1lukas5
30.08.17,15:47
Dobrý deň, potreboval by som poradiť, ako postupovať pri nasledujúcej situácii. Môj otec a jeho brat po smrti obidvoch ich rodičov zdedili rodinný dom s pozemkom na polovice (momentálne tam nikto nebýva). Otcov brat má na danej adrese trvalý pobyt a ešte aj uvedenú adresu svojej firmy (nevykonáva na danej adrese žiadnu činnosť, je to len sídlo firmy). On jediný má kľúče od domu a nechce nám dať druhý kľúč, a tým nám zamedzuje prístup do domu. A tvrdí, že ak vojdem do domu a vymením zámky, tak to nahlási ako trestný čin vlámania do jeho firmy. Ako môžem ďalej postupovať? Môžem tam ísť a vymeniť zámok?
jslancik
30.08.17,13:56
plané vyhrážky... otec má nárok na polovicu z každého m2. A strýko si koleduje o veľké problémy, keď mu zabraňuje užívať si majetok.

Vymeniť zámky by nebolo úplne OK, lebo by mohol tvrdiť, že si mu nedal kľúče, a situácia by bola obrátená (kľúče od vymenených zámkov mu treba dať najlepšie oproti podpisu, a on to podpísať nemusí, a môže rovno robiť problémy).

Treba to riešiť inou cestou. Skús popozerať už zodpovedané otázky na rovnakú tému.
1lukas5
30.08.17,14:10
Ďakujem za odpoveď. Takže, ak mi ten kľúč nebude chcieť dať, tak mi zostáva už len trestné oznámenie?
jslancik
30.08.17,14:59
Tak si sa dočítal?
1lukas5
30.08.17,15:14
Nie. Nič podobné som nenašiel.
Mária27
30.08.17,16:11
Ak potrebuje nehnuteľnosti využívať, môžete žiadať súdne ich sprístupnenie. Zároveň žiadajte odplatu za využívanie otcovej časti na zásade bezdôvodného obohatenia - tri roky dozadu, potom to obnovovať (pýtať za ďalšie mesiace). Suma je približne ako nájomné.
Právoplatný rozsudok bude exekučným titulom.
jslancik
30.08.17,18:33
to chce asi špeciálny talent, alebo čo??? vyhľadávať snáď vie každý, aspoň som si tak myslel.