Zuzka2510
28.08.17,08:48
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu, chceme zamestnať cudzinca španiela na dohodu, je študent ale nie na slovenskej škole môžme s ním uzatvoriť dohodu o prac. činnosti alebo lepšie dohodu o brig. práci študentov ale neviem aké potvrdenie o návšteve školy mi donesie keď nie je slovenský študent. Je to na dobu cca 1 mesiac. A ešte potrebujeme od neho povolenie na pobyt alebo povolenie na výkon práce? Stačí mi ako zamestnávateľovi od neho cestovný pas? A ešte jedna otázočka ten cudzinec bude mať v 12/2017 ešte len 18 rokov môžme ho už zamestnať na dohodu?Ďakujem pekne
hanelie
28.08.17,11:04
skopírované: etrend.sk

Cudzinec musí splniť dve podmienky, aby ho náš zamestnávateľ mohol zamestnať. Musí mať povolený prechodný pobyt a povolenie na zamestnanie.

Povolenie na prechodný pobyt udeľuje polícia – zvyčajne najviac na jeden rok. Účelom prechodného pobytu môže byť podnikanie, zamestnanie (pracovný pomer, dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o brigádnickej práci študentov), prípadne štúdium a iné účely. Povolenie na prechodný pobyt je viazané iba na jeden účel. V prípade vykonávania inej činnosti, napríklad práce popri štúdiu, musí cudzinec podať novú žiadosť o udelenie povolenia.

Povolenie na zamestnanie udeľuje úrad práce. Riadi sa pritom zákonom o službách zamestnanosti (č. 5/2004 Z.z.). O povolenie na zamestnanie je potrebné požiadať ešte pred príchodom na Slovensko – vo vlastnom mene alebo prostredníctvom budúceho zamestnávateľa.

Povolenie na zamestnanie môže úrad práce udeliť cudzincovi vtedy, ak voľné pracovné miesto nie je možné obsadiť iným uchádzačom, ktorý je vedený v evidencii nezamestnaných. Môže teda nastať situácia, že kvalifikovaný zamestnanec zo zahraničia, ktorého má firma záujem zamestnať, nedostane povolenie.
avalik
28.08.17,14:15
toto plati na cudzincov z tretich krajin, nie obcanov eu
avalik
28.08.17,14:17
pozri stranku upsvar - zamestnanie obcanov eu, informacna karta
skolu pozri stranku ministerstva skolstva, su tam zoznamy skol
zamestnanie mladistvych riesi Zakonnik prace