rony
02.09.17,15:15
Mama má alzheimera a keďže sme traja súrodenci, tak sme sa o ňu starali spoločne, každý mesiac u iného. Mama je už v takom stave, že už nemôže byť vôbec sama a potrebuje starostlivosť 24 hodín. Nevie sa sama obliecť, umyť......Preto sme sa spoločne dohodli, že mamu skúsime umiestniť do hospicu. Otázka sa týka jej bytu. Chceli by sme ho predať a peniaze jej dať na účet, aby mala až do smrti vystarané. Môžeme jej byt vôbec predať? Mama sa už nevie podpísať.
Ďakujem za radu.
misoft
02.09.17,13:26
Nuž - je to smutné v tomto prípade.
Ale! Pokiaľ mama je v takom stave, že nie je schopná samostatného rozhodovania, nemôže teda rozhodovať o svojom majetku - ostáva jedine ju súdne zbaviť/obmedziť svojprávnosti (čiastočné/úplné) a musí sa určiť jej poručník.
http://centrumpravnejpomoci.sk/doc/Sposobilost_na_pravne_ukony_05-2012.pdf

Ale v žiadnom prípade nemôžete vy sami predať byt, pretože je to stále jej majetok (aj v prípade choroby) a nebola zatiaľ pozbavený výkonu právnych úkonov.
rony
02.09.17,13:38
Ďakujeme.
buchač
02.09.17,14:14
Byt veľmi nemôžete predať a ani získať do svojho vlastníctva darovaním.
Bolo by to v rozpore so zákonom.
Viď rozsudok, ako príklad :

V danom prípade, keďže išlo o bezodplatný prevod vlastníctva, hoci bolo v prospech nesvojprávneho zriadené vecné bremeno, by nesvojprávny v prípade nepredvídanej situácie, vyžadujúcej jeho umiestnenie v domove sociálnych služieb, prišiel o byt, ktorý je zrejme už jeho jediným majetkom. Uzavretie takejto darovacej zmluvy ohľadne nehnuteľností predstavuje významnú majetkovoprávnu dispozíciu, ktorá má do majetkovej sféry nesvojprávneho podstatný dopad. Takýto právny úkon zmenšuje majetok nesvojprávneho a zriadenie vecného bremena spočívajúceho v práve bezodplatného doživotného užívania darovaných nehnuteľností súd nepovažoval za plnenie vyrovnávajúce zmenšenie majetku nesvojprávneho.

V konaniach vo veciach starostlivosti o nesvojprávnych - schválenie právneho úkonu je rozhodujúci záujem nesvojprávneho, ktorý je však potrebné vyhodnotiť komplexne.
http://merit.slv.cz/KSBA/11CoP/524/2014
Mila123
02.09.17,14:36
pre pobyt v hospici a možnú úhradu cez ZP musí mama byť v terminálnom štádiu ochorenia, inak Vám ostáva iné zariadenie.....
a predaj bytu? ak sa už nevie ani podpísať, riešte so svojim psychiatrom, resp. súdnym znalcom, ktorý navrhne, popr. aj Vy podajte návrh na zbavenie svojprávnosti....
rony
02.09.17,15:02
Ďakujeme. Čiže najlepšie bude znížiť nájom ako sa len dá, aby jej to neodčerpávalo dôchodok. A aby mala na hospic. Lebo poplatok v hospici je cca 450 eur. Je možné, že ešte budeme aj doplácať. Čo už. Hlavne že bude o ňu dobre postarané.
rony
02.09.17,15:09
No a podať návrh na zbavenie svojprávnosti.
buchač
02.09.17,15:10
rony (Dnes 18:02) Ďakujeme. Čiže najlepšie bude znížiť nájom ako sa len dá...
==============
Neriešim teraz nejaké zákony a iné.
ALE možno by stálo za úvahu prenajať byt...samozrejme, že normálnemu jedincovi.
Kľudne len za čiastku, ktorá sa rovná tým nákladom za nájom.
arizona
02.09.17,18:22
Nie,byt predat nemozete,lebo majitelkin zdr.stav je taky,ze uz asi nevie, co by podpisovala.Takze mozete dat sudne matku zbavit svojpravnosti a nasledne konat...ale to je na dlhsie,lebo aj predaj bytu nasledne musi povolit sud,opatrovnik tak nemoze konat svojvolne nez tohoto aktu.

A preco ju chcete umiestnit do hospicu? Poznam dost starych ludi s Alzheimerom, ktori ziju dlhe roky.
Do hospicu sa umiestnuju ludia "v poslednom stadiu" zivota...
Ak je matkin stav nie este tak zly,vybavte radsej nejaky dom socialnych sluzieb,kde sa staraju o klientov s dusevnymi chorobami. Pri tazsich DG by dostala aj "pomoc od statu" v podobe nizsej ceny.
Mozno matkin dochodok bude postacovat,alebo traja surodenci pomozete s doplatenim rozdielu. Neskor, ked budete moct matkin byt predat,peniazky sa vam vratia.
profesional
02.09.17,20:13
Postup je jasný:

1. Podanie návrh na zúženie spôsobilosti na právne úkony a na určenie opatrovníka. Týmto zdravím všetkých práva neznalých, ktorí tu napísali nezmysel, že ju je možné zbaviť spôsobilosti na právne úkony. To od 01.07.2016 NIE JE MOŽNÉ. Aktuálne je možné len zúženie spôsobilosti na právne úkony a ustanovenie resp. určenie opatrovníka.

2. Následne opatrovník v mene matky podpíše kúpno-predajnú zmluvu. Pozor, v rámci ustanovení o tom, kedy zmluva nadobudne účinnosť sú nutné 2 kumulatívne odkladacie podmienky. Jedna je klasická a to dátum nadobudnutia rozhodnutia o zápise zmeny vlastníckeho práva v katastri nehnuteľnosti, ale druhá je podstatná a to nadobudnutie rozhodnutia príslušného súdu o schválení právneho úkonu.

3. A nasleduje ešte jeden krok a to podanie Návrhu na schválenie právneho úkonu osoby so zúženou spôsobilosťou na právne úkony. Nakoľko konanie opatrovníka v súvislosti so scudzovacím úkonom nehnuteľnosti zaväzuje osobu v mene ktorej koná.

Iný postup možný nie je. Resp. potenciálne je, ale to už sa mi tu nechce rozpisovať a hlavne, aj keby bol legálny, bol by nemorálny a také veci tu neradím.
buchač
02.09.17,20:17
Ty si akurát tak jasný chrťácky právnik...
profesional
02.09.17,20:25
Vidím, že si sa rozhodol ignorovať pravidlá a riešiť tu svoju osobnú neschopnosť zvládnuť svoje vlastné ego. Kde je v tomto tvojom komente aspoň čokoľvek k veci? Že by nikde? Láskavo, keď budeš chcieť na mňa reagovať, tak píš k veci. Aj keď si nie som istý tým, do akej miery si toho schopný. Lebo zatiaľ drvivá väčšina tvojich "akože rád" v oblasti práva bola ale že totáaaaalne od veci.
rony
02.09.17,21:21
Zle som sa vyjadrila. Nie do hospicu , ale do domu soc. služieb s 24 hodinovou starostlivostou. Ide o to, že všetci robíme a s mamou nemá kto byť. No a ona je už v takom štádiu, že je jej už jedno kde je. Je to taký dom dôchodcov po starom iba s menším počtom seniorov vo veľmi peknom prostredí a kúsok od nás. Čiže nie je problém si zobrať maminu aj na víkend domov. Ďakujeme všetkým za rady.
arizona
03.09.17,02:16
rony,ja som vas nechcela odsudzovat,moja poznamka nesmerovala k tomu. Len ma zarazilo to, ze ju chcete umiestnit do hospicu,kvoli Alzheimerovi, preto som chcela iba poradit, ze radsej vyberte ine riesenie,ak je to mozne. Ludia s psych.chorobami ziju tzv."vo svojom svete",ale aj tak su citlivi a vnimavi a vnimaju co sa okolo nich deje,aj ked po svojom...a hospic je predsa len ine prostredie,ako nejaky domov dochodcov,kde matka dostane odbornu opateru.
buchač
03.09.17,07:27
Iný postup možný nie je. Resp. potenciálne je, ale to už sa mi tu nechce rozpisovať a hlavne, aj keby bol legálny, bol by nemorálny a také veci tu neradím.
-------------------------
profesional (Včera 23:25) Vidím, že si sa rozhodol ignorovať pravidlá a riešiť tu svoju osobnú neschopnosť zvládnuť svoje vlastné ego. Kde je v tomto tvojom komente aspoň čokoľvek k veci? Že by nikde? Láskavo, keď budeš chcieť na mňa reagovať, tak píš k veci. Aj keď si nie som istý tým, do akej miery si toho schopný. Lebo zatiaľ drvivá väčšina tvojich "akože rád" v oblasti práva bola ale že totáaaaalne od veci.
==================
Dlabem Ti ja na právo. To je nie raz na dve veci...na houbes a na to druhé.
Ako som sa zmienil...niečo už mám za sebou.
...a predstav si človeče z právnickej kancelárie, aj podobný problém ako udáva zadávateľka, aj ten som vyriešil.
Vyriešil legálne a aj morálne !!!....a k spokojnosti všetkých zúčastnených strán.

Tak nože daj tú svoju nemorálnu radu...