Peterjulo2
04.09.17,08:03
Sused býva nadomnou a nad ním už nikto. Chová dobytok a v úrovni mojej studne mal niekoľko rokov skládku hnoja. Voda v studni je tmavohnedej farby. Následkom čoho som si dal vyvrtať ďalšiu 25m hlbokú studňu. Pár mesiacov spätne bola u mňa vykonaná kontrola znečistenej studne hygienov aj stavebným úradom, ktorá dopadla v môj neprospech. Premýšlam nad vykonaním rozboru vody a v prípade potvrdenia znečistenia podať žalobu. Je možnosť, že by som za nový vrt vymáhal peniaze od suseda? Vopred ďakujem za rady.
Mila123
04.09.17,06:07
zabudni, že za vrt ti zaplatí sused.....ten dostane max. pokutu od ŽP za znečistenie , nič viac
profesional
04.09.17,21:53
Aby si úspešne uplatnil nárok na náhradu škody, budeš musieť uniesť dôkazné bremeno, okrem iného ku kauzálnemu nexu.
Tj. budeš musieť dokázať, že studňa je znečistená práve susedovým hnojom, že ho na pozemku vyložil v rozpore s právom a že si znečisteniu ty nemohol nijako predísť a že to ničím iným znečistené nebolo a tiež že ten konkrétny hnoj tam vyložil sused.
branislavp
05.09.17,04:50
POkutu dostane od životného prostredia, tým že na tento úrad oznámi skutočnosť. Ďalšia vec je podanie žaloby na súd. Ale to by musel mať právnika, aby na súd navrhol správny petit žaloby,
branislavp
05.09.17,05:00
Je predpoklad vyhrať žalobu pre znečistenie studne skládkou hnoja. Ale to by si musel na súde dokázať. Preto najlepšie by Ti poradil právnik. Dôležité v návrhu na žalobu je uviesť správny petit žaloby a ten žalobcom - Tebou na súde aj obhájiť dôkazmi, ktoré budú pre súd prijateľné-presvedčivé.