katka112233
28.08.17,09:35
Dobrý deň,
ak ste sa niekto stretli s podobnou situáciou, tak Vás prosím o pomoc.
Objednali sme si od českej firmy určitý predmet. Táto firma využila služby prepravnej spoločnosti Toptrans. Tento predmet nám prišiel na dobierku, pri ktorej sme dostali faktúru, prepravný list a príjmový pokladničný doklad. Na faktúre je ako dodávateľ uvedená firma Toptrans s českým ičom aj ič dph a suma je bez dph (589 Kč). Avšak na príjmovom pokladničnom doklade je uvedená firma Toptrans so slovenským ičom aj ič dph a je to úhrada dobierky v sume 23,09 € = 696 SK.
Ešte ohľadom prepočtu mien.... Na webovej stránke českého Toptrans je napísané, že pri preprave do SR na dobierku "Toptrans zajišťuje pro své zákazníky inkaso v hotovosti v SR a převedení částky na příkazcem určený bankovní účet v ČR. Dobírku je nutno vždy uvádět v českých korunách (Kč). Pro přepočet na eura (EU) se používá denní kurz/valuta nákup banky VÚB, kterou pro tyto finanční operace využíváme."
Na webovej stránke slovenskej Toptrans je zasa napísané, že pri preprave do ČR "Toptrans zabezpečuje pre svojich zákazníkov inkaso v hotovosti v ČR a prevedenie sumy na bankový účet v SR určený príkazcom. Dobierku je nutné uvádzať vždy v EUR. Na prepočet na KČ sa používa denný kurz/nákup banky VÚB, ktorú na tieto finančné operácie využívame."
My máme dobierku uvedenú v eurách!
Ako mám toto evidovať?
Mám zaevidovať českú faktúru, ktorú samozdaním a prepočítam na eurá kurzom vúb banky z dňa predchádzajúcom dňu uskutočnenia zdan. plnenia (589 : 25,5640 = 23,04) a v pokladni zase úhradu faktúry (23,09 €) a ako partnera vyberiem tú českú Toptrans? A ten rozdiel 5 centov ako kurz. stratu? A to nevadí, že je na ppd slovenská Toptrans? Alebo ako?
Prosím, poradte mi. Ďakujem.