lydinka
25.07.06,15:03
Milí poraďáci, dnes 25. - den podania dph, prišiel za mnou známy, že potrebuje urobiť dph, je SZČO od 1.1.2006 a od 21.6. sa stal plátcom dph /inak, s tým som sa ešte nestretla, vždy to robia od prvého/.
Robím JU, MRP DOS, a ja teraz neviem ako na to. On totiž od 1.1.2006 nemá zaúčtované nič, a vlastne neviem ako urobiť ten prechod z neplatcu na placu, či do dph vstupujú iba fa od toho 21.6, alebo ako.
Prosím poraďte niekto.
ĎAkujem
Monika Kováčová
25.07.06,13:08
Do DPH vstupujú len dodania od 21.6.. Z majetku nadobudnutého pred týmto dňom uplatníš DPH pri registrácii.
Viac krát som sa stretla s registráciou v priebehu mesiaca. Od prvého dňa sú registrovaný väčšinou také subjekty, ktorým vznikla povinnosť registrácie, nakoľko dosiahli požadovaný obrat.
lydinka
25.07.06,14:04
Do DPH vstupujú len dodania od 21.6.. Z majetku nadobudnutého pred týmto dňom uplatníš DPH pri registrácii.
Viac krát som sa stretla s registráciou v priebehu mesiaca. Od prvého dňa sú registrovaný väčšinou také subjekty, ktorým vznikla povinnosť registrácie, nakoľko dosiahli požadovaný obrat.
Prosím o vysvetlenie "pri registrácii", ešte som sa s takýmto prípadom nestretla, a musím povedať pravdu, platcov dph, účtujem len asi 1,5 roka.
Ďakujem
Monika Kováčová
25.07.06,14:12
riadok 21 tlačiva DPH. Uplatnenie DPH z nadobudnutého majetku pred dňom registrácie za platcu DPH. Táto suma je pripočítateľnou položkou k základu dane v daňovom priznaní k dani z príjmu (vo vašom prípade za r. 2006).
Monika Kováčová
25.07.06,14:15
Pozri aj par. 55 Zákona o DPH. ;)
lydinka
25.07.06,14:28
Ďakujem, idem poštudovať.
Lýdia
Jana Acsová
25.07.06,15:14
Najka
08.08.06,10:08
Ahojte, aj mne sa dnes stal ten istý prípad. Prišiel za mnou živnostník, ktorému robím JÚ na konci roka, že od 01.06.2006 je platcom DPH. Podniká v drevovýrobe a od januára ma rôzne bločky na drevo, cement, piesok(robil stavebné úpravy), kt.účtujem ako spotreba materiálu a ďalej bločky za phm, telefon, náhradné diely, píly, kt. mu účtujem do prevádzkovej réžie. Môžem mu uplatniť DPH z bločkov od januára, alebo až od 01.06.2006, keď sa stal platcom DPH?
Zoltán Kovács
08.08.06,10:23
Ahojte, aj mne sa dnes stal ten istý prípad. Prišiel za mnou živnostník, ktorému robím JÚ na konci roka, že od 01.06.2006 je platcom DPH. Podniká v drevovýrobe a od januára ma rôzne bločky na drevo, cement, piesok(robil stavebné úpravy), kt.účtujem ako spotreba materiálu a ďalej bločky za phm, telefon, náhradné diely, píly, kt. mu účtujem do prevádzkovej réžie. Môžem mu uplatniť DPH z bločkov od januára, alebo až od 01.06.2006, keď sa stal platcom DPH?

DPH z bločkov uplatníš iba od dátumu 01.06.2006. Pri registrácii však môže uplatniť nárok na dph z už nadobudnutého majetku. To znamená,že k 30.05.2006 si urobí inventarizáciu tovaru, materiálu, dlhodobého hmotného a nehmotného majetku. Z toho spätne si vyráta dph a uplatní si to. Pri DHM a DNM dph sa ráta samozrejme zo zostatkovej ceny. Pri skladových zásobách z hodnoty skladových zásob.
Najka
08.08.06,10:56
Materiál má ten čo som písala - cement, piesok a použil ho na stavebné úpravy haly. Sklad mu nerobím. Ak mu spravím inventúru, tak v podstate ten materiál má. Tak teraz neviem, uplatniť alebo neuplatniť?
Zoltán Kovács
08.08.06,11:17
Materiál má ten čo som písala - cement, piesok a použil ho na stavebné úpravy haly. Sklad mu nerobím. Ak mu spravím inventúru, tak v podstate ten materiál má. Tak teraz neviem, uplatniť alebo neuplatniť?

Materiál, ktorý použil na stavebné úpravy nemôže mať na sklade, keĎ ich spotreboval. Pod skladom sa rozumie materiál, ktorý je uložený fyzicky na sklade a čaká na spracovanie na výrobky.
Monika Kováčová
08.08.06,20:56
Materiál má ten čo som písala - cement, piesok a použil ho na stavebné úpravy haly. Sklad mu nerobím. Ak mu spravím inventúru, tak v podstate ten materiál má. Tak teraz neviem, uplatniť alebo neuplatniť?

No ak ho použil na stavebné úpravy, tak ten materiál nemá... Tak ako mu môžeš spraviť inventúru? Neuplatniť DPH.

Vyznačila som ti, kde si v texte protirečíš, aby si pochopila podstatu toho uplatnenia.:) ;)
Jana Acsová
09.08.06,07:17
Materiál má ten čo som písala - cement, piesok a použil ho na stavebné úpravy haly. Sklad mu nerobím. Ak mu spravím inventúru, tak v podstate ten materiál má. Tak teraz neviem, uplatniť alebo neuplatniť?Čo sú stavebné úpravy haly? Technické zhodnotenie? Vy musíte vedieť, či môže byť majetok, z ktorého chcete uplatniť odpočítanie dane predmetom fyzickej inventarizácie. Bližšie v pripnutom linku, prikladám ešte raz možnosti odpočítania dane pri majetku:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=231111&postcount=3

Z technického zhodnotenia majetku by právo na odpočítanie dane vzniknúť mohlo, ale nezadali ste dostatok informácií na posúdenie veci, ani na to o čo sa presne jedná. Nakoľko pri odpočítaní dane vlastne postupujete na základe fyzickej inventúry, to z čoho môžete uplatniť odpočítanie by ste si mali presne vyšpecifikovať:
1.
2.
3.
...

P.S.: ak urobíte inventúru a jednalo sa o vykonanú službu - napr. opravu, tak materiál na opravu nemá, lebo nezvyšoval vstupnú cenu majetku, ale bol súčasťou ceny služby.