Janci_SvK
30.08.17,17:21
Zdravím, chcel by som radu ohľadne mojich stromkov. Vysýchajú....je to kvôli suchu, alebo to spôsobuje nejaký škodca, či choroba....
KoxXxo
30.08.17,16:57
polieval si ich?
Terezia13
30.08.17,18:35
môže to mať veľa príčin, skúsila by som odlomiť konček cca 5 cm suchého konárika, ak je v ňom ešte miazga, mohlo by sa dať zachrániť - polievať, môže to byť nejaká choroba alebo škodca v koreňoch, na jeseň treba prehnojiť - môže to byť aj nedostatok živín, nie všetky druhy ovocných drevín sú vhodné do každej pôdy, môže "prežiť" do určitej veľkosti a potom začne živoriť
Janci_SvK
30.08.17,19:06
Veľmi zriedka, resp. takmer vôbec....jediný zdroj vody ktorý mám k dispozícii je studňa a tam je cca 50 cm vody a slabý prítok...voda mi sotva vystačí na polievanie úrody čo mám v záhrade
Janci_SvK
30.08.17,19:07
Podľa čoho poznám že by to mohol byť škodca alebo choroba?
Terezia13
30.08.17,19:18
najprv odporúčam odlomiť z konárika, či je ešte v ňom život, potom polievať a hnojiť, jabĺčka odporúčam obrať, aby sa jabloň už nevysilovala a polievať, polievať, prekopala by som aj pôdu okolo stromkov, treba zachytávať dažďovú vodu do sudov, my celé leto polievame takouto z odkvapu zachytenou vodou, v týchto suchých a horúcich rokoch už voda v studni nie je dosť, nová doba žiada nové opatrenia
arizona
31.08.17,08:10
Mlade stromceky prve roky po zasadeni potrebuju casto polievat. Ak byvas v oblasti, kde malo prsi,tak pravdepodobne vysychaju od nedostatku vody. Bez vody ti nic neporastie!
Hlavne v takych horucich letach,ako su v poslednom case.
Stromy maju korene po celej sirke koruny a konarov,takze polievat treba na "sirsie", nielen ku kmenu.Stromcek potrebuje obcas poliat,ale poriadne,aby voda presiakla az ku korenom,nie iba trochu pokropit.

Pre istotu este popozeraj listocky,hlavne odspodu,ci nenajdes aj nejakych skodcov,pavuciny,lepkave listy a pod.
Janci_SvK
31.08.17,10:25
Lístky som popozeral, su čisté....jediné čo je na obidvoch stromoch rovnaké, je akési "vyhryzené" miesto na kmeni...prikladám foto:
https://uloz.to/!HEqnJrzJIILB/img-20170830-162924-jpg
Všimol som si to až dnes....
afrikánka
31.08.17,10:38
Obrázok som síce nevidela, ale ako som videla tvoje foto na Porade, nedávam tvojim jabloniam šancu na prežitie...bohužiaľ.
Tvoje jablone nie sú až tak mladé stromčeky, aby vyschýnali od nedostatku vlahy, vzrastom už musia mať dobre vyvinutý koreňový systém, aby zdolali nedostatok vlahy vplyvom tohtoročného leta. Ako som predpokladala, musí ísť o nejakého škodca "zdola".
Ešte vyskúšaj, či sa ti stromky kývu. Ak áno, nie je žiadna nádej, budú mať vyžraté, alebo odumreté korene.
Ferdosondo
31.08.17,11:07
Ešte to môže mať na svedomí hlodavec, ktorý obhrýza korene mladých stromčekov. Ak si dobre spomínam tak sa volá hryzec vodný. Ale vraj sa vyskytuje iba tam kde je nablízku voda. V takomto prípade to zistíš veľmi ľahko, pretože stromček sa bude pri pokývaní v pôde hýbať
BXLmiami
31.08.17,11:13
Na obrázku je masívne poranenie kmeňa,prakticky bez kôry,nevidím to optimisticky.Co sa tomu kmenu stalo?
afrikánka
31.08.17,12:37
Skôr to bude hraboš poľný, tomu najviac chutia jablone, ale môže byť aj pes, ak je doma sám, vie to robiť z nudy.
Janci_SvK
31.08.17,15:53
To práve neviem.....psa nemáme
BXLmiami
01.09.17,08:03
Také poranenie kmena strom neprežije.Ked nasadiš nové,chrán kmene,toto zrejme olúpalo zviera.
afrikánka
01.09.17,08:50
Po prečítaní odpovedí, komentárov tvoj problém zhrniem...
Takto vzrostlý, niekoľkoročný strom, nemohol poškodiť nedostatok vlahy. Zjavne ide o poloskorú, alebo neskorú odrodu jabĺk. Źltnutie a takéto masívne schnutie listov upozorňuje na veľký problém. Tvoje stromy nemajú nádej na záchranu. S najväčšou pravdepodobnosťou ti kmene poškodil hraboš poľný, ktorý obľubuje jabloňovú kôru. Živí sa ňou v zime, pod snehom, pri nedostatku inej potravy, preto je zarážajúce, že sa pustil do kôry teraz v letnom období (sám uvádzaš, že psa nemáš). Na pozemku, v blízkosti stromov budeš mať hniezda hrabošov, ktoré sa každé štyri roky húfne rozmnožia, preto aj to obhrýzanie kôry. Ako sú to malé "zvieratká", tak majú neuveriteľný apetít a skonzumujú veľké množstvo potravy.
Preto si dobre prezri okolie stromov, trávnik. Pravdepodobne objavíš diery v zemi, to bude jasná prítomnosť hrabošov. Na nete nájdeš veľa návodov na ničenie takýchto škodcov, ale najúčinnejšie bude použitie dymovnice určenej na ich likvidáciu.
Ešte rada nakoniec.
Po odstránení vyschnutých stromčekov, budeš chcieť pravdepodobne zasadiť nové. Neodporúčam ti dosadiť opäť jablone, budú rásť pomaly, chátrať. Po odstránených jadrovinách nikdy nesadiť opäť jadroviny, odporúčajú sa kôstkoviny a naopak. Vždy starostlivo vyzbieraj opadané jablká, aj iné ovocie, nenechávaj ich ležať pod stromkami, ani teraz a hlavne na zimu. Prilákajú totiž škodcov.
Je to škoda, lebo vidím, že máš "palmetu"...a to nikdy pestovateľa nepoteší takýto výpadok.
mari2x
01.09.17,09:36
V záhrade by to nemuselo byť také výrazné, ale stáva sa pri panelákoch (ja , pri našich schodoch, pred asi 25 rokmi).
Zasypú jamu stavebnou suťou , urobia terénne úpravy - povedzme do 0,5 m zeminy
Zasadená višňa a broskyňa
mali už 8-9 rokov
boli v pohode
a potom višňa vyschla
afrikánka
01.09.17,09:47
Aj to býva...zasadila som broskyňu, chátrala. Dala som stromkový egreš, to isté. Tak so sa pozrela "nižšie" a tam kopa asfaltu. Stalo sa, nebolo kde umiestniť nadbytok, tak popri stavbu, však zemina prekryje.
misomiso
01.09.17,13:10
Preco sa nema sadit po jabloni znova jablon? Nie je to nejaka povera?
afrikánka
01.09.17,13:13
Nie je to žiadna povera, platí to pre prípad uhynutia stromu, či už vekom, chorobami, alebo škodcami. Dokonca to mám aj overené na svojej záhrade, taktiež aj u iných. Proste tá pôda už nie je vhodná na výsadbu jedného druhu, treba zameniť.