miso.pastva
13.09.17,08:15
Ahojte poradcovia. Kámoška s budúcim manželom kupuje novostavbu, ale vzhľadom na to že jej budúci manžel má nejaké exekúcie z minulosti, rada sa vyhla možným problémom do budúcna. Koncom septembra majú sobáš, dom však bude dokončený a skolaudovaný až v októbri- po sobáši, vtedy ho bude aj kupovať. Otázka teda znie... Ak bude sama ako nadobúdateľ na kúpnej zmluve tak isto aj žiadateľ o úver, bude jej dom v bezpečí pred exekútormi?
ivka70
13.09.17,06:23
Nie, ked dom kupi az po sobasi, bude predmetom BSM, pokial to BSM nebudu mat zuzene.
A dokonca bez toho zuzenia by ani sama na kupnej zmluve po sobasi vystupovat nemala, bez vysloveneho suhlasu manzela, ze dom kupuje za prostriedky z dedicstva a pod.
miso.pastva
13.09.17,06:26
No ved presne takto som jej vysvetlil aj ja, ale developer tvrdi ze sa radil s pravnikom a ten poradil takto: Po podspie kupnej zmluvy navstivit notara, ktory im nieco spise a ze vraj to tak bude v pohode, ale o co sa moze jednat neviem, zeby zuzenie BSM? To je ale dost komplikovana vec pokial viem...
Chobot
13.09.17,06:27
Pokiaľ kúpi, nadobudne niečo počas manželstva, tak to sa nadobúda do bezpodielového spoluvlastníctva. Okrem vecí, ktoré nadobudne darom alebo dedením. Všetko ostatné sa nadobúda po právnej stránke do BSM, aj keby bola nehnuteľnosť písaná iba na ňu.

Exekútori by to ale nemali ľahké siahnuť jej na dom. Najprv by sa muselo preukázať, že ho nadobudli spoločne počas trvania manželstva.
ivka70
13.09.17,06:27
moze ist o zuzenie BSM, nie je to az take komplikovane ,ale da sa to len v niektorych pripadoch. ak do toho spadaju, tak pred kupou urcite BSM zuzit.
miso.pastva
13.09.17,06:33
Zial dokoncenie domu vychadza a teda aj samotna kupa az po datume sobasa...
vicktor
13.09.17,06:46
Vsak to sa podla datumov lahko preukaze ze kupila po sobasi a manzel bol zamlcany.
miso.pastva
13.09.17,06:48
vsak prave preto...
Chobot
13.09.17,07:17
A čo bráni tomu budúcemu manželovi vyplatiť si svoje podĺžnosti, aby nemal exekúcie?
miso.pastva
13.09.17,12:42
No tak hovoril som priamo s pravnikom, s tym ktory im to poradil, jedna sa o zuzenie BSM notarskou zapisnicou, je to o dost jednoduchsie ako vyporiadanie BSM po rozdeleni, trochu som si to pomilil. Samozrejme az po sobasi a pred podpisom kupnej zmluvy. Dakujem za diskusiu.
majkii
13.09.17,15:53
Myslím, že by tvoj problém mal byť riešiteľný formou notárskej zápisnice o zúžení BSM pre prípad kúpy nehnuteľnosti z úspor jedného z manželov
dá sa to pozrieť na stránkach notárskej komory

http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Majetok,b%C3%BDvaniearodina/Man%C5%BEelstvo.aspx