vierka6
25.07.06,12:51
Ako fyzická osoba som prenajímala firme s.r.o. dom, ktorý je v katastri vedený na moju osobu od roku 1998, ale nemám v ňom trvalý pobyt. Chcem vedieť, či ešte platí, že príjem z predaja nehnuteľností je oslobodený od dane až po 5 rokoch od posledného účtovania.
Zoltán Kovács
25.07.06,11:09
Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený:

a) keď je tam trvalé bydlisko predávajúceho min. 2 roky
b) keď majiteľ vlastní nehnuteľnosť aspoň 5 rokov
martinez
25.07.06,11:21
Ako fyzická osoba som prenajímala firme s.r.o. dom, ktorý je v katastri vedený na moju osobu od roku 1998, ale nemám v ňom trvalý pobyt. Chcem vedieť, či ešte platí, že príjem z predaja nehnuteľností je oslobodený od dane až po 5 rokoch od posledného účtovania.

Pises, ze si dom prenajimala ako FO. Ak pojem FO znamena obcan (nie podnikatel/zivnostnik), tak predmetny dom nikdy nebol zahrnuty v obchodnom majetku.. oslobodenie z predaja po 5 rokoch sa pocita odo dna vyradenia z obchodneho majetku....to ze si mala prijem z prenajmu takehoto domu, ktory si zdanovala podla §6,3 nic nemeni na veci, ze nebol zahrnuty do obchodneho majetku... A kedze teda nebol nikdy zahrnuty do obchodneho majetku, jeho predaj je podla mojho nazoru oslobodeny podla §9,1,b po 5 rokoch od jeho nadobudnutia... takze v tvojom pripade je prijem z predaja takehoto domu oslobodeny od dane z prijmu.

Ak pojem FO znamenal zivnostnik/podnikatel a dom si mala zahrnuty v obchodnom majetku zivnosti, oslobodenie sa vztahuje az po 5 rokoch od vyradenia tohto domu z obchodneho majetku.
martinez
25.07.06,11:22
Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený:

a) keď je tam trvalé bydlisko predávajúceho min. 2 roky
b) keď majiteľ vlastní nehnuteľnosť aspoň 5 rokov

S tym, ze bod a) sa tyka bytu ... nie domu
Mikolajova
25.07.06,11:37
Prosím Vás ako viem či sa jedná o predaj alebo prevod nehnuteľnosti?
Paula
25.07.06,11:39
Prosím Vás ako viem či sa jedná o predaj alebo prevod nehnuteľnosti?

Na to musí existovať nejaký "vážny dokument". Napríklad zmluva.
Zoltán Kovács
25.07.06,11:39
Prosím Vás ako viem či sa jedná o predaj alebo prevod nehnuteľnosti?

Predaj je za protihodnotu, a prevod je napr. darovaciou zmluvou, zdedením. Inak na LV je vždy uvedený spôsob nadobudnutia.
Mikolajova
25.07.06,11:46
Na to musí existovať nejaký "vážny dokument". Napríklad zmluva.
A v tej zmluve je uvedené či to je predaj alebo prevod? Je to len Kúpno predajná zmluva.
Zoltán Kovács
25.07.06,11:47
A v tej zmluve je uvedené či to je predaj alebo prevod? Je to len Kúpno predajná zmluva.

Veď už v názve zmluvy to máš, že je to kúpa nehnuteľnosti. Platíš za tú nehnuteľnosť. Pri prevode (darovaním, dedením) nič neplatíš, okrem správnych poplatkov.
Mikolajova
25.07.06,11:50
No nič, čítala som niečo v Poradcovi, tuším, ale tam to bolo trocha inak vysvetlené, tiež sa mi to nepozdávalo. Musím to doma ešte raz preštudovať.
koral
25.07.06,15:43
Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený:


a) keď je tam trvalé bydlisko predávajúceho min. 2 roky
b) keď majiteľ vlastní nehnuteľnosť aspoň 5 rokov

Súhlasím s uvedeným, mám podobný problém a nie som si istá či som si ho správne vysvetlila.Predávam nehnuteľnosť, ktorá je v liste vlastníctva definovaná ako dom.Nemám v ňom trvalý pobyt.Vlastním ho 6 rokov. Využívam ho na rekreačné účely.Vzťahuje sa na predaj § 9 odstavec b - oslobodenie od dane ?????, alebo oslobodenie od dane je podľa písmena a s podmienkou trvalého pobytu ????
Ďakujem za odpoveď.
Johanka
25.07.06,17:32
S tym, ze bod a) sa tyka bytu ... nie domu

§ 9 ods.1 písm.a/ ZoDP - Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov ....
Obytný dom sa rozumie klasický slovenský rodinný baráčik ....;)
Johanka
25.07.06,17:43
Prosím Vás ako viem či sa jedná o predaj alebo prevod nehnuteľnosti?
Zákon o dani z príjmov hovorí o zdanení prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Predaj je odplatný prevod vlastníckeho práva.
koral
26.07.06,13:27
Takže stále neviem, či musím mať v tom dome trvalý pobyt minimálne 2 roky,alebo stačí že ho vlastním viac ako 5 rokov a bez podmienky trvalého pobytu je príjem oslobodený od dane.
Ďakujem za odpoveď.
money
26.07.06,15:09
koral, ked nesplnas podmienku trvaleho pobytu min.2 roky, tak predaj je oslobodeny ak nehnutelnost vlastnis min. 5 rokov