Natty
30.08.17,13:03
SZČO je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená a zároveň dobrovoľne poistená v nezamestnanosti. Je na PN, poberá nemocenské dávky. V SP tvrdia, že za poistenie v nezamestnanosti platiť musí aj počas poberania nemocenského. Mne ale z ods. 4 § 140 zák. 461/2003 vyplýva, že ide o vylúčenie povinnosti platiť. Argumentujú, že sa to vzťahuje na prípad, ak by poberal nemocenské z dobrovoľného poistenia. Ako to teda je? Ďakujem za vaše usmernenia.
veronikasad
30.08.17,14:09
Mne to tvrdili pred dvomi rokmi tiež, napriek tomu, že som mala iné stanovisko z Ministerstva práce. Platila som aj pri dlhodobej PN, lebo mi chceli dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti zrusit
Natty
30.08.17,16:23
Veronika, čo sa uvádza v tom stanovisku? Prosím, mohla by si mi ho preposlať do súkromnej správy? Ďakujem :)
veronikasad
30.08.17,17:10
Že by som poistenie v nezamestnanosti platiť pocas PN nemala. Ale výklad zákona o sociálnom poistení prislúcha SP. Tam som ani po dlhej prestrelke mailom aj poštou, nepochodila. Stanovisko je staré dva roky, dúfam že som ho nevyhodila. Ak ho nájdem pošlem ti ho.
Kováczová
31.08.17,06:44
Podľa môjho názoru nemocenské z dobrovoľného poistenia poberať nemôže, keďže je z titulu SZČO dobrovoľne poistená LEN na poistenie v nezamestnanosti. Myslím, že v zákone je aj spomenuté, že je povinnosť platiť DPvN aj počas poberania PN, len teraz narýchlo to neviem nájsť.
Natty
31.08.17,13:41
Narýchlo som prebehla zákon, ale nikde som nenašla, že by bola povinnosť platiť DPvN aj počas poberania PN. Naopak, tvrdím, že ak by malo ísť o nemocenské z dobrovoľného poistenia, malo by to byť takto aj výslovne uvedené v zákone. Zákon č. 461/2003 v § 140 ods. 4 uvádza: "Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské." Hold, výklad zákona je dôležitý, ide o to, kto si čo ako vysvetlí... Bola by som povďačná, keby si to v spomínanom zákone našla a dala sem presné znenie... Vďaka ;)
veronikasad
31.08.17,13:44
Natty, ak nechceš mať zrušené dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti, zaplať ho aj počas PN. SP má svoj výklad zákona, musel by rozhodnúť súd.
veronikasad
31.08.17,13:49
Vidím, že sa ani za tri roky, odkedy som sa s nimi ja doťahovala, v tejto oblasti nič nezmenilo. Ja som s nimi vybabrala navýšením vymeriavacieho základu dva mesiace pred ukončením živnosti, čím som si dosť navýšila dávku v nezamestnanosti a pokryla zaplatené PvN.
Natty
31.08.17,13:51
Veronika, už sa stalo. Ja pátram z princípu, ako to má byť správne. K tomu výkladu, viem, že je jedno, kto má aký názor, podstatné je, ako si ho vykladá SP. Štve ma, že aj keď možno nesprávne, tak z pozície moci inštitúcie to jej len tak prejde a nikto z kompetentných to nerieši?! Napísala som vyjadrenie k výzve, uvdím, aká príde odpoveď, potom ju sem hodím...
Natty
31.08.17,13:54
...i tak še da... Ďakujem za tip !!! :D
veronikasad
31.08.17,14:08
Nemala som ešte čas hľadať to stanovisko, nepohla som s nimi, žiadne argumenty nepomohli. Tak som to vyriešila tým navýšením VZ. Na pobočke mi ani nevedeli, alebo nechceli povedať, či sa pri vypocte bude brať súčet mesačných VZ ak mesačný je vyšší ako maximálny, z ktorého sa limitovaná dávka počíta. Riskla som to, a vyslo mi to.
Andyke
31.08.17,19:28
Pozri:
http://www.socpoist.sk/poradna-jvp/57187s?prm2=25978&sword=&insurance_kind=0&target_group=208&life_sit=0&kriterium=all&page=2

Doplňujem:
§140
(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
----
Keď pozorne prečítaš tento odsek, tak presne určuje kedy dobrovoľne poistená osoba neplatí PvN.
(iba v prípade, keď poberá nemocenské z dobrovoľného poistenia)
To znamená, že vo všetkých ostatných prípadoch platiť musí. Ďalšie upresnenie by bolo zbytočné v zákone.
veronikasad
31.08.17,19:35
To je starý odkaz, už nie je možný súbeh povinného a dobrovoľneho nemocenskeho poistenia poistenia SZČO, preto nemôže vzniknúť nárok na výplatu nemocenského z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Andyke
31.08.17,19:51
Netreba hneď spájať súbeh povinného a dobrovoľného „ nemoc.“ poistenia na posúdenie tejto otázky .
Samozrejme viem o tom, že súbeh už dnes neexistuje.
Pozri sa na to v širšom kontexte: Zamestnanec a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. V prípade PN dobrovoľné dôchodkové musíš naďalej platiť. Detto ak povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO
bude PN a súčasne je aj dobrovoľne dôch.poistenou osobou. To dobrovoľné dôchodkové tiež musí platiť počas PN.
Takže povinne nemoc. a dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti súbežne v prípade PN - u mňa automaticky vychádza , že musí platiť PvN.
Jediná výnimka na neplatenie PvN: ak bude poberať nemoc. dávky ako dobrovoľne nemoc. a dôch.poistená osoba.
Natty
01.09.17,09:39
Andyke, nech čítam, ako čítam, mne to z toho nevyplýva. Asi neviem čítať medzi riadkami...ale predpokladám, že to ani väčšina nás "obyčajných" ľudí. Preto by som do zákona určite uviedla na konci vety:..."nemocenské z dobrovoľného poistenia"... a je to nespochybniteľné a zrozumiteľné pre všetkých...či?! Ak by to bolo také jednoznačné, prečo mi potom pani na sociálke nevedela na toto hneď odpovedať a preverovala si to u ďalšej kolegyne??? A to jeden deň telefonicky a druhý deň osobne na pobočke, vždy si to preverovali. Ako je toto možné? Stojím si za tým, že oporu v zákone to nemá. Metodické usmernenie, o ktoré sa opierajú, nie je prístupné verejnosti, teda k výkladu sa občan/klient nedostane, nemôže sa potom brániť alebo aj sklapnúť a súhlasiť. Metodické usmernenie predsa nemôže byť nad zákon!
Kováczová
03.09.17,15:21
Píšeš, že si si navýšila VZ dva mesiace pred ukončením živnosti. Platila si zvýšený VZ len tie dva mesiace ? (už teda neplatí, že Vz môžeš zmeniť až po 6-tich mesiacoch?), a ešte: je možné platiť si aj vyšší VZ, ako je maximálny? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
03.09.17,15:59
Platí zmena po 6 mesiacoch, VZ som navysovala po 22 mesiacoch. Nebol vyšší ako maximálny mesačný, ale podstatne vyšší ako je maximálna suma, z ktorej sa počíta dávka v nezamestnanosti. Prvých 22 mesiacov som platila len zo sumy 500€.
Kováczová
03.09.17,16:26
Ďakujem. A Ako je to, prosím v situácii, keď SZČO nevyšlo platiť od 1.júla povinné poistenie a platí si aj DPvN? Môže si aj naďalej platiť DPvN, alebo je potrebné automaticky podať odhlášku aj z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti?
veronikasad
03.09.17,17:01
Samotné PvN dobrovoľne platiť nemôže. Musel by sa prihlásiť na celý balík. Informuj sa v SP, zrejme mu dobrovoľne PvN zrušili aj bez odhlasky od 1.7.
Kováczová
03.09.17,18:01
Ďakujem :)
Natty
15.10.17,09:50
Neviem sa dostať do otázky, tak to podstatné zo stanoviska SP zo dňa 04.10.2017 píšem sem:
...
"V §140 zákona je uvedené vylúčenie z povinnosti platiť poistné v prípade, že fyzická osoba je poistená dobrovoľne nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti.
Vo veci vylúčenia povinnosti platiť poistné v období, počas ktorého sa poskytuje nemocenské, nie je možné vo Vašom prípade aplikovať §140 ods. 4 zákona, nakoľko nie ste súčasne dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Pre dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti počas obdobia práceneschopnosti vylúčenie z povinnosti platiť poistné neplatí, nakoľko jej ako dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti nie je možné poskytovať nemocenské."

Môj názor to nezmenilo, ale rešpektujem...
veronikasad
15.10.17,10:05
Odvolávala som sa na to že dobrovolné nemocenské poistenie v súbehu s povinným poistením nie je možné platiť, Ministerstvo práce tento argument uznalo, Ustredie SP nie.
Natty
15.10.17,11:10
Nedá mi sem ešte neuviesť toto:

http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s:

Upozornenie:

Od prvého dňa potreby ošetrovania, resp. starostlivosti do skončenia potreby tohto ošetrovania, resp. starostlivosti (najdlhšie do desiateho dňa) dobrovoľne poistená osoba neplatí poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a poistené na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Vzťahuje sa na ňu vylúčenie povinnosti platiť poistné (poistné na dobrovoľné poistenie neplatí ani v prípade, ak jej nárok na dávku ošetrovné nevznikol z dobrovoľného poistenia, ale z iného nemocenského poistenia).

Tak zaujímavé, že tu platí výnimka???!!!

Ale už sa tým nemienim zaoberať, zbytočná energia aj čas...