hradiste
07.09.17,11:03
Mozem ako nezamestnany vycestovat do zahranicia na 25 dni na navstevu brata? Ako mam postupovat na UPSVAR ? Nehrozi mi vyradenie z uradu prace a zastavenie vyplacania podpory?
ivka70
07.09.17,09:13
Vsetko zavisi od individualneho pristupu - ako evidovany nezamestnany mas aj nejake povinnosti a dovolenka od nich sa zobrat neda.
Kedykolvek pocas evidencie ti moze prist list/SMS, aby si sa na druhy, treti den dostavil na pohovor - a nedostavenie sa bez ospravedlnenia znamena vyradenie z evidencie UP
Mas v podstate 2 moznosti:
1. nikomu nic neoznamis, odides a ak nieco take pride, urychlene sa dostavis
2. skusis sa dohodnut s clovekom na UP, pod ktoreho spadas, ze ti nic take pocas toho mesiaca neposle (ziadna zaruka, ze to neurobi tam ale nie je)

Oficialne by si mal na ten cas, co odides, poziadat o vyradenie a po navrate opat o zaradenie do evidencie.

Poznam pripad, ked bol evidovany na UP reprezentovat na 5 dni na ME a prave vtedy mu poslali pozvanku, nedostavil sa a nasledovalo vyradenie kvoli nespolupraci (to je na 6 mesiacov). Skoro by som povedala, ze sa nasiel dobrak, ktory im oznamil, ze dany clovek nie je na SK.
arizona
07.09.17,10:48
Da sa to, len treba ist oznamit na UP pracovnicke, ku ktorej chodis.
Vybavoval to syn uz davno,myslim, ze to funguje aj teraz.
Zda sa mi, ze mu na tej cas pozastavili evidenciu na UP.
ivka70
07.09.17,10:51
ak mu pozastavia evidenciu, postavia mu aj vyplacanie podpory a musi si sam zaplatit ZP za to obdobie
arizona
07.09.17,12:38
Ano,ja viem.Ale vzdy je to lepsie riesit takto,pozastavenim na dany cas,akoby ho mali evidencie vyradit.
veronikasad
07.09.17,12:40
Pozastavenie nie je to isté ako vyradenie? Idem kuk do zákona o službách zamestnanosti
ivka70
07.09.17,16:16
je to vyradenie na vlastnu ziadost, pozastavenie zakon nepozna
arizona
08.09.17,06:46
Katy a R
08.09.17,09:19
aké má uchádzač povinnosti - dostal písomne pri registrácii.
Dôvody na vyradenie sú tiež presne špecifikované v zákone (§36) - napr odchod do zahraničia nad 15 dní ... ale je tam aj jeden bod - že "iné dôvody, ktorých vážnosť posudzuje úrad" - ??
... u nás ale len potvrdenie od príslušnej inštitúcie (lekára) akceptujú.
Ale zase - tie termíny nie sú až také časté teraz - raz za dva mesiace???
ivka70
08.09.17,09:23
terminy zavisia od kokretneho cloveka, poznam takeho, co bol raz a potom mal termin az o 4 mesiace ale aj takeho, ktory tam chodil kazde 2 tyzdne
ale nikde nie je napisane, ze ho nezavolaju aj medzitym
Katy a R
08.09.17,09:28
je na ňom - či riskne - a tiež aj, koľko ešte tej dávky v nezamestnanosti má??? ... možno by stálo za to aj si "vybrať" zvyšnú polovicu?? - amerika láka;)