molnart
12.09.17,11:40
Ak mate nejake skusenosti sko prebiehaju danove kontroly u fyzickych osob - nepodnikatelov podelte sa. Hlavne ma zaujima ako danova kontrola prebieha, vyziadanie podkladov, hlavne ak ide o starsie veci apod.

DOPLNENIE: mam na mysli osoby ktore maju hlavny prijem zo zavislej cinnosti, a dalsie bocne prijmy. Mozne situacie ktore ma napadli:
- neopravnene uplatnenie danoveho bonusu na dieta (napr. oboma rodicmi)
- neopravnene uplatnenie odpocitatelnej polozky na DSS (3. pilier) - to sa stalo mne, par rokov dozadu som si odpocital hodnotu vlastnych prispevkov, pritom som si neuvedomil ze mam staru zmluvu ktora to neumoznuje (ukratil som stat o asi 8 eur). opravne priznanie som nepodal, aj ked viem ze som mal.
- nepriznane / neuplne priznane prijmy s prenajmu hnutelneho/nehnutelneho majetku
- prijem z predaja nehnutelnosti
- prijem z predaja auta vlastneneho menej ako rok
- kapitalove prijmy, napr. predaj akcii a dlhopisov pred uplynutim rocnej lehoty
- prijmy z obchodovania na forexe
- urokove prijmy, napr. ked poskytnem niekomu pozicku
veronikasad
12.09.17,09:45
Z akého dôvodu by mal DU kontrolovať nepodnikatelov? Vykonávajú činnosť bez živnostenského oprávnenia a niekto ich bonzol na DU?
kn-alka
12.09.17,09:46
tiež nechápem, na koho myslí - akí FO nepodnikatelia? Myslíš občanov s príjmamy zo závislej činnosti?
molnart
12.09.17,12:05
Ano, mam na mysli obcanov ktorych hlavny prijem prichadza zo zavislej cinnosti, ale maju nejake vedlajsi prijmy (ale nemusia). Konkrente pripady co by sa dalo kontrolovat:
- neopravnene uplatnenie danoveho bonusu na dieta (napr. oboma rodicmi)
- neopravnene uplatnenie odpocitatelnej polozky na DSS (3. pilier) - to sa stalo mne, par rokov dozadu som si odpocital hodnotu vlastnych prispevkov, pritom som si neuvedomil ze mam staru zmluvu ktora to neumoznuje (ukratil som stat o asi 8 eur)
- nepriznane / neuplne priznane prijmy s prenajmu hnutelneho/nehnutelneho majetku
- prijem z predaja nehnutelnosti
- prijem z predaja auta vlastneneho menej ako rok
- kapitalove prijmy, napr. predaj akcii a dlhopisov pred uplynutim rocnej lehoty
- prijmy z obchodovania na forexe
- urokove prijmy, napr. ked poskytnem niekomu pozicku
- a asi dalsie pripady

Pokial viem danova kontrola moze skumat veci az 10 rokov spatne, pokial vsak viem fyzicke osoby nemaju povinnost viest archiv dokumentov, tak by ma zaujimalo aj to ako sa to spatne dokazuje, ak pred 7 rokmi som dal danove priznanie na zaklde nejakych dokumentov a vypoctov, ale v case kontroly uz sa k nim nedopracujem.
kn-alka
12.09.17,12:20
preto sa zakladá kópia daňového priznania, ako aj podklady výpočtu základu dane, na základe čoho si sa k výpočtom dopracoval.