majocka.m
14.09.17,14:12
Zdravím Vás,
chcela by som sa informovať ohľadom neoprávnenému použitiu fotografii z internetu. Prišiel mi mail od spoločnosti Photoclaim z Nemecka, kde požadujú dosť vysokú čiastku za neoprávnené použitie fotografie z internetu. Môžu sa dožadovať platby iba na základe zaslaného mailu? Navyše čiastka sa mi zdá príliš vysoká. Ako môžu vedieť, či mi bol mail doručený a dostal sa k nám. Zároveň uvádzajú, že pokiaľ nebude čiastka uhradená do daného termínu, bude celý prípad posunutý na Berlínsky súd. Nestretli ste sa niekto už s niečím podobným?
Ďakujem za každú odpoveď
Mila123
14.09.17,12:25
si kopírovala ich dielo?
majocka.m
14.09.17,12:45
stiahli sme fotografie z internetu už dávnejšie do telefónu, potom sme potrebovali na našu stránku nejaké pekné fotky, tak sme z nich vytvorili niečo ako koláž a umiestnili ich na web stránku.
sosak
14.09.17,13:10
Aj fotografie uverejnené na internetovej stránke majú svojho autora. Stiahnutím fotografií a uverejnením na svojej internetovej stránke zadarmo, bez zaplatenia autorovi ste porušili autorské práva zhotoviteľa fotografií. Neostáva nič iné, len zaplatiť a dohodnúť sa na autorských poplatkoch -- licencií, alebo sa súdiť.
majocka.m
14.09.17,13:23
Môžu však žiadať platbu iba zaslaním mailu? Bez toho, že by som vedela, či je to naozaj skutočná firma? žiadajú 2000€, čo je podľa mna naozaj príliš veľa. Mail je poslaný v anglickom jazyku, nie každý na Slovensku vie anglicky.
kopretinka
14.09.17,17:06
či je to skutočná firma??? a čo takto si tú firmu vygoogliť? mne to trvalo dve sekundy!
kopretinka
14.09.17,17:10
misoft
14.09.17,17:22
Nuž sú v práve - bez ich zvolenia bola vami zverejnená. Budeš musieť zaplatiť. Inak hneď na úvodnej stránke píšu, "stop image theft - hry paid".
kopretinka
14.09.17,17:27
misoft,to nebola ich fotografia....je to firma,v ktorej sa fotograf zaregistruje a oni potom vyhľadávajú jeho fotky na nete....ak nejakú nájdu,a je použitá neoprávnene,tak žiadajú licenčné poplatky.Niečo z tej sumy ide potom tej firme.
kopretinka
14.09.17,17:55
takže som ďalej guglila a zistila,že tá firma ozaj existuje a ozaj sa zaoberá autorským právom a vymáhaním peňazí. !!! ALE!!! našla som upozornenie od nejakého nemeckého advokáta,že požadujú neúmerne vysoké sumy a používajú v tých "listoch" podivné formulácie,ktoré asi nie sú s kostolným poriadkom.A samozrejme tento advokát ťa rád zastúpi v spore s photoclaimom. :D
profesional
14.09.17,18:02
1. Zaplatiť budeš musieť:
A. . Nárok na náhradu škody - 3- násobok obvyklej hodnoty fotografie v rozsahu jednej rozmnoženiny každej fotografie
B. Vydať bezdôvodné obohatenie

2. Mjestne príslušný súd nebude súd v Nemecku, ale v tej krajine, kde vzniklo porušenie autorského práva ako základu vzniku škody. Pravdepodobne pôjde o súd na slovensku.

3. Aj s priemerným právnikom sa z toho vieš dostať, ak ťa zažalujú.
taiko
14.09.17,18:18
2000EUR nie je vela. A ked sa budete storcovat, moze to byt ovela viac.
misoft
14.09.17,19:35
No nepresne som sa vyjadril - photoclaim má prenesené autorské práva. Niečo podobné bolo aj s americkým foto serverom, kde dokonca majiteľka fotografií (autorka) bola vyzvaná, aby si za svoje fotky zaplatila - jednoducho - ukradli jej ich (i keď ako autor uvádzaná bola ona, autorké právo si uzurpovali vlastníci serveru). Takže i ten nemecký web to má asi rovnako.....
majocka.m
14.09.17,19:43
samozrejme som to googlila aj ja, len v dnešnej dobe môže mať stránku hocikto a stále to nezaručuje, že je pošta zaslaná od nich. Nerozumiem tomu, že sa to všetko rieši iba cez email. Žiadna pošta na adresu? S tým, že vedia, že to človek prevzal a eviduje to?
A ako pardon, ale podľa mňa 2000€ je veľa. Neviem koľko pýtajú za fotku, keď sa platieva jeden, alebo dvojnásobok tejto sumy.
majocka.m
14.09.17,19:46
Prečo myslíte, že ma vie z toho právnik dostať? Na základe čoho?
kopretinka
14.09.17,20:06
oni nemajú autorské práva.....taký výraz že prrenesené som ešte nepočula.Oni robia to,čo píšem vyššie.
ZahradnikAmater
14.09.17,20:16
Pretože na tvoju výzvu, aby preukázali práva k danej fotke aj vzniknutú škodu a zaslali v písomnej forme tvojmu právnikovi už nebudú reagovať. Nemajú čas sa naťahovať, skúšajú rýchlu cestu. Samozrejme, že fotku treba z webu stiahnuť a druhý raz dávať svoje, kúpené alebo z bezplatných fotobánk.
taiko
15.09.17,04:45
je jedno, kolko pytraju za fotku. Aha tu. Tu pouzil niekto fotku za 10USD a claim bol 4000USD.
A v zasade je jedno co si myslis Ty. Musis sa branit proti tomu, co si myslia oni. Ignorovat ich moze byt fatalna chyba.
A argumentiovat jazykom je usmevne. Ak niekto vie stahovat obrazky z anglicky pisaneho webu, da sa predpokladat, ze ovlada anglicky jazyk ;)
To ze poslali len email je vskutne divne. Pockal by som asi na oficialny list.
bettylou
15.09.17,05:23
Horšie ak to bude niekde v Japonsku alebo inej tramtárii, si vieš predstaviť náklady na cestovné a ubytovani, hlavne ak tam budeš musieť ísť niekoľko krát?? eek
duves
24.09.17,20:31
Vymahanie poplatkov za nelegalne použitie fotografíí je sakramenstky problematicke. Minimalne v tom, že druha strana musi preukazat, že ma surovy format uvedenej fotografie, tzv.RAW format a to bude malo pravdepodobné.
ZahradnikAmater
25.09.17,19:15
A čo keď foťák do RAW nefotí?
misomiso
25.09.17,19:39
Preco by to nevedeli dokazat? Ak su fotobanka, alebo ak zastupuju fotobanku, tak RAW urcite maju.
duves
26.09.17,09:26
určite nie, napr. lacne kompakty, alebo smartfony to nevedia
ZahradnikAmater
26.09.17,19:32
Takže majitelia kompaktov a fotomobilov nárok na ochranu svojich diel nemajú?
dmc
27.09.17,07:18
a na toto si ako prisiel. ?
duves
27.09.17,12:31
ZahradnikAmater
27.09.17,19:52
Ja? Ja nijako, ale predo mnou píše: "druha strana musi preukazat, že ma surovy format uvedenej fotografie, tzv.RAW format".
duves
28.09.17,18:18
jpg subory možete iba niekde nechať registrovať, tak smelo do toho!Lebo, EXIF udaje sa daju editovať, su na to programy. Stiahnem jpg, zmenim EXIF a vyhlasim, že je moja. Dokaž, že nie je! Maš ju registrovanu?
Linhartová J
21.08.19,12:27
Dobrý den, jak se vyřešil váš případ s firmou Photoclaim? děkuji za informaci.