mima100
30.08.17,14:45
Rodičia vlastnili družstevný byt, po prevode do osobného vlastníctva je vlastníkom len mama. Následne tam získal trvalý pobyt brat. Ten má ale dlhy,ktoré dlhodobo nespláca. Na danej adrese nebýva,(predtým tam niekoľko rokov býval po rozvode).
Potrebujem zistiť:
Čo v takom prípade ak by zomrela mama?Otec má pravo dediť? (otec má len trvalý pobyt).
Čo v prípade ak brat bude mať exekučne konanie-môžu siahnuť na majetok mamy tým, že brat tam ma trvalý pobyt?
Čo v takom prípade ak by zomrel otec, je predmetom dedenia, nejaká časť majetku, okrem bytu nemajú rodičia iný majetok. Sme dvaja súrodenci.
Rada by som predišla situácii, že bratove dlhy by mali dopad na rodičov.
Mila123
30.08.17,13:00
oprav si poslednú vetu, keďže píšeš o smrti Tvojich rodičov, posledná veta má znieť (podľa mňa) : že bratove dlhy by mali dopad na mňa ako oprávnenú dedičku.......
arizona
30.08.17,13:05
Bratove dlhy su iba jeho dlhy. Majetok tvojich rodicov je iba ich majetok, takze cudzie dlhy sa ich netykaju.
Trvaly pobyt- to je iba "informacny zaznam". To neznamena, ze by byt bol aj jeho majetkom. Ked rodicia budu chciet, mozu mu hocikedy TP zrusit a brat si nemoze narokovat na nic.
Pidgey
30.08.17,13:54
Mimo temy....Mila123, sa mi rozum nad tebou zastavuje...zjavne na teba plati podla seba sudim teba. Tvoj prispevok nikomu nepomohol....
Mária27
30.08.17,14:14
Ak je vlastníkom bytu len matka, po nej by ste zo zákona dedili byt traja (manžel a 2 deti) rovným dielom, ak sa v dedičskej dohode nedohodnete inak. Ak by manžel už nežil, dedili by deti.
Rodičia nezodpovedajú za synove dlhy. Ak by však syn zdedil majetok, exekútor ho može exekvovať. Spoluvlastníci by mali predkupné právo.