susyki
29.08.17,20:13
V rodine máme vyše roka komplikovanú situáciu... rodičia sa v novembri 2016 rozviedli.... vlastne od minulého leta otec odišiel v júni 2016 k svojej mame do domu (kvôli komplikáciám doma), v tom mesiaci zrušil platby inkaso, nájom platí a platila mama, on už od júna neprispieval do bytu ani cent... žil a žije doteraz pri svojej mame, čiže mojej babke... ide o to, že byt je písaný na neho a na mamu - čiže byt je na polovicu... oznámil nám smskou, že svoju polovicu bytu daroval charite... je to možné len tak?
Ďalej sa chcem spýtať, počula som, že keď dlhšiu dobu neprispieva do bytu, je ho možné vysťahovať alebo stráca na neho nárok alebo niečo také???
Ďakujem za info
ivka70
29.08.17,18:30
rodicia mali byt v BSM a vysporiadali BSM po rozvode?
kopretinka
29.08.17,18:34
ak platíte nájom,tak byt nie je v osobnom vlastníctve a nemôže byť darovaný.
susyki
29.08.17,18:54
áno, byt je v BSM... na majetkovo-právne vysporiadanie zatiaľ nepodal ani jeden z nich
susyki
29.08.17,18:55
nájom a všetko okolo bytu platíme my dve... ďakujem
Mária27
29.08.17,19:02
Aj pri darovaní platí predkupné právo spoluvlastníka. Darovanie treba napadnúť v premlčacej dobe (relatívna neplatnosť právneho úkonu).
Mama sa môže domáhať neplatnosti prevodu, alebo (lepšie) žiadať od nadobúdateľa, aby jej podiel previedol za tých istých podmienok, ako ho dostal (zadarmo).
Počkajte na zápis v katastri a potom kvalifikovane zasiahnuť.

Ak ide o BSM, tam podiel nie je, nedá sa zatiaľ nič darovať. Mohlo by však ísť o odkladaciu podmienku v zmluve pre prípad nadobudnutia podielu po vyporiadaní.
Pravdepodobne otec len straší.
kopretinka
29.08.17,19:09
ak bol byt v BSM,tak nemôžete platiť nájom! uzrejmi si pojmy.
susyki
29.08.17,19:38
no prepáčte ale v "Zmluva o prevode vlastníctva družstevného bytu" jasne píše, že "Vlastníctvo opísaného bytu s príslušenstvom /pivnicou/ nadobúda zmluvná strana v II. rade (čize obaja rodičia) do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)." ....nájom sa platí.
susyki
29.08.17,19:41
ďakujem veľmi pekne... aj my si to myslíme, že len straší, lebo sa mi poslednú dobu vôbec nepozdáva... na základe jeho smsky by sme nemohli vymeniť zámok? totiž sa obávame toho či by nebol schopný niečoho horšieho s bytom...
Mária27
29.08.17,20:39
môžete - obydlie je chránené, teda vaše - on tam nebýva
vicktor
30.08.17,06:11
On sa tam nezdrziava, neviem ci si zmenil adresu, ale je vlastnikom, tak snad ma pravo tam vstupit alebo sa aj nastahovat.
Zamky vymenit mozu, ale co ak otec zavola klucovu sluzbu ze sa zabuchol, aby mu otvorili?
vicktor
30.08.17,06:14
Pocuj, dvakrat ti odpisali, ze to nie je najom, tak uz si daj poradit ze su to platby spravcovi.
vicktor
30.08.17,06:17
Maria, poznam jednu tresknutu, ktora vyhlasila, ze ona svoju polovicu bytu odkaze v dedicstve zvieraciemu utulku. Tiez je mozne domahat sa neplatnosti prevodu?
Mária27
30.08.17,08:11
Zdedením majetku nezdedí útulok právo bývania. Pri strete dvoch základných základných práv preváži silnejšie.
Najlepšie je vyriešiť prípad v dedečskom konaní - dohodou a vyplatením podielu alebo zriadením vecného bremena za odplatu. Po podaní žiadosti na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva súd rozhodne v prospech bývajúceho.
kopretinka
30.08.17,08:41
máš v zmluve napísané,že platíš nájom???!!!
vicktor
30.08.17,10:31
Nie, v polovici bytu nebudu koterce, ale utulok ako spoluvlastnik bude mat efekt z predajnej ceny. Tak ci mozno napadnut take dedicstvo (taky zavet).
mareko
30.08.17,11:49
Zisti si na katastri, kto je uvedeny ako vlastnik. Otec isto iba strasi ..
Mária27
30.08.17,11:56
Každý dedič by mal ten efekt. Čo za dôvod by si mohol mať proti závetu, ak by bol platný?
vicktor
30.08.17,12:08
Dedic, ktory dochoval rodicov vo svojej domacnosti bude mat polovicny efekt z predaja bytu ked sa bude delit so zvieracim utulkom. Resp. v byte moze byvat niektore jeho dieta.
Hore si napisala "Darovanie treba napadnúť ...relatívna neplatnosť právneho úkonu ... domáhať sa neplatnosti prevodu ... žiadať od nadobúdateľa..." - nuz som sa opytal ci sa relativna neplatnost da napadnut a ine pouzit aj pri dedicskom konani.
Mária27
30.08.17,14:18
Dedenie je právna skutočnosť. Právny úkon je závet, ktorý by sa prípadne mohol napadnúť, ak by bol neplatný. O tom pozri paragrafy občianskeho zákonníka od § 476. Dôvodom neplatnosti však nie je nesúlad s dobrými mravmi. .
Neopomenuteľný dedič má nárok na časť dedičstva po každom rodičovi (predkovi) zo zákona - pozri § 479.
vicktor
31.08.17,05:43
Nepotesila jste mne (nesulad s dobrymi mravmi), ale ja vam i tak dekuji.