*agatha*
26.07.06,09:37
ahojte, mám aj živnosť, aj sro. živnosť chcem zrušiť. na živnosti mám jedného zamestnanca. ako to mám urobiť, keď chcem, aby už pracoval pod sro? urobila by som to takto (opravte ma, ak sa mýlim):
- dám mu nejaký papier o skončení PP na živnosti
- odhlásim ho zo SP, ZP
- dám mu prac. zmluvu na sro
- nahlásim ho do SP, ZP, ale už pod sro

ďakujem.
azuz
26.07.06,07:47
Je to tak v poriadku. Len si daj pozor, aby zamestnanec nepožadoval výpoveď podľa §63 odst. 1 písm. a/ až c/ - aby prípadne nevznikol nárok na odstupné podľa § 76 ZP. Najlepšie ukončíš PP dohodou.
Ako poistku (pre zamestnanca aj pre seba) môžete podpísať novú pracovnú zmluvu s sro ešte pred ukončením PP v živnosti (dátum nástupu v sro bude až po skončení PP v živnosti) .
Prípadne to môžeš riešiť podľa § 27 - prechod práv a povinností.
Dav
26.07.06,07:52
Existuje aj tzv. nástupníctvo - ak prejde časť úloh alebo celý predmet činnosti na s.r.o.,podľa § 28 Zákonníka práce , zamestnanec sa prihlasuje SP, ZP ako nový pre s.r.o., odhlasuje sa z FO, ale ostáva mu priemer, dovolenkový nárok, sociálny fond. Vymedzí sa deň prevodu práv a napíše sa dodatok k prac. zmluve aj zmluva medzi FO a s.r.o. o prevode práv.
ZuzanaP
26.07.06,08:54
Tak ako píše Dav, tak zamestnanec nepríde o nevyčerpanú dovolenku (musela by byť preplatená), o náhrady, priemery. Je to hádam najlepšie riešenie, ktoré si aj u nás zamestnanci pochvaľovali.
Jara
26.07.06,09:39
Tak som to robila aj ja, len dodatkom k pracovnej zmluve a všetko ostalo akoby pracoval tam kde doteraz len názov firmy sa mení. Myslím že je to fér voči zamestnancovi, lebo nepríde o nič, všetko má akoby pracoval v jednej firme.
Janna
26.07.06,10:01
Ja som to robila tiež dodatkom k pracovnej zmluve, živnosť sa zrušila tým, že ju kúpila so všetkým (záväzky, pohľadávky, majetok, zamestnanci..)s.r.o.:

Prikladám dodatok k prac. zmluve:
PRECHOD PRÁV A POVINNOSTÍ Z PRACOVNOPRÁVNYCH VZŤAHOV
/DODATOK K PRACOVNEJ ZMLUVE/


V nadväznosti na uzatvorenú zmluvu O predaji podniku podľa § 480 a nasl. Obchodného zákonníka zo dňa ....z jednej strany medzi predávajúcim:

XY, zastúpený: majiteľom ..., r.č.: , bytom: IČO:
a z druhej strany medzi kupujúcim:
xY, s.r.o., so sídlom , zastúpenej: konateľom , r.č.: , bytom: , zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu v ..., oddiel Sro, vložka číslo ..., IČO: ,

ktorá nadobudla účinnosť dňa ...,
podľa § 31 ods. 1/, Zákonníka práce a v nadväznosti na § 480 Obchodného zákonníka prešli všetky práva a povinností z pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca:

Jožka Mrkvičku, r.č.:

zo zamestnávateľa xy, na XYs.r.o., so sídlom

Označenie zamestnávateľa v pracovnej zmluve sa mení takto:
xy, s.r.o., so sídlom , zastúpená: konateľom , IČO:
Ostatné ustanovenia pracovnej zmluvy ostávajú nezmenené.



V ... dňa

Zamestnávateľ: Zamestnanec:


V zdravotnej poisťovni som musela spraviť ukončenie prac.pomeru v živnosti, a nanovo som dala začiatok prac.pomeru v s.r.o., zrušili sme živnosť a prihlásili sme zamestnávateľa s.r.o.
V Soc.poisťovni sa to dalo riešiť delimitačným protokolom. Zaregistrovala som len s.r.o. ako zamestnávateľa a dala delimitačný protokol so zoznamom zamestnanov a oni si to sami prehodia, kde majú.
*agatha*
26.07.06,10:20
veeeeeľmi pekne ďakujem všetkým za vyčerpavajúce odpovede!!!aj my chceme živnosť zrušiť tak, že sro preberie všetko. vyplýva z toho potom to, že zamestnancovi nemusím dávať novú zmluvu o PP, ale mu dám len ten dodatok, ktorý priložila Janna? ďakujem.
Jara
26.07.06,10:32
Ja som v SP robila odhlášky firmy a zamestnancov a zároveň prihlášky. Tak mi to povedali. Teraz ale keď mám zamestnanca na PN tak musím písať príjem z tej druhej firmy a tam ale musím uviesť že čo sa udialo že firma prevzala pohľ. a záväzky inej firmy dodatkom k prac. zmluvám. Je to dosť pracné.
*agatha*
27.07.06,04:45
ešte by som sa rada opýtala - na akom tlačive odhlásim toho zamestnanca zo SP a ZP? ďakujem.
jankasm
27.07.06,04:47
ešte by som sa rada opýtala - na akom tlačive odhlásim toho zamestnanca zo SP a ZP? ďakujem.

zo ZP odhlasuješ na "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách ...." (donedávna to bolo hromadné oznámenie)
zo SP odhlasuješ na RLFO (Registračný list fyzickej osoby)
Na tých istých tlačivách sa potom aj prihlasuje.
alušik
27.07.06,04:48
ešte by som sa rada opýtala - na akom tlačive odhlásim toho zamestnanca zo SP a ZP? ďakujem.
V SP na tlačive REGISTRAČNÝ LIST FO, kde zaškrtneš políčko Odhláška a Zamestnanec.;)
V ZP na tlačive Hromadného oznámenia o poistencoch.:p
*agatha*
27.07.06,04:49
ďakujeeeeeeem za rýchlu odpoveď. :-) pekný deň.
*agatha*
27.07.06,04:50
a ešte ma napadlo - živnosť ešte nie je zrušená, ale pracuje sa na tom. mám už teda odhlásiť zo Sp, aj ZP aj živnosť? na živnosti už nebudem mať žiadneho zamestnanca.
jankasm
27.07.06,04:52
a ešte ma napadlo - živnosť ešte nie je zrušená, ale pracuje sa na tom. mám už teda odhlásiť zo Sp, aj ZP aj živnosť? na živnosti už nebudem mať žiadneho zamestnanca.

Áno, odhlás k 31.7.2006 aby si už za 08/2006 nemusela podávať výkazy.
*agatha*
27.07.06,04:53
dík. a živnostníka odhlásim asi tiež na tých istých tlačivách, len na rlfo dám, že szčo, nie?
jankasm
27.07.06,04:55
dík. a živnostníka odhlásim asi tiež na tých istých tlačivách, len na rlfo dám, že szčo, nie?

Zo SP - áno, na RLFO.
Zo ZP - tam to nebude na tom istom tlačive. Skús pohľadať na stránke konkrétnej poisťovne, myslím, že by mali mať nejaké tlačivo "Odhláška platiteľa" alebo niečo podobné.
*agatha*
27.07.06,04:56
ešte raz ďakujem, idem to vybaviť. pa, paa.