dasla
02.09.17,18:37
Dobrý deň. Prosím, ako je to v prípade, že manžel je umiestnený v Dd a tu aj zomrie. Vdove tym pádom zaniká právo na vdovský dôchodok?
Ďakujem
buchač
02.09.17,16:51
Sociálna poisťovňa prizná vdovský dôchodok a začne ho vyplácať len manželke, teda vdove po zomretom manželovi. Nárok naň po smrti manžela má podľa zákona o sociálnom poistení manželka vdova aj v prípade, že so svojím manželom nežila pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti. Sociálna poisťovňa totiž neskúma spoločné žitie manželov pred smrťou jedného z nich, teda či manželia žili, alebo nežili v spoločnej domácnosti.

Pre nárok na vdovský dôchodok a jeho výplatu je rozhodujúca skutočnosť, či občania boli právoplatnými manželmi a či sú splnené aj ďalšie zákonom stanovené podmienky. Právoplatnosť manželstva sa preukazuje sobášnym listom, respektíve výpisom z knihy manželstiev.
https://peniaze.pravda.sk/dochodok/clanok/399163-na-pozostalostnu-davku-ma-narok-len-manzel-ci-manzelka/


Podmienky nároku

Podmienky, ktoré musí zomretý manžel spĺňať, aby vznikol nárok na dôchodok.

Nárok na vdovský dôchodok má vdova po manželovi, ktorý
ku dňu smrti poberal starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok
ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo
ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na vznik nároku na invalidný dôchodok alebo
zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Na rozdiel od právnych predpisov platných pred 1. januárom 2004, od 1. januára 2004 nemôže vzniknúť nárok na vdovský dôchodok rozvedenej žene a od tohto dňa sa neskúma žitie manželov v spoločnej domácnosti, ani skutočnosť, či manželstvo plnilo spoločenskú funkciu alebo nie.

Nárok na vdovský dôchodok vzniká dňom smrti manžela, ktorým je deň úmrtia uvedený v úmrtnom liste alebo ktorým je deň uvedený ako deň smrti (resp. deň, ktorý nezvestný neprežil) v právoplatnom rozhodnutí súdu o vyhlásení manžela za mŕtveho.
http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s
buchač
02.09.17,17:06
Viď príspevok ...prvý odstavec, tretia veta, 11-15 slová.
Pepa
03.09.17,06:33
Gudern - Áno, platí ...... ak zomrie manželka, vdovec má nárok na vdovecký dôchodok.
buchač
03.09.17,07:37
Píše ako píše.
Nie všade a nie vždy. Nie jedného to mýli...no donedávna to aj tak bolo.

Ide o to, že do roku 2004 (či 2006) boli muži-vdovci diskriminovaní a teda nepoberali vdovský dôchodok. Po novele zákona sa to zmenila a tým pádom sa nerobí rozdiel medzi vdovou a vdovcom - obaja majú nárok na vdovecký dôchodok...
Článok, ktorý o tom pojednáva je síce staršieho dáta, no sú tam základné informácie....tie sa samozrejme mohli zmeniť.
https://www.sme.sk/c/2933431/starovdovci-mozu-ziadat-o-vdovecky-dochodok.html
buchač
03.09.17,10:11
Hm...
Ma skúšaš ? Neskúšaj !
Ma irituješ ? Neskúšaj !
Ma serieš ? Nenaserieš...
Hľadaj Winettou, hľadaj....mne sa nechce.
Pepa
03.09.17,10:49
Gudern - ak manželka (alebo manžel) ku dňu smrti poberal/a starobný dôchodok tak vdovský/vdovecký sa bude rátať z tohto dôchodku. Ak nepoberal/a, lebo napríklad nedosiahol/la dôchodkový vek, resp. nebol/a invalidný/á tak sa bude vdovský/vdovecký rátať z dôchodku (invalidného), na ktorý by mal/a nárok ku dňu úmrtia (to je o výpočte, čiže nie zo starobného lebo naň nemala nárok kvôli veku ale vyrátajú invalidný ..... zjednodušene povedané). Takto vypočítaný dôchodok bude dostávať rok. Potom sa "prehodnotí" či má nárok poberať vdovský/vdovecký naďalej. Uvediem príklad: ak je vdova/vdovec poberateľom starobného dôchodku (tak som zo zadania pochopila, neviem či správne) tak bude mať nárok na pozostalostný dôchodok "furt". Príde ale k tomu, že vyšší dôchodok sa bude vyplácať v plnej výške a nižší v polovičnej výške. Atď atď .......
buchač
03.09.17,10:57
Pepa....dík za doplnenie.
Nestíham...bojujem na viacerých frontoch.
;) :D
Ale čo už ja, právny analfabet (viď "profesional")...
Ale šak príde právny šampión Porady ("profesional")...ten nás všetkých dá do pozoru.
:rolleyes: :--- :D :cool:
Pepa
03.09.17,11:04
Juro, štípal ma jazyk, bol by si nafasoval, ale ja som za slušnú :D :D