marika111
17.09.17,19:01
Mám vnuka, ktorý nastúpil do l. ročníka ZŠ. / v apríli mal 6. rokov.). Teraz mali rod. schôdzu, kde rodičom tr. učiteľka povedala, že zvažuje, že ich syna navrhne preradiť do škôlky, a aby išiel až do septembra znovu do l. ročníka. Že mu dáva 3 mesačnú skúšobnú dobu. Ako dôvod uvádza, že sa vraj nehlási, hrá sa sem-tam s farbičkami a že cez prestávku odbehuje do triedy piatakov, / chodí tam jeho starší brat). Zo školy a za domáce úlohy nosí samých usmiatych smajlíkov, čiže všetko vie. Domáce úlohy zvláda, nerobí mu problém žiadna úloha. Podotýkam, že pozná všetky písmenká, vie sčítať z hlavy do 10. Moja otázka je, má na to právo tr. učiteľka určiť tzv. skúšobnú dobu / nikdy som o tom nepočula) v ktorých zákonoch sa o tom píše. / vnuk je pohybovo veľmi aktívny, chodí i do prípravky na futbal). Ďakujem za odpoveď, Marika
alaya1
17.09.17,17:09
Je to bezne, ze sa dieta zoberie do 1. rocnika na "zacvik", ak su v testoch skolskej zrelosti nejake pochybnosti o nastupe do skoly.Aj ucitelka pocas vych. vzdel. procesu moze vypozorovat nesustredenost a pod. Odporucam obratit sa na skolsku psychologicku, bude mat nestranny pohlad na dieta a jeho vysledky v skole. vy ako pribuzna mate k dietatu citovu vazbu, co moze, ale aj nemusi byt zrkadlom nerealneho obrazu o schopnosti dietata.
Skol. psychologicka vam vysvetli cely postup prijimania, ale aj navratenia dietata do predskolskeho zariadenia. Urcite to nie je hanba a ak to bude odporucat uvazte, co je dobre pre dieta. nedajte na rodinne zranene ego. Drzim ziacikovi prsty, aby to zvladol k svojej spokojnosti.

doplnenie odpovede "....Čo je to dodatočný odklad?
Ak sa u žiaka prvého ročníka základnej školy, ktorý nemal odložený začiatok povinnej školskej dochádzky a neabsolvoval nultý ročník základnej školy, v prvom polroku prvého ročníka dodatočne zistí, že nedosiahol školskú spôsobilosť, môže riaditeľ školy za rozhodnúť o dodatočnom odložení plnenia povinnej školskej dochádzky alebo o jeho zaradení do nultého ročníka. Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s dodatočne odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník,"...
http://www.skolskyurad.presov.sk/informacie-pre-rodicov-k-plneniu-povinnej-skolskej-dochadzky-clanok/mid/316456/.html
Žabinka
17.09.17,17:36
určite sa treba obrátiť na psychológa, možno nie priamo pôsobiaceho v škole ale skôr na dákeho nestranného.. posúdi zrelosť, a odporučí ďalší postup.. nie je to síce hanba, keď sa žiačik vráti do škôlky, ale môže to mať aj negatívny vplyv na dieťatko, ak je citlivejšie, lebo deti už v útlom veku vedia byť zákerné, niečo niekde započujú a potom kadečo povedia.. možno len potrebuje trošku viac času na rozbehnutie sa, kým zistí že v škole to funguje trochu inak ako v škôlke, že treba vydržať sedieť, počúvať.. myslím, že od začiatku školského roku ubehol ešte dosť krátky čas a pani učiteľka by to mohla chápať a nestrašiť hneď návratom do škôlky.. a vy sa s chlapcom rozprávate, čo sa deje v škole, či nemá náhodou dáke starosti, či je tam spokojný.. lebo z niektorých učiteliek 1.triedy som občas nemala pocit, že by mali učiť prváčikov..:rolleyes:
marika111
17.09.17,17:49
Ďakujem . Určite by to malo negatívny vplyv na ňho, nakoľko i v škôlke bol medzi najstaršími, boli tam 3 deti, ktoré išli do školy
. A teraz by mal ísť medzi tých "malých". On hovorí, že jemu sa v škole páči, nosí samých smajlíkov, rodičia sa mu venujú. Len sem-tam utrúsi, že pani učiteľka kričí . (hoci chápem, že musí i zvýšiť hlas, ale sú to deti, ku ktorým mal by byť osobitný prístup, nakoľko iba začínajú. On je veľmi citlivý, s krikom sa u nho nič nevyrieši. Myslím si, že chyba je aj u p. učiteľky, nakoľko je to staršia pani a asi už nemá na to "nervy".
marika111
17.09.17,17:51
Ešte na zápise ho pani riaditeľka chválila aký je šikovný, nakoľko sa vedel i podpísať. a poznal všetky písmenká.
veronikasad
17.09.17,17:57
Nie je možné požiadať o preradenie do inej triedy?
kukučka
17.09.17,18:18
Už pri zápise je posudzovaná spôsobilosť dieťaťa, preto je dosť výnimočné vrátiť ho späť do škôlky, no je to možné a je to v prospech dieťaťa.
Podľa toho čo píšeš, však trochu prekvapujúce, okrem toho prešlo ešte málo času na také radikálne rozhodnutie. Dnešné deti sú veľmi živé, dospelí už nie sú pre nich takou autoritou, ako boli pre nás. Neposlúchnu na prvýkrát pokyny a udržať poriadok v triede v prvých týždňoch je ťažké, uvedomte si, že učiteľka má tých prváčikov najmenej dvadsať. Zachovajte pokoj, držím palce.
kukučka
17.09.17,18:21
Predpokladám, že nekričala na neho, ale na celú "rozrečnenú" triedu.
alaya1
17.09.17,18:35
marika111- myslim, ze prave starsie, skusene ucitelky v 1. rocniku su pre deti vyhrou. Dieta sa v skole hodnoti komplexne- nie len co vie, ale aj ako sa sprava, ako je sustredene. Jedno co absolutne neodporucam postavit sa do opozicie k ucitelke. To nie ej dieta dobre. Naozaj navstivne skolsku psychologicku, aj ucitelka bude vidiet, ze mate zaujem vec riesit. Ked je dieta hrave, je to pochopitelne, ved je este len zaciatok roka. Nauci sa sistredenosti.
misoft
17.09.17,18:46
Hmmmm.... dva týždne v škole je prváčik a učka ihneď zhodnotila, že by sa mal vrátiť späť do škôlky.
Podľa mňa - nie prváčik by sa mal vrátiť do škôlky, ale učka by mala asi zmeniť (prinajlepšom) spôsob práce s prváčikmi, alebo by práve ONA mala navštíviť psychológa.
Škôlkári sa často tešia do školy, v škole si však musia zvyknúť na určitý režim (vyučovacie hodiny, prestávky)... a to trvá dlhší čas. A dám krk na to že do konca septembra ten malý sa prispôsobí (na rozdiel od "odborníčky" učiteľky").
Tá učiteľka by NEMALA prváčikov učiť - nemá na to predpoklady.
alaya1
17.09.17,19:05
Nehnevaj sa misoft, ved len upozornila rodicov, ze dieta ma na zacvik 3 mesiace, je to bezna prax. Dieta je asi nesustredene, hra sa- preco asi? Je aj mozne, ze sa nudi, tak sa zabava - lebo ho pred nastupom do skoly uz naucili co sa ma ucit v skole Kym ostatni pracuju, hra sa a vyrusuje. Ucivo ovlada, preto dobre hodnotenie.. Nerozumiem, ked nepoznas situaciu, hned takto utocne pises na ucitelku. Ak dieta vsetko ovlada, co sa ma naucit v 1. rocniku, mali ho umiestnit v tirede pre nadane deti, kde je iny metodicky pristup k vyucbe.Nevieme, co sa tam deje, tak taketo hranicne vyjadrovania by si nemusel adresovat niekomu, koho nepoznas a dehonestovat cloveka. A mozno je aj ucitelka narocna sa deti, tazko pisat, ked je to len otazka rodinneho prislusnika. preto som odporucila, aby sa isli poradit k niekomu, kto to moze vyriesit k spokojnosti- dietata.
Žabinka
17.09.17,19:52
ja nebudem posudzovať učiteľku ktorú nepoznám, ale napíšem ti aké trápenie sme mali s prvou triedou.. už som to tu raz písala.. chlapec išiel do školy asi ako každý prváčik, tešil sa, chystal si veci celé prázdniny.. po cca 2 týždňoch školy som badala že prvotné nadšenie opadalo, začal mať žalúdočné problémy, zvracal, mal hnačky.. po rôznych vyšetreniach detská doktorka nezistila žiadny zdravotný problém, ale odporučila zmeniť školu, minimálne triedu, pretože to posúdila ako psychický problém súvisiaci so školou.. pri rozhovore s učiteľkou, ktorá bola k rodičom vždy ako medík, padla z jej strany aj myšlienka aby sme pouvažovali nad návratom do škôlky.. to sme ale hneď zavrhli, lebo chlapec bol mimoriadne citlivý a zle reagoval na zmeny.. do triedy s ním chodili aj deti kamarátok, a od nich som sa dozvedela, ako sa učiteľka správa k deťom, kričí na ne, a aj udrie.. takže sme si museli s chlapčekom sadnúť, prebrali sme možnosť že by išiel do inej triedy čo ale hneď zavrhol, lebo tam už mal kamarátov, a povedal vetu, z ktorej mi je ešte aj po rokoch smutno, že maminka, ja si tam zvyknem.. na koniec len toľko, že akási zakomplexovaná krava, ktorej boli zverené malé detičky, očakávajúce nové veci okolo seba, vypestovala odpor voči škole hneď v úvode prvej triedy nielen v našom chlapcovi, ale našťastie to bol posledný rok, čo učila prváčikov, pretože sa na ňu postupne sťažovali viacerí rodičia, a potom už učila staršie deti na prvom stupni, a nakoniec išla do dôchodku našťastie.. takže je treba sa veľa rozprávať ako to v triede funguje, aká je v triede nálada, ako sa učiteľka venuje deťom.. držím palce, aby ste situáciu zvládli a prváčik aby bol spokojným prváčikom..
marika111
17.09.17,19:57
Nie, lebo tam je len jedna trieda prvačikov, je ich 23.
alaya1
17.09.17,19:59
Ja som dceru prelozila v 2.rocniku. A lutujem, ze nie skor, Ale neslo o tuto situaciu, ktora je popisana v otazke. Preto som odporucila riesenie, ktore dietatu neublizi, lebo nie vzdy je chyba v ucitelovi, co nevylucujem. U nas to bola antiparia / ci ine nesympatie/ k nam rodicom, ktore sa kompenzovali na dietati.
marika111
17.09.17,20:17
Ďakujem za všetky komentára, podotýkam, že žijem v rodine dcéry aj spolu s ich deťmi, takže poznám podrobne situáciu. Ale dúfam, že sa to všetko vyrieši.....
kukučka
18.09.17,07:53
Príď nám napísať ako malý človiečik zvládol toto polienko pod nohami.
korela
18.09.17,13:20
Ja sa prikláňam k príspevku Žabinky hlavne v tom, neísť za školskou psychologičkou ale radšej si nájsť nestranného psychológa, a keď nie štátneho, zaplatiť si súkromného.
Alebo ho aj pozvať k sebe domov ako návštevu, a dieťa vôbec nebude vedieť, s kým má do činenia a neutrpí žiadnu traumu. Tak to prebehlo u nás. Všetko sa dá ak sa chce, ale nakoniec to bol návrh psychologičky, nie môj, ktorá k nám vzala aj svoje dve deti, v rovnakom veku, možno rok plus mínus. Všetko prebehlo hladko a odborne, bez prijatia odmeny. Za žiadnych okolností nič neprijala. Prišla k nám z druhého konca mesta. V BA sa to zrejme z tohto hľadiska rieši ľahšie.
marika111
18.09.17,16:49
uvídim, ako bude situácia pokračovať. Určite sa ozvem, ako sa to doriešilo a ako to dopadlo. Ďakujem všetkým.
profesional
19.09.17,08:27
Aj keď asi budem odsúdený za chladný právnický pohľad, tak aj tak ho pridám.

1. Rozhodnutie že dieťa sa prijíma na štúdium na základnej škole je platné a vykonateľné.

2. Aby sa ho zbavili, museli by ho vylúčiť zo štúdia. Zákon to umožňuje len v presne špecifikovaných prípadoch. Nakoľko ale máme povinnú školskú dochádzku, tak by šlo o pomerne zložitú situáciu. Malo by s tým nemalú prácu pár úradníkov.
Skúšobná doba vo vzťahu k možnosti vylúčenia zo štúdia na ZŠ je možná len prj prejednanom závažnom disciplinárnom previnení a o tomto mhsí byť píeomne informovaný zákonný zástupca dieťaťa. Nič také sa tu neudialo. Učiteľka nie je v práve a je namieste ju na to upozorniť. Aj keď niektorí učitelia si myslia, že ešte stále žijeme v komunizme a že oni môžu všetko, opak je pravdou. Učiteľ smie len to q výhradne iba to, čo mu explicitne umožňuje zákon. Učiteľ nemá právo vymýšľať si svojvoľne skúšobné doby, keď nejde o prejednané disciplinárne previnenie a pod.

Niekto by sa mal s učiteľkou porozprávať a vysvetliť jej, kde končia jej právomoci.
alaya1
19.09.17,10:10
Nemas pravdu, ani z pravneho hladiska.
"Čo je to dodatočný odklad?
Ak sa u žiaka prvého ročníka základnej školy, ktorý nemal odložený začiatok povinnej školskej dochádzky a neabsolvoval nultý ročník základnej školy, v prvom polroku prvého ročníka dodatočne zistí, že nedosiahol školskú spôsobilosť, môže riaditeľ školy za rozhodnúť o dodatočnom odložení plnenia povinnej školskej dochádzky alebo o jeho zaradení do nultého ročníka. Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s dodatočne odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník,"
http://www.skolskyurad.presov.sk/informacie-pre-rodicov-k-plneniu-povinnej-skolskej-dochadzky-clanok/mid/316456/.html
misoft
19.09.17,11:00
Pre upresnenie:
http://www.epi.sk/zz/2008-245#p19
Zákon 245/2008 §19 ods.4:
< Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ školy rozhodne19) o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok alebo o zaradení dieťaťa do nultého ročníka základnej školy, a to vždy na žiadosť zákonného zástupcu. Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa alebo o jeho zaradení do nultého ročníka aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje, a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník.>
A je tam táto veta:
"Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník" - teda škola NAVRHNE, či pôjde do nultého ročníka, alebo späť do škôlky a zákonný zástupca (rodič) ROZHODUJE! Nie, že si učiteľka zmyslí, že PÔJDE!!!! Ona na to NEMÁ právo ROZHODOVAŤ.


.
alaya1
19.09.17,11:10
misoft- tvoj citat je o tom, ked dieta nenastupi ako 6 rocne do skoly, ale odlozi sa to o rok niekedy aj dva pre nezrelost. Nie o tom, co je otazka tejto temy.
marika111
19.09.17,11:35
Ďakujem za výstižne komentare. Už pri zapise nikto nezapochyboval, že malý by nebol sposobilý nastupiť do 1.ročnika. A na škole ani nie je nultý ročnik. Chapem,že je neposedný a nie je sám,nakolko sa vyjadrila tr.uc.,že deti ťažko obsedia celú hod. na jednom mieste. Ale predsa na to je tam p.učiteľka,aby si ich získala a vedela ich ovládat a hlavne si získať ich pozornost. (Jeho brat t.c. navštevuje 5.ročnik, isiel do školy tzv. predčasne,lebo je narodený v októbri, zatial nie sú s nim žiadne problémy, na vysvedčeni mal vždy samé jednotky. On je povahovo kľudný, a tento druhý je iný .) No uvidime ako to bude naďalej pokračovať. Určite sa ozvem,ďakujem. Msriks
alaya1
19.09.17,11:58
marika 111-hlavne aby bol chlapcek zdravy, to je prvorade. Mozno sa skludni, mozno nie. deti aj surodenci su rozni. A mozno sa aj nudi, ako som pisala vyssie, ked ovlada uz to, co by sa mal ucit v 1. rocniku.
Aj ucitelia su rozni, mozno by bolo na prospech veci, ak by rodicia sa aktivne zapajali do riesenia "problemu". To urcite kazdy uicitel oceni.
kukučka
19.09.17,16:59
Zbaviť sa, vylúčiť, disciplinárne previnenie? Prosím ťa, to si z čoho vyvodil? Babka nič také nepíše, ja tomu rozumiem tak, že ho učiteľka považuje ešte za príliš detského pre školu, nič viac.
marika111
19.09.17,17:04
Áno, ja to chápem, však uvidíme ešte je krátky čas na to, aby sme zásadne robili závery. Matka aj otec komunikujú s učiteľkou . Ďakujem
jslancik
19.09.17,17:18
len drobná poznámočka. Buď nevieš celú pravdu od rodičov dieťaťa, alebo tá učiteľka má nejaký problém. Tie tri dôvody sú úplne normálne prejavy žiakov. A ako vravíš, učivo zvláda ľavou zadnou.
marika111
19.09.17,18:43
ďakujem za vaše názory, počkáme si na ďalší vývoj udalosti. Budem písať.
Semetrika1
20.09.17,11:58
Nebudem písať čo robiť, len chcem prispieť takou poznámkou. Moja dcéra chodila do prvého ročníka už dávno. Na pol roka dostala hodnotenie 2. Učiteľka na rodičovskom zhromaždení apelovala na to, že už teraz vidí, ktoré deti pôjdu na vysokú školu....Ktoré sú schopné a ktoré nie...
Matke jedného dieťaťa, doporučila aby s ním išla k psychológovi, pretože sa jej nepozdáva, lebo kreslí malé figúrky...
Deti s tými dvojkami skončili v riadnom termíne vysoké školy a to v čase, keď bol problém sa dostať na vysokú školu, lebo ich bolo v republike 12 a nie 36 ako dnes.
Chlapec s malými kreslenými figúrkami robí spíkra v regionálnom rozhlase.
Takže učiteľky v nižších ročníkoch múdrosť "nezjedli".
Nemyslím, že treba dieťa hneď ťahať po psychológoch. Počkať ako sa to vyvinie. Možno je nepozorný preto, že učivo, ktoré preberajú, on už ovláda.
Páči sa mi posledná veta odpovede Žabinky:
...lebo z niektorých učiteliek 1.triedy som občas nemala pocit, že by mali učiť prváčikov...
branislavp
21.09.17,05:37
Zatiaľ žiadneho psychológa podľa mňa žiačik nepotrebuje. Je to prváčik, ktorý nevie obsedieť v triede a ešte nevie, že musí aj učiteľku poslúchať. Prváčik potrebuje viac starostlivosti od svojich rodičov, aby ho doma upozorňovali, že si nesmie robiť v škole čo chce, musí učiteľku poslúchať. Učiteľka je v triede na to, aby v prvom rade učila a napomínala žiaka, ak sa nespráva tak, ako sa má správať žiak v škole. Naviac je ešte dobré aj to, že má v škole brata - piataka, tak aj ten ho má upozorniť, že musí učiteľku poslúchať, nesmie si len tak odbehnúť keď sa mu zachce z triedy. Veď učiteľka je aj za neho zodpovedná, keď zmizne z triedy. teraz si predstavte, napr. keby na schodoch si zlomil ruku, nohu. Takže netreba žiadne napádanie, že učiteľka s ním nevie zaobchádzať a iné negatíva. Najmä v tých začiatkoch sa treba doma vnúčikovi nadovšetko venovať, výsledok sa určite dostaví v tom, že bude poslúchať učiteľku a bude s ňou spolupracovať, tým sa zabaví a jeho brat u piatakov ho ani nenapadne, lebo bude počas vyučovania zamestnaný. Na takýto spôsob by som jednala aj s jeho učiteľkou, aby videla, že máte záujem spolupracovať so školou a odstrániť postupne prváčikové maniére. Bude spokojná aj učiteľka, aj vy doma s vnúčikom. Ovšem, ak by žiak v škole nedodržiaval školský poriadok , tak už to by bolo o inom. Určite škola má na to svoje zákony. Držím palce a prajem, aby sa vnúčikovi v škole darilo.
buchač
21.09.17,05:54
Hm...mne je síce jedno jak lanský sňah....ALE

Učiteľka povedala rodičom, rodičia povedali starkým a starká píše tu, na Poradu.
Celé to vidím ako takú analógiu s Bibliou.

Ako tak sledujem ?
Učiteľka hotový diabol...len to malé blonďavé a neposedné čudo má krídla.
Bolo by asi zaujímavé poznať aj pohľad druhej strany - teda učiteľky, školy.
alaya1
21.09.17,06:35
Suhlasim s tebou , avsak emocie robia svoje. Je to pochopitelne, sme tak nastaveni, ze to svoje si chranime bez ohladu na to, ci je to realne. Tu, naozaj pozname len jedno podanie. Aj suhlasy ostatnych su odrazom toho, co som napisala. Sme ochrancovia svojich- a vzdy tak bolo aj bude..Nie som vynimka, ani ty. :)

Z ucitelky je razom xantipa, lebo upozornila, ze je problem. A dieta vie aj citat, aj pocitat...to vsak nie je meritkom dokonalosti, skor je to dietatu v 1. rocniku na skodu, ale tu o tom skoda pisat...kazdy ma doma genia :)! :..ani my dvaja nie sme vynimkou :)
marika111
18.11.17,16:15
ahojte, sľúbila som, že Vás budem informovať ako to dopadlo s mojim vnukom. Blíži sa koniec novembra čiže tzv. "skúšobná doba !" podľa p. učiteľky a zrazu, samé chvály na vnuka, najkajšie píše z celej triedy, že vraj je veľmi šikovný, bystrý, (už ich začali známkovať nosí jednotky, alebo usmiatych smajlíkov). Zbytočne p. učiteľka stresovala podľa mňa rodičov i malého , nakoľko prišiel zo začiatku zo školy s otázkou, či bude musieť ísť naspäť do škôlky. Vaše názory a rady si veľmi vážim, za čo Vám ďakujem.
Pozn. pani učiteľka odchádza po l. polroku zo školy.
Ďakujem
marika111
18.11.17,16:17
Písala som vyššie komentár. Ďakujem
marika111
18.11.17,16:27
Ja som nepísala, že p. učiteľka je "diabol" ani som nepísala že vnuk je anjel, je dieťa, ktoré prišlo zo škôlky i hravé, neposedné, ale bolo treba dať mu čas a nie hneď komentár - preradiť do škôlky. Ako to dopadlo cca po 3 mesiacoch som písala nižšie.
Podotýkam, že bývam s nimi a každý deň som bola s malým a sem-tam som išla pre ňho aj do školy.
kukučka
18.11.17,16:54
Veľmi dobrá správa, som rada, že si nezabudla. Prajem ti veľa radosti z vnúčika.
Žabinka
18.11.17,18:30
tak super.. chlapčekovi nech sa darí..:)
korela
18.11.17,21:16
Ja sa tiež pripájam, ale rada by som sa spýtala, prečo odchádza zo školy?
Pretože v našom prípade som spomenula vedeniu až po maturite, čo sa stalo pred pár rokmi!, mala som písomné potvrdenie, ktoré som ukázala, veľmi ich to zaujalo, a po čase sme sa dopočuli, že pani profesorka musela z tej školy odísť. To som tým vôbec nesledovala, mrzelo ma, že prišla o dobre platené miesto aj určitú prestíž. Mohla krotiť svoje pocity a hlavne domnienky, tak som cítila potrebu vysvetliť určité obdobie a tiež satisfakciu pre dieťa. Ale takú reakciu školy som ani vo sne neočakávala.
marika111
19.11.17,20:55
Ahojte. P. učiteľka vraj odchádza do do dôchodku, nakoľko že jej dcéra nastupuje po materskej dovolenke do práce a musí sa starať o vnučku. Rodičia malého nepodnikali žiadne kroky voči učiteľke, podľa výsledkov syna v škole ani to neriešili, čakali ako to bude pokračovať. Som rada, hlavne ako stará mama, že vnuk sa nemusí stresovať. Ďakujem.
taiko
20.11.17,07:07
neuvazovali ste, ze by ste vnuka preradili do skoly, kde budu vediet zohladnit to, ze je mozno prave naopak popredu ? Z toho, co si popisala mam dojem, ze ho nevedia v skole zaujat a ze sa nudi.
Ja si totiz nemyslim, ze je na skodu ak dieta uz vie citat a pocitat.Vobec by to totiz nevadilo, ak by bol medzi ostatnymi detmi, ktore su rovnake ako on a s ktorymi je podla toho narabane.
taiko
20.11.17,07:20
@marika, no pozri ako sa to pekne vyriesilo. Zda sa, ze sa pani ucitelka v tomto pripade mylila, resp sa minimalne unahlila ;)
marika111
20.11.17,08:20
Ďakujem, Marika
vicktor
20.11.17,09:04
Aj moj syn je jarny a pri predskolskom pohovore psychologicka odporucala odlozit nastup do skoly. Neodlozili sme, ved 5 rocny uz vedel citat a pocitat - ze sa to naucil sam(?), co by neskor robil v skole s mladsimi detmi, ved by sa unudil.
Pani ucitelka uz bola skusena po 50tke, na rodicku som sa dozvedel ze hocikedy si lahne na lavicu a odpociva alebo hladi do okna (ziacik, nie ucitelka), nastastie to brala s usmevom a nechcela ho poslat prec.
marika111
20.11.17,14:03
Ako čítam, veľmi záleží hlavne na postoji pedagóga, prístupu k dieťatku, veď každé dieťa je iné. Aký rozdiel je medzi pedagógmi. Vaša učiteľka so svojimi skúsenosťami vedela si zvoliť správny pristup. (Hoci naša už skúsená pedagogicka, hneď vyriekla "svoj nazor").Ale hlavne, že všetko je o. k.
misoft
20.11.17,18:17
To vieš.... myslela si, že keď tak dlho učí, pojedla všetku múdrosť a vie len pohľadom očkom okamžite niečo určiť. Pravda je však iná.... práve to, že si myslí, že je skúsená, tak môže rozhodovať a pritom sa mýli (ale neprizná si to).
Jarka 1
21.11.17,08:10
Pani učiteľka bude vraj varovať vnúča po materskej svojej dcéry. Možno to je príčina, že v septembri riešila doma iné veci a nemala už nervy na prváčikov. Možno sa práve vtedy nazberalo naraz viac starostí a problém bol na svete. To však nič nemení na tom, že príliš skoro vyriekla ortieľ.
alaya1
21.11.17,09:27
ja myslim, ze len upozornila....chudera- uz je na pranieri
korela
21.11.17,16:05
Treba vychádzať zo zadania témy, zrejme neišlo iba o upozornenie "Teraz mali rod. schôdzu, kde rodičom tr. učiteľka povedala, že zvažuje, že ich syna navrhne preradiť do škôlky, a aby išiel až do septembra znovu do l. ročníka. Že mu dáva 3 mesačnú skúšobnú dobu. "
Ako učiteľka tesne pred dôchodkom, s bohatou praxou zbytočne postavila do pozoru celú rodinu a pokazila im zážitky vstupu dieťaťa do prvého ročníka. Už to majú šťastne za sebou.
Ja som zažila elementaristku, čo nemala šajnu, čo je školská zrelosť.
Zaujímalo by ma, či sa v každej profesii kolegovia navzájom takto ochraňujú? Okrem lekárov. Inak neviem o žiadnych.
"Zbytočne p. učiteľka stresovala podľa mňa rodičov i malého , nakoľko prišiel zo začiatku zo školy s otázkou, či bude musieť ísť naspäť do škôlky. " Toto je bez slov. Takto sa v školách zbytočne neurotizujú deti. Kde nechala učiteľka svoj takt?
marika111
21.11.17,17:43
Svoj názor p. učiteľka vyriekla iba po pár dňoch keď deti nastúpili do školy. Však ani jedno dieťa nebude prvé týždne v škole sedieť , prišlo zo škôlky kde bol iný režim, kde sa hrali, spali a pod. A p. učiteľku nikto nemal na "pranieri", nakoľko jeho rodičia nič nepodnikali voči nej, ani sa nesťažovali. Čiže po cca troch mesiacoch sa ukázalo, že nemala pravdu. K príspevku alaya l.
Jarka 1
21.11.17,17:50
No, hlavne, že všetko skončilo "happy endom". Pani učiteľku to možno aj mrzí, ale slová sa nedajú vziať späť. Netreba žiť v minulosti, treba sa sústrediť na to, čo je teraz. Takže netreba to už rozbabrávať, ani nejako pranierovať pani učiteľku. Všetci robíme v živote aj chyby. Možno by nebolo na škodu požiadať o uzatvorenie tému z dôvodu vyriešenia.
kukučka
21.11.17,18:03
súhlas
alaya1
21.11.17,18:15
Ved ja som nepisala, ze pranieruju rodicia :)....

Len sa zamyslim. Keby nebola nic povedala a dieta by "nedozrelo" a muselo ist spat. Aky by bol nazov otazky?
marika111
22.11.17,11:53
Ďakujem všetkým, ktorí mì prispievali do danej témy, všetko sa časom vyriešilo. Uzatvaram túto tému, prajem všetkým všetko dobré. Pekný deň. Marika