maima2
25.08.17,11:17
dobry den, chcela by som si odkupit mensi pasik pozemku susuediaci s mojim pozemkom. tento konkretny pozemok ma na liste vlastnictva zapisanych piatich majitelov. z tychto piatich surodencov uz zije len najmladsia sestra, s ktorou som sa skontaktovala. je ochotna spolupracovat pri vysporiadani. chcem sa spytat ako postupovat pri podavani navrhu na dodotocne dedicske konanie? musia sa v tomto pripade podavat styri osobitne navrhy? a kto bude kontaktovat a hladat dedicov po styroch zosnulych? od pozostalej viem ze dve netere ziju v zahranici...
profesional
12.09.17,07:15
Áno, osobitný návrh pre každé konanie. Kontaktovanie robí notár ako súdny komisár. Ľahšie to bude, ak to podá tá jedna ešte žijúca.
vratnik
13.09.17,04:36
Dedičské konanie až po zápis do katastra trvá cca 1 rok a to ak budeš veľmi šikovná. Počítaj s tým, že všetko budeš musieť obehať ty, vybaviť, zaplatiť, otázne je, či dediči budú mať vôbec záujem zúčastniť sa dedičského konanie.
Ak je to malý slíž, piati majitelia, po pár m2 a ty to chceš odkúpiť čo najlacnejšie, vykašlú sa ti na celé dedičské konanie. Odkúp podiel od žijúcej a môžeš pozemok v plnej miere využívať. Stavať sa na ňom aj tak nedá.