marulienka13
11.09.17,10:33
ahojte, mate skusenost s drevenou konstrukciou pod sadrokarton? mohlo by to fungovat, v pripade, ze bude drevo dobre vysusene? dakujem

Konkretne: ideme prerabat lodne kontajnery (spajat 4 do jedneho) a zvazovala som namiesto al konstrukcie (alebo aj namiesto pozink) dat drevenu, no podla toho co pisete, je to risk, hlavne v nasej krajine, kde vam povedia, ze drevo je suche...a nie je. prerabat by som to nechcela :-o
marleau
11.09.17,12:14
Samozrejme, že to funguje. No hodil by sa bližší popis, o čo konkrétne ide.
Ing. Ľubomír Janoška
11.09.17,12:45
Výrobcovia SDK neodporúčajú montovať priamo na drevenú konštrukciu, lebo nedrží tvar. Aj dobre vysušené drevo môže navlhnúť a roztiahnuť sa.
marleau
11.09.17,12:59
Neurobil som jednu ani dve také konštrukcie a SDK mi nepraskalo. Nesmie s to odfláknuť. Ja píše, že sa to dá, nie že je to úplne jednoduché.
Ing. Ľubomír Janoška
11.09.17,13:07
Nemôžeš zaručiť, že sa nezmení vlhkosť konštrukcie.
marleau
11.09.17,13:13
pohyb dreva pri čiastočnej zmene vlhnkosti je pri predpokladanom pôvodnom vysušení dreva na cca12% taký malý, že ho akryl a tmel s páskou v spojoch udrží. Môžem to dokázať na x domoch v Nemecku.
Ing. Ľubomír Janoška
12.09.17,04:43
Nemusíš nič dokazovať, stačí, keď to zadávateľke prerobíš, ak jej to popraská. 12% pri montáži je krásnych ale - prečítaj si to ešte raz - nemôžeš zaručiť, že sa nezmení vlhkosť konštrukcie. Nezmení znamená aj, že nenarastie. Napríklad v lete, keď sa nekúri. Dlhé leto znamená podstatný nárast vlhkosti aj v interiéri.
marleau
12.09.17,04:47
Drevo sa inak správa pri prirodzenej vlhkosti (živica) a pri vlhkosti zvonku.
Ing. Ľubomír Janoška
12.09.17,06:22
Vždy sú dve možnosti - buď sa postupuje podľa noriem a výsledok je zaručený, alebo sa nepostupje podľa noriem a vtedy to môže vyjsť, ale nemusí. Na Slovensku sa obzvlášť treba držať noriem a certifikovaných dodávateľov.
marulienka13
12.09.17,06:49
a norma je mat konstrukciu hlinikovu, zn? dakujem
Ing. Ľubomír Janoška
12.09.17,07:52
oceľové profily, pozinkované
kuk napríklad sem na priečku, ako sa to skladá
https://gipsol.sk/sadrokartonova-priecka
tu je o profiloch
https://gipsol.sk/profily-na-sadrokarton-2