MySpace
08.09.17,18:56
Ahojte, potrebovala by som spíliť starý strom na záhrade, ale nikdy som to nerobila a ani neviem akú pílku si k tomu zobrať / kúpiť. Reťazovou, kotúčovou, plátkovú či si myslíte, že by som to dala aj obyčajnou ručnou? Len pri ručnej si myslím, že je to šialenstvo.
buchač
08.09.17,17:30
Na spílenie stromu viacmenej LEN reťazovú...no záleží od veľkosti stromu samotného.

Ak sa jedná LEN o jeden strom, tak by som pílu nejak nekupoval.
Ak spomínaš šialenstvo, takže sa dá usudzovať, že môže ísť o strom mohutnejšieho vzrastu. Ona sa dá aj ručnou, ale to by bola solídna makačka na pár hodín...zrezanie stromu, odvetvenie, porezanie, atď.

Ak máš viac stromov alebo iné a následné využitie reťazovej píly, tak si ju kúp.
Ak je v dosahu elektrina, tak si kúp elektrickú reťazovku...tie sa pohybujú v cenách, začínajúcich od cca 60€. Výkon by mal byť aspoň 1800 kw.
Ak nie, tak nejakú benzínovú...
Značky Ti nebudem dávať, na nete je recencií vcelku dosť.
https://pily.heureka.sk/f:6213:120575/

Ak kúpu píly neakceptuješ, najlepšia voľba je obrátiť sa na nejakého maníka, ktorý pílu má a vie sa s ňou aj obracať.



P.S.:
Kurňa...keby si bola v mojej blízkosti dôjdem a strom by som dal dole aj sám.
Odmenou by mi bolo len a len nejaké drevo...slivka má krásnu štruktúru dreva.
jslancik
08.09.17,18:09
a ako bolo na dovolenke v tatrách? čo si navarila svokrovcom? A úver už máš vybavený?
Mimochodom, sama sa do takej práce nepúšťaj. výber náradia a prácu nechaj radšej na kompetentnejších. Lebo ak si nikdy nerobila s pílou (čo je viac menej jasné), tak to nemusí dopadnúť dobre. a pílenie stromu nie práca pre jednu "čerstvú absolventku VŠ" (drevárina to očividne nebola). Ja viem, si emancipovaná žena a platí rovnosť pohlaví, ale predsa...
Ale celkovo si nemyslím, že tvoje otázky sú reálne.
MySpace
08.09.17,18:15
Škoda, veru, by som aj to drevo podarovala za spílenie stromu. Áno, je taká stredná, má už asi 29 rokov, ale už je aj jemne vyvrátená do boku, aj už sme nasadili iné stromy, tak sme ju chceli dať preč...
MySpace
08.09.17,18:47
Ďakujem za opýtanie. Nakoniec som vymyslela mrkvový koláč, s ktorým som už mala skúsenosť a klasickú praženicu. Na viac ani času nebolo – ako to tam vo fóre mnohí dobre podotkli. Navyše svokrovci mi ten priestor poriadne ani nedávali, ešte pred návratom už bolo jedlo na stole a večer chystali už na zajtra veci, čo si od nich vážim. Takže čo mi priateľ radil, aby som viac varila, nebolo kedy a ani priestor a mnohé suroviny som po výlete odniesla späť domov. Zostalo viac pri túžbe než realite, ale zas výlety a celkovo to bola krásna dovolenka. Tatranská príroda vždy za to stojí a aj človek sa cíti kondične lepšie. Len škoda, že sme neboli niekde úplne hore (vytiahli sme to po Wahlenbergovo pleso), neviem, či len ja som taký šialenec, ale túžila by som ísť niekedy niekde vysoko, napr. na Rysy, ale to asi budem musieť jedného dňa sama alebo s nejakými skôr kamarátmi, ak by som si ten sen chcela splniť alebo ho pustiť z hlavy. Snáď len to mi je ľúto. A tak človek nemôže mať všetko a asi mám príliš nereálne ciele.

K úveru: A nie, na koniec ma nezlomili, povedala som im, že radšej zruším účet v banke, než brať úver, keď nepotrebujem. Ale zas pomohlo mi aj fórum, kde som pochopila, že naháňať sa za kladným úverovým registrom a brať úver, ktorý momentálne nepotrebujem fakt nemá zmysel.

K rezaniu stromu: Ale vieš, človek sa už nedokáže pozerať na to, ako sa k tomu ostatní z rodiny nemajú a len rozprávajú a neriešia, potom sa púšťam aj do takýchto prác v snahe to tu niekam už konečne pohnúť a nepozerať sa ako to tu upadá pred očami. Aj keď chápem, že v dnešnej dobe mnohých ľudí práca pohlcuje, stresuje a trápi na toľko, že už v domácnosti nevládzu a nemajú chuť nič riešiť. Tak si vravím, že kým sa kariérne nikam nepohnem za lepšou prácou, čo sa mi zatiaľ nedarí, tak to tu aspoň zveľadím rodičom, aj tak sú už starší, majú svoje zdrav. problémy a človek sa vždy teší, keď niečo niekam k lepšiemu pohne. A vždy keď ide okolo, tak aj bez pochvaly iných ho to teší, že sa mu to podarilo, že niečo spravil aj pre iných, pre svoje okolie.
buchač
08.09.17,18:55
Hehehehe...tak daj spíliť.
Potom mi pošleš nejaké to polienko. ;)
Keby strom mál aj nejaký nádor, tak ešte lepšie. Niečo takéto.
https://www.google.sk/search?q=n%C3%A1dor+strom&client=opera&hs=e3Q&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj9s-3XoZbWAhUFAxoKHZF8DegQsAQIIA
misomiso
08.09.17,20:06
Hlavne neoporucam nikomu, bez skusenosti alebo zacviku robit s retazovou pilou, ani keby to bol chlap.
arizona
08.09.17,20:18
Slivkove drevo je dobre na udenie.Nepoznas niekoho kto chova prasiatka, ci robieva domace klobasy? Treba ponuknut drevo za spilenie,urcite budu radi.
ZahradnikAmater
08.09.17,20:23
Keď je času dosť a nikomu sa nechce, zobral by som to obyčajnou ručnou pílou a bral to postupne, po konároch. Ak sa nikto k tomu nebude mať, potom dakto odreže zvyšný peň.
bettylou
09.09.17,07:34
inak, škoda, že nie si suseda, taký strom ako píšeš žaden problem dať dole, ale ako chlapi vravia daj tomu sama račej pokoj, aby nedrbol na teba, to si treba pozrieť a vymerať podľa terénu a tvaru koruny stromu.
aj ručnou sa dá, len lepšie štihlka, alebo v tovojm prípade sused so štihlkou :)
janci758
16.10.17,23:05
podla toho aky je velky strom, mozte aj rucnou ,po castiach odpilovat mensie konare ,potom vecsie a ked ostane len kmen tak potom aj ten,ale ak sa nechcete s tym dlho piplat poproste nejakeho znameho alebo suseda s motorovou pilou