkov v danej lokalite a vsade je vysadeny vinic. Fyzicky skontrolujem stav pozemku. Skontaktujem sa s ostatnymi vlastnikmi pozemkov ci vedia ze maju vysadeny pozemok vinicom a subor pozemkov ohradeny elektrickym plotom ako ochrana vinica pred zverou. Popytam sa ake podmienky si dohodli. Nasledne mienim dat navrh na prenajom vinarovi v sulade s ostatnymi vlastnikmi plus 3 roky dozadu. Myslim ze v Pk so sumou 0,20€ za m stv nie je bezohladna cena. Poradis opat? Zelam Ti vela zdravia.
bettylou
27.08.17,09:41
Ška keď nie víno, tak hroznová šťava priamo z poľa ejňo ňuňo, nekúpiš inde. Ale ja 20c za štvorák sa ti zídu,...