Peter2017
30.08.17,10:15
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadne práva prechodu a prejazdu cez môj pozemok.
Vlastním pozemok červenou farbou vyznačený na mapke, ktorý som získala od rodičov ešte pred cca.12 rokmi. Pozemok č. 1 bol prepísaný na brata, pozemok č. 2 vlastnia rodičia a minulý rok prepísali rodičia pozemok č. 3 na brata, ktorý má prístup na hlavnú komunikáciu. Ako je podľa mapky vidieť pozemky č.1 a 2 nemajú prístupovú cestu vytvorenú. Pred 12 rokmi som nebola viazaná žiadnym zákonom o práve prechodu a prejazdu cez pozemok a teda na základe dobrých vzťahov smeli užívať všetci prístupovú cestu ktorá je v mojom vlastníctve. Ak sa nemýlim v roku 2008 vyšiel zákon o práve prechodu a prejazdu cez cudzí pozemok, kde môžu vlastníci nehnuteľností ( v mojom prípade č.1 a č.2) užívať komunikáciu v rámci práva prechodu a prejazdu.
Moja otázka preto znie ako sa ja ako vlastník príjazdovej cesty môžem brániť voči budúcim majiteľom pozemkov č.1 a č.2, keď na svoje náklady som si natiahla príjazdovú cestu a riadne sa o ňu starám nehovoriac o tom, že zákon mi ukladá za povinnosť im sprístupniť tento pozemok na natiahnutie infraštruktúry, čo de facto znamená, že mi môžu nanovo noví vlastníci rozkopať pozemok a navrátiť mi ho v ako tak používateľnom stave. Dá sa teda voči tomu brániť, zaviazať zmluvne, súdom aby sme sa nepríjemnostiam v budúcnosti vyvarovali? Pamätá v tomto nešťastnom prípade aj zákon na majiteľov prístupových ciest?
Ďakujem za radu.
Mária27
30.08.17,08:44
Od 1.1.2008 pribudol v § 151o občianskeho zákonníka tretí odsek o možnosti súdu zriadiť vecné bremeno ako prístup k stavbe. Predtým mohol súd zriadiť bremeno len k neoprávnenej stavbe (§ 135c ods. 3) a pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva rozdelením nehnuteľnosti (§142 ods. 3). Vecné bremeno možno nadobudnúť aj vydržaním.
Oprávnený z vecného bremena primerane znáša náklady na opravu a údržbu veci v rozsahu svojho užívania či zásahu - teda ich rozkopanie musia uviesť do pôvodného stavu na vlastné náklady.


§ 151o
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
Peter2017
30.08.17,10:25
A práve toto vecne bremeno ma zaväzuje k tomu aby majitelia priľahlých nehnuteľnosti mohli kľudne využívať cestu ( prejazd, prechod, infraštruktúra). Predpokladám, že pokial cestu nedá do pôvodného stavu tak ako bola, tak znova ťahanice po sudoch... aby som len dostal to čo mi patrí a začo som patrične nemalé prostriedky vynaložil aby som sa hlavne s rodinou vedel dostať na svoj pozemok a nie aby vlastníci priľahlých pozemkov ju využívali len preto aby si neukratili zeleň na pozemku.
Kde sa v tomto prípade stavia zákon na stranu vlastníka.
A prípadov s problémovými susedmi je plny internet. A v tomto prípade išlo skôr o vypočítavosť.
Mária27
30.08.17,11:51
Ako to myslíš "aby si neukratili zeleň na pozemku"? majú iný prístup? Potom môžeš žiadať zrušenie VB - najmä ak ti škodia. Je to zapísané na katastri?
Resp. žiadaj o odpredaj cesty do spoluvlastníctva všetkých.
Peter2017
30.08.17,12:25
Pristup majú z pozemku c3, však aj infraštruktúru z pozemku 2 si cez tento pozemok ťahali, len nechcú tam natiahnuť prístupovú cestu keď im to z pozemku c3 uberie a keď môžu využiť tu moju. Podotýkam, že ten pozemok, ktorý mam ako prístup na zadný pozemok je časť záhrada a časť stavebný pozemok. Tak je na LV. A je to výlučne len v mojom vlastníctve.
Mária27
30.08.17,14:51
máš to bremeno v katastri?
Peter2017
30.08.17,15:17
Nie nemám
Mária27
30.08.17,15:55
Tak žiadne bremeno nemáš a môžeš sa ohradiť.
ZahradnikAmater
30.08.17,19:15
... a môžeš si ohradiť pozemok.
branislavp
01.09.17,01:02
Ja mám takýto pohľad na Tvoj problém. Na časti prístupovej cesty-Tvojom vlastníctve nič nezmeníš. Už len z toho , že vlastník pri hlavnej komunikácii (brat) doteraz užíva Tvoju cestu, rodičia tiež. Na takom úzkom pozemku, sa nedá nič urobiť v Tvoj prospech. Do tej prístupovej cesty si vložila náklady. Podľa mňa najvhodnejšie by bolo tú časť prístupovej cesty, ktorú užívajú vlastníci č.1,2 odčleniť od Tvojho pozemku a tú odčlenenú časť ponúknuť užívateľom č.1,2 do spoluvlastníctva v podiele pre troch, aby aj oni znášali svojim podielom všetky náklady spojené s udržiavaním cesty. V skutočnosti by Ti mali doplatiť aj časť nákladov, čo si vrazila do cesty doteraz, i keď je to blízka rodina. Samozrejme do toho podielu cesty spadáš, lebo sa musíš dostať k svojej nehnuteľnosti. Ale to musí byť dohoda medzi vlastníkom a užívateľmi cesty. Tým by si vyriešila zníženie nákladov na prístupovú cestu. Cesta by bola spoločná pre troch užívateľov s vlastníctvom podielovým. To by sa muselo zmluvne ošetriť cez kataster a aj GP by bol nutný.
mari2x
01.09.17,08:44
Brat + rodičia sa s tebou takto nevedia dohodnúť? Alebo ty s nimi ?
branislavp
01.09.17,23:08
mari2x, usudzujem, že vlastník pozemku užívateľom cesty č.1,2 takúto možnosť riešenia spoločného užívania . cesty nenavrhol a vidí iné riešenie a to také, aby si vlastníci č.1,2 urobili cestu zo svojich pozemkov-dvorov, keď zadávateľ príspevku píše, že brat si nechce ukrojiť zo zelene.
Vybudovanie prístupovej cesty nie je lacná záležitosť a tiež aj jej udržiavanie, napr iba také odpratávanie snehu v zime.