Izolda1
11.09.17,18:23
Chcela by som si cez víkendy privyrobiť upratovaním domácností. Mám jednu stálu prácu od pondelka do piatku. Chcem dať inzeráty na rôzne stránky a ponúknuť upratovacie služby v domácnostiach. Musím zakladať živnosť a odvádať z toho daň? Ak tak neurobím, je to trestné? Môžem dosť len tak peniaze na ruku bez bločku? Ďakujem
jslancik
11.09.17,16:35
no veru, oficálne to spĺňa definíciu podnikania - sústavná činnosť s cieľom dosiahnuť zisk. Takže áno, mala by si mať živnosť se vším všudy.

O tom, ako to funguje v skutočnosti, ti hovoriť nebudem.
Verwest
19.09.17,05:47
Založ si živnosť (hoď tam nejaké upratovacie služby), otvor si další účet aby si to mala prehľadne oddelene'(stačí ti nejaký účet zadarmo...nebudem menovať, to si už nájdeš) a môžeš začať. Ak to máš len ako privyrobenie a neprekročíš ročnú tržbu 5000€ (Tá suma je nejakých 54xx€ a každý rok sa zvyšuje) tak tvojou povinnosťou bude len platiť do zdravotnej poisťovne cca 62€. Ja si myslím že môžeš veselo začať :)
veronikasad
19.09.17,06:13
Ak je zdravotne poistená zo zamestnania, nemusí platiť preddavky na zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu.
Verwest
19.09.17,06:36
to je len dobrá správa pre ňu :) a ja so sa niečo podučil.
profesional
19.09.17,08:46
Oficiálne musíš mať živnosť a platiť dane a odvody a znášať všetku štátnu buzeráciu.

Ak tak neurobíš, trestné to bude ak zarobíš takto viac ako 266 Eur za rok.
ivka70
19.09.17,09:21
Nemusis mat zivnost, mozes sa na dohodu zamestnat u niektorej agentury, ktora upratovanie v domacnostiach zabezpecuje.
Ak chces byt samostatna osoba, potrebujes zivnost.