lydinka
25.07.06,19:54
Prosím vás, ozve sa niekto, kto robí účto /JU/, nejakej firme, ktorá montuje plastové /euro/ okná/.
Mám pár otázok, :confused: budem rada, ak niekto pomôže.
ďakujem
lydinka
28.07.06,18:45
Prosím vás, ozve sa niekto, kto robí účto /JU/, nejakej firme, ktorá montuje plastové /euro/ okná/.
Mám pár otázok, :confused: budem rada, ak niekto pomôže.
ďakujem

NIK neúčtuje firmu s montážou okien?
Prosím
Danila
28.07.06,19:05
Celkom určite niekto účtuje takúto firmu, a možno Ti odpovie aj niekto, kto práve neúčtuje, ak samozrejme zadáš otázku.
lydinka
31.08.06,19:26
Celkom určite niekto účtuje takúto firmu, a možno Ti odpovie aj niekto, kto práve neúčtuje, ak samozrejme zadáš otázku.

Mala by som teda otázočku: Keď vystavuje takáto SZČO faktúru, má na nej rozpísané okná, krytky, parapety a čo ja viem čo ešte a potom montáž, tak okná a to ostatné zaradím medzi tovar a montáž medzi služby?
Ď.
renča1
01.09.06,14:02
Celková zákazka sa berie , ako dodanie služby, nie je to dodanie tovaru.
klik
01.09.06,17:44
Nie je mi jasné,na čo sa pýtaš.Ak Ti niekto dodá okná -má to rozpísané všetko,aj krytky,parapetky...atď.Ak ich dodá SZČO alebo aj s.r.o aj s montážou tak býva v rozpočtoch pri PSV sólo materiál,sólo práca s réžiami + presuny,ale účtuje sa to ako celok-čiže služby,žiadny zvlášť tovar,niekedy bývali výnimky,keď nebola rovnaká sadzba DPH,ale teraz je rovná daň 19%.
renča1
01.09.06,17:54
Nie je mi jasné,na čo sa pýtaš.Ak Ti niekto dodá okná -má to rozpísané všetko,aj krytky,parapetky...atď.Ak ich dodá SZČO alebo aj s.r.o aj s montážou tak býva v rozpočtoch pri PSV sólo materiál,sólo práca s réžiami + presuny,ale účtuje sa to ako celok-čiže služby,žiadny zvlášť tovar,niekedy bývali výnimky,keď nebola rovnaká sadzba DPH,ale teraz je rovná daň 19%.

Áno v starom zákone o dph platilo, že ak daňovník predal okná aj s montážou, tak faktúroval so sníženou sadzbou dane, teda 14%. Ale ked sa predali okná, ako tovar, tak dodávateľ odviedol 20% dph.

Lydinka na záver:
Vždy ked sa dodávajú okná, parapety, žalúzie, rolety, sieťky atd... a aj sa montujú ide o službu. Zarad to do kolonky príjem za výrobky a služby. Ak by si predala tieto spomínané veci bez montáže , tak by to bol príjem za tovar.
lydinka
03.09.06,18:32
Áno v starom zákone o dph platilo, že ak daňovník predal okná aj s montážou, tak faktúroval so sníženou sadzbou dane, teda 14%. Ale ked sa predali okná, ako tovar, tak dodávateľ odviedol 20% dph.

Lydinka na záver:
Vždy ked sa dodávajú okná, parapety, žalúzie, rolety, sieťky atd... a aj sa montujú ide o službu. Zarad to do kolonky príjem za výrobky a služby. Ak by si predala tieto spomínané veci bez montáže , tak by to bol príjem za tovar.

Ok, veľmi pekne vám ďakujem
siskage
26.09.06,11:36
Tie žalúzie zaujímajú aj mňa. Práve sme začali s montážou žalúzií.
Máme podvojné účtovníctvo(B). Takže nákup žalúzií dávam pod materiál
alebo tovar, predaj s montážou pod predaj služieb?
Ľuba
26.09.06,11:51
Nákup žalúzií by som dala ako materiál, predaj bez montáže ako predaj tovaru a predaj s montážou ako služby.
Paula
26.09.06,12:22
Nákup žalúzií, ktoré budú ďalej samostatne predané - teda bez práce, by som pri ich nákupe účtovala ako náklady na predaný tovar 504 (predaj 604). Ak boli už pri nákupe účtované ako spotreba materiálu (501), potom by som ich predaj účtovala ako tržbu z predaja materiálu (642).
ashley
22.03.08,16:42
Prosím o radu. Už mi je jasné, že monžáž okien účtujem ako príjem za služby, ale stále nemám jasno v tom, ako účtujem nákup okien od dodávateľa. Je to materiál, alebo tovar?