adulique
26.07.06,09:07
prave som zistila, ze z bankoveho uctu boli stiahnute v mesiaci jun este nejake polozky, ktore som nezahrnula do danoveho priznania k DPH. Co teraz? Ako sa to robi? mam napisat opravne danove priznanie,alebo sa to da nejako vlozit do dalsieho kvartalu? Sme stvrtrocni platcovia DPH. Dakujem
ZuzanaA
26.07.06,07:32
Celkom nerozumiem otázke. Aké položky boli stiahnuté? Bankové poplatky napr., alebo úhrady dod. faktúr? Tieto veci predsa nemajú vplyv na DPH, takže sa nič nedeje. Skús napísať konkrétne.
adulique
26.07.06,07:48
ide o prevadzkovu reziu...lenze ta sa mi zobrazi na vypisoch az v julovom vypise aj ked je to junova polozka...
Dada
26.07.06,07:51
ide o prevadzkovu reziu...lenze ta sa mi zobrazi na vypisoch az v julovom vypise aj ked je to junova polozka...

Konkrétny príklad skús uviesť, prevádzková réžia je široký pojem. Máš nejakú faktúru, ktorú máš zaradenú v júni, naúčtovanú do prevádzkovej réžie a je uhradená v júli?
Jana Acsová
26.07.06,07:51
Nič sa nestane. Máte možnosť uplatniť odpočítanie dane v dvoch zdaňovacích obdobiach.

Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t18735-odpoeitanie-dane-51--oneskoreny-doklad-z-erp.html

Ďalší link k faktúram (aj doklad z ERP je faktúra):
http://www.porada.sk/t18758-odpoeitanie-dane-51--oneskorena-faktura.html

A ďalšie príspevky k téme uplatnenie práva na odpočítanie dane.
Zoltán Kovács
26.07.06,07:52
ide o prevadzkovu reziu...lenze ta sa mi zobrazi na vypisoch az v julovom vypise aj ked je to junova polozka...

KeĎ sú to bločky hradené cez účet kartou (PHM a podobne) ja ich účtujem v tom období kedy sa to objaví na výpise. Môže sa stať, že dňa 30.06. natankuješ aplatíš kartou. Na výpise sa to objaví až v júli. Potom dph uplatňujem v júli, resp. 2.Q. K bankovému výpiu prikladám bloček.
adulique
26.07.06,08:03
Ano, su to pohonne hmoty a nejaky baliaci material. Bolo to platene 30.6.. Bude to na vypise az v juli. Lenze ked zadavam vznik danovej povinnosti, tak musim zadat 30.6, alebo nie?Tym padom ked si dam urobit danove priznanie pocitacom na dalsi kvartal, tak mi to nevezme do uvahy. Alebo si dam vznik danovej povinnosti az na jul?
Jana Acsová
26.07.06,08:06
Ano, su to pohonne hmoty a nejaky baliaci material. Bolo to platene 30.6.. Bude to na vypise az v juli. Lenze ked zadavam vznik danovej povinnosti, tak musim zadat 30.6, alebo nie?Tym padom ked si dam urobit danove priznanie pocitacom na dalsi kvartal, tak mi to nevezme do uvahy. Alebo si dam vznik danovej povinnosti az na jul?Je to softvérová záležitosť. Vy uplatňujete právo na odpočítanie dane a to môžete uplatniť podľa § 51 ods. 2 aj vo dvoch zdaňovacích obdobiach. Podľa toho, ktorý dátum Vám ťahá do záznamovej povinností podľa § 70, tak vyplňte dátum. Ak sa dátum volá vznik dańovej povinnosti a nemáte tam dátum pre odpočítanie dane, tak vyplníte iba riadok vzniku daňovej povinnosti. Je to softvérový a nie Váš nedostatok. Pritom dátum vyplňte tak, aby Vám to potiahlo do daňového priznania za nasledujúce zdaňovacie obdobie.
Dada
26.07.06,08:06
Ano, su to pohonne hmoty a nejaky baliaci material. Bolo to platene 30.6.. Bude to na vypise az v juli. Lenze ked zadavam vznik danovej povinnosti, tak musim zadat 30.6, alebo nie?Tym padom ked si dam urobit danove priznanie pocitacom na dalsi kvartal, tak mi to nevezme do uvahy. Alebo si dam vznik danovej povinnosti az na jul?

Ja dávam dátum z bločka, keď bolo tankované 30.6. tak to pôjde do 2.Q , nie podľa toho, kedy to bolo z účtu odpísané.
Jana Acsová
26.07.06,08:08
Ja dávam dátum z bločka, keď bolo tankované 30.6. tak to pôjde do 2.Q , nie podľa toho, kedy to bolo z účtu odpísané.Nakoľko sme v téme DPH, tak uvádzam, že oba prístupy sú správne. Aj 06 aj 07, dokonca aj 2. Q aj 3. Q. Skúste si pozrieť priložené linky. Je tam problematika rozpísaná podrobne.
Jana Acsová
26.07.06,08:10
Orsz
27.07.06,07:17
Mne bolo povedané od audítorky, že odložiť do ďalšieho zdaňovacieho obdobia možno faktúru, ale nie bloček z RP. Ja tiež účtujem platby kartou, a predpis na PHM alebo inú réžiu + DPH účtujem cez interný doklad. Účtovala by som to v II.Q/2006. Takže určite by som podala dodatočné DP. Kôli takýmto bločkom som robila dodatočné za 4.Q/05, keďže majiteľ dlhodobo maródil, doniesol mi bločky až koncom februára. Viem, že tu je rozdiel, keďže bol prelom roka. No v každom prípade, ak to nebolo na vysokú sumu, možno to nechať tak a uplatniť v ďalšom období.
Jana Acsová
27.07.06,11:38
Mne bolo povedané od audítorky, že odložiť do ďalšieho zdaňovacieho obdobia možno faktúru, ale nie bloček z RP.Podľa § 71 ods. 5 sa za faktúru považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladňou, ak cena tovaru alebo služby nie je viac ako 50 tis. Sk. Tento doklad musí obsahovať predpísané náležitosti.
Odpočítanie dane uplatňujeme v období podľa § 51 ods. 2 a podmienkou je mať faktúru. V dotknutých ustanoveniach ZDPH nie je žiadne obmedzenie, ktoré by rozdielne pristupovalo k uplatneniu práva na odpočítanie dane z faktúr s tým, že by vylučovalo, či znevýhodňovalo doklad z ERP.