Whini
01.09.17,15:55
Nikde sa o tom nepise, ale len tak zo zvedavosti, daju sa rastliny paradajok pestovane v črepníku na balkone zazimovat ? Niektoré rastliny sa dajú ako napr. chilli, ci niektore bylinky pazitka atp. Mal by som vlastne celkom náskok v raste na jar oproti opätovnej vysadbe a rastu, kym rastlina opäť prekoreni substrát. Vdaka za odpoveď
buchač
01.09.17,14:53
Keď sa o tom nepíše, tak to bude asi aj fakt...
;)
Ani nemá význam, nakoľko :
Rastliny rajčiaka jedlého sú jednoročné, dvojročné a v zriedkavých prípadoch i trvalé rastliny, ktoré najskôr vyrastajú rovno zo zeme, v neskoršom štádiu vývoja však majú sklon k plazivosti.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Rajčiak_jedlý
:rolleyes:
Inými slovami povedané - neoplatí sa to.
Aj každoročná výsadba sa nemusí ujať na 100% a práca vyjde navnivoč... čiže pri zazimovaní je to ešte väčšie riziko.
:cool:
afrikánka
01.09.17,15:02
Rajčina je jednoročná rastlina, ktorá sa dopestuje zo semena, má svoje vegetačné obdobie.
Pažítka a iné bylinky, nie však všetky, sú dvoj a viacročné rastliny, ktoré v zimnom období "odpočívajú" a na jar sa obnovuje ich rast. Rajčina tam určite nepatrí, nie je mrazuvzdorná, takže zimu na balkóne neprežije.
afrikánka
01.09.17,15:18
Ak sa zamyslím nad tvojou odpoveďou s uvedenými informáciami, že rajčina je dvoj a viacročná, tak ide o "divé" rajčiny, alebo rajčiny pestované v iných podmienkach a to v teplom pásme bez mrazov. V našich zemepisných podmienkach to však nie je možné.
Ale ako experiment by to bolo zaujímavé. Ulomiť nadzemnú časť asi 10-15 cm nad zemou, ale kvetináč s koreňom nechať v miestnosti, aby sa predišlo premrznutiu koreňa. Možno v tme do februára, potom dať na svetlo. A zalievanie do februára? Asi iba minimálne.
Mária27
01.09.17,15:36
Otec pestoval rajčiny aj na predaj, nikdy ich však neprezimovával. To však neznamená, že to nemôžeš skúsiť. Otec neprezimovával ani papriku - a pozri, tento článok to odporúča:
http://tojenapad.dobrenoviny.sk/z-jednej-rastliny-budete-mat-urodu-cele-roky/
Valcake
01.09.17,16:26
Paradajka ako sa už písalo..je jednoročka. Na balkóne isto neprezimuješ....ALE..naši známi to jednoducho zaorú ako zelené hnojivo a skoro na jar majú priesadky do bludu...
Whini
01.09.17,16:35
Práve to, že rajčiak je aj viacročná rastlina. I ked logicky to navadza na to, ze asi len divo rastúce druhy a nie tie, ktoré sa pestujú doma. Každopádne i tak budem zimovať iné rastliny a teda môžem jednu rastlinu pre experiment pokúsiť zazimova, či to niečo urobí.
buchač
01.09.17,16:51
Ak Ti môžem doporučiť, tak dlab na paradičky.
Vyber sa radšej iným smerom...ku stromčekom.
Ja som tohto roku kúpil od jedného predajcu (linky sú informačné). Sú mrazuvzdorné, v podstate bez údržby.
http://drzewkaowocowe24.pl/produkt/mini-sliwa-buhler-w-doniczce/
https://www.sadowniczy.pl/product-pol-138516-Mini-Wisnia-karlowa-Piemont.html
Whini
02.09.17,04:43
Ano o paprikach to viem, na chilli to aj praktizujem. Paradajky som tiez vzdy zlikvidoval. Uz len zo zvedavosti to vyskúšam. Len som chcel vediiet či s tym nemá niekto skúsenosti.
wabi
09.09.17,15:55
Robil som to pred rokmi. Najlepšie je potopiť rastlinu aby urobila korienky pred koncom výhonu. Potom takto vytvorený odkopok odreyať a pestovať vo väčšom kvetináči na vlastných koreňoch. To sa dá samozrejme robiť aj zjary a takto si paradajky namnožiť. Výhoda takýchto rastlín nie semenáčov ale vegetatývne namnožených, že rýchlejšie idú do úrody a bežne vytvárajú kvety aj za každým druhým listom. Na Novom Zelande som videl pestovať paradajky na miestach kde nemrzlo aj viac rokov. Pri mojich pokusoch to bolo úspešné, jediný problém zo škodcami najmä ak je príliš teplo na mieste zimného pestovania. Optimálna teplota je pri zimnom pestovaní okolo 12-14 stupňov a nemala by príliš klesať pod 10, ak klesne pod bod mrazu smola. Čo najviac svetla... V izbe majú príliš teplo v pomere ku krátkemu dňu, teoreticky prisvedcovať ale žiarivkou so správnym spektrom by malo význam. Dá sa to... Čím chladnejšie, tým znesie horšie svetelné podmienky a tiež potreba vlahy tým klesá...
Držím palce! :-)