sojka5
11.09.17,19:52
Dobrý večer, potrebujem poradiť ohľadom výpovede počas materskej dovolenky. Do práce som nastúpila 21.09.2015 a zmluvu som mala na dobu určitú t.j. do 20.03.2016. 20.03.2016 mi prvý krát predĺžili zmluvu na pol roka do 20.09.2016 a následne ešte jedno predlženie na jeden rok do 20.09.2017. Tento krát mi mala prísť zmluva na neurčito. Na materskú dovolenku som nastúpila 6 týž. pred pôrodom a to 12.08.2017. Môže so mnou zamestnávateľ ukončiť PP, ak som už na MD a zmluvu mám na dobu určitú ? A ak áno, tak sa musím ísť nahlásiť na ÚPSVaR ? Ďakujem
ivka70
11.09.17,17:55
V tvojom pripade nejde o vypoved, ale skonci ti PP na dobu urcitu.
Vypoved pocas MD dostat sice nemozes, ale PP na dobu urcitu skoncit moze aj cez PP.
Na UP sa hlasit pocas MD nemozes, neda s to ani pocas RD, az po ich skonceni.
Ak by si chela vycerpat podporu v nezamestnanosti, je dobre po skonceni MD napisat RP na otca a zaevidovat sa na pol roka na UP, kvoli podpore.
Po skonceni RD by si na nu uz narok nemala ,nebola by splnena podnienka aspon 730 dni poistenia v nezamestnanosti v poslednych 3 rokoch pred evidenciou.
sojka5
11.09.17,18:12
Ďakujem velmi pekne za radu.
veronikasad
11.09.17,18:15
Pracovný pomer na dobu určitú končí dňom dohodnutým v pracovnej zmluve. Počas poberania materského ťa na úrade práce nezaeviduju, ani ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, pretože nie je možný súbeh materského a dávky v nezamestnanosti. Preto sa treba hneď po skončení pracovného pomeru prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov veku, platiteľom zdravotného poistenia je štát.

Po skončení poberania materského, ak je to možné, nech si uplatní nárok na rodičovský príspevok manžel. Môže ho poberať aj v súbehu so zamestnaním. Ty sa zaeviduj na úrade práce, aby ti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Lebo po skončení rodičovskej dovolenky, keď nebudeš mať pracovný pomer, ti už na ňu nárok nevznikne. Treba však pri evidencii počítať s tým, že aj keď máš malé dieťa, UP ti môže ponúknuť prácu. Ktorú keď odmietnes, vyradia ťa z evidencie.
sojka5
11.09.17,18:27
Super, ďakujem za odpoveď. Presne to som chcela vedieť, že kto bude za mňa platiť poistné, a kam íst, kedže mi skonči PP. A ďakujem ešte aj za radu ohľadom dávky to som ani netušila. Manžel pracuje ako SZČO je možne aby si uplatnil RP ?
veronikasad
11.09.17,20:53
ano, je to možné aby RP poberal otec dieťaťa ako SZCO.
Po skončení prac.pomeru sa ešte informuj v SP na dôchodkové poistenie platené štátom za osoby starajúce sa o dieťa do 6 rokov veku. Ak by pracovný pomer trval, do skončenia poberania materského by si to riešiť nemusela., až po nástupe na RD.
sojka5
12.09.17,09:24
ďakujem :)
sojka5
23.04.18,20:05
Dobrý večer, mam ešte jednu otazocku. Manzel si podal žiadosť na rodicovsky prispevok. Ale na urade mu povedala pani ze nemoze ziadat o rodicovsky ze si najprv musi poziadat o matersku az potom moze ziadat o rodicovsky. Je to spravne ? Ďakujem za odpoved.
veronikasad
24.04.18,03:09
Ako SZČO je povinne poistený v sociálnej poisťovni? Ak áno, odkedy.
sojka5
24.04.18,05:28
Áno je a od 1.7.2015
veronikasad
24.04.18,06:03
Tak nech si vybaví na SP poberanie materského, aj keď platí odvody z minima, suma materského bude vyššia ako rod.prispevok. počas tohto obdobia môže vykonávať činnosť SZČO a nebude platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
sojka5
24.04.18,06:30
Materske si moze vyčerpať do troch rokov. V tomto obdobi mu to este nevyhovuje.
veronikasad
24.04.18,09:38
Prečo nevyhovuje? Materské má zrejme prednosť pred rodičovským príspevkom, ak pôjdeš na úrad práce, sama RP poberať nemôžeš.
sojka5
24.04.18,18:08
Zrejme to tak bude ze materske ma prednost. Tak nevadi. Na urade prace som uz bola. RP budem poberat az po pol roku - kedze davka mi vysla viac ako RP.
A nevyhovuje lebo ideme podat ziadost o hypotekarny uver.
V kazdom pripade Dakujem za radu.