Kunkelová
12.11.04,08:52
A ešte raz firemné auto
Prebrala resp.začala som robiť učtovníctvo firme od t.h.roku,
po preštudovaní si všetkych účtovných dokladov som zistila , že
majú auto /relatívny nakup 10/2002/ .ktoré síce v T.P.je napísané na Firmu,bola zaplatená cestná daň /r.2002,r.2003,r.2004/,uplatnujú si PHM ale auto vôbec nebolo zaradené do majetku firmy,neboli v.r.2002 a ani v r.2003
uplatnené odpisy.Je to s.r.o., konateľom bol otec , ktorý si teraz založil inú firmu,nadaľej pokračuje jeho syn.
Teraz si chcú ony toto auto vysporiadať otec ho chce do svojej novozaloženej firmy a teraz mi poraďte ako to mám urobiť?

Ďakujem a teším na skorú ,,poradu,, Kunkelová
Monika1
12.11.04,13:09
Milá moja, nič horšie si nemohla zdediť. Odpisy zi môžeš uplatniť ale nemusíš.

So spätnou platnosťou by som v roku zakúpenia mot. vozidla r. 2002 podala dodatočné DP, zaúčtovala by som doklad o kúpe vozidla a zaradila by som ho v OC do HIM. Uplatnila by som si poprípade dodatočne odpisy za r. 2002, 2003. Podala by som dodatočné DP za rok 2002, 2003. V roku 2004 by som vozidlo
odpredala otcovi do jeho novej firmy za zostatkovú cenu. Cestnú daň by som doplatila za r. 2002, 2003, 2004. Pri kontrole DzPPO ti nebudú kontrolovať zaplatenie cestnej dane, ale ak by prišli na kontrolu ćestnej dane a ty to nebudeš mať doplatené budeš mať vysoké penále. Cestnú daň môžeš doplatiť
a po vyrubení penále požiadať o odpustenie penále. Nič lepšiemi neprichádza na rozum. Možno by sa dal ešte zmeniť zápis v technickom preukaze ale neviem či to je vôbec možné.
Kunkelová
12.11.04,13:41
Mila moja Monika1,ďakujem za odpoveď,ale vysvetli mi prečo by som mala cestnú daň zaplatiť keď ona za r.2002,r.2003,r.2004 bola zaplatená.
Monika1
12.11.04,14:05
Prepáč, zle som si to prečítala. Myslela som si, že cestná daň nie je zaplatená.

Takže ešte raz, cestnú daň nemusíš platiť. Pekný víkend.
Žofia
14.11.04,19:52
Mne skôr pripadá, že všetko je zhruba ako má byť, len asi nie je v účtovníctve zachytený nákup vozidla, nie ? Inak si neviem predstaviť, že "auto nie je v majetku firmy", najmä keď je firma uvedená v TP. Uplatniť si odpisy nie je povinnosť, zníženie základu dane z tohto titulu by som oželela a dodatočné DP by som určite nepodávala. Načo, aby sa pribehli kuknúť o čo ide ? Dokonca sa mi marí, že o ten odpis, ak nebol uplatnený ani nemusíte prísť, že sa odpisovanie môže prerušiť.
A že sa auto má teraz predávať ? Tak by som ho "predala" za nejakú trhovú cenu a zdaňovala by som rozdiel predajná cena - obstarávacia cena , keďže UPLATNENÉ odpisy=0. A teraz sa, účtovníci, z mojej odpovede zbláznite !
Žofia
14.11.04,19:54
A ešte som sa chcela spýtať, čo je to relatívny nákup ?
Kunkelová
15.11.04,07:54
Mne skôr pripadá, že všetko je zhruba ako má byť, len asi nie je v účtovníctve zachytený nákup vozidla, nie ? Inak si neviem predstaviť, že "auto nie je v majetku firmy", najmä keď je firma uvedená v TP. Uplatniť si odpisy nie je povinnosť, zníženie základu dane z tohto titulu by som oželela a dodatočné DP by som určite nepodávala. Načo, aby sa pribehli kuknúť o čo ide ? Dokonca sa mi marí, že o ten odpis, ak nebol uplatnený ani nemusíte prísť, že sa odpisovanie môže prerušiť.
A že sa auto má teraz predávať ? Tak by som ho "predala" za nejakú trhovú cenu a zdaňovala by som rozdiel predajná cena - obstarávacia cena , keďže UPLATNENÉ odpisy=0. A teraz sa, účtovníci, z mojej odpovede zbláznite !

Áno ide o to ,že v učtovníctve nie je zachytený nákup vozidla , preto som to dala do zatvorky a nazvala relatívnym nakupom.