lotina
05.09.17,11:24
Dobrý deň, viem že sa tu toho už popísalo viac na túto tému, ale aj tak poprosím o radu. Som szčo, platca dph, JÚ. Prenajímam : 1 budovu platcom DPH , tam fakturujem s DPH a aj si odpočítavam DPH na vstupe.
2. budovu prenajímam neplatcom DPH, fakturujem bez DPH a neodpočítavam si DPH na vstupe. Čiže sú to samostatné budovy, tým pádom aj náklady s nimi spojené mám rozdelené a viem, kedy mám, alebo nemám nárok na odpočet DPH z nich. Ale mám dilemu,, či by som to nemal riešiť koeficientom. Poradí mi niekto? Ďakujem moc.
a_je_to
06.09.17,20:09
Ak máš nájomné oslobodené od dane, tak koeficient musíš vypočítať. Alebo v prvom roku vykalkulovať a prejednať so správcom dane. Lebo odpočet DPH zo spoločných réžijných nákladov sa musí krátiť koeficientom, ak vyšiel menší, ako 0,991. A tých nákladov býva v každej firme dosť. Spoločným nákladom môže byť napr. počítač na sekretariáte, faktúra za dodávateľské účtovníctvo, strážnu službu, odvoz smetí, tlačivá a pod.
lotina
07.09.17,06:07
Ďakujem. Všetky náklady ktoré mám s prevádzkou tejto budovy a teda aj energie , smeti atď... si dávam zvlášť a neuplatňujem si dph. Jedine ako píšete, keď spravím na počítači zmluvu k nájmu. Takže aj v tomto prípade by som mal riešiť koeficient?
a_je_to
26.09.17,12:00
Ale ... to nie je riešenie. Lebo ak neuplatníš DPH, tak ju musíš dať buď do nákladov - čo práve nemôžeš do daňových, alebo sa neuzatvorí účtovníctvo na niektorom účte ... Normálne je uplatniť DPH a použiť koeficient. Veď to nie je až také hrozné ...