Richard
14.09.17,13:51
Táto téma je pokračovaním siahodlhej témy http://www.porada.sk/t37548-vase-zelania-na-vypracovanie-otazok.html , ktorá už spôsobovala technické výpadky.


Nové otázky môžete zadávať naďalej v tejto téme.
Mila123
21.09.17,13:40
Dobrý deň,


zamestnanec požiadal o priznanie SD k 06 09 2017 dňa 11 09 2017. Pobočka SP mu vydala potvrdenie o tom, že požiadal o SD a pracovníčka SP mi tvrdila, že na základe tohto potvrdenia mu už môžem od 06 09 2017 upraviť poistné, pretože zamestnanec naďalej pokračuje v práci (má platnú PZ).


Je to možné? pretože takáto možnosť upraviť poistné (myslím tým, že to nebudeme musieť prepočítavať spätne) je podľa mňa vyhovujúca ako zdĺhavé prepočítavanie poistného a preddavkov na daň.


ďakujem za Váš názor
Jana Motyčková
22.09.17,12:37
Ak ste si istí, že SD priznajú (žiadal, spĺňa roky), môžete. Keby priznaný nebol, potom opravíte.Ale keby medzi tým prišla kontrola zo SP, tak to nebudete mať dobre.
Reges
12.10.17,04:15
Dobrý deň,

zamestnanec nastúpil do prac.pomeru dňa 01.03.2017, od 20.03.2017 do 03.09.2017 bol práceneschopný. Ako mu mám správne vypočítať nárok na dovolenku?

Ďakujem za pomoc
Reges
12.10.17,04:21
Dobrý deň,

zamestnanec požiadal o neplatené voľno od 19.06.2017 do 23.07.2017. Do práce nastúpil 24.07.2017 a dal výpoveď. Počas 2-mesačnej výpovednej doby ale nechodil do práce, 2 mesiace mal absenciu. PP sme s ním ukončili 30.09.2017. Má ešte nevyčerpanú dovolenku 7 dní, môžeme mu ju krátiť celú?

Ďakujem za pomoc
Jana Motyčková
12.10.17,08:48
suklova
18.10.17,13:08
Dobrý deň, s.r.o-čka s jediným spoločníkom. Majiteľ chce zamestnať dcéru na dohodu o brig.práci študenta. Bude to jeho 1 zamestnanec. Aké má povinnosti?

1. Musí sa zaregistrovať ako zamestnávateľ v soc.poistovni a zároveň prihlási ju kodom 9

2. ZP - nič

3. Du- musí sa zaregistovať na daň zo závislej činnosti, však? a musí každý mesiac posielať prehlady, hoci daň /nakoľko ona podpíše vyhlásenie/ bude nulová? Je to prosím tak? Alebo som na niečo zabudla?
Jana Motyčková
18.10.17,14:43
1 áno - samozrejme predpokladám, že bude mať podpísané oznámenie o uplatnení výnimky z platenia dôchodkového poistenia.
2 áno
3 áno
suklova
18.10.17,14:44
áno bude mať. Ďakujem.
eva6459
23.10.17,09:56
Zamestnávateľ zamestná domáckeho zamestnanca, ktorý bude pracovať z domu - býva v Českej republike. Na účely dane a odvodov pôjde o výkon práce v ČR?
Jana Motyčková
23.10.17,11:26
Ja by som povedala, že áno.
Mila123
24.10.17,09:21
Dobrý deň,


otec po "MD" ukončí PPV s organizáciou a ide sa hlásiť do evidencie na ÚPSVaR.
Vznikne mu nárok na podporu v nezamestnanosti.
Otázka č.1 znie:
môže sa súčasne zaevidovať ako osoba celodenne starajúca sa o dieťa do 6. rokov na pobočke v SP? alebo takáto evidencia je možná iba v prípade, že nie je uchádzačom o zamestnanie?
č.2 :
v zamestnaní bol päťkrát na "MD" (manželka nie je nemocensky poistená), (stihol to do 7. rokov). Vznikol mu aj nárok na riadnu dovolenku podľa § 166, ods 1 ZP ?
ďakujem
Jana Motyčková
24.10.17,09:31
Môže byť dôchodkovo poistený štátom popri ÚP.
K riadnej dovolenke otca s materským som sa už na drakovi vyjadrovala niekoľkokrát a moje stanovisko je, že ak bol na RD do 28 (štandardne) týždňov po narodení dieťaťa, len táto doba sa počíta ako výkon práce na účely nároku na dovolenku. Neskôr nie.
enigma
24.10.17,13:43
dobry den, mam otazku ohladom skoncenia pracovneho pomeru na dobu urcitu. zamestnanec je na dobu urcitu ( zastupovanie za MD a RD ) co sa stane ak clovek ktory je zastupovany uz nenastupi do zamestnania. meni sa zamestnancovi doba urcita na dobu neurcitu?

dakujem velmi pekne
Jana Motyčková
24.10.17,16:05
Ak je v zmluve na dobu MD a RD, ak zastupovaný zamestnanec skončí MD a RD akýmkoľvek spôsobom (aj skončením pracovného pomeru) a zastupujúci zamestnanec ďalej pracuje, PP sa zmenil na dobu neurčitú. Tiež v prípade, že by nenastupil po RD a má absenciu, je to tá istá situácia.
enigma
26.10.17,18:10
dobry vecer p. Motyckova, prepacte ze opatovne pisem, ale nejak sa mi nakopili nejasnosti.

ista sukromna spolocnost ktora poziciava peniaze pozicala peniaze nasmu zamestnancovi. s tym ze s nim spisala dohodu o zrazke zo mzdy v ktorej dava zamestnanec suhlas aby sa mi zo mzdy vykonavala zrazka. spolocnost sa odvolava na povinnost vykonavat tuto zrazku na zaklade § 551 Obcianskeo zakonnika. no podla zakonnika prace nam nevyplyva takato povinnost.

Prosim sme povinny vykonavat takuto zrazku zo mzdy?

dakujem
Jana Motyčková
27.10.17,06:04
Povinnosť vykonávať zrážku na základe §551 Občianskeho zákonníka vám vyplýva aj z §131 ods. 3 Zákonníka práce.
Mila123
28.10.17,14:18
Dobrý deň, matka dieťaťa ukončila PPV. Vznikne jej nárok na PvN. Keďže posledné dieťa nemá 3 roky veku, poberateľom RP je otec, ktorý je povinne poistenou osobou v SP - aktívne pracuje.
Otázka znie: môže sa matka dieťaťa prihlásiť do SP (na dôchodkové poistenie) ako osoba starajúca sa o dieťa do 3 -6 rokov veku už teraz?
Jana Motyčková
30.10.17,11:04
Môže.
janaozi
21.11.17,10:24
Dobrý deň chceme zamestnať občana ČR na výkon práce obchodného zástupcu na území ČR, my sme slovenská spoločnosť. Máme povinnosť ho prihlásiť do českej SP a ZP, plniť si povinnosti voči českej FS? Ak by sme ho prihlásili do SP a ZP na Slovensku bolo by to nesprávne? Kto by nám to mohol kontrolovať popr. bolo by to sankcionované? Ak bude vykonávať prácu ob.zást. v ČR týkajú sa nás povinnosti ohľadne vysielania zamestnancov do ČR? Ďakujem vopred za odpoveď.
Jana Motyčková
21.11.17,16:01
Výkon práce je v ČR, má byť poistený v ČR, zdanený v ČR. Prihlásenie v SP a ZP na Slovensku je nesprávne - ak má v zmluve dohodnutý výkon práce v ČR. Kontrolovať to môže IP, FS, SP aj ZP.
Povinnosti ohľadne vysielania by sa Vás týkali, keby mal výkon práce na Slovensku a do ČR by ste ho vysielali, to nie je tento prípad - to by Vám SP veľmi pravdepodobne ako vyslanie neuznala, aj keď by ste to takto do zmluvy napísali.
Skôr si myslím, že bude treba dodržiavať aj český Zákonník práce.
arneko55
29.11.17,16:45
Dobrý večer prajem. Mám takú otázočku týkajúcu sa výpočtu "invalidného dôchodku z mladosti". Moc tomu nerozumiem, aký je rozdiel medzi klasickým invalidným a týmto. Jedná sa konkrétne o 20 ročného muža, ktorý chce požiadať alebo požiadal o invalidný dôchodok z mladosti. Študoval na strednej škole a posledný rok je vedený u zamestnávateľa na krátkom úväzku s nízkou mzdou. Nemôže mu tento pracovný pomer s nízkou mzdou za posledný rok uškodiť pri výpočte tohto dôchodku? Ďakujem veľmi pekne
Jana Motyčková
29.11.17,18:37
ID "z mladosti" je vtedy, ak sa stal invalidným v čase, keď bol nezaopatreným dieťaťom počas sústavnej prípravy na povolanie. To znamená, že v čase keď študoval už bol zdravotný stav taký, že mu SP k danému času uzná pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 40%.. To vlastne v tomto prípade znamená, že by žiadal o ID spätne k dátumu počas štúdia. Výška ID sa v takom prípade určí z POMB vo výške 0,67.

Ak toto nespĺňa, a invalidným sa stal až po skončení školy, zamestnanie s nízkym príjmom mu výšku ID môže "poškodiť", ja ale možnosť doplatiť si poistné za dobu štúdia v potrebnej výške, aby ID bol vyšší. Na tento účel je ale potrebné aby presne vedel, či nemal dôchodkové poistenie aj počas školy a pod.. Na tento účel je vhodné vyžiadať si výpis z informácie o stave individuálneho účtu poistenca na SP. Pri výpočte ID sa nezohľadňuje príjem v roku, od ktorého sa o ID žiada, doba poistenia v tomto roku sa zohľadní.
Mila123
29.11.17,20:15
Nezisková organizácia má viacero pracovísk. Zdravotná sestra chce odísť z jedného pracoviska a má záujem nastúpiť a druhé, bez ukončenia PPV a zmeny vykonávanej práce. Takéto preloženie nerieši ZP, teda je to na oboch stranách iba po dohode? ďakuejm
Mila123
01.12.17,19:12
Nezisková organizácia má viacero pracovísk. Zdravotná sestra chce odísť z jedného pracoviska a má záujem nastúpiť a druhé, bez ukončenia PPV a zmeny vykonávanej práce. Takéto preloženie nerieši ZP, teda je to na oboch stranách iba po dohode? ďakuejm

prepáčte, nemám odpoveď
Jana Motyčková
02.12.17,10:36
Ja tieto špeciality zo ZP neriešim a momentálne tu nik iný neodpovedá.Ale keďže je to záujem tej sestry, podľa mňa to je len na dohode, zamestnanec si neurčuje pracovisko.
eva6459
03.12.17,14:47
Zamestnávateľ platí príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie za zamestnancov v 3. kategórii vo výške 2 % z príjmu a za ostatných zamestnancov v dohodnutej paušálnej výške. Má však aj zamestnancov, ktorí v rámci mesiaca nepravidelne vykonávajú práce v 3. kategórii (na pracoviskách vyhlásených RÚVZ za rizikové) a tiež práce v 1. kategórii. V akej výške sa platí príspevok na DDS za týchto zamestnancov - vo výške 2% z celkového príjmu, alebo vo výške 2% len z príjmu za práce v 3. kategórii a z príjmu za práce v 1. kategórii v paušálnej výške?
suklova
04.12.17,06:54
Nebankovka nám doložila scan dohody o zrážkach zo mzdy. Na školení nám p. Motyčková vravela, že si máme vyžiadať buď originál alebo notárom overenú kópiu. Bankovka mi odpísala, že im táto povinnosť ako veriteľovi nevyplýva zo žiadneho platného právneho predpisu. Poprosím o aký paragraf alebo nariadenie sa môžem oprieť? Ďakujem.
Jana Motyčková
04.12.17,19:51
§ 551 Občianskeho zákonnika.
Im povinnosť nevyplýva to predložiť Vám povinnosť zrážať vyplýva na základe predloženej dohody, nie kópie dohody.
ivanabel
06.12.17,06:35
Zamestnanec je už od januára 2017 na PN, PN stále trvá, a podáva aj žiadosť o invalidný dôchodok. Neviem akú invaliditu mu priznajú. Môžeme s ním rozviazať pracovný pomer aj keď je stále PN? Ak áno, akým spôsobom najlepšie? Môže byť daná výpoveď, alebo dohodou?
Džita
06.12.17,12:43
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Dňa 30.11.2017 mi došli na toho istého zamestnanca dve exekúcie. Jedna prednostná a druhá neprednostná. Prednosť má prednostná exekúcia. Ale neviem či dobre chápem. Najprv dozrážam prednostnú exekúciu a až potom zrážam neprednostnú ? ďakujem
eva6459
07.12.17,14:00
Zamestnávateľ zistil, že zamestnancovi 3 roky prispieval na stravovanie menšou sumou ako je minimum dané zákonom. Musí rozdiel zamestnancovi doplatiť?
Gabika75
07.12.17,18:46
Dobrý deň, prosím vás, môžem ako mzdová účtovníčka základnej školy na pokyn od riaditeľa zaslať zriaďovateľovi výšku odmien za celý rok, myslím meno a sumu za každého zamestnanca osobitne ak mám podpísanú mlčanlivosť?
Jana Motyčková
07.12.17,18:53
Netuším
Mila123
07.12.17,21:58
Dobrý deň,


zamestnanec má uzatvorenú PZ na 0,800 pracovný úväzok, pracuje Po- Štv. po 8 hodín. Je odmeňovaný mesačnou mzdou. V mesiaci 11/2017 pracovník odpracoval všetky určené smeny.
Otázka znie: pracovník podľa mesačnej normy odpracoval viac hodín, čo s nimi? mám ich zaradiť " do prevodov"? t.j. použijú sa v nasledujúcich mesiacoch?
ako je to so sviatkom? napr. 17. 11. 2017 (piatok) nemala pracovať, vznikol jej nárok na pomernú časť mesačnej mzdy? alebo jej nárok nevznikol?
Predpokladám, že dňa 01 11 2017 (bola streda), kedy mala pracovať, má nárok na 8 hodinovú pomernú časť mzdy?
ďakujem
Jana Motyčková
08.12.17,06:56
Nerozumiem, že podľa mesačnej normy odpracoval viac hodín - to je čo. Mesačná norma neexistuje, neviem čo to je.
Ak odpracoval všetky zmeny podľa rozvrhu, tak odpracoval, čo mal a nemáte čo prenášať. Má nárok na dohodnutú mesačnú odmenu. Piatok 17. nepatrí do jeho fondu pracovného času, za tento čas nemá mzdu ani náhradu mzdy ale ani sa jej mesačná mzda za tento deň nekráti. Za 1.11. sa jej mzda nekráti, patrí do fondu pracovného času.
suklova
13.12.17,05:40
Dobrý deň, spoločníkovi budú vyplatené dividendy za roky 2014-2016 v dvoch častiach v rámci jedného mesiaca. t.j. 18.12.2017 suma 70000 Eur a 22.12.2017 60000 Eur. Z oboch častí sa musí zraziť preddavok z max.vz na ZP? Alebo ak je to v rámci mesiaca, tak k 8-mu nasledujúceho mesiaca podám výkaz preddavkov platiteľa dividend a uvediem sumu spolu teda 130000 a odvod z maxim.vz.? Ďakujem.
Jana Motyčková
13.12.17,15:31
Max. VZ sa posudzuje na mesačnej báze, čiže vykážete v jednom výkaze príjem 130000 a maximálny VZ a z toho preddavky.
enigma
14.12.17,07:41
Dobry den p. Motyckova a p. Mihal,

mala by som na Vas 2 otazocky.



- studentovi konci 31.12 DoBPS a my chceme pokracovat dalej - mam mu vystavit novu dohodu, alebo mozem vystavit dodatok k povodnej DoBPS?



- narok na dovolenku - zamestnanec nastupil 1.11.2017. narok na dovolenku sa vypocita za kazdych 21 odpracovanych dni 1/12 = za 2 mesiace by dostal len 1/12 kedze v novembri je 20 pracovnych dni a v decembri 19 ? Alebo bude mat narok na 2/12 dovolenky?



velmi pekne dakujem za pomoc
Jana Motyčková
14.12.17,14:38
DOBPŠ môže trvať max 12 mesiacov, nad túto dobu sa nemôže ani predĺžiť.
Aj sviatok sa počíta do odpracovaných/pracovných dní na účely zistenia nároku na dovolenku.
FERONA
15.12.17,08:09
Dobrý deň,

aká bude minimálna výška príplatku za nočnú prácu od 1.1.2018 (nie 1.5.)? Malo by to byť 20% z min. hodinovej mzdy - 0,5518 € ? V spravodajcovi pre m.u. píšu že 0,56 - má sa to teda zaokrúhliť? ďakujem
Jana Motyčková
15.12.17,13:38
0,5518. Nie je nutné to zaokrúhľovať na 2 des.miesta.
calgary
03.01.18,15:03
Pekný deň, je možné nájsť niekde na porade zhrnutie noviniek k RZD za 2017? Mám na mysli napr. komentár k novému tlačivu Žiadosti o RZD ai....

V minulosti tu boli pekne spracované aj témy "Povinností mzdovej účtovníčky k ukončeniu roka" s prehľadom noviniek v tlačivách alebo prehľadné zhrnutie veličín nového roka a pod. Bude niečo podobné dostupné?

Ďakujem
mimča
04.01.18,09:45
Dobrý deň,
máme vo fi "nevšedný" problém..
Zamestnanec nastúpil do zamestnania 10.1. 2017, prihlásenie do SP prebehlo v poriadku no do VŠZP akosi s chybovou hláškou, že sa nedá prihlásiť, neskôr vysvitlo že zamestnanec nepredložil po návrate zo zahraničia potrebné dokumenty tak v ZP ešte nie je evidovaný ako ich poistenec.. s prísľubom zamestnanca že dá všetko do poriadku bol naďalej zamestnaný a vystavili sme mu mzdu za mesiac január odoslali odvody do zp - ktoré následne ZP vrátila s tým, že ešte stále nie je ich poistencom.. následne dal zamestnanec k 28.2. výpoveď. No a problém zostal u nás :) s nevysporiadanými odvodmi, keďže sme čakali že v priebehu roka sa to "zrovná" a zamestnanec si dá ZP do poriadku (veď v jeho záujme musí byť niekde zdravotne prihlásený) nestalo sa tak a prestal s nami komunikovať.. teraz nevieme aký je správny postup - vystaviť mzdy nanovo bez zdravotných odvodov, dodaniť mzdu a poslať opravné prehľady na DU - samozrejme daň by doplatil zamestnávateľ... alebo ako postupovať ďalej so stiahnutými a neodvedenými odvodmi? Plynú z tohto prípadu nejaké finančné postihy? (v SP je všetko v poriadku - resp. neriešia akurát mu ešte v čase nášho zamestnávania kázali si dodatočne vybaviť formulár A1) samozrejme zamestnanec nekomunikuje a vraj je dávno niekde v zahraničí..
Jana Motyčková
04.01.18,13:05
Mesačné prehľady by som neriešila, vrátila by som to v decembrovej výplate (mínusové poistné), čim by sa to malo dodaniť a správne ísť do potvrdenia o zdaniteľnom príjme.
mimča
05.01.18,08:35
Mesačné prehľady by som neriešila, vrátila by som to v decembrovej výplate (mínusové poistné), čim by sa to malo dodaniť a správne ísť do potvrdenia o zdaniteľnom príjme.


Neviem, ako ste myslela mínusové poistné... problém je že nemáme komu vystaviť mzdu za dec., daný zamestnanec ukončil PP k 28.2.2017.. resp. je možné vystaviť mzdu aj keď už nie je naším zamestnancom? netreba ho znovu prihlásiť a odhlásiť do SP?
enigma
09.01.18,07:15
dobry den p. Motyckova a pan Mihal



mala by som na Vas otazku ohladom priplatkov. z ohladom na pripravovane zmeny priplatkov. myslite ze by bolo dostacujuce pokial by sme vyplatili zamestnancovi priplatky za nocnu pracu, priplatok za sviatok/ za pracu cez vikend pod jednou zlozkou mzdy?

mam na mysli, ze by zamestnanec dostal priplatok, ktory prevysuje sucet vsetkych spomenutych priplatkov, ale dostal by to na vyplatnej paske pod jednou zlozkou mzdy napr. "priplatky".

alebo je potrebne podla vasho nazoru aby kazdy priplatok bol zvlast uvedeny?

dakujem velmi pekne
Jana Motyčková
09.01.18,17:47
Neviem, ako ste myslela mínusové poistné... problém je že nemáme komu vystaviť mzdu za dec., daný zamestnanec ukončil PP k 28.2.2017.. resp. je možné vystaviť mzdu aj keď už nie je naším zamestnancom? netreba ho znovu prihlásiť a odhlásiť do SP?
Netreba ho znovu prihlásiť do SP. Neviem, ako to sa dá urobiť vo Vašom systéme, to si zistite u dodávateľa. Aj keď zamestnanec už skončil právny vzťah, môže ešte niečo dostať doplatené, to neznamená, že mu musíte otvárať nový právny vzťah.
Jana Motyčková
09.01.18,17:50
dobry den p. Motyckova a pan Mihal



mala by som na Vas otazku ohladom priplatkov. z ohladom na pripravovane zmeny priplatkov. myslite ze by bolo dostacujuce pokial by sme vyplatili zamestnancovi priplatky za nocnu pracu, priplatok za sviatok/ za pracu cez vikend pod jednou zlozkou mzdy?

mam na mysli, ze by zamestnanec dostal priplatok, ktory prevysuje sucet vsetkych spomenutych priplatkov, ale dostal by to na vyplatnej paske pod jednou zlozkou mzdy napr. "priplatky".

alebo je potrebne podla vasho nazoru aby kazdy priplatok bol zvlast uvedeny?

dakujem velmi pekne

Nebude to stačiť pod jednou zložkou mzdy. Viď § 130 ods. 5 Zákonníka práce "Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Doklad podľa prvej vety sa poskytne v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na jeho poskytovaní elektronickými prostriedkami."
mimča
11.01.18,09:01
Netreba ho znovu prihlásiť do SP. Neviem, ako to sa dá urobiť vo Vašom systéme, to si zistite u dodávateľa. Aj keď zamestnanec už skončil právny vzťah, môže ešte niečo dostať doplatené, to neznamená, že mu musíte otvárať nový právny vzťah.


Ďakujem veľmi pekne :)
Mestolc1
11.01.18,13:11
Dobrý deň p. RNDr. Motyčková,

prosím Vás o Váš názor k nároku na dovolenku.

Príklad:

1. na MD nastúpila od 1.6.2012 - 24.1.2013

od 25.1.2013 - 1.3.2013 zamestnávateľ jej nariadil čerpať dovolenku

na RD nastúpila od od 2.3.2013 - 1.3.2015

Zostatok dovolenky bol 0 dní - po vyčerpaní



2. na druhú MD nastúpila od 27.2.2015 - 21.10.2015

RD od 22.10.2015 - 8.4.2018

nárok na dovolenku za rok 2015 by bol 25 dní, pretože počas RD v roku 2015 neodpracovala
51 dní, t.j. krátenie dovolenky nie je

Nárok dovolenky na nasledujúce roky by jej nevznikol - všetka sa vykráti



3. ona chce ukončiť prac. pomer dohodou a to dňom skončenia RD, ktorá by bola 8.4.2018 s preplatením nevyčerpanej dovolenky 25 dní



4. pôjde na úrad práce a dávka v nezamestnanosti by sa jej počítala z vymer. základov z rokov spred prvej MD, alebo by tam bol zahrnutý aj vymer. základ z nariadenej čerpanej dovolenky uvedený v 1. bode?



Ďakujem za odpoveď.
eva6459
15.01.18,06:28
Zamestnanec predložil rozhodnutie UPSVaR o osobe z ťažkým zdravotným postihnutím z 11/2017 a preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím z 1/2018. Od kedy je možné uplatniť zníženú sadzbu poistného na zdravotné poistenie - od 11/2017 alebo až 1/2018?
Jana Motyčková
15.01.18,16:47
Dobrý deň p. RNDr. Motyčková,

prosím Vás o Váš názor k nároku na dovolenku.

Príklad:

1. na MD nastúpila od 1.6.2012 - 24.1.2013

od 25.1.2013 - 1.3.2013 zamestnávateľ jej nariadil čerpať dovolenku

na RD nastúpila od od 2.3.2013 - 1.3.2015

Zostatok dovolenky bol 0 dní - po vyčerpaní



2. na druhú MD nastúpila od 27.2.2015 - 21.10.2015

RD od 22.10.2015 - 8.4.2018
nárok na dovolenku za rok 2015 by bol 25 dní, pretože počas RD v roku 2015 neodpracovala
51 dní, t.j. krátenie dovolenky nie je
Nárok dovolenky na nasledujúce roky by jej nevznikol - všetka sa vykráti

3. ona chce ukončiť prac. pomer dohodou a to dňom skončenia RD, ktorá by bola 8.4.2018 s preplatením nevyčerpanej dovolenky 25 dní

4. pôjde na úrad práce a dávka v nezamestnanosti by sa jej počítala z vymer. základov z rokov spred prvej MD, alebo by tam bol zahrnutý aj vymer. základ z nariadenej čerpanej dovolenky uvedený v 1. bode?

Ďakujem za odpoveď.
Netrúfam si zodpovedať, z logiky zákona by to malo byť zisťované od konca čerpania dovolenky po prvej materskej dva roky dozadu. Ale zákon to takto presne nehovorí, ak to takto neposúdia, určia jej dávku z minimálneho VZ.
Jana Motyčková
15.01.18,16:50
Zamestnanec predložil rozhodnutie UPSVaR o osobe z ťažkým zdravotným postihnutím z 11/2017 a preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím z 1/2018. Od kedy je možné uplatniť zníženú sadzbu poistného na zdravotné poistenie - od 11/2017 alebo až 1/2018?
Ak má rozhodnutie ÚPSVaR o priznaní miery funkčnej poruchy nad 50% z 11/2017, má nárok na nižšiu sadzbu pre ZP od 11/2017.
eva6459
16.01.18,08:20
Ak má rozhodnutie ÚPSVaR o priznaní miery funkčnej poruchy nad 50% z 11/2017, má nárok na nižšiu sadzbu pre ZP od 11/2017.

VšZP tvrdí, že poistenec sa podľa § 23 ods. 11 písm. b) zákona o ZP preukazuje preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím, preto je rozhodujúci na priznanie zníženej sadzby poistného dátum vydania preukazu. Aký je na to, prosím, Váš názor?
FERONA
16.01.18,10:45
Dobrý deň, potrebovali by sme zistit odpovede k nasledujúcemu problemu: Mali sme zamestnanca od 10/2016 do 31.12.2017 - občan ČR, trvalý pobyt čr. Počas PPV sme odvody platili tu na slovensku (formular A1, urcenie slov. legislativy). Teraz mu budeme vyplacat v 2018 prijem po skonceni prac. pomeru.

Moja otazka je kam budeme platit ZP a SP? Na slovensko ci do ceska? Zo zdrav.poistovne sa uz odhlasil, nema tu ekonomicke aktivity, a je prihlaseny v ZP v česku.

A dalsia otazka, mozem mu robit rocne zuctovanie dane - za prijmy zo SR za 2017 alebo nie? A on si potom spravi DP v čr... Alebo si ma podat DP v SR alebo DP v čr?

Dakujem
Jana Motyčková
16.01.18,15:54
VšZP tvrdí, že poistenec sa podľa § 23 ods. 11 písm. b) zákona o ZP preukazuje preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím, preto je rozhodujúci na priznanie zníženej sadzby poistného dátum vydania preukazu. Aký je na to, prosím, Váš názor?

To majú tiež pravdu, že občan preukazuje ZŤP preukazom. Zároveň zákon hovorí, že nižšiu sadzbu má ten, kto má mieru funkčnej poruchy nad 50%, ale aj ÚPSVar oznamuje údaje až dňom priznania preukazu. Takže asi je tu nesúlad v zákone a ZP bude rešpektovať len ten preukaz.
Jana Motyčková
16.01.18,16:03
Dobrý deň, potrebovali by sme zistit odpovede k nasledujúcemu problemu: Mali sme zamestnanca od 10/2016 do 31.12.2017 - občan ČR, trvalý pobyt čr. Počas PPV sme odvody platili tu na slovensku (formular A1, urcenie slov. legislativy). Teraz mu budeme vyplacat v 2018 prijem po skonceni prac. pomeru.

Moja otazka je kam budeme platit ZP a SP? Na slovensko ci do ceska? Zo zdrav.poistovne sa uz odhlasil, nema tu ekonomicke aktivity, a je prihlaseny v ZP v česku.

A dalsia otazka, mozem mu robit rocne zuctovanie dane - za prijmy zo SR za 2017 alebo nie? A on si potom spravi DP v čr... Alebo si ma podat DP v SR alebo DP v čr?

Dakujem

ZP sa z odmeny poskytnutej po skončení pracovného pomeru, v čase keď už v SR nie je poistený, zdravotné poistenie platiť nebude. K dani sa nevyjadrujem.
eva6459
17.01.18,13:32
Starobný dôchodca pracoval v 9/2017 na dohodu, s odmenou 300 €. Omylom mal uplatnenú nezdaniteľnú časť základu dane, takže preddavok na daň nebol zrazený. Zistili sme to až teraz. Ako to máme vysporiadať?
Mestolc1
22.01.18,08:56
Ďakujem za odpoveď.

Ešte mi prosím prejdite bod 3, či zostatok dovolenky som vypočítala správne a teda 25dní.

Ďakujem.
Jana Motyčková
22.01.18,12:18
Ak ide o toto (r. 2015):
2. na druhú MD nastúpila od 27.2.2015 - 21.10.2015

RD od 22.10.2015 - 8.4.2018
nárok na dovolenku za rok 2015 by bol 25 dní, pretože počas RD v roku 2015 neodpracovala
51 dní, t.j. krátenie dovolenky nie je



tak v 2015 nemá zrejme výkon práce 26.2. a od 22.10.. To bude podľa mňa viac ako 51 neodpracovaných dní. Nechce sa mi hľadať kalendár, ale ak bola okrem 34 týždňov materskej v tom roku stále na rodičovskej dovolenke, tak 52-34 týždňov = 18 týždňov (+1 deň) má neodpracovaných = 90 alebo 91, krátenie nebude.
eva6459
01.02.18,14:18
Konateľ s.r.o bol do 30.6.2017 prihlásený do SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom a od 1.7.2017 ako zamestnanec s pravidelným príjmom. Valné zhromaždenie mu schváli odmenu za celý rok 2017, ktorá bude zúčtovaná v roku 2018. Ako sa pri tejto ročnej odmene určí vymeriavací základ pre platenie poistného?
Jana Motyčková
02.02.18,06:37
AK v oboch prípadoch bol prihlásený z titulu funkcie konateľa (nie raz ako konateľa druhý raz ako pracovný pomer) a ak je ešte stále konateľom s pravidelným príjmom, odmena vstúpi do VZ v mesiaci, za ktorý bude zúčtovaná.
saman
06.02.18,11:54
Dobrý deň, prosím Vás, pracovný pomer trvá od 06.06.2016 (hrubá mzda 3000 €), pričom od 01.02.2018 bola mzda znížená na 1500 € brutto. Aké by boli dávky: 1. nemocenské (v prípade PN) alebo 2. dávka v nezamestnanosti (ak by sa skončil pracovný pomer)?. Ďakujem.
Jana Motyčková
06.02.18,14:05
Nemocenské by sa počítalo z VZ z roku 2017, DVZ by sa ohraničil na najviac 59,9672.
Pre dávku v nezamestnanosti sa DVZ určuje z dvoch rokov pred zaradením na ÚP.
suklova
12.02.18,08:13
Zamestnancovi po dlhodobej PN-ke uznali ID 75%. Nemá záujem ďalej pracovať ani ak ho preradíme na miesto vzhľadom na jeho zdrav.stav vhodné. Ak by dal výpoveď patrí mu odchodné aj odstupné? Ďakujem.
Jana Motyčková
12.02.18,08:42
Ak dá on výpoveď, alebo skončíte dohodou bez uvedenia dôvodu patrí mu odchodné. Odstupné nie.
enigma
20.02.18,06:06
dobry den p. Motyckova,



prosim predlzuje sa skusobna doba o Matersku dovolenku? (zamestnankyna nastupila do PP oznamila ze je tehotna isla na PN a potom na MD)



dakujem
eva6459
20.02.18,12:16
Zamestnávateľ vypláca náborový príspevok pri zotrvaní v pracovnom pomere 3 mesiace 300 €, pri zotrvaní 6 mesiacov ďalších 300 € a pri zotrvaní 12 mesiacov ďalších 500 € - spolu 1 100 €. Započítava sa náborový príspevok do priemerného zárobku, a len do jedného štvrťroka?
Jana Motyčková
20.02.18,12:36
Keďže to nie je zákonná "záležitosť", bude záležať od toho, ako znejú predpisy, na základe ktorých je náborový príspevok vyplácaný.
Štandardne by som to za mzdu nepovažovala a nezapočítala do priemeru ale ak predpisy hovoria, že je to mzda, mzdová zložka a pod,, prípadne poskytnutie je závislé od práce, tak do priemeru áno.
eva6459
21.02.18,06:44
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť náhradu mzdy z neplatne skončeného pracovného pomeru na základe rozhodnutia súdu v sume 14 258,10 €. Pracovný pomer pôvodne skončil 20.9.2016. Súd rozhodol, že pracovný pomer skončil 9.10.2017. Vymeriavací základ pre poistné na sociálne poistenie sa určí podľa § 139a zákona o sociálnom poistení, na základe ktorého vymeriavací základ "za každý kalendárny mesiac" neplatne skončeného pracovného pomeru je časť príjmu pripadajúce na "každý taký kalendárny mesiac". Znamená to, že náhrada sa prepočíta len na celé kalendárne mesiace, napr. od 9/2016 do 10/2017? Alebo je potrebné prepočítať presne na dni (v 9/2016 a 10/2017)? Poraďte, prosím, ako určiť vymeriavací základ?
Jana Motyčková
21.02.18,07:56
Mali by ste vychádzať zo spôsobu, ako bola náhrada určená.
eva6459
26.02.18,11:30
Zamestnávateľ má uzatvorenú kolektívnu zmluvu. Zamestnancovi patrí hodinová mzda 2,50 € + prémia 25 %. Ak mu však prémia nebude priznaná bude potrebné doplatenie do minimálnej mzdy. Z akej minimálnej mzdy sa vychádza - zo 480 € alebo z minimálnej mzdy dohodnutej v kolektívnej zmluve?
Jana Motyčková
26.02.18,16:48
To záleži od znenia kolektívnej zmluvy, ak kolektívna zmluva zaručuje vyššiu minimálnu mzdu ako zákon tak budete vychádzať z kolektívnej zmluvy.
elesta
28.02.18,07:27
Dobrý deň,

v našej organizácii máme vlastný masérsky stôl a vlastnú miestnosť na masírovanie. Objednávame si masérku a fakturujeme jej služby. Zaujíma ma, či sme povinní zdaňovať zamestnancom masáž ako nepeňažný príjem, alebo je to od dane oslobodené ?

Ďakujem.



odpovie mi niekto prosím??
eva6459
02.03.18,12:24
Zamestnanec poberá materské a zároveň má u toho istého zamestnávateľa uzatvorený druhý pracovný pomer, z ktorého však z ohľadom na § 140 zákona o sociálnom poistení poistné na nemocenské poistenie neplatí. Zamestnanec sa stal práceneschopným. Má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa zákona č. 462/2003 Z. z.? Alebo sa uplatňuje § 5 ods.1 písm. a) bod 2. zákona č. 462/2003 a nárok na náhradu príjmu z dôvodu poberania materského nemá?
Jana Motyčková
05.03.18,07:30
Keďže má nárok na materské, nemá nárok na náhradu príjmu pri PN.
enigma
13.03.18,15:55
dobry den p. Motyckova, prosim mozem sa opytat.



plati § 61 ods. 3 (zakaz utvorenia pozicie pocas 2 mesiacov ak konci PP na zaklade § 63 ods. 1 pism b) bez ohladu na to akym sposobom bol ukonveny pracovny pomer a teda ci vypovedou alebo dohodou?

cize aj ked sa zo zamestnancom dohodneme na skonceni PP na zaklade § 63 ods1. pism b, nemozeme poziciu otvorit po dobu 2 mesiacov?

dakujem

pekny den
Jana Motyčková
14.03.18,07:37
Zákaz vytvoriť pracovné miesto platí pre prípad, ak ste dali zamestnancovi výpoveď z dôvodov podľa § 63 ods.1 písm. b).
Ak ste skončili pracovný pomer dohodou z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm, b), tak to nie je automaticky tento prípad. Ale ak ste najskôr dali výpoveď a potom ste sa dohodli na skončení dohodou, tak by ste nemali 2 mesiace miesto vytvoriť.
Janula1
16.03.18,09:24
Dobrý deň,

prosím Vás, vyplňujem DP typ A, zamestnanec mal príjem iba od jedného zamestnávateľa - celý rok. V DP "A" si chcel douplatňovať daňový bonus na dve deti za celý rok. Keď som vyplňovala DP, tak mi vyšla naskôr akú mám platiť dať, potom som zadala, že máme nárok na daňový bonus, rozdiel vyšla suma (r. 61) a až potom som do riadku 64 doplnila, koľko mu strhli daň u zamestnávateľa. A na riadku 66 je opäť tá suma dane, ako na riakdu 64. Keď si zrátam sumu z riadku 61 a 66, tak je to suma, ktorú by mal daňový úrad vrátiť. To je vlasne celoročný daňový bonus - nedoplatok cca 6 centov. Je to tak správne?
eva6459
20.03.18,15:30
Zamestnanec v 2. stupni náročnosti práce má v pracovnej zmluve základnú mzdu 500 € plus pohyblivú zložku do výšky 200 € (podľa splnenia podmienok). Môže to takto ostať a v prípade nepriznania pohyblivej zložky mzdy doplácať do výšky minimálnej mzdy, alebo je potrebné v pracovnej zmluve zvýšiť základnú mzdu na 576 €?
Jana Motyčková
20.03.18,16:42
Môže to tak byť.
botuľa
16.04.18,04:28
Dobrý deň prajem, p. Motyčková. Chcela som sa poradiť so spôsobom evidencie pracovného času. Pracovník má uzatvorenú pracovnú zmluvu na polovičný úväzok 20h/týždenne. V pracovnej zmluve to nie je presne špecifikované rozvrhnutie. V mzdovom softwari mám pracovný čas rozvrhnutý na 5 dní v týždni. Pracovník ale nepracuje pravidelne. Jeden deň pracuje (rôzny počet hodín), ďalší má voľno, ale mesačne odpracuje bežný fond pracovného času. Môžem evidovať dochádzku podľa skutočne odpracovaných hodín? Nevzniká tam nejaká povinnosť??? Vypracovať nejaký dodatok alebo nejaká iná povinnosť. Ďakujem krásne za odpoveď.
Jana Motyčková
16.04.18,16:21
Pozrite si, či spĺňate podmienky rovnomerne rozvrhnutého pracovného času (Zákonník práce §84). Ak nie, pôjde o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas (§ 85) a na ten potrebujete dohodu so zamestnancom alebo zástupcami zamestnancov.
botuľa
17.04.18,05:48
Ďakujem pekne za odpoveď, p. Motyčková, dohoda by sa urobila, ale keď ten rozvrh práce sa vôbec nedá naplánovať, nemá to žiaden systém, podriadzuje sa vyslovene potrebám firmy... Môže to tak byť? Asi by to vadilo Inšpektorátu práce, či aj iným inštitúciám? Ďakujem moc
Mila123
17.04.18,09:30
Dobrý deň,
zamestnanec, ktorý už pred rokom dovŕšil vek na priznanie SD, stále o SD nepožiadal. Vravel mi, že bude jeho SD taký istý ako jeho stláe poberaný ID (nad za 70 %). Pracovníčka SP mi telefonovala, prv, že mám nesprávne nastavené poistenie v PC pre toho zamestnanca a potom, keď si overila jeho dôchodok, tak mi tvrdila, že konkrétny pán už nemá platiť na IP? Neviem kde je pravda. ďakujem
Jana Motyčková
17.04.18,16:03
Ďakujem pekne za odpoveď, p. Motyčková, dohoda by sa urobila, ale keď ten rozvrh práce sa vôbec nedá naplánovať, nemá to žiaden systém, podriadzuje sa vyslovene potrebám firmy... Môže to tak byť? Asi by to vadilo Inšpektorátu práce, či aj iným inštitúciám? Ďakujem moc

V pracovnej zmluve stačí dohodnúť, že ide o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Potom už rozvrh zmien určuje zamestnávateľ podľa pravidiel v Zákonníku práce.

Základné info sú tu :

http://www.porada.sk/t192166-zakonnik-prace-a-87-nerovnomerne-rozvrhnutie-pracovneho-casu.html

Plus § 90 ods. 9

Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň
Mila123
17.04.18,16:50
Dobrý deň,
zamestnanec, ktorý už pred rokom dovŕšil vek na priznanie SD, stále o SD nepožiadal. Vravel mi, že bude jeho SD taký istý ako jeho stláe poberaný ID (nad za 70 %). Pracovníčka SP mi telefonovala, prv, že mám nesprávne nastavené poistenie v PC pre toho zamestnanca a potom, keď si overila jeho dôchodok, tak mi tvrdila, že konkrétny pán už nemá platiť na IP? Neviem kde je pravda. ďakujem
prepáčte nemám odpoveď.....
eva6459
18.04.18,09:32
U zamestnávateľa s týždenným pracovným časom 37,5 hod. je pracovný čas rozvrhnutý tak, že sa pracuje v pondelok, utorok a štvrtok 7,5 hod., v stredu 9 a v piatok 6 hod. Prosím o odpoveď:

1. Ak v kalendárnom mesiaci resp. aj v kalendárnom roku vznikne rozdiel medzi fondom pracovného času a odpracovaným fondom, je to v poriadku alebo to treba nejako riešiť?

2. Čo sa považuje za deň čerpania dovolenky - počet hodín, ktorý mal zamestnanec v deň čerpania odpracovať (napr. piatok 6 hod.) a podľa akého ustanovenia Zákonníka práce? Alebo existuje variantné riešenie?

Za odpoveď predom ďakujem.
enigma
26.04.18,18:06
dobry den p. Motyckova,

prosim vedeli by ste mi pomoct? ide o otazku navratu matky z RD.

- mamicka sa vrati do PP este pred uplynutim RD. po istom case sa rozhodne opatovne sa vratit na RD. Prosim musime aj po navrate z tejto "dodatocnej" RD garantovat povodnu poziciu a pracovisko?

- zamestnanec pracuje na telepracu - prosim je mozne aby zamestnavatel ziadal aby bol zamestnanec k dispozicii niektore hodiny (praca podla americkeho casu, kedze to jeho pozicia vyzaduje)? alebo striktne plati § 52 ods. 1 "v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje"

dakujem velmi pekne za pomoc
zlolen
03.05.18,06:16
Dobrý deň



Prosíme poradiť, ZC na mesačnej dochádzke má zapísanú absenciu na pracovné dni, 3.až.6. a 9. až 11.4., na SO, NE nie, prerušenie do SP má byť od 3.4. do 11.4.?



Ďakujeme
Jana Motyčková
03.05.18,07:28
Prerušenie má byť od 3. do 6 a od 9. do 11.. Ale keď to takto nahlásite, bude sa tomu SP diviť, ak to nahlásite od 3. do 11. SP s tým žiadny problém mať nebude. Tak si zvoľte.
Mala
04.05.18,06:49
dovolenka + neplatené voľno v jeden deň
Dobrý deň, naša zamestnankyňa sa chce vrátit z RD, má veľký zostatok dovolenky jej pracovná doba je 8 hodín; navrhla nasledovné riešenie: počas obdobia 4 mesiacov by čerpala denne 4 hod. dovolenky a 4 hod. neplateného voľna. Prosím je možné z hľadiska zákonov ZP a SC vyhovieť jej návrhu?


Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
04.05.18,14:19
No problém je, že dovolenka by sa mala spravidla čerpať v celku, toto spravidla sa pravidelne porušuje. Ale čerpať dlhodobo dovolenku po pol dni je problém. Neviem, kde čo k tomu nájdete, ale viem, že to nie je správne.
eva6459
07.05.18,05:49
Podľa novelizovaného § 2 ods. 3 zákona č. 650/2004 Z. z. o DDS možno dohodnúť tzv. čakacie obdobie najviac 1 rok, počas ktorého od nástupu zamestnanca do zamestnania zamestnávateľ nie je povinný prispievať na DDS. Platí to, prosím, aj pre zamestnancov uvedených v § 2 ods. 2 písm. b) zákona - pre zamestnancov v 3 a 4 kategórii?
Ľaľa
30.05.18,18:29
Poberateľ SD mal vo firme uzatvorenú DoVP do 30.4.2018. Týmto dňom bol odhlásený so soc.poist. Za mesiac apríl mu z dôvodu nepredloženia počtu odpracovaných hodín nebola vo výplatnom termíne 15.5. vyplatená odmena. Ako správne postupovať pri doplatení odmeny za mesiac apríl? Ručne vypočítať výšku odmeny, poslať do SP opravný výkaz, vyplatiť odmenu zajtrajším dňom (31.5./, urobiť opravný Prehľad o príjmoch a pred.dane za 4/2018 a poslať opravný prehľad na Daňový úrad, alebo urobiť opravný výkaz do SP za 4/2018, odmenu zahrnúť do výplat za mesiac máj 2018, vyplatiť vo výpl. termíne za mesiac máj teda 15.6. a nerobiť opravný výkaz na daňový úrad. Ďakujem za odpoveď.
suklova
31.05.18,12:02
Dobrý deň, zamestnancovi prišli zrážky v uvedenom poradí.

1. - pohotovoť - dohoda o zrážkach zo mzdy

2. - Exekúcia neprednostná

3. Exekúcia neprednostná



Prvý mesiac sme zrážali pohotovosť. Teraz došli 2 exekúcie. Majú exekúcie prednosť pred dohodou o zrážkach zo mzdy? Oznámiť pohotovosti, že sa presúvajú na 3 poradie? Ďakujem.
Jana Motyčková
31.05.18,13:59
Keď bude rozhodnutie súdu, ktoré povie, čo má prednosť, budeme vedieť. Inak je to, ako si kto vyloží, a s kým pôjdete radšej do sporu. Stanovisko MPSVaR(k §131 Zákonníka práce) bolo, že exekúcia nemá prednosť pred dohodami, stanovisko MZ k tomu istému § Zákonníka práce bolo vraj opačné.
Džita
11.06.18,09:20
Prajem pekný deň. Chcem sa opýtať na túto vec. Od 1.5.2018za prácu v sobotu a prácu v nedeľu patrí mzdové zvýhodnenie. Ako postupovať, ak pracovný čas je rozvrhnutý na po-pia a v sobotu pracujú v nadčase a chcú hodiny preplatiť. Patrí zamestnancovi pracujúcemu v nadčase ( zaplatené hod.x hod.sadzba , + príplatok za prácu nadčas) v sobotu (alebo nedeľu) aj mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu( nedeľu)?
Jana Motyčková
11.06.18,14:32
Samozrejme áno.
Ľaľa
12.06.18,12:48
Pracovný čas zamestnancov je 37,5 hod. týždenne - 7,5 hod. denne. V mesiaci máj boli dva sviatky a niektorí zamestnanci v dôsledku nárazovej

práce pracovali napr. 1.5.= 6 hodín, 8.5. odpracovali 5 hodín,

(sú odmeňovaný hod. mzdou) ja potrebné doplatiť zamestnancom náhradu mzdy za neodpracované hodiny vo sviatok 1.5. neodpracovali 1,5 hod.,8.5. neodpracovali 2,5 hod.? Ďakujem.
Ľaľa
12.06.18,18:29
Prosím Vás je uvedený postup správny: Strážnici pracujú v 12 hod. zmenách - striedajú sa denná, nočná, dva dni voľno. Zamestnanec, ktorý nastúpi do dennej zmeny v sobotu ráno od 7,00 hod do 19,00 hod má príplatok za sobotu za 11,5 hod. (pol hodina prestávka na jedlo a odpočinok, zamestnanec, ktorý nastúpi do nočnej v sobotu večer o 19,00 a končí v nedeľu ráno 7,00 hod. má nárok na príplatok za prácu v sobotu za 11,5 hod. ,zamestnanec v dennej zmene v nedeľu od 7,00 do 19,00 hod má príplatok za prácu v nedeľu 11,5 hod. a zamestnanec, ktorý nastúpi do zmeny v nedeľu večer o 19 hod. do pondelka rána do 7,00 hod. má nárok na príplatok za nedeľu za 11,5 hod. Ďakujem.
eva6459
13.06.18,06:56
Zamestnanec, ktorý má nárok na dodatkovú dovolenku bol v pracovnom pomere od 1.1.2018 do 31.5.2018, z toho od 23.3.2018 do 30.4.2018 bol práceneschopný. Poraďte, prosím, ako vypočítať jeho nárok na dodatkovú dovolenku - nárok 5/12 alebo nárok za každých 21 odpracovaných dní (bez PN) 1/12?
Jana Motyčková
13.06.18,14:20
Pracovný čas zamestnancov je 37,5 hod. týždenne - 7,5 hod. denne. V mesiaci máj boli dva sviatky a niektorí zamestnanci v dôsledku nárazovej

práce pracovali napr. 1.5.= 6 hodín, 8.5. odpracovali 5 hodín,

(sú odmeňovaný hod. mzdou) ja potrebné doplatiť zamestnancom náhradu mzdy za neodpracované hodiny vo sviatok 1.5. neodpracovali 1,5 hod.,8.5. neodpracovali 2,5 hod.? Ďakujem.

Ak mali rozvrh pracovných zmien stanovený aj na 1.5. a 8.5., tak za ten čas, čo nepracovali kvôli sviatku patrí náhrada mzdy.
Jana Motyčková
13.06.18,14:22
Prosím Vás je uvedený postup správny: Strážnici pracujú v 12 hod. zmenách - striedajú sa denná, nočná, dva dni voľno. Zamestnanec, ktorý nastúpi do dennej zmeny v sobotu ráno od 7,00 hod do 19,00 hod má príplatok za sobotu za 11,5 hod. (pol hodina prestávka na jedlo a odpočinok, zamestnanec, ktorý nastúpi do nočnej v sobotu večer o 19,00 a končí v nedeľu ráno 7,00 hod. má nárok na príplatok za prácu v sobotu za 11,5 hod. ,zamestnanec v dennej zmene v nedeľu od 7,00 do 19,00 hod má príplatok za prácu v nedeľu 11,5 hod. a zamestnanec, ktorý nastúpi do zmeny v nedeľu večer o 19 hod. do pondelka rána do 7,00 hod. má nárok na príplatok za nedeľu za 11,5 hod. Ďakujem.
áno.
Dávajte otázky do príslušných tém.
Ľaľa
13.06.18,16:20
Ďakujem za obidve odpovede.
katjab
14.06.18,11:51
Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Ako vypočítam zamestnancovi nočnú prácu vo sviatok. Dávam mu mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, aj mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu?
Jana Motyčková
15.06.18,13:39
áno
eva6459
27.06.18,06:12
Zamestnanec bol vzatý do vyšetrovacej väzby. Zamestnávateľ mu poskytol mzdu aj za obdobie výkonu väzby. Je to v súlade zo zákonom alebo musí mzdu vrátiť? Ako pri vrátení správne vysporiadať už odvedené poistné do poisťovní?
Jana Motyčková
27.06.18,11:31
Asi počas väzby nepracoval pre zamestnávateľa, čiže nemal dostať mzdu.
zze/2001-311/222/6/



§222 ods. 6 Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.
eva6459
17.08.18,06:24
Zamestnankyni bolo dieťa (nar. 10.3.2016) zverené do predosvojiteľskej starostlivosti dňa 20.11.2017. Do 3.6.2018 bola na MD a od 4.6.2018 požiadala o RD. Môže byť na RD do 19.11.2020 (3 roky od zverenia) a musí to preukázať potvrdením od úradu PSVaR?
Jana Motyčková
17.08.18,14:59
Nárokovateľná rodičovská dovolenka v zamestnaní je do 3 rokov veku dieťaťa. Okrem toho ale zamestnávateľ môže, ale nemusí, po dohode so zamestnancom poskytnúť rodičovskú dovolenku až do 5 rokov dieťaťa, ale najviac v rozsahu, v ktorom si rodič RD nečerpal do 3 rokov veku dieťaťa. Ak hovorím o zdravom dieťati, Viď ZP §166.
rennka
24.08.18,09:06
Chcela by som poprosiť o radu, v pracovnej dielni bola nameraná zvýšená prašnosť a hlučnosť a zamestnanci zaradení do 3 kat. rizikových prác. Chcem sa spýtať či zamestnanci majú dostavať príspevok za každý faktor (prach a hluk) zvlášť, alebo je to jeden príspevok za sťažené pracovné prostredie bez ohľadu na to koľko rizík bolo na pracovisku nameraných? Ďakujem
Jana Motyčková
27.08.18,05:42
Jeden príplatok spolu za všetky faktory.
rennka
28.08.18,07:15
Ďakujem za odpoveď pani Motyčkova
mzdypd
28.08.18,12:55
Prajem pekný deň pani Motyčková,

chcela by som sa opýtať, že kedy máme hlásiť prerušenie nemocenského, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti nášho zamestnanca, ktorému nárok na nemocenské dávky zanikol 10.06.2018 ( uplynutie 52. týždňov ) a PNS je od 05.04.2018, ktorá stále trvá. Zamestnankyňa SP hovorila, že prerušenie máme hlásiť po uplynutí 52. týždňa od 05.04.2018 t. j. dátumom 05.04.2019 ( § 26 ods. 3/ zákona o SP ). Je to tak?



Za odpoveď vopred ďakujem.
rennka
12.09.18,08:55
Zamestnankyňa, ktorá je do 20.1.2019 na RD, by chcela s ukončením materskej ukončiť aj PP.
Keď je dieťa narodené 20.1.2016, tak výpoveď dohodou by mohla byť k tomu 20.1. ? Ďakujem za odpoveď
Iveta Matlovičová
12.09.18,09:00
"výpoveď dohodou" je nešťasný pojem ... pracovný pomer ale skončiť možné je, ale keďže je v ochranej dobe možné ho nie je skončiť výpoveďou na podnet zamestnávateľa, ale len dohodou ku konkrétnemu dňu (§ 60 Zákonníka práce)
rennka
12.09.18,09:10
"výpoveď dohodou" je nešťasný pojem ... pracovný pomer ale skončiť možné je, ale keďže je v ochranej dobe možné ho nie je skončiť výpoveďou na podnet zamestnávateľa, ale len dohodou ku konkrétnemu dňu (§ 60 Zákonníka práce)



Jasné, zle rýchlo a definované - výpoveď dohodou...:o
PP chce ukončiť sama zamestnankyňa z rodinných dôvodov ku dňu skončenia RD a potom chce ísť na podporu. Takže môžeme súhlasiť s dátumom 20.1., kedy dieťa dovŕši 3 roky?
Iveta Matlovičová
12.09.18,13:10
Jasné, zle rýchlo a definované - výpoveď dohodou...:o
PP chce ukončiť sama zamestnankyňa z rodinných dôvodov ku dňu skončenia RD a potom chce ísť na podporu. Takže môžeme súhlasiť s dátumom 20.1., kedy dieťa dovŕši 3 roky?

ano mozete, pri skonceni dohodou, je termin skoncenia na dohode oboch stran (zamestnanca a zamestnavatela)
rennka
13.09.18,06:06
Ďakujem za odpoveď
eva6459
24.09.18,09:32
Zamestnankyňa bola na reťazovej materskej/rodičovskej dovolenke. Môže sa u nej uplatniť § 116 ods. 2 ZP - preplatenie dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne? Z roku 2014 je ostalo 5 týždňov dovolenky. Musí ju vyčerpať celú alebo je možné, že bude čerpať 4 týždne a 1 týždeň jej preplatíme?
Iveta Matlovičová
24.09.18,10:13
Zamestnankyňa bola na reťazovej materskej/rodičovskej dovolenke. Môže sa u nej uplatniť § 116 ods. 2 ZP - preplatenie dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne? Z roku 2014 je ostalo 5 týždňov dovolenky. Musí ju vyčerpať celú alebo je možné, že bude čerpať 4 týždne a 1 týždeň jej preplatíme?

je potrebné vyčerpať celý zostatok dovolenky, nakoľko nejde o dovolenku z prechádzajúceho roka
Jana Motyčková
24.09.18,15:15
Podľa mňa sa tá dovolenka mala preplatiť už v r.2015. Myslím, že keďže nárok na preplatenie už vznikol, ak to zamestnávateľ nevyplatil včas, môže to vyplatiť aj dodatočne.
Janula1
02.10.18,05:01
Dobry den,

mam taku dilemu pri prepočte čistej mzdy na hrubú. Sú všelijake mzdove kalkulačky, ale keď potrebujem prepočítať, napr. iba 42 € v čistom na brutto, tak na nete mi zoberie iba min.mzdu. Tak si dávam k 42 € 13,4% + 19% daň. Ale aj tak mi to vychádza inak. Keď som to skúšala nahrať priamo v programe, tak mi to vychádza, že by som mala používať koeficien 42,5%. Prosím Vás, čo robím zle? Vie mi niekto poradiť?
Iveta Matlovičová
02.10.18,05:47
pre Janula1: Presny vypocet neexistuje, ale to percento podla mna mozete pouzit, vychadza to tak, že: hruby prijem je 59,85 - odvody 8,01 (13,4%) - dan 9,84 = cisty prijem 42 eura. Plati to takto, ak si neuplatnuje mesacnu danovu ulavu na danovnika.
Janula1
02.10.18,05:54
Takže môžem použiť to percento 42,5%? Ano?
Iveta Matlovičová
03.10.18,12:13
ved pisem, ze ho mozete pouzit:-)
buzasiova
04.10.18,14:39
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je potrebné zakaždým urobiť výstupné papiere študentovi ktorý napr. 3 x za rok pracuje u nás vo firme (vždy len na 1 mesiac = nepravidelný príjem)? Teda zakaždým uzavrieme s ním dohodu na DBPŠ( s odv.výnimkou a vždy nad 200,-) na 1 mesiac ( napr. v januári, potom v mesiaci máj, potom sept.). Nestačí len na konci roka urobiť súhrn, vystaviť 1x potvrdenie o mzde, zápočet a aj ELDP do Soc.poisťovne? Ďakujem, Bea
Jana Motyčková
04.10.18,17:43
potvrdenie o zdaniteľnom príjme stačí raz po skončení roka
zápočtový list pre DoBPŠ nevystavujete ale vystavujete potvrdenie o zrážkach zo mzdy, pri každom skončení
eldp po skončení každej dohody
botuľa
11.10.18,06:58
Dobrý deň prajem,

chcela sa poradiť, ohľadne zamestnávania cudzincov... Aké sú sankcie za to, že nenahlásite zamestnaného cudzinca na Úrad práce cez informačnú kartu? Na tlačive je uvedené, že môže byť pokuta až 100.000 EUR. Ako to vyzerá v praxi, je to naozaj až tak tragické? Ďakujem.
eva6459
11.10.18,10:13
Zamestnanec do 30.9. pracoval v rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase 40 hodín týždenne a ostalo mu 5 dní dovolenky (ročný nárok 25 dní). Od 1.10. pracuje v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase - striedavo dlhý a krátky týždeň, 7,5 hodinové pracovné zmeny. Poraďte, prosím, ako prepočítať zostatok dovolenky?
Jana Motyčková
11.10.18,12:00
Zostatky prepočítate cez týždne. Ale ak má 7,5-hodinové zmeny a ak má nový úväzok 37,5 hod týždenne, tak počet zmien na týždeň sa nezmenil = 5 zmien, tak mu ostalo stále 5 dní dovolenky.
Ak mu ostal pracovný čas 40 hodín a všetky zmeny má 7,5 hod, tak má v priemere 40/7,5 = 5,33 dní v týždni. Keďže mu ostal týždeň dovolenky, po novom to je po zaokrúhlení 5,5 dňa dovolenky.
jana0007
12.10.18,12:37
Dobrý deň,



Rada by som sa informovala ohľadom :

Súbeh funkcie (člena) štatutárneho orgánu a pracovného pomeru


Zamestnanec sa stane od 01.11.2018 štatutárnom v jednoosobovej s.r.očke (nie je zamestnanec vo vlastnej s.r.o.).

Jeho s.r.očka bude mať nulový príjem. Nebude odmeňovaný mzdou vo vlastnej s.r.očke.


Može zamestnávateľ spraviť budúci rok ročné zúčtovanie dane za rok 2018 takémuto zamestnancovi?
Aký doklad o svojom príjme z s.r.o. musí zamestnanec doniesť zamestnávateľovi?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
12.10.18,13:06
pre jana0007: ročné zúčtovanie mu môžete spraviť, ak ako štatutár nebude mať príjem - žiadnu odmenu za výkon funkcie konateľa, s.r.o. mu nebude vystavovať potvrdenie o zdaniteľnom príjme, jednoducho si podá žiadosť o rzd u zamestnávateľa, kde je v pracovnom pomere a zúčtujú sa mu v ňom príjmy len zo zamestnania
eva6459
17.10.18,05:22
Zamestnávateľ prihlásil do zdravotnej aj sociálnej poisťovne zamestnanca cudzinca s pobytovým preukazom. Sociálna poisťovňa zistila, že pod prihláseným rodným číslom eviduje iného občana SR, preto zamestnancovi pridelila nové rodné číslo. Ako má zamestnávateľ riešiť túto situáciu, keďže v zdravotnej poisťovni je zamestnanec cudzinec evidovaný pod pôvodným rodným číslom?
Jana Motyčková
18.10.18,12:42
V každej poisťovni môže byť evidovaný pod iným číslom.
eva6459
23.10.18,11:46
Ako na účely zamestnania na Slovensku posúdiť ukrajinca s maďarským pasom - ako občana EÚ alebo občana z tretích krajín?
enigma
24.10.18,05:32
dobry den p. Motyckova,



prosim viete mi pomoct s vykladom ustanovenia § 113 ods.2 zakonnika prace? mam dve rozne vyjadrenia a neviem ktore je spravne. cize

1. ak zamestnavatel zamestnancovi nenariadi cerpanie starej dovolenky do 30.6 = kvazi vlastnikom tejto dovolenky je zamestnanec a zamestnavatel mu cerpanie nemoze urcit

2. ak zamestnavatel zamestnancovi nenariadi cerpanie starej dovolenky do 30.6 = vznika moznost zamestnacovi urcit si cerpanie sam popri tom vsak zostava zachovana moznost zamestnavatelovi nariadit tuto dovolenku.



velmi pekne dakujem za pomoc
Jana Motyčková
25.10.18,05:42
Ja sa prikláňam k možnosti 1. Po tomto dátume si môže určiť čerpanie zamestnanec chápem tak, že zamestnanec si to určuje, čiže aj keď by mu to zamestnávateľ chcel určiť a zamestnanec nesúhlasí a zamestnávateľ na tom trvá tak by nebola zamestnancovi umožnená možnosť, že si dovolenku môže určiť sám.
Iveta Matlovičová
25.10.18,10:04
Aj ja suhlasím s bodom 1, len doplním, že "vlasníkom dovolenky" je síce, zamestnanec, ale je potrebné, aby si dni čerpania dovolenky aj určil (v ktore dni ju bude do konca roka čerpať), lebo inak by tieto dni mohol určiť zamestnávateľ (prvé určenie má prednosť). Právo a zodpovednosť za čerpanie dovolenky sa týmto neprenáša zo zamestnávateľa na zamestnanca, zamestnávateľ je len viazaný určením termínu čerpania dovolenky zamestnancom, pričom prvé určenie čerpania dovolenky má prednosť. Zamestnávateľ je naďalej zodpovedný za čerpanie dovolenky.
botuľa
26.10.18,10:34
Dobrý deň prajem kolektívu DRAKA. Chcela by som sa poradiť v súvislosti s podporou v nezamestnanosti so zamestnankyňou, ktorá mala reťazový pôrod, t.j. bola cca 5-6 rokov (materská + rodičovská dovolenka).

U terajšieho zamestnávateľa je od r. 2013, stále je v stave a po rodičovskej dovolenke chce ukončiť pracovný pomer.

Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Započítava sa obdobie materskej a prerušenie poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky do obdobia? Ak áno, z akého vymeriavacieho základu sa počíta? Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
26.10.18,13:01
Doba materskej je doba poistenia a doba na rodičovskej dovolenke je prerušenie poistenia, ktoré sa ale započítava do doby poistenia na účely dávky v nezamestnanosti.
Ak medzi MD/RD/MD/RD nemala dobu, kedy pracovala/čerpala dovolenku a ani pred skončením PP nenastúpi do práce/nebude čerpať dovolenku, tak dávka sa počíta z VZ a dní z dvoch rokov od skončenia prvej materskej dozadu.
Ak by po RD nastúpila do práce (čerpala dovolenku) čo len jeden deň, dávka nezamestnanosti sa určí z dvoch rokov od skončenia PP spätne - z VZ v tomto období deleno počet dní, za ktoré sa v tomto období platilo poistné.
AK počas MD/RD/MD/RD nemala inú zárobkovú činnosť s pravidelným príjmom (dohoda, odmena zástupcu vlastníkov bytov a iné), tak ak by napr. pred skončením PP čerpala dovolenku deň a zvyšok si dala preplatiť, keďže by zrejme mala maximálny VZ za 1 deň, dávka v nezamestnanosti by bola maximálna. V tomto je ale podstatný ten začiatok vety.
botuľa
27.10.18,16:17
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď p. Motyckova
eva6459
07.11.18,12:00
Môže sa na účely poskytnutia pracovného voľna z dôvodu účasti zamestnanca na dedičskom konaní uplatniť § 136 ods. 1 a § 137 ods. 4 písm. a) Zákonníka práce?
Jana Motyčková
07.11.18,16:00
Našla som na nete toto :Ústavný súd vo svojom náleze, sp. zn. PL. ÚS 1/04, uviedol, že „Právne postavenienotára je postavením orgánu verejnej moci, na ktoré sa vzťahujú iné kritériá,než na právne postavenie subjektov, ktoré nevykonávajú štátnu moc (súdnu moc).Notár je v sústave orgánov verejnej moci považovaný za štátny orgán."
V takom prípade pri predvolaní na dedičské konanie pred notárom (štátnym orgánom) ide o občiansku povinnosť podľa § 137 ods. 4 písm. a). V tomto prípade zamestnávateľ poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy, ak sa nedohodnete inak(v KZ, pracovnom poriadku alebo zamestnanec so zamestnávateľom).
eva6459
13.11.18,06:09
Zamestnanec bol zvolený za starostu a bude uvoľnený na výkon funkcie. S akým dátumom a ako to máme oznámiť sociálnej a zdravotnej poisťovni? Aké máme ešte ďalšie povinnosti?
Iveta Matlovičová
13.11.18,09:23
ak bude z pracovneho pomeru dlhodobo uvolneny na vykon funkcie, tak zdravotne poistenie: kod 2N, Zaciatok, Datum: den zlozenia slubu (zaciatok funkcneho obdobia) a socialne poistenie: RLFO prerusenie, zaciatok prerusenia = den zlozenia slubu (zaciatok funkcneho obdobia), dovod prerusenia: 2
ANNA
14.11.18,12:22
Prajem pekný deň. Obecný úrad zamestnáva zamestnancov odmeňovaných vo verejnom záujme. V súlade s kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa im prináleží dovolenka 5 a 6 týždňov. Tento obecný úrad zamestnáva aj zamestnancov ktorí sú odmeňovaní podľa Zákonníka práce. Aká výška dovolenky prináleží takýmto zamestnancom? Ďakujem
Jana Motyčková
15.11.18,07:47
Podľa toho, ako znie kolektívna zmluva prípadne interný predpis zamestnávateľa.
ANNA
15.11.18,08:10
Ďakujem, práve z dôvodu, že kolektívna zmluva to nerieši a nie je žiadny interný predpis nie som si istá výmerou.
Jana Motyčková
15.11.18,12:32
Výmera podľa Zákonníka práce je najmenej 4 a 5 týždňov.
eva6459
20.11.18,19:35
Ak má fyzická osoba uzatvorené dva pracovné pomery u dvoch rôznych zamestnávateľov, existuje nejaké obmedzenie v dĺžke pracovného času resp. úväzku?
Jana Motyčková
21.11.18,06:50
nie. Ale počula som o tom, že IP kontroloval, či nerobil v rovnakom čase v oboch PP.
Mila123
21.11.18,09:27
Opatrovateľ v AT, živnosť vystavená v AT, Slovák s trvalým pobytom na území SK mal popri aktívnej AT živnosti 3 x vystavenú dohodu o pracovnej činnosti (pracoval na SK) v rokoch 2016 a 2017. Mzdová účtovníčka ho upozornila na kolíziu systémov sociálneho zabezpečenia s AT, pretože poistné sa odvádzalo do SP ale ZP sa zrážalo a neodvádzalo, nakoľko nebolo možné prihlásiť uvedeného zamestnanca do ZP (kolízia poistenia).

Teraz doniesol zo SP tlačivo A1 - Potvrdenie o právnych predpisoch sociálneho zabezpečenia . Prvé dve dohody trvali iba jeden mesiac, t.j. právne predpisy ČŠ, ktoré sa uplatňujú presne kopírujú dohody (trvanie dohody je presné s právnym predpisom A1) a právne predpisy sa uplatňujú na SK.
ale pri tretej jeho dohode je problém:
dohoda trvala od 30 01 2017 do 31 12 2017
zárobok dosiahol za mesiace 1,2,3 a 5 / 2017
A1 je vystavená na obdobie od 30 01 2017 - 31 03 2017
a na obdobie od 01 05 2017 - 31 05 2017.
Je to tak správne?
Ďakujem

Poprosím odpoveď.
Mila123
23.11.18,09:42
Opatrovateľ v AT, živnosť vystavená v AT, Slovák s trvalým pobytom na území SK mal popri aktívnej AT živnosti 3 x vystavenú dohodu o pracovnej činnosti (pracoval na SK) v rokoch 2016 a 2017. Mzdová účtovníčka ho upozornila na kolíziu systémov sociálneho zabezpečenia s AT, pretože poistné sa odvádzalo do SP ale ZP sa zrážalo a neodvádzalo, nakoľko nebolo možné prihlásiť uvedeného zamestnanca do ZP (kolízia poistenia).

Teraz doniesol zo SP tlačivo A1 - Potvrdenie o právnych predpisoch sociálneho zabezpečenia . Prvé dve dohody trvali iba jeden mesiac, t.j. právne predpisy ČŠ, ktoré sa uplatňujú presne kopírujú dohody (trvanie dohody je presné s právnym predpisom A1) a právne predpisy sa uplatňujú na SK.
ale pri tretej jeho dohode je problém:
dohoda trvala od 30 01 2017 do 31 12 2017
zárobok dosiahol za mesiace 1,2,3 a 5 / 2017
A1 je vystavená na obdobie od 30 01 2017 - 31 03 2017
a na obdobie od 01 05 2017 - 31 05 2017.
Je to tak správne?
Ďakujem



Poprosím odpoveď
Jana Motyčková
23.11.18,11:50
Je neviem posúdiť správnosť vystavenia A1.
anitap
05.12.18,14:36
Dobrý deň, chceme vyplatiť zamestnancom pred Vianocami peňažný príspevok na regeneráciu zo sociálneho fondu. Je to možné? Nie je nutné dokladovať, že peniaze boli na rekreáciu naozaj použité? Ďakujem
eva6459
06.12.18,11:43
Môžu mladiství zamestnanci pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov iba cez víkendy?
botuľa
06.12.18,15:15
Dobrý deň, p. Motyčková, chcem sa len tak všeobecne spýtať, či sa nechystajú nejaké zmeny v sociálnom poistení od roku 2019. Jedná sa mi o Materské u otca a podporu v nezamestnanosti pre jeho manželku. Platí legislatíva z r. 2018? Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
06.12.18,15:23
Môžu robiť v sobotu. V nedeľu nie.
eva6459
06.12.18,15:34
Môžu robiť v sobotu. V nedeľu nie.

Z ktorého § Zákonníka práce to vyplýva?
anitap
06.12.18,15:46
Dobrý deň, chceme vyplatiť zamestnancom pred Vianocami peňažný príspevok na regeneráciu zo sociálneho fondu. Je to možné? Nie je nutné dokladovať, že peniaze boli na rekreáciu naozaj použité? Ďakujem


Prosím, vie mi niekto poradiť? Kedysi vyplatiť finančné prostriedky na regeneráciu bez dokladovania nebolo možné. Dá sa to teraz? Vopred ďakujem
Jana Motyčková
06.12.18,20:11
Nie som špecialista na SF - ale ako zabezpečíte, že zamestnanec ten príspevok použije na regeneráciu?
botuľa
11.12.18,07:22
Dobrý deň prajem kolektívu DRAKA,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o posúdenie situácie. Fyzická osoba - zamestnanec si chce založiť aj popri zamestnaní živnosť. Neplánuje vysoké príjmy - bude v hranici do 5000 EUR ročne. Čo sa týka zdravotných odvodov - môže požiadať o nulové preddavky a pri ročnom zúčtovaní ZP sa mu zdravotné odvody vypočítajú iba zo zisku? Nevzťahuje sa naňho min. vymeriavací základ?

ČO sa týka sociálnych odvodov, stále to funguje v režime, že ak je príjem nižší do 5000, neplatí odvody? Ďakujem veľmi pekne za posúdenie.
Janula1
12.12.18,10:50
Prosím Vás, ak bol zamestnancovi priznaný invalidný dôchodok a nepracoval, môže mu dať zamestnávateľ neplatené voľno, ak o to požiada. Ak má priznaný invalidný dôchodok, má povinnosť si za toto obdobie, ktoré nepracoval doplatiť zdravotné odvody?
Jana Motyčková
12.12.18,15:13
Ak nepracoval a nezdokladoval PN a pod., tak má absenciu a v lepšom prípade neplatené voľno ak o to zamestnanec požiadal. Ak má ID, je v ZP poistencom štátu, takže nebude si platiť za toto obdobie zdravotné poistenie.
Jana Motyčková
12.12.18,15:23
Dobrý deň prajem kolektívu DRAKA,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o posúdenie situácie. Fyzická osoba - zamestnanec si chce založiť aj popri zamestnaní živnosť. Neplánuje vysoké príjmy - bude v hranici do 5000 EUR ročne. Čo sa týka zdravotných odvodov - môže požiadať o nulové preddavky a pri ročnom zúčtovaní ZP sa mu zdravotné odvody vypočítajú iba zo zisku? Nevzťahuje sa naňho min. vymeriavací základ?

ČO sa týka sociálnych odvodov, stále to funguje v režime, že ak je príjem nižší do 5000, neplatí odvody? Ďakujem veľmi pekne za posúdenie.

Ak by sme sa bavili o tom, že začne podnikať v roku 2018, tak ak si založí živnosť, má povinnosť sa prihlásiť ako szčo na ZP (v tomto prípade to bude na jednotnom kontaktnom mieste). V prihláške na ZP uvedie vymeriavací základ na ZP a tam môže uviesť 0, keďže je popri zamestnaní. Ale ak náhodou v r. 2016 bol szčo, bude mať v r. 2018 ešte preddavky, ktoré mu vyšli v rzzp za rok 2016. V rzzp zaplatí poistné podľa skutočného "zisku". Toto bude platiť aj v r.2019 (ak v r. 2017 nepodnikal) a bude stále zamestnancom. Na r. 2020 mu určia preddavky v rzzp za rok 2018, a tie bude platiť aj popri zamestnaní.

V SP - hranica príjmu v r. 2018 pre neplatenie poistného od 1.7.2019, resp. 1.10.2019 je 5724 €.
botuľa
13.12.18,08:37
veľmi pekne ďakujem za odpoveď. p. Motyčková
ANNA
13.12.18,19:19
Obec v súvislosti s voľbami vyplácala odmenu členom volebnej komisie. Táto odmena nepodlieha daniam a odvodov.

Odmeny boli vyplatené v hotovosti. Musí táto odmena ak je vyplácaná vlasnému zamestnancovi byť vyplatená cez výplatnú pásku alebo postačuje len pokladničný doklad? Ďakujem
Jana Motyčková
14.12.18,06:43
Výplatná páska nie je povinná. Ale keďže ide o zdaniteľný príjem oslobodený od dane, mali by ste viesť mzdové listy podľa zákona o dani z príjmu, čiže aspoň zjednodušenú formu, ktorá bude obsahovať údaje - meno, priezvisko, aj predchádzajúce, rodné číslo, adresa trvalého pobytu, počet dní výkonu práce, úhrn vyplatených miezd, sumy oslobodené od dane.
ANNA
14.12.18,10:35
Ďakujem za odpoveď
eva6459
18.12.18,14:58
Slovenská spoločnosť bude poskytovať služby v USA prostredníctvom svojho vyslaného zamestnanca. Zamestnanec bude striedavo 4 týždne v USA a 2 týždne v SR. Jeho príjem sa bude zdaňovať v SR. Bude platiť aj sociálne poistenie. Nevieme ako to má byť so zdravotným poistením, môžete nám, prosím, poradiť?
Jana Motyčková
19.12.18,18:02
Podľa môjho názoru, ak ide o občana s trvalým pobytom na Slovensku, je naďalej povinne poistený na Slovensku a poistné sa bude platiť na Slovensku. Ale ak chcem mať nárok na úhradu zdravotnej starostlivosti USA, mal by si platiť nejaké komerčné poistenie.
HTMAS366
21.12.18,07:32
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Zamestnanec odpracoval 4.12. klasicky 8 hodín. Večer sa mu stal úraz, bol na pohotovosti a potom mi ako zamestnávateľovi doniesol PN...že práceneschopný od 4.12. Ako mám postupovať v tomto prípade? 4.12. aj odpracoval, aj bol PN? Ďakujem
Jana Motyčková
21.12.18,09:30
Treba ho poslať, aby si dal prepísať PN od 5.12..
Podla § 12a ods. 3 Zákona 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti "Dočasná pracovná neschopnosť sa začína dňom, v ktorom príslušný ošetrujúci lekár zistil chorobu podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb, ktorá vyžaduje dočasnú pracovnú neschopnosť. Ak sa zdravotná starostlivosť poskytne zamestnancovi po odpracovaní jeho pracovnej zmeny, dočasná pracovná neschopnosť sa začína nasledujúcim kalendárnym dňom."
HTMAS366
21.12.18,09:58
p.Motyčková, ďakujem veľmi pekne a prajem krásne sviatky.
eva6459
02.01.19,16:20
Nebanková spoločnosť nám predložila Dohodu o zrážkach zo mzdy zamestnanca s požiadavkou vykonať zrážky vo výške podľa nariadenia vlády č. 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia. Môžeme / musíme skutočne na základe takejto dohody vykonať zrážky zo mzdy ako pri exekučných zrážkach? V dohode konkrétna výška zrážky uvedená nie je.
Jana Motyčková
03.01.19,07:37
Zrážku na základe dohody musíte robiť. ale len takú, aká je uvedená v dohode. V dohode musí byť uvedená výška zrážky, minimálne odvolávkou na zákon (zvyčajne "v maximálnej výške podľa osobitného predpisu") alebo na zmluvu.
enigma
07.01.19,12:47
dobry den p. Motyckova,

prosim mozem otazku ohladom prispevku na rekreaciu? prosim je povinnost aby takyto prispevok isiel cez mzdu? zabezpecili sme to tak ze to bude spravovat ina spolocnost za nas s tym ze prispevok zamestnaca si bude priamo uhradzat sam.

je dovod preco to mame prehnat cez vyplatne pasky? napriklad nejaka evidencia alebo tak?

dakujem
Iveta Matlovičová
07.01.19,14:41
pre enigma: Podla mojho nazoru mal by ist "cez mzdu", nakolko ide o plnenie, ktore je upravene priamo v Zakonniku prace a ktore je vyplacane v suvislosti s vykonom zavislej prace. Ak ked ide o prijem oslobodeny od dane (najviac do vysky 275 €), aj tento druh prijmu sa ma uvadzat na mzdovom liste, dalej na potvrdeni o zdanitelnych prijmoch ... atd.
rennka
08.01.19,08:00
Dobrý deň. Zamestnanec ma PZ na dobu určitú – do 30.1.2019. Od decembra jePN, Má nárok na dovolenku za rok 2019? Ak áno, možno mu ju aj preplatiť?
Jana Motyčková
08.01.19,09:09
Ak je PN aj v r.2019, nárok na dovolenku za rok 2019 mu nevzniká. Musel by mať v r. 2019 aspoň 21 dní výkonu práce pri 5-dňovom pracovnom týždni (vrátane dovolenky, platených sviatkov a pod.). PN nie je výkonom práce na účely dovolenky.
rennka
08.01.19,09:34
Pani Motyčková ďakujem za rýchlu odpoveď
botuľa
08.01.19,12:14
Dobrý deň prajem, p. Motyčková,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o zhodnotenie situácie. Zamestnanec si nevyčerpal dovolenku z roku 2017. Ostáva mu k 31.12. 2018 ešte 15 dní (z roku 2017)- pôvodný nárok bol 25 dní. Prepadá mu automaticky celá? Ako sa chápe ten nárok presahujúci 4 týždne? A čo v prípade, že zamestnancovi nebolo umožnené toto čerpanie? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
08.01.19,13:02
"Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."
Časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne základnej výmery je v tomto prípade 5 dní (z 25). 15 dni si nemohol vyčerpať do konca r. 2018, z toho 5 dní mu zamestnávateľ preplatí.

Od 1.7.2018 si zamestnanec mohol určiť čerpanie dovolenky z r. 2017 sám, bez súhlasu zamestnávateľa, stačilo to zamestnávateľovi 30 dní vopred oznámiť. Keďže túto možnosť nevyužil, zvyšok dovolenky (10 dní) mu prepadá.
botuľa
08.01.19,13:10
Ďakujem veľmi pekne, p. Motyčkovú za rýchlu odpoveď.
eva6459
12.01.19,15:25
Podnikateľ fyzická osoba, ktorý prevádzkoval penzión, zomrel. Pozostalá manželka bude v živnosti pokračovať, prevezme všetkých zamestnancov (§ 30 Zákonníka práce). Ako sa táto skutočnosť, ohľadom prechodu zamestnancov, nahlasuje zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
12.01.19,15:55
Ak ide o prechod práv a povinností, zvykne sa to v ZP riešiť odhláškami a prihláškami a do SP sa posiela zoznam zamestnancov. Kontaktujte príslušné poisťovne.
enigma
14.01.19,10:45
dobry den p. Motyckova,



prepacte ze opatovne kladiem otazku ohladom rekreacnych poukazov ale dostali sa nam rozporuplne vyklady v tejto veci.

ak sa zamestnavatel rozhodne ze rekreacne poukazy bude poskytovat v el. forme, je povinny preplatit zamestnancovi aj blocky ak donesie z rekreacie (ak splna stanove ne podmienky)? alebo plati ze zamestnavatel moze pouzit len jednu formu rekreacnych poukazov (prispevkov)?

dakujem velmi pekne

j
Jana Motyčková
15.01.19,15:53
suklova
17.01.19,09:00
Študent brigádnik má dohodnutú hodinovú mzdu 4,- Eur. Bude pracovať vo sviatok. Koľko mu zamestnávateľ má vyplatiť príplatok? Ak mu vyplatí príplatok len vo výške minimálnej mzdy je to v poriadku? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
17.01.19,16:45
Študent brigádnik má dohodnutú hodinovú mzdu 4,- Eur. Bude pracovať vo sviatok. Koľko mu zamestnávateľ má vyplatiť príplatok? Ak mu vyplatí príplatok len vo výške minimálnej mzdy je to v poriadku? Ďakujem.



za hodinu vykonu prace vo sviatok treba vyplatit odmenu najmenej 6,989 eura (4 eura + 2,989 eura)
suklova
18.01.19,12:37
za hodinu vykonu prace vo sviatok treba vyplatit odmenu najmenej 6,989 eura (4 eura + 2,989 eura)

áno tak som to myslela. Ďakujem.
ABD
21.01.19,18:28
Dobrý večer prajem,
prosím o Váš názor na §13 ods. 5 Zákonníka práce.
v §13 Zákonníka práce ods. 5 je od 1.1.2019 uvedené "Zamestnávateľ nesmie zamestnancovi uložiť povinnosť zachovávať mlčanlivosť o jeho pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania. Nikto nesmie byť na pracovisku prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že nezachová mlčanlivosť o svojich pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania."

Znamená to, že keď máme v pracovných zmluvách, dohodách ... dojednania, kde sa zamestnanec zaväzuje zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri a v priamej súvislosti s výkonom práce, že nepodnikne žiadne kroky, ktorými by mohol spôsobiť zamestnávateľovi škodu alebo poškodiť jeho dobré meno, alebo akýmkoľvek iným spôsobom sa dotknúť obchodných záujmov, atď ... musíme všetky takéto body zo zmlúv odstrániť? Alebo je vhodné upraviť formuláciu napr. zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že zamestnanec bude zachovávať obchodné tajomstvo ? Ďakujem.
Jana Motyčková
22.01.19,15:42
Toto, čo máte v zmluvách sa nebude týkať (predpokladám) mlčanlivosti o pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania. Táto formulácia sa zvyčajne týka mlčanlivosti o obchodoch, ktoré zamestnávateľ robí, o údajoch klienta, o právnych záležitostiach a pod., to nie je to, čo nemôže byť po 1.1. v pracovnej zmluve. Čiže nemusíte to zo zmlúv odstrániť. Prípadne, ak si myslíte, že to nie je jasné, tak tam dopíšte, uvedené sa nevzťahuje na skutočnosti podľa § 13 ods. 5 Zákonníka práce.
eva6459
28.01.19,16:20
Do firmy príde stážista z Nemecka v rámci programu Erasmus, bude pracovať zadarmo. Zmluva je uzatvorená medzi firmou a školou v Nemecku. Má zamestnávateľ nejaké oznamovacie alebo iné povinnosti voči inštitúciám na Slovensku (zdravotné poistenie, sociálne poistenie, úrad práce, ...)?
Janula1
29.01.19,11:50
prosím Vás, myslím správne, máme zamestnakyňu, ktorá je tehotná. Má uzatvorenú PZ od minulého mesiaca. Teraz si chce u iného zamestnávateľa urobiť dohodu o pracovnej činnosti. Naše zamestnanie aj dohodu, pri určení VZ bude mať min. 90 kalendárnych dní. Môže si požiadať o materskú z obidvoch zamestnaní? Predtým bola zamestnaná tri roky, takže podmienku na materské má - odpracovala viac ako 270 dní. Ďakujem
Janula1
05.02.19,05:58
Pani Motyčková, je potrebné, aby som robila dodatok zamestnancovi, ktorý mal v roku 2018 mesačnú mzdu vo výške 600 €/mesiac a mzda mu bola prerátaná koeficientom č. 2.

Za rok 2019 by mal mať mzdu 624 €. Pracovná zmluva je postavená takto:

"



V nadväznosti na druh práce sa zmluvné strany dohodli na mesačnej mzde za vykonanú prácu, ktorá je nasledovná:

základná mzda – vo výške 600,- Eur mesačne (slovom šesťsto eur );
mimoriadne odmeny – zamestnávateľ môže zamestnancovi priznať mimoriadne odmeny. O výške a splatnosti takejto mimoriadnej odmeny rozhodne zamestnávateľ a upovedomí o tom zamestnanca.



Mzdové podmienky zamestnanca, ktoré nie sú upravené v pracovnej zmluve alebo pracovnom poriadku sa riadia ustanoveniami § 118 až § 135 ZP. Zamestnávateľ, ak o tom rozhodne môže udeliť zamestnancovi odmenu za prácu vykonanú nad rámec jeho pracovných povinností."

Je potrebné prosím urobiť dodatok na novú mzdu?

Ďakujem pekne
Jana Motyčková
05.02.19,10:10
Môj názor je, že netreba. Ale musíte každý mesiac kontrolovať splnenie minimálneho mzdového nároku.
Janula1
05.02.19,13:22
ďakujem veľmi pekne
eva6459
07.02.19,13:33
SZČO bude mať za rok 2018 vymeriavací základ na účely ročného zúčtovania zdravotného poistenia vo výške 3 258,76 €. Bude sa tento vymeriavací základ upravovať a ako, keďže od 1.1.2018 do 25.9.2018 bol zároveň aj poistencom štátu a nemal by pre neho platiť minimálny vymeriavací základ, a od 26.9.2018 je už len SZČO a mal by pre neho platiť minimálny vymeriavací základ?
Jana Motyčková
07.02.19,18:14
Mal by sa VZ zvyšovať na minimálne 456 € mesačne za obdobie, keď bol čistou szčo.
Používa sa nasledovný postup

3258,76/12 = 271,56 VZ na mesiac
Od 26.9.2018 bol jeho VZ : 271,56/30x5 + 271,56x3 = 859,94.

Od 26.9.2018 je jeho minimálny základ : 456/30x5 + 456x3 = 1444

Čiže suma 859,94 sa navýši na 1444 €, to je o 584,06 €.
Čiže VZ 3258,76 sa navýši o 584,06 €.
Zaokrúhľovanie len orientačne.
Mila123
15.02.19,12:17
Dobrý deň,
lekár bol v služobnom pomere s MO SR. Ukončil pomer k 31 12 2017.
Teraz mu vypláca Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia príjem, ktorý patrí do §5 ZDP, dostali sme ako účtareň Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch...za rok 2018, ale bez poistného na SP (zabezpečenie) a bez ZP .
t.j. úhrn vyplatených príjmov zo záv. činnosti 11 084,57 €

a úhrn preddavkov na daň 2105,99 €
mňa zaujíma tá zvláštnosť neplatenia poistného (zvedavosť).
ďakujem
Jana Motyčková
15.02.19,14:13
Možno odchodné, to sa zdaňuje, ale policajti, vojaci majú vlastný zákon o sociálnom zabezpečení - a poistné na sociálne zabezpečenie sa z toho neplatí, a ani ZP.
Aby zase si ktosi nemyslel zle - odchodné u bežných zamestnancov podlieha všetkému poistnému.
botuľa
18.02.19,05:20
Dobré ránko prajem kolektívu DRAKA:-) Chcela by som sa poradiť ohľadne materskej otca... Matka nastupuje v 03/2019 na druhú materskú dovolenku, s tým, že prvé dieťa dovŕši 3 roky až v 08/2019. Môže otec nastúpiť na materskú ku 1. dieťaťu do toho 08/2019??? Problém je, že 270 dní síce spĺňa, ale mal veľmi nízku dohodu u terajšieho zamestnávateľa (cca 100 EUR). Existuje nejaká minimálna hranica pre materské alebo proste mu nevznikne nárok??? Ďakujem veľmi pekne za ochotu.
Jana Motyčková
18.02.19,08:30
Na materské môže ísť, ale minimálna hranica neexistuje. Dá sa u toho istého zamestnávateľa odhodu ukončiť a obdeň (aby bola aspoň 1 deň pauza) uzatvoriť novú, prípadne lepšie pracovný pomer s dohodnutom mesačnou sumou aspoň 477 €, a na druhý deň žiadať o materské a potom bude materské určené z minima 477 €. (Predpokladám, že minulý rok mal len tohoto zamestnávateľa).
botuľa
18.02.19,09:38
Na materské môže ísť, ale minimálna hranica neexistuje. Dá sa u toho istého zamestnávateľa odhodu ukončiť a obdeň (aby bola aspoň 1 deň pauza) uzatvoriť novú, prípadne lepšie pracovný pomer s dohodnutom mesačnou sumou aspoň 477 €, a na druhý deň žiadať o materské a potom bude materské určené z minima 477 €. (Predpokladám, že minulý rok mal len tohoto zamestnávateľa).



ďakujem veľmi pekne, mal ešte jedného zamestnávateľa, ale s tým ukončil pracovný pomer k 31.01.2018, takže by tento pomer asi nemal vplývať na výpočet.. Ďakujem veľmi pekne ešte raz
Jana Motyčková
18.02.19,09:57
Keď tam nemal 90 dní zaplatených, nebude to mať vplyv.
botuľa
18.02.19,14:07
Na materské môže ísť, ale minimálna hranica neexistuje. Dá sa u toho istého zamestnávateľa odhodu ukončiť a obdeň (aby bola aspoň 1 deň pauza) uzatvoriť novú, prípadne lepšie pracovný pomer s dohodnutom mesačnou sumou aspoň 477 €, a na druhý deň žiadať o materské a potom bude materské určené z minima 477 €. (Predpokladám, že minulý rok mal len tohoto zamestnávateľa).

Ešte by som Vás p. Motyčková chcela veľmi pekne poprosiť, dokladám aj konkrétne dátumy....

Nástup na MD: napr. 10.03. 2019

Prehľad zamestnaní:

01.08. 2016 do 31.12. 2017 - pracovný pomer zamestnávateľ A
01.01. 2018 do 31.01. 2018 - dohoda pravidelný príjem zamestnávateľ A

od 01.02. 2018 do 31.07. 2018 (evidovaný na úrade práce)

od 01.08. 2018 do 28.02.2019 - dohoda pravidelný príjem zamestnávateľ B

od 01.03. 2019 pracovný pomer zamestnávateľ B so mzdovou napr. 520 EUR.

Ak by nastúpil na materskú napr. 10.03. 2019 bude sa mu to počítať zo sumy 477 EUR???

Ďakujem veľmi pekne ešte raz za ochotu ešte raz.
Jana Motyčková
18.02.19,15:28
Áno, odporúčala by som pre istotu, aby SP niečo nevymýšľala, dohodu skončiť 27.2. a PP začať 1.3. Alebo dohodu nechať bežať, uzatvoriť PP a z neho žiadať materské, na dohodu môže robiť ďalej.
Janula1
19.02.19,07:27
Dobrý deň,

prosím vás, aby sa dodržala minimálna mzda pre stupeň náročnosti 2, čo je pre rok 2019 624 €, a mám vyrátanú mzdu, kde jednotlivé položky sú nasledovné:

mzda na zákazku je 535 €, sviatok 28 €, odmena: 20 €, náhrada za dovolenku: 53 €, - toto všetko patrí do hrubej mzdy, ale podľa zákona, spĺňam podmienky minimálnej mzdy, ak do minimálnej mzdy sa nezahŕňa náhrada za dovolenku? (§118 Zákonník práce). Ďakujem
Jana Motyčková
19.02.19,09:23
To závisí od toho, aký bol fond pracovného času, koľko z toho bola dovolenka a sviatok, sviatok nie je platený mzdou? Minimálny mzdový nárok platí za plný fond pracovného času, ak nie je odpracovaný celý fond, tak sa minimálny mzdový nárok úmerne kráti.
Janula1
19.02.19,09:53
áno, sviatok je platený mzdou,len v mzdovom programe mi to rozhodí, že je to sviatok.

To znamená, že ak je fond pracovného času napr. 176 hodín, 24 hodín je dovolenka. Minimálny mzdový nárok je 624 € za celý fond, ale keď je 24 hodín dovolenka, tak min.mzdový nárok bude 539 €. Vtedy je splnená podmienka podľa zákonníka práce? Dobre rozumiem?

Ešte raz ďakujem
Jana Motyčková
20.02.19,09:05
V podstate áno, vychádza to 538,90.
Janula1
26.02.19,07:14
ďakujem
Janula1
26.02.19,07:27
Prosím Vás, ak chce dať zamestnanec výpoveď, ktorý nastúpil 1.5.2013, výpovedná doba je 2 alebo 3 mesiace? Ja by som dala dva, keď je to zo strany zamestnanca, ale niektoré články uvádzajú tri, tak som troška pomýlená. Ďakujem.
Jana Motyčková
26.02.19,14:17
Dva mesiace.
estera
15.03.19,06:55
Dobrý deň p. Motyčková, chcela by som Vás poprosiť o pomoc a odpovede na moje otázky:
Otázka č. 1:
Zamestnávateľ v súčasnosti poskytuje zamestnancom ubytovanie formou benefitu – hradí náklady spojené s ubytovaním svojho zamestnanca. Keďže ide o nepeňažný benefit náklady za ubytovanie podliehajú zdaneniu podľa zák. 595/2003 Z.z.. o dani z príjmov a odvodom.
Existuje spôsob riešenia v prospech zamestnanca tak, aby mu nebola zrážaná daň a poistné za poskytnutie nepeňažného benefitu? Napr. spôsobom, že by bol zamestnanec vyslaný v mieste výkonu práce Bratislava na pracovnú cestu v Bratislave, pričom pravidelným pracoviskom by bola konkrétna adresa v Bratislave a zamestnanec by bol vyslaný mimo tohto pracoviska v Bratislave, ale v rámci Bratislavy. Zamestnávateľ zabezpečí zamestnancovi ubytovanie na tejto pracovnej ceste v Bratislave. Je možné považovať poskytnuté takéhoto ubytovania ako ubytovanie v zmysle zákona a o cestovných náhradách? Čiže zamestnanec (aj zamestnávateľ) nebude tak podliehať odvodovým povinnostiam?
Je možné nárok na tieto náhrady ubytovania riešiť dvomi miestami dohodnutého výkonu práce v pracovnej zmluve? Alebo je možné uplatniť si tieto náhrady za ubytovanie aj v mieste výkonu práce, ak je práca vykonávaná počas prac. cesty vykonávaná na inej adrese v mieste výkonu práce ako je pravidelné pracovisko zamestnanca.
Napr. pravidelné pracovisko zamestnanca je Gorkého 4 Bratislava, zamestnanec bude vyslaný na pracovnú cestu na obdobie 1 mesiaca na Drobného 5, Bratislava, pričom miesto výkonu práce v PZ je tiež Bratislava. Zamestnanec nemá trvalý pobyt v Bratislave (čiže mu poskytované prechodné ubytovanie).
Otázka. č. 2
sa týka § 57 /ods.1 ZP pracovná cesta, v ktorej uvádza ako jednu z podmienok vyslania na pracovnú cestu nevyhnutne potrebné obdobie. Ako treba chápať vymedzenie pojmu „nevyhnutné obdobie“ z časového hľadiska?
Vopred Vám ďakujem za pomoc.
Estera
Jana Motyčková
15.03.19,07:19
Cestovné náhrady nie sú moja oblasť.
Ale k otázke 1 si myslím, resp. som si istá, že takto sa to nedá. Momentálne je možné, ak ste zamestnávateľ, ktorého prevažujúca činnosť je výroba vykonávaná vo viaczmennej prevádzke, aby max 60 € mesačne bolo u zamestnanca oslobodené od dane.
K otázke 2 tiež neviem, čo vám napísať, nevyhnutne potrebné obdobie je nevyhnutne potrebne obdobie na vykonanie tej práce, ktorú tam potrebujete urobiť. Neviem, čo potrebujete vedieť.
estera
15.03.19,17:29
ďakujem za odpoveď.
eva6459
23.04.19,03:58
Predseda odborovej organizácie bude mať podľa § 240 ods. 3 Zákonníka práce vyčlenený na činnosť celý pracovný úväzok. Bude sa mu poskytovať náhrada mzdy. Podľa kolektívnej zmluvy nestráca nárok na pohyblivé zložky mzdy a ostatné benefity. Poskytuje sa náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku a ako máme prepočítavať štvrťročne priemerný zárobok?
Jana Motyčková
24.04.19,10:27
Ak už nebude mať 21 odpracovaných dni, tak počítate pravdepodobný zárobok. Na to presné pravidlá nie sú, takže ako chcete.
zlolen
15.05.19,10:53
Dobrý deň

Prosíme poradiť

ZC ukončil PP 31.12., platili sme DDP do konca roka, v 10. mesiaci zmluvu zrušil a v apríli sa nám vrátili príspevky za ZC 70 a ZĽ 34. Do ZP som urobila aditívny výkaz -34, mzdy v apríli opravila DDP -34 a -70, 70 pošlem jemu na účet.



Prosím opravuje sa aj daň, keď ZC už nebude pracovať u nás, ani inde, je starobný dôchodca a žiadny zdaniteľný príjem nebude mať.







Ďakujem
eva6459
22.05.19,07:26
Zamestnankyňa zomrela a zamestnávateľ bude jej maloletým deťom (6 a 9 rokov) vyplácať z vlastných prostriedkov (nie zo sociálneho fondu) mesačne rentu do dovŕšenia ich 15 rokov veku. Renta sa bude zdaňovať podľa § 5 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov. Platí sa z týchto príjmov poistné na zdravotné a sociálne poistenie, keďže ide o deti? Za odpoveď ďakujem.
Iveta Matlovičová
22.05.19,09:56
Dobrý deň

Prosíme poradiť
ZC ukončil PP 31.12., platili sme DDP do konca roka, v 10. mesiaci zmluvu zrušil a v apríli sa nám vrátili príspevky za ZC 70 a ZĽ 34. Do ZP som urobila aditívny výkaz -34, mzdy v apríli opravila DDP -34 a -70, 70 pošlem jemu na účet.
Prosím opravuje sa aj daň, keď ZC už nebude pracovať u nás, ani inde, je starobný dôchodca a žiadny zdaniteľný príjem nebude mať.
Ďakujem



aditivne vykazy su v poriadku, dan sa vysporiada v tom mesiaci, kedy vyplatite (aj byvalemu) zamestnancovi preplatok na poistnom (spatne sa dan neopravuje)
Iveta Matlovičová
22.05.19,09:57
Zamestnankyňa zomrela a zamestnávateľ bude jej maloletým deťom (6 a 9 rokov) vyplácať z vlastných prostriedkov (nie zo sociálneho fondu) mesačne rentu do dovŕšenia ich 15 rokov veku. Renta sa bude zdaňovať podľa § 5 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov. Platí sa z týchto príjmov poistné na zdravotné a sociálne poistenie, keďže ide o deti? Za odpoveď ďakujem.

viem, že sociálne odvody - áno, zdravotné neviem - skúste preveriť na poisťovni
Mila123
22.05.19,13:52
viem, že sociálne odvody - áno, zdravotné neviem - skúste preveriť na poisťovni
OMG, sociálny štát, maloleté deti prispievajú si už na dôchodky, veď to sa im ani nebude počítať do ich budúceho dôchodku?, viem, že im to matku nenahradí, nevráti, ale toto ???? krásny, humánny prístup zamestnávateľa, hyenizmus od štátu.....
Mila123
22.05.19,13:57
Mám otázku, vdova má v 9/2019 48 rokov veku (poberá vdovský dôchodok asi 22 rokov) končí teraz jej dcéra bc. štúdium (dcéra má 24 rokov). Momentálne je nezamestnaná, vrátila sa z AT, tam pracovala ako chyžná. Dávka v nezamestnanosti jej vznikne.
Jej mladší syn už pracuje, neštuduje. Otázka znie, ostane vdove vdovský dôchodok? Ak nie, prizná jej SP až po nástupe na jej starobný dôchodok, za predpokladu, že sa opäť nevydá?
Jana Motyčková
23.05.19,12:40
Ak už nebude mať nezaopatrené dieťa, vdovský dôchodok jej skončí, opätovne jej ho začnú vyplácať po dovŕšení 52 rokov.
Iveta Matlovičová
23.05.19,13:26
OMG, sociálny štát, maloleté deti prispievajú si už na dôchodky, veď to sa im ani nebude počítať do ich budúceho dôchodku?, viem, že im to matku nenahradí, nevráti, ale toto ???? krásny, humánny prístup zamestnávateľa, hyenizmus od štátu.....

ano suhlas poistne sa plati ale protihodnota nulovam az minusova ... je to sice mimotemy ale nedalo mi napisat, ja som vcera volala 112 , otec mal tlak 220 a bolo mu zle, ten pristup zdravotnikov bol "no nebudem to pisat" a to rodicia cely zivot robili a platili tomuto statu ... tak som sa zamyslela, v akej krajine to vlastne zijem
Mila123
24.05.19,12:27
Ak už nebude mať nezaopatrené dieťa, vdovský dôchodok jej skončí, opätovne jej ho začnú vyplácať po dovŕšení 52 rokov.

Ešte jedna otázka , kedy sa vypláca pozostalostný dôchodok až ku nástupu na starobný dôchodok poberateľa a v tomto prípade k 52. roku veku?

ďakujem
Jana Motyčková
24.05.19,13:09
Ešte jedna otázka , kedy sa vypláca pozostalostný dôchodok až ku nástupu na starobný dôchodok poberateľa a v tomto prípade k 52. roku veku?

ďakujem

Nerozumiem otázke. 52 rokov nie je dôchodkový vek. Pozostalostný je vdovský, vdovecký aj sirotský. Vdovský dôchodok sa vypláca v rôznych prípadoch, jednou z možností je, keď vychovala 2 deti nárok na vdovský dôchodok je od dovŕšenia 52 rokov. Doteraz jej vdovský dôchodok vyplácali, lebo mala nezaopatrené dieťa. Ďalšie možnosti nároku na vdovský dôchodok (okrem 1 roku po úmrtí) sú, že by bola invalidná nad 70 %, alebo že by vychovala 3 deti a viac, alebo dovŕšila dôchodkový vek.
Mila123
24.05.19,17:56
Nerozumiem otázke. 52 rokov nie je dôchodkový vek. Pozostalostný je vdovský, vdovecký aj sirotský. Vdovský dôchodok sa vypláca v rôznych prípadoch, jednou z možností je, keď vychovala 2 deti nárok na vdovský dôchodok je od dovŕšenia 52 rokov. Doteraz jej vdovský dôchodok vyplácali, lebo mala nezaopatrené dieťa. Ďalšie možnosti nároku na vdovský dôchodok (okrem 1 roku po úmrtí) sú, že by bola invalidná nad 70 %, alebo že by vychovala 3 deti a viac, alebo dovŕšila dôchodkový vek.

Ďakujem, odpoveď bola vyčerpávajúca......a dostatočná
eva6459
18.06.19,11:09
Zamestnávateľ má účtovné a zdaňovacie obdobie hospodársky rok od 1.4.2018 do 31.3.2019. Pri výpočte rezervy na nevyčerpanú dovolenku máme zohľadniť nevyčerpanú dovolenku k 31.12.2018 alebo aj alikvotnú časť za obdobie k 31.3.2019?
Jana Motyčková
18.06.19,18:22
To nie je mzdová vec, ale účtovná, neporadím. Predpokladám, že by k tomu mal byť nejaký interný predpis (ako chcete).
mkatka
21.06.19,08:24
Dobrý deň,

hľadala som na porade,v drakovi aj na nete kompletné informácie ohľadom zamestnania cudzinca - krajina EÚ, ale nepodarilo sa. Viete mi poradiť ako postupovať? Zamestnanec je z Českej rep., kde má trvalý pobyt aj zamestnanie. Na Slovensku nastúpil do slov. firmy na čiastočný úväzok, kde bude mať príjem nižší ako min.mzda /520 €/. Prihlásila som ho do SP. Dodatočne nám predloží tlačivo PD A1 vystavené Českou správou soc. zabezpečenia. Ako postupovať v prípade, že uplatniteľná legislatíva bude v ČR? Uvítam všetky praktické rady. Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
21.06.19,11:02
Pri vzniku zamestnania :
- prihlásite ho do SP na Slovensku
- keďže predpokladáte uplatniteľnú legislatívu v ČR (a nie je poistencom na Slovensku), tak aj do ZP v ČR - spôsob neporadím.
- Podáte informačnú kartu pre občanov EÚ na ÚPSVaR podľa miesta výkonu práce (2 vyhotovenia, jednu potvrdenú si založíte pre kontrolné účely) viď https://www.upsvr.gov.sk/vzory-ziadosti/vzory-ziadosti-pre-oblast-sluzieb-zamestnanosti/zamestnavanie-cudzincov.html?page_id=281037
- vykazujete do SP na Slovensku a do ZP v ČR

Keď Vám predloží A1, kde bude mať určenú českú legislatívu, tak :
- zrušíte prihlášku v SP, opravíte výkazy (zrušíte ho vo výkazoch pre SP), vyžiadate poistné
- prihlásite ho do SP v ČR od vzniku zamestnania a vykážete ho spätne do SP v ČR, doplatíte poistné, rozdiely v poistnom zúčtujete so zamestnancom
- (ZP neriešite, lebo ste správne odhadli, že bude platiť poistné v ČR

To ZP do ČR keby ste neriešili hneď (momentálne nemáte na to v skutočnosti právny podklad) tak to dorieśite po predložení A1
ivkop
22.07.19,11:14
Dobry den,



chcela by som poprosit o radu v nasledovnom (nakolko som nenasla komplexnu info a trosku sa stracam):

spolocnost z PL chce zamestnat na SK slovaka, aby vykonaval na uzemi SK pracu pre PL spolocnost.



Ako ma PL spolocnost prosim postupovat v tomto pripade? Ohladom DZC, SP, ZP... Nemam s tym vobec skusenost.



Dakujem velmi pekne
Jana Motyčková
23.07.19,10:05
Všetko na Slovensku ako slovenský zamestnávateľ. (Nejde o vyslanie z Poľska na Slovensko).
buzasiova
30.07.19,07:36
Dobrý deň,
prosím denný študent pracujúci u nás vo firme na DBPŠ , s pravidelným príjmom nad 200,- ochorel a bol na PN ( do 10 dní). Keďže mu z príjmu nejdú odvody na nemocenské do Soc.p., nárok na preplatenie PN zo Soc.p. nemá. Ale má vôbec nárok na náhradu príjmu za PN od zamestnávateľa? Prosím súrne o odpoveď. Ďakujem, Bea
Jana Motyčková
30.07.19,08:11
Keďže z DoBPŠ nie je nemocensky poistený, nemá nárok na náhradu príjmu pri PN.
buzasiova
30.07.19,09:16
Ďakujem za promptnú odpoveď, Bea
botuľa
14.08.19,04:35
Dobré ránko prajem kolektívu Draka,

jednu pre Vás jednoduchú otázku položím:-) Zamestnancovi bol priznaný invalidný dôchodok, ktorý sa bude v ďalších rokoch preposudzovať. Má jeho terajšia mzda vplyv na prípadný ďalší výpočet? Neviem vôbec ako to funguje, budem vďačná za radu. Ďakujem veľmi pekne.
Iveta Matlovičová
14.08.19,07:17
Dobré ránko prajem kolektívu Draka,

jednu pre Vás jednoduchú otázku položím:-) Zamestnancovi bol priznaný invalidný dôchodok, ktorý sa bude v ďalších rokoch preposudzovať. Má jeho terajšia mzda vplyv na prípadný ďalší výpočet? Neviem vôbec ako to funguje, budem vďačná za radu. Ďakujem veľmi pekne.

podla mojho nazoru nie, ale mozno skusenejsi poradia
Jana Motyčková
15.08.19,08:49
V podstate nemá - okrem troch vecí
1. posudkoví lekári v rámci percentuálneho rozmedzia pri posudzovaní zdravotného stavu prihliadajú aj na možnosť vykonávať zárobkovú činnosť, a keď dotyčný vykonáva zárobkovú činnosť bez obmedzenia príjmu či času, zvyknú priznať percento na minime z rozpätia
2. Ak by mu ID odobrali a neskôrv budúcnosti znovu priznávali, podľa mňa by súčasné zamestnanie malo vplyv na novo priznaní ID (nemyslím tým prehodnotenie)
3. Práca popri ID môže mať vplyv na prípadný pozostalostný dôchodok (ak by dotyčný zomrel pred dosiahnutím dôchodového veku) a naopak ak by sa dožil dôchodkového veku, práca popri ID má vplyv na starobný dôchodok len ak by príjem z nej bol vyšší ako pred priznaním invalidity (približne)
BMB_Leitner
23.08.19,07:23
Dobrý deň, chcem sa spýtať či od 1.9.2019 platí to že nemusíme od zamestnancov už pýtať potvrdenia o návšteve školy k poberaniu daňového bonus?



Vopred veľmi pekne ďakujem

Beata
Jana Motyčková
23.08.19,13:52
Dobrý deň, chcem sa spýtať či od 1.9.2019 platí to že nemusíme od zamestnancov už pýtať potvrdenia o návšteve školy k poberaniu daňového bonus?



Vopred veľmi pekne ďakujem

Beata

Neplatí. Naďalej po 1.9.2019 potrebujete pre daňový bonus potvrdenie o návšteve školy alebo potvrdenie o poberaní prídavku na dieťa. Zmena nastáva až od 1.12.2019, ale aj po tomto dátume bežné firmy budú potrebovať naďalej tieto doklady.
Iba nasledujúci zamestnávatelia po 1.12. nebudú vyžadovať príslušné doklady :

- štátne orgány, obce, vyššie územné celky a právnické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy,

- právnické osoby zriadené zákonom, právnické osoby zriadené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom podľa osobitného predpisu a verejné výskumné inštitúcie,

- právnické osoby založené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom, ak majetková účasť alebo súčet majetkovej účasti štátu, obce alebo vyššieho územného celku je viac ako 67 %,
- iné právnické osoby založené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom, u ktorých väčšinu členov riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov navrhuje štátny orgán, obec alebo vyšší územný celok.
ErikaDP
30.08.19,14:58
Dobrý deň

SZČO je PN, má nárok na nemocenské a poberá nemocenské dávky. Preto nemá povinnosť platiť preddavky na zdravotné poistenie. Je predpoklad že za rok 2019 bude mať nízky zisk a teda vymeriavací základ pre RZZP bude vychádzať z minimálneho VZ.

Otázka č.1: Obdobie PNky má vplyv na krátenie ročného minimálneho VZ ? T.j. ak by bol Pn napr.5 mesiacov tak ročný min.VZ nebude 12mesiacov x477 ale len 7mesiacovx477 eur ? Alebo aj napriek PN bude ročnýmin.VZ 12x477 ?



Otázka č.2: Uvažujem správne že ak by preddavky dobrovolne platil aj počas PNky, vznikne mu preplatok ( za predpokladu že dosiahne ročný VZ ktorý bude pod hranicou minimalneho VZ) a tento preplatok mu poisťovňa síce vráti, ale samozrejme po zdanení zrážkovou daňou a teda SZČO stratí na tejto dani ( lebo nakoľko bude mať stratu, alebo zisk nížší ako nezd.časť základu dane tak zaplatenie či nezaplatenie preddavkov nema žiadny vplyv na zaklad dane za rok - zaplatením preddavkov si nezniži daňovú povinnosť, lebo tak či tak mu žiadna nevznikne vzhľadom na nízky príjem, ale po vrátení preplatku sa mu tie nepovinne platené preddavky síce vrátia ale zdanené. T-.j. z tohto pohľadu je výhodnejšie využit možnosť neplatenia predavkov počas PN, samozrejme s vedomím že ak by bol príjem za rok predsa len vyšší tak mu vznikne nedoplatok.

Ďakujem Erika DP
Jana Motyčková
31.08.19,11:12
ad 1 - áno, minimálny VZ sa za dobu poberania nemocenského kráti
ad 2 - dobrovoľné preddavky v ZP neexistujú. Ak bude platiť a nemá, vznikne preplatok na preddavkoch.