Marek_T
02.09.17,06:23
Dobrý deň.Som mladý, 18 ročný chlapec a v zákonoch sa moc nevyznám, zaujímal by ma váš názor na túto situáciu : kamarát vytvoril fake profil ženy na pokeci. Najprv to bral len ako nevinnú zábavu, potom mu tam, však začali písať rôzni chlapi, pretože si mysleli, že je to normálny profil ženy. Chceli sa s tou ženou proste stretnúť. Boli asi traja, tak im napísal zo srandy MOJE telefonne číslo. Začali mi volať a keď zistili, že som muž, hnevali sa a nadávali mi, postupne ich volalo viac a viac. Považujem to za narušenie súkromia.
MOJA OTÁZKA : JE TO TRESTNÉ ŽE ZVEREJNIL MOJE ČÍSLO? BUDE SA S TÝM POLÍCIA VÔBEC ZAOBERAŤ AK BY SOM PODAL TRESTNÉ OZNÁMENIE? Ďakujem.
alaya1
02.09.17,04:27
Nastuduj zakon o ochrane osobnych udajov.
buchač
02.09.17,06:23
Dlab na trestné oznámenie.
Každé čudo tri dni trvá.
Kamoš nech zruší profil na pokeci a je vymalované.
Kamoš nech sa Ti primeraným spôsobom revanšuje za vzniknuté problémy...ak nie, vždy mu môžeš urobiť podobnú službu...;) :D :D :D
Ing. Ľubomír Janoška
02.09.17,09:56
Ak Ti to za to stojí, daj podnet na Úrad na ochranu osobných údajov. Konkrétne ide o neoprávené zverejnenie alebo poskytovanie osobných údajov (bez súhlasu dotknutej osoby).
Popísaný prípad je zaujímavý tým, že ide o porušenie zákona zo strany fyzickej osoby, takže "kamarát" sa môže domnievať, že sa zákon na jeho konanie nevzťahuje. Zákonná vynímka pre "spracúvanie pre osobné potreby" sa ale vzťahuje iba na vedenie evidencie a neumožňuje zverejňovanie ani poskytovanie osobných údajov bez súhlasu doktnutej osoby.
profesional
02.09.17,19:44
Lenže telefónne číslo a ani emailová adresa zatiaľ nespadajú pod osobné údaje. Nakoľko sami o sebe nie sú spôsobilé bezprostredne a priamo bez ďalšieho identifikovať konkrétnu osobu. Email bude osobným údajom až od mája budúceho roku..
profesional
02.09.17,19:46
1. Jeho konanie nenapĺňa znaky žiadnej konkrétnej skutkovej podstaty trestného činu, pokiaľ z toho nemal žiadny bezprostredný materiálny, alebo nemateriálny prospech.

2. Osobne si myslím, že nejde ani o porušenie zákona o ochrane osobných údajov.

3. Ide o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Podnet na začatie priestupkového konania môžeš podať na príslušnom miestnom úrade.
buchač
02.09.17,20:13
Baba Ti je analfabet...a Ty si nenažratý právnik = dilino.

Už si si naštudoval § 24-26 trestného zákona ?
-------------------------

Čo si Ty myslíš, to nie je podstatné...a ani Tvoj právny názor.
profesional
02.09.17,20:20
Vieš, môj názor nie je podstatný. Podstatný je názor niekoho ako si ty.. Jasneee. Síce o problematike nič nevieš, nikdy si ju neštudoval, nerobil s ňou, ale máš goooogle. Jasnééé. Vieš, s takými sa občas stretnem na súdoch. A potom to končí tak, že vychádzajú zo súdnej siene a nadávajú na systém, na sudcu, na všetkých.. Ale to, že ich návrh a prípadne označené dôkazy nemajú hlavu a pätu a že sú v rozpore so základmi práva, to im nevadí. Už si raz a navždy zapíš za uši, ze v SR je normatívny právny systém a nie tradičný, Tj. podstatné je právo písané a nie emócie a zbožné priania založené na akejsi subjektívnej morálke.

Predpokladám, že väčšina ľudí si tu už o tebe urobila názor.

Veď neovládaš ani len základnú terminológiu a splietaš ôsme cez desiate.
profesional
02.09.17,20:22
Úbohé, radiť niekomu, aby za porušenie zákona, ak nedostane zadosťučinenie, realizoval pomstu porušením zákona.

Je mi jasné, že pre teba je právo podstatné asi ako denné headliny v Novom čase.

Iba mimochodom, vedomé radenie porušovania zákona je v rozpore s pravidlami porada.sk.

Opakovane som si všimol, že si zástancom bezbrehej pomsty a brania spravodlivosti do vlastných rúk. Dosť sa čudujem, prečo nežiješ radšej niekde v Afrike, kde to legálne možné je.
buchač
02.09.17,20:35
Ty si teda riadny právnik...

Vo svojom príspevku vravíš niečo o názore, že sa nejedná o žiaden trestný čin, ale len o priestupok.
Je to síce porušenie zákona, no trest je rozdielny...takých 33€ je malina za nejakú podmienku.

Mimochodom...kde Ty vidíš nejaký návod na radenie k porušeniu zákona ?
" Podobná služba " má mnoho podôb...ALE to by som ja ako pomstiteľ mal vedieť...a veru aj viem.

Pomsta ?
Môj Ty peknučký...keďže je na Slovensku vymožiteľnosť práva (a aj za výdatnej pomoci právnikov) taká, aká je ?
Nuž sa nečuduj, že poniektorí berú spravodlivosť do svojich rúk....a onehdá som ju zobral aj ja.

Zvyšok sa ja s Tebou na hentú tému ja nemienim baviť...
Ako som už niekde spomenul...nie som právnik...no mám určité skúsenosti, o ktorých si sa len v skriptách dočítal a možno v súdnej sieni počul.
Ing. Ľubomír Janoška
03.09.17,05:36
@profesional
1) Človek, ktorý zverejnil (poskytol) cudzie kontaktné údaje, vedel, komu patria. Teda dotknutá osoba bola jednoznačne určená (viď definíciu osobných údajov).

2) GDPR nikde neuvádza, že e-mail bude osobným údajom.
Naopak, podľa súčasnej právnej úpravy e-mail alebo telefónne číslo niekedy môže byť osobným údajom.

Veľmi rád znevažuješ cudzie príspevky. Vzhľadom na túto tvoju vlastnosť by si mal radšej múdro mlčať, keď sa v niečom nevyznáš.
buchač
03.09.17,07:10
Ing. Ľubomír Janoška (Dnes 08:36) @profesional

Veľmi rád znevažuješ cudzie príspevky. Vzhľadom na túto tvoju vlastnosť by si mal radšej múdro mlčať, keď sa v niečom nevyznáš.
===================
Už len za tento postreh si zaslúžiš užitočné ohodnotenie.
Nie je to len Tvoj názor ale všimol som si to už dávnejšie...a určite aj iní, akurát mlčia.

Dám ešte jeden postreh.
Profesional píše svoje príspevky takým spôsobom, ako keby ich čítali študenti práva...plné odborných výrazov a zložitých odsekov o jednej vete.
Ak je zadávateľ absolútny laik ? Pokiaľ sa prehrabe odbornými slovníkmi, tak je aj problém pasé.

Na Máriu27 henten "profesional" nemá.
Mária dá nie len vetu zo zákona, priloží link...no vo väčšine prípadov DÁ aj svoj komentár-vysvetlenie, aby odpoveď bola preložená do slovenčiny.
Taynee
03.09.17,07:46
Dovolím si Marek poradiť mimo paragrafov, proste sedliackym rozumom ako by som to riešila ja :

1. Ak poznáš nick, pod ktorým dotyčný vystupuje na pokeci nahlás ho a požiadaj o jeho zrušenie. Ak nick nepoznáš, spýtaj sa volajúcich, s kým si písali.

2. Stretla by som toho dotyčného a zobrala si ako svedkov dvoch kamošov a vysvetlila mu jasne, že buď s tým prestane a ospravedlní sa ti, alebo to budeš riešiť súdnou cestou a chlapec sa nedoplatí, resp. jeho rodičia sa nedoplatia .... ( v zásade, nemusí vedieť, že to neurobíš, len nech sa spamätá ). Ale urobiť to môžeš, musel by si mať však dôkazy, že to urobil on.

3. Volajúcim vysvetli pokojne, že sa stali obeťami podvodu ( aj keď chlípnici na pokeci podľa mňa obete nie sú... ) a vyzvi ich, či prídu s tebou vypovedať na políciu, a že ich číslo postúpiš orgánom činným v trestnom konaní.... nič z toho sa nestane, ale mohli by sa uzemniť, niektorí sú možno ženatí, zadaní a odhalenie na pokeci im nemusí byť po vôli ( väčšinou tí týpkovia s IQ 78 počúvajú na slovo polícia... ).

4. Ak nič iné neepomôže - zmeň si telefónne číslo, krajné riešenie, ale čo už...

A teraz the last but not least :
Upozorňujem, že toto nie je navádzanie, iba fabulácia.
Ak chlapec neprestane, tak máš niekoľko možností :

a) uverejni inzerát na bazoši, azete, sme.sk, hyperinzercii, že ponúka nenáročnú administratívnu prácu, pracovná doba od 09.00 - 15.00, benefit - auto, mobil, laptop, 5 dni dovolenky navyše, mzda 1500 eur/brutto. Informácie telefonicky...

b) Zaregistruj chalana na zoznamke resp., daj inzerát na zoznamku, jednoducho chalan hľadá chalana, diskrétne, ihneď... daj jeho telefónne číslo a počkaj čo sa stane.

Možno nič z toho nemusí fungovať, len dať mu priateľsky jednu po papuli.
Ing. Ľubomír Janoška
03.09.17,07:53
lebo Mária27 JE profesionál
buchač
03.09.17,08:07
BINGO !!!!!!
buchač
03.09.17,09:40
Kuwa...a toto je už ako možné ????
7 užitočných
Hlasovalo X užívateľov a pritom tam je uvedená len alayia.
Kde je ten zvyšok ???
afrikánka
03.09.17,09:45
Veď sa kliklo 7 krát, to nevieš?
buchač
03.09.17,10:08
profesional (Včera 23:20) Vieš, môj názor nie je podstatný. Podstatný je názor niekoho ako si ty.. Jasneee. Síce o problematike nič nevieš, nikdy si ju neštudoval, nerobil s ňou, ale máš goooogle. Jasnééé. Vieš, s takými sa občas stretnem na súdoch. A potom to končí tak, že vychádzajú zo súdnej siene a nadávajú na systém, na sudcu, na všetkých.. Ale to, že ich návrh a prípadne označené dôkazy nemajú hlavu a pätu a že sú v rozpore so základmi práva, to im nevadí.
=================
Hm...takže ešte trochu inak.

Mám v zozname kontaktov pár advokátov...dokonca aj sudcov.
Na nich som sa svojho času obrátil ohľadom konzultácií.
Cez net neriešim svoje veci...mne nie je potrebný neprávny a nesprávny názor nejakého "profesionála".

Že sa stretneš na súdoch s nadávajúcimi ?
Bodaj by nenadávali, ak majú takého právnika, ako si Ty. Aj ja by som...vezmeš love a skutek utek.

Problematiku ? Nuž ako sa to vezme.
Aby si bol v obraze...bol som účastníkom aj občianskeho a aj tresného konania, ktoré som inicioval ja. Presnejšie boli tri.
Vo všetkých prípadoch som odišiel so vztýčenou hlavou.
Trestné skončili odsúdením vinníkov a tí skončili v ťurme.
Civilný súd uznal moje nároky a tie boli (čiastočne) vyplatené....šak tá slávna vymožiteľnosť práva, kuwa.
Keby bolo po mojom riešení, tak si to dotyčná osoba solídne odserie.
---------------------------
Si ma niekde obvinil z pomstychtivosti.
Nuž ako sa to vezme...nepoznáš ma, nevieš posúdiť. Internet (debaty) teraz dávam bokom.
Ty nazveš pomstychtivosť...ja nazvem vymožiteľnosť nárokov....a to aj za cenu porušenia práva.