MenoPriezvisko
12.09.17,18:04
Neviem do akej rubriky pridať túto otázku ale mám pocit, že začínam šalieť. Viem že človek bývajúci v paneláku musí počítať s tým, že ticho je vzácnosť a hluk prichádza z každej strany, ale toto nám už doma naozaj lezie na nervy.

O poschodie vyššie je byt, v ktorom zhruba mesiac nik nebýva. Ako sa odtiaľ odsťahoval posledný podnájomník, majiteľka bytu, ktorá do bytu pravdepodobne vôbec nechodí tam má pravdepodobne nemalé akvárium s filtrom, ktorý sa zhruba každú polhodinu pustí (alebo ako inak to pomenovať) a 7-10 minút hučí akoby vo vzduchu hučalo lietadlo. Najhoršie je to samozrejme nadránom a v noci, keď je všade ticho, prvý týždeň/dva si človek povie že to časom prestane vnímať ale prešiel viac ako mesiac a už to prechádza do zúfalstva.

Moja otázka teda znie, je vôbec možné nejakým spôsobom takýto problém riešiť? Stavebné bytové družstvo? Polícia? Aj keď mi skôr príde, že by ma najskôr vysmiali, že také kraviny vôbec riešim s nimi. S kým ale? Majiteľka bytu je z počutia ostatných susedov a bývalého podnájomníka magor, po jeho odsťahovaní vyhadzovala von oknom z 5 posch. sklo a nejaké predmety, ktoré tam nechal, takže predpokladám aj to, že kontaktovať ju by bolo iba k ďalšiemu rozzúreniu sa. Dá sa vôbec niečo takéto riešiť - legálne?
jslancik
12.09.17,16:37
to nebude akva filter... tie bývajú tiché, aj keď sú hlučné... Nič, čo by bolo počuť do iného bytu.
MenoPriezvisko
12.09.17,16:42
a čo iné by to mohlo byť? viacerí aj susedovci usúdili, že to môže byť len niečo spojené s akváriom, keďže jeden zo susedov vie, že tam majiteľka bytu jedno akvárium mala
kopretinka
12.09.17,17:20
Neviem,ako inde,ale my máme el.hodiny aj s ističmi na spoločnej chodbe-nie je nič ľahšie,ako niekomu vypnúť elektrinu v celom byte jedným šťuknutím........
marleau
12.09.17,17:38
Presne tak, akurát som to išiel napísať.
buchač
12.09.17,18:04
To som chcel napísať už pred hodinou...

ALE je si potrebné uvedomiť jedno.
Byt s akvárkom je o poschodie vyššie....a voda tečie ktorým smerom ?
Čo keď sa majiteľ/ka zdohadá, odkiaľ vietor fúka ? A čírou náhodou sa akvárko o objeme pekných pár litrov rozbije ?
MenoPriezvisko
12.09.17,19:25
úprimne toto nám už napadlo viackrát ale neviem, či je to zrovna vhodná cesta. ja neviem dôvod, kvôli čomu tá vec ktorá robí bordel je zapnutá v byte, kde nik nebýva ale napadá ma, že ak má byt prepnutého majiteľa, aby sme nakoniec kvôli tomu neskončili ešte poškodenejšie my, či už ako bolo spomenuté prípadne nejakým obvinením / žalobou, preto sa snažím zistiť skôr nejaké rozumnejšie "legálne" alternatívy
avalik
13.09.17,04:34
V prvom rade musis komunikovat s vlastnikom, ci uz o nom niekto hovori ako o magorovi alebo nie.

Nezda sa mi, ze by to bolo akvarium - to si ho tam doniesla az po vystahovani najomnika?

Podla mna to bude skor nejaky ventilator s nastavenym casovym spinacom.
marleau
13.09.17,05:07
Odkiaľ príde vytopenie sa nedá utajiť, kto vypol elektriku sa nedá zistiť, teda?
vicktor
13.09.17,06:03
Tiez ma napadlo ze klimatizacny ventilator.
Ved v zoo/akva-obchodoch je hned niekolko takych akva-cerpadiel a ziaden hluk.
kopretinka
13.09.17,06:36
keď tam bol podnájomník,tak to nehučalo? asi tam má nejakú klimatizáciu,keď tam nechodí,tak aby bol byt vetraný.......ale to by sa potom museli sťažovať ľudia aj v iných bytovkách,veď ona nie je jediná s klimatizáciou...ak máte spoločenstvo,tak to riešte na schodzi spoločenstva,predsa nemôže obťažovať takto všetkých ostatných majiteľov....
fortunka
13.09.17,06:49
Treba ju kontaktovat, mozno o tom ani nevie... alebo si to neuvedomila. Ak aj ano, tak ju treba upozornit na rusenie. "Z pocutia susedov" by som neriesila... vobec to tak nemusi byt o com som sa neraz presvedcila
arizona
13.09.17,07:05
Keby mala aquarko v ktorom ma nejake zivocichy,kvoli ktorym ma ten filter pusteny,tak urcite tam chodi,aby ich nakrmila.Nemyslim, ze by minala elektrinu kvoli prazdnemu akvarku. Skuste ju oslovit,ked tam pride.Mozo si to ani neuvedomuje.ved v prazdnom byte sa zvuky siria silnejsie
bettylou
13.09.17,07:57
Tak ju skúste odchytiť, keď tam príde, l
Nandrolon
14.09.17,16:25
Filter v akvariu musi bezat 24 hodin denne. Po pol hodine zacinaju masivne odumierat bakterie, ktore zabezpecuju biologicku filtraciu a rozklad nitratov. Ak by bol ten filter vypnuty a zapol by sa, voda by mohla obeliet /mrtve bakterie/.
Predpokladam, ze zdrojom hluku nie je filter v akvariu... Mohli by hucat tlmivky na svetelnej rampe, ale to by hucalo vkuse napr. 12 hodin /doba svietenia/.
Nandrolon
14.09.17,16:32
Akvarium takmer nikdy nepraskne ako vo filme bez cudzieho masivneho poskodenia. Ono zacne pomalicky slzit. Lepici velkych akvarii ho casto skusaju plne napustene na zahrade mensim kopanim do neho. Ak je spravne dimenzovane, lepene kvalitnym lepidlom /ktore nebolo poskodene mrazom/, je relativne pevne aj pred buchancami deti obidvoma rukami s rozbehom, co by klasicke sklo v dverach nemuselo vydrzat
Nandrolon
14.09.17,16:34
Zdrojom hluku nemoze byt filter akvaria. Ten musi bezat pocas celej prevadzky akvaria nonstop, cele roky...
Nandrolon
14.09.17,16:36
Niekto tu musi mat pekne svoj zivot v hajzli, ked aj taketo prispevky minuskuje. A nejaky moderator stoji za nim, nakolko dnes sa zase mazalo. Slusnost by bolo aspon oznamit, zmazal som ti prispevok, bodka.
Nandrolon
14.09.17,17:04
Ja to tipujem na klimu, ktora je patricne nastavena prave kvoli akvariu. Pri velkom akva, alebo viacerych v miestnosti je vyhodnejsie "klimovat miestnost" ako mat v kazdom akva osobitne, vykonne vyhrievanie. Na krmenie urcite existuju, pripadne sa daju vyrobit rozne "udelatka" na tablety a automaticke krmenie. Ja krmim 2 x tyzdenne a pri dnesnej technologii kamerka na akva + zasobnik na tablety a niekolko mesiacov tam nechodis.
Odkalujem tak 1 x za 1-2 roky, vodu nemenim. Pri odkalovani dolejem iba vycerpanu vodu. Rastlinne velke akva su najmenej udrzbove... odpar nemam skoro ziadny, je viacmenej utesnene.
Nandrolon
14.09.17,17:15
Len hypoteticky. Svetlo sa nezapina kazdu polhodinu a dnes uz skoro kazdy ma elektronicke predradniky. Vsak diskutujeme, ci vadiPs: uviedol som ich ako jednu z moznosti, ktoru som ihned vlastnou skusenostou zamietol. Citat pozornejsie treba.