kalkulka
25.07.06,14:12
Ak nemecký platiteľ DPH sprostredkuje pre slovenského platcu DPH predaj tovaru na území Nemecka, ako má vyzerať faktúra od nemeckého sprostredkovateľa? Má byť vrátane DPH alebo bez DPH. Kto v takomto prípade odvádza DPH, keď služba bola poskytnutá na území Nemecka ale pre slovenský subjekt?
katka5
25.07.06,13:56
Riešila som podobný prípad, ale sprostredkovateľom bol slovák, ktorý sprostredkoval predaj tovaru českého podnikateľa na Slovensku.
Požiadala som o stanovisko Daňové riaditeľstvo a ich odpoveď bola nasledovná:
V prípade, ak platiteľ dane sprostredkováva predaj tovaru napr. pre českého podnikateľa, a ak koná v jeho mene a na jeho účet, potom miestom dodania služby sprostredkovania, je to isté miesto ako miesto dodania sprostredkovávaného tovaru, a to je na základe §13 ods.1 písm. a/ citovaného zákona miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru, osobe, ktorej má byť tovar dodaný začína uskutočňovať, t.j. Česko, V nadv)znosti na ustanovenie §2 ods.1 písm. b/ citovaného zákona služba sprostredkovanie nie je predmetom dane v tuzemsku, t.j. platiteľ dane fakturuje túto službu bez dane. Faktúru pri dodaní služby do iného členského štátu upravuje § 73 citovaného zákona.
kalkulka
26.07.06,05:36
Ďakujem za odpoveď.
AGRO
24.08.06,18:41
Robíme sprostredkovanie predaja tovaru v mesiaci august a budeme to robiť aj v mesiaci september. Som povinná za mesiac august vystaviť faktúru a za mesiac september znová - alebo môžem vystaviť jednu faktúru a pri sprostredkovani nevadí keď sa mesiace prelínajú ?
Marianna01
24.08.06,20:05
Robíme sprostredkovanie predaja tovaru v mesiaci august a budeme to robiť aj v mesiaci september. Som povinná za mesiac august vystaviť faktúru a za mesiac september znová - alebo môžem vystaviť jednu faktúru a pri sprostredkovani nevadí keď sa mesiace prelínajú ?

Fakturuj podľa zmluvy. Ak to nemáte zmluvne riešené, tak raz za dva mesiace stačí, keď naplníš podstatu zmluvy - sprostredkovanie (sústavné) počas dvoch mesiacov...