Monika
02.06.04,08:20
AHOJTE, prosím o radu.

Môžu si rodičia podeliť svoje deti na uplatňovanie daňového bonusu tak,
že jeden si bude uplatňovať daňový bonus na jedno dieťa a druhý rodič na
druhé dieťa u dvoch rôznych zamestnávateľov?
A môže túto zmenu zamestnanec uskutočniť kedykoľvek?
Stačí zmenu zapísať do vyhlásenia k zdaneniu prijímov, alebo je nutné aby
doniesol druhý rodič potvrdenie od svojho zamestnávateľa, že on si uplatňuje
daňový bonus za konkrétne dieťa?
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE !!!
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jozef Mihál
02.06.04,06:32
Deti sa na účel daňového bonusu nemôžu rozdeliť. Viď § 33 odsek 4 zákona 595/2003 po novele zákonom 177/2004.
Monika
02.06.04,07:01
Ďakujem Vám pán Mihál, na Vás sa dá vždy spoľahnúť!
SRDEČNÁ VĎAKA
ANNA
02.06.04,07:04
Rozdeliť sa určite nemôžu. Ale teraz nie som si na 100% istá či nemôže byť uplatnenie nasledovné: január až jún všetky deti otec a júl až december všetky deti matka. Ak to tak nie je prosím pán Mihál opravte ma.
Jozef Mihál
02.06.04,07:05
Pre ANNU - môže to tak byť
vladan
02.06.04,11:12
a môže to byť aj tak, že 01-02 matka a ostatné mesiace otec? Mala som taký prípad, ale radšej som to nekomplikovala. Matka mala min. mzdu a v 01 a 02 bola chorá, čiže jej daňový bonus neuplatnili ku mzde a jej manžel sa ma pýtal, či to nemôžme prehodiť. Keďže bol vo februári každý múdry, tak som to radšej nechala tak, veď v ročnom zúčtovaní sa to douplatní. Čo vy nato?
Jozef Mihál
02.06.04,11:22
Pre VladuN - Môže
vladan
02.06.04,11:23
SUPER. Dakujem
juko
03.06.04,15:30
Ľudkovia, vie mi niekto povedať, dokedy prináleží bonus 400,-Sk zamestnancovi na dieťa, ktoré zmaturovalo v máji a má viac ako 18 rokov?
Má podanú prihlášku na vysokú školu, ale o jeho prijatí sa dozvie zrejme až v auguste. Mám mu prerušiť priznanie bunusu a po prijatí na VŚ mu ho znova priznať? Som z toho paf.
Jozef Mihál
03.06.04,16:14
Pre juko -

Do 31.8.2004 je nárok na DB.

Ak v auguste budete vedieť, že je prijatý na VŠ, tak sa pokračuje, samozrejme musí rodič priniesť príslušné potvrdenie.
Ak nebude prijatý, počnúc septembrom už nie je nárok na DB.
juko
03.06.04,18:10
ďakujem za promptnú odpoveď.
Jozef Mihál
03.06.04,20:10
Rado sa stalo. BTW podobná otázka tu už bola...nerobme si tu prosím nový dashofer...
klucka
19.09.06,08:53
Chcela by som sa spýtať na takýto problém. Mám zamestnanca, ktorý si od marca neoprávnene nárokoval o daňový bonus na svoje 2 deti. Tie predtým pracovali na dohody o brigádnickej práci študenta, ale od marca prešli na hlavný pracovný pomer. Obaja sú stále študenti vysokej školy. A to bol možno dôvod, prečo si ich otec nuvedomil, že už nemá nárok na daňový bonus. Chcem sa spýtať ako ďalej postupovať keď sa takáto vec už stala, či môžu byť z toho nejaké pokuty zo strany daňového úradu a ako vyrovnať prehľady a hlásenie. Ďakujem
azuz
19.09.06,11:23
Ak ide o deti, ktoré
- študujú na VŠ dennou formou
- nemajú ešte 25 rokov
- ich štúdium nepresiahlo štandardnú dĺžku,
tak nárok na daňový bonus má. To že robia na hlavný pracovný pomer nie je dôležité.
Pozri podmienky nezaopatrenosti dieťaťa zo zákona č. 600/2003 o prídavku na dieťa.
Jeniffer
19.09.06,12:55
Môžes sa opýtať k téme?
Mám pracovníčku ,ktorej syn sa nahlásil na úrad práce 4.9.06...môžem uplatniť daňový bonus za september???
Ak sa dobre pamätám,ak je dieťa iba jeden deň nezaopatreným dieťaťom má rodič nárok na bonus....ďakujem za odpoveď
Chobot
19.09.06,14:20
Môžes sa opýtať k téme?
Mám pracovníčku ,ktorej syn sa nahlásil na úrad práce 4.9.06...môžem uplatniť daňový bonus za september???
Ak sa dobre pamätám,ak je dieťa iba jeden deň nezaopatreným dieťaťom má rodič nárok na bonus....ďakujem za odpoveď

Áno, hovorí o tom § 33 ods. 5 zákona o dani z príjmov:

"(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie."

Čiže stačí, ak nárok na priznanie daň. bonusu bolo iba v prvý deň v mesiaci, tak si ho môže uplatniť.
martinetto
19.09.06,15:35
Túto zmenu ako pan Mihál uviedol nie je možne uskutočniť, a aj tak je to nepotrebná zmena, lebo v prípade danového bonusu ak je vyšší danovy bonus ako samotná zaplatená dan, tak sa este pracovníkovi (danovníkovi) dan doplati.
azuz
20.09.06,05:26
Môžes sa opýtať k téme?
Mám pracovníčku ,ktorej syn sa nahlásil na úrad práce 4.9.06...môžem uplatniť daňový bonus za september???
Ak sa dobre pamätám,ak je dieťa iba jeden deň nezaopatreným dieťaťom má rodič nárok na bonus....ďakujem za odpoveď
A od 1.9. do 3.9. bol študent? Ak áno, súhlasím s Chobot. Ak mal ukončené štúdium najneskôr k 31.8., tak nárok nemá - dieťa nemožno považovať za nezaopatrené.
Jeniffer
20.09.06,07:19
azuz
zmaturoval v máji,nepripravoval sa na študium na vysoku školu,ale prihlásiť sa išiel na úrad práce až 4.9.2006.
neuplatniť teda bonus za september?
Martinella
20.09.06,07:28
azuz
zmaturoval v máji,nepripravoval sa na študium na vysoku školu,ale prihlásiť sa išiel na úrad práce až 4.9.2006.
neuplatniť teda bonus za september?
Nárok na daň.bonus je na nezaopatrené dieťa alebo vyživované. Za nezaopatrené sa považuje do konca obdobia dokedy sa sústavne pripravuje na budúce povolanie. Keďže nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, platí:
§9 odst.1 písm b)Zákona 461/2003 podľa ktorého sa za nezaopatrené dieťa považuje dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na budúce povolanie. §10 odst.4 písm.a) uvedeného zákona :Sústavná príprava na povolanie je aj obdobie bezprostredne nadväzujúca na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole.
Ninna
10.10.06,09:51
Prosím Vás kolegovia, kolegyne má niekto vzor vyhlásenia o neuplatnení daň. bonusu druhým z rodičov. Nedarí sa mi to nájsť v témach daňový bonus.
jankasm
10.10.06,09:53
Prosím Vás kolegovia, kolegyne má niekto vzor vyhlásenia o neuplatnení daň. bonusu druhým z rodičov. Nedarí sa mi to nájsť v témach daňový bonus.

Také predpísané tlačivo neexistuje.
Napíš normálne na hlavičkový papier firmy, že si dotyčný zamestnanec u Vás neuplatňuje DB. To úplne stačí. ;)
Ninna
10.10.06,09:58
OK. Ďakujem
tictac7
18.06.14,07:00
jedná otázočka, prišla k nám nová zamestnankyňa, ktorá je rozvedená, z manželstva má syna. Teraz žije s partnerom s ktorým má dcéru. Doniesla mi vyhlásenie, v ktorom si chce uplatňovať DB len na syna a partner si vraj uplatňuje na dcéru. Je to o.k. ? Alebo si musí uplatňovať na obe deti ona, keďže bonus by sa deliť medzi rodičov nemal? Ďakujem.
---------------------------------
otázka sa nezadáva ako príspevok do diskusie, zadaj si novú otázku
http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html
...ak by si si prečítala prvé tri príspevky z tejto diskusie a kukla aj do zákona, tak by si odpoveď vedela...