zlinka
28.08.17,17:41
Moje dlhy presiahli 15.000,- eur
misoft
28.08.17,15:47
A) Dražba - prídeš o strechu nad hlavou, niekedy je to na dlhšiu dobu a suma sa za ten čas bude len zvyšovať a zvyšovať.... až po dražbe zistíš, že zo získaného po vyplatení dlžoby ti ostane pár cenťákov.
B) Osobný bankrot - máš kde bývať, majetok pre seba užívať, ale musíš splniť určité podmienky, čítaj:
https://www.aktuality.sk/clanok/403316/osobny-bankrot-by-mal-byt-od-roku-2017-dostupnejsi/
http://www.akmv.sk/aktuality/obcianske-pravo/osobny-bankrot-po-novom-ake-su-podmienky-od-roku-2017

Vyber si....
rudolf83
31.08.17,17:17
Asi by bolo vhodné vedieť pár vecí. Aká je cena nehnuteľnosti? O aké dlhy sa jedná? Aký majetok máš okrem nehnuteľnosti, či máš príjem stály atď...

No všeobecne, bez vyššie uvedených informácii , Ja by som išiel skôr cez osobný bankrot. Riešil by som však dilemu a, to, či ísť formou bankrotu alebo splátkového kalendára. Pri splátkovom kalendári by ti ostal všetok majetok aj nehnuteľnosť a dlhy by sa splácali len do určitej výšky. Zvyšok by sa stal nevymáhateľným. Niektoré kategórie dlhov sa stávajú nevymáhateľné už v konkurze, čiže išiel by som preto cez os. bankrot. Os bankrot ťa zbaví aj nových dlhov, ktoré stihneš urobiť do vyhlásenia oddlženia (ochrany pred veriteľmi) a to ti žiadna dobrovoľná dražba nezabezpečí.

Ak je na nehnuteľnosti zriadené záložné právo, tak ani v konkurze človek nemusí prísť o nehnuteľnosť, lebo ak si záložný veriteľ neprihlási pohľadávku do konkurzu (nemusí), tak je nehnuteľnosť vylúčená z konkurznej podstaty. Máme pekný zákon :(), ktorý v podstate chráni banku (záložného veriteľa) v prípade konkurzu pred inými veriteľmi - a v podstate dlžníka chráni záložné právo pred stratou bývania, lebo ak človek spláca hypotéku,tak nie je žiadny rozumný dôvod, aby si banka (záložný veriteľ) uplatňoval pohľadávku v konkurze.

V prípade dražby prídeš o dom a zaplatíš dlhy vo výške 100 %. Čiže podľa mňa je to jednoznačná voľba.
draik
31.08.17,20:42
§167k ods. 6