Cyros
06.09.17,20:10
Prosím o radu ako postupovať. Dcéra skončila pred 2 rokmi bakalárske štúdium. Nakoľko univerzita pre nedostatok študentov neotvorila pokračovanie na magisterskom štúdiu, zmenila VŠ a chcela štúdium dokončiť v inom meste. Tam sa jej však nepáčilo a po jednom semestri štúdium dobrovoľne ukončila. Súd mi následne zrušil vyživovaciu povinnosť. Medzitým sa dcéra zamestnala a teraz po cca roku a pol (dcéra ma 23,5 roka) sa prihlásila na ďalšiu vysokú školu s tým, že začína od prvého ročníka úplne iný 5-ročný odbor. Bývalá manželka chce odo mňa dobrovoľné platenie výživného, dokonca vo vyššej čiastke vzhľadom na infláciu. Dcéra o mňa nejaví záujem, rok som ju nevidel, hoci žijeme prakticky v jednom meste.
veronikasad
06.09.17,18:19
Dcéra je už plnoletá, musí sama požiadať súd o stanovenie výživného. Počkaj na rozhodnutie súdu.
Cyros
06.09.17,18:30
Ako asi rozhodne súd? Stanoví mi nové výživné, alebo môže povedať, že nemusím platiť nič?
Cyros
06.09.17,18:31
Dcéra sa asi nechystá žiadať súd. Spolieha sa s exmanželkou na moju "zodpovednosť"
dmc
06.09.17,18:54
tak ich pekne pozdravuj.....a zazelaj im prijemny zivot.
misoft
06.09.17,19:51
Bývalá oná môže akurát tak žiadať ... vieš čo! Už nemá žiadny nárok, niečo žiadať!
Ak by dcéra chcela výživné - musí si o to sama požiadať na súde. Pokiaľ nepožiada - znamená to, že nie si povinný nič platiť.
Mimochodom - vyživovacia povinnosť sa končí okamihom, kedy je dieťa schopné živiť sa samo - a ona sa začala sama živiť prácou. Teda tvoja vyživovacia povinnosť bola súdne zrušená.
veronikasad
06.09.17,20:10
Do vzťahu medzi tebou a dcérou nikto cudzí nevidí. Porozmýšlaj, čo je príčinou toho, že sa nestretávate - či je ovplyvnená matkou, alebo na tom máš svoj podiel aj ty. Takisto čo sa týka štúdia a zamestnania - či sa jej nechce robiť a preto sa rozhodla znovu študovať, alebo vo svojej súčasnej profesii primeranú prácu ťažko hľadá.
Ak dcéra súdom výživné žiadať nebude, rozhodni sa srdcom ... s prihliadnutím na svoju finančnú situáciu.
Cyros
06.09.17,20:43
Mam 2 dcery z tohto manzelstva. S mladsou - ta je tiez na vysokej skole sa pravidelne stretavame a mame velmi pekny vztah. Zial u starsej to tak nie je.
korela
06.09.17,22:19
veronikasad, pekná odpoveď.
korela
06.09.17,22:23
Cyros (Včera 21:31) Dcéra sa asi nechystá žiadať súd. Spolieha sa s exmanželkou na moju "zodpovednosť"
.................................................. .................................................. ..........................................Tak by to malo v normálnych rodinách fungovať.
V súčasnosti poznám mamičku, vydatú s ročnými dvojičkami, po jednom absolvovanom magisterskom štúdiu sa dáva na diaľkové, úplne iný odbor, bude im matka pomáhať, takže ani u tvojej dcéry nemusí ísť o predĺženie "mladosti". Buď rád, že má chuť, možnosť a dobré zdravie na zvládnutie ďalšej školy.
profesional
07.09.17,15:20
Ak dcéra požiada, súd nerozhodne v jej prospech. Síce nemá 26, ale nakoľko v tejto situácii už nejde o trvalú prípravu na povolanie, lebo už dlhšie pracovala, tak nie je odkázanou osobou.
Cyros
07.09.17,17:58
Hmm, takto by to malo v normálnych rodinách fungovať... že dcéra nejaví žiaden záujem o otca a spomenie si na neho po roku len keď treba platiť a aj to odkáže len po sestre. No neviem....
korela
07.09.17,18:39
Niečo sa stalo, to vie iba vaša rodina. Peniaze nie sú všetko. Konzultujte svoje pocity vás oboch u nejakého odborníka. Možno pochopíte, čo si máte spolu odžiť, vyrovnať. Skúste nerobiť chybné kroky, pripravte si pokojnú starobu bez výčitiek.
Nie je hanbou pre rodiča urobiť ústretový krok voči svojmu dieťaťu, sme 21. st., aj keď je to niekedy veľmi ťažké až nemožné. Veľa šťastia, každý ho nemá.