nika777444
17.09.17,19:35
Dobrý den, chcela by som sa spýtat, aké povinnosti mám voči zdravotnej a sociálnej poisťovni pri neplatenom volne u zamestnávatela, s ktorým riešim problém ohladom neprávoplatného ukončenia PP z jeho strany. Som čiastočne invalidná, našla som si inú prácu a v predchádzajúcej som si vyžiadala neplatené volno. Ako je to prosim vás s nahlasovacou povinnostou u zdravotnej, resp. sociálnej poistovne? Treba informovat aj nového zamestnávatela o neplatenom volne v predchádzajúcom, no ešte stále trvajúcom zamestnaní? Ďakujem.
profesional
19.09.17,08:35
Kým je pracovný pomer skončený, hoc neplatne, tak pracovný pomer netrvá. V pracovnom pomere čo netrvá, neexistujú prekážky v práci. Neplatné skončenie pracovného pomeru je iba relatívne neplatný právny úkon. Nie absolútne. Tj. pracovný pomer v tejto chvíli neexistuje. A to až do chvíle, kým súd nerozhodne právoplatne o opaku. Tj. v tejto chvíli neexistujú prekážky v práci a ty NIE SI NA NEPLATENOM VOĽNE. Neplatené voľno je možné len v trvajúcom pracovnom pomere. A ten tvoj aktuálne netrvá a neexistuje.

Žiadnu ohlasovaciu povinnosť voči nikomu nemáš. Tvoj bývalý zamestnávateľ mal povinnosť odhlásiť ťa zo zdravotného a sociálneho poistenia. To je ale jeho povinnosť a nie tvoja. Vo či novémh zamestnávateľovi v tomto smere nemáš žiadne povinnosti. Tvoj predošlý pracovný pomer zanikol. A kým súd nerozhodne o opaku, bude to tak. Či sa ti to páči, alebo nie. Aj z neplatne skončeného pracovného pomeru vznikajú rovnaké povinnosti ako z platne skončeného.

Ak by ti dal časom súd za pravdu, že zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne, potom pri doplatení ušlej mzdy by ti strhol dane aj odvody. Ty v tomto zmysle nemáš žiadne povinnosti voči ZP ani SP.
nika777444
19.09.17,08:58
Ale môj pracovný pomer u predch.zamestnávatela stále trvá. Nie som odhlásená zo soc. ani zdrav.poisťovne.
veronikasad
19.09.17,09:31
Ako môže trvať, keď riešiš neplatné ukončenie pracovného pomeru? Máš už rozhodnutie súdu?
nika777444
19.09.17,09:39
Zatial to neriešim cez súd. Zamestnávatel mi nedal písomné ukončenie PP, len ústne. Čaká, kým ukončím PP ja, aby mi nemusel vyplatit odstupné.
ivka70
19.09.17,09:41
takze si si pisomne poziadal o neplatene volno, ktoremu zamestnavatel vyhovel?
nika777444
19.09.17,09:57
zamestnávatel so mnou odmieta nekomunikovat, nezaujímajú ho žiadne zákony, chce ma len donútit, aby som dala výpoved. Nedávno mi bol priznaný čiastočný ID, požiadala som aj o preradenie na inú prácu, aj to nechal bez komentára. Aby dosiahol výpoved z mojej strany, zakázal mi vstup na pracovisko. Tak som si vyžiadala neplatené volno. Chcem to potom riešit súdom.
ivka70
19.09.17,10:45
tym neplatenym volnom si v podstate ustupila, uz vtedy si to mala riesit s IP, ked ta odmietal pustit na pracovisko .... na sudema proti tebe dory argument, kedze si neplatene volno ziadala sama
nika777444
19.09.17,11:00
Inšpektorát práce to už rieši. Vedia aj o neplatenom volne a riešia celý podnet kontrolou u zamestnávatela. čakam na ich vyjadrenie. Výpoved dám, až keby to bolo nevyhnutné. Zatial ma zaujíma, ked som začala nový pracovný pomer, či mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. Lebo momentálne som v 2 pracovných pomeroch.
veronikasad
19.09.17,11:05
O preradenie na inú prácu si požiadala písomne a spolu so žiadosťou si predložila lekársky posudok?
nika777444
19.09.17,11:14
ano, celá moja komunikácia so zamestnávatelom prebieha písomne, doporučene, predložila som aj lekársky posudok so žiadosťou o preradenie pred viac ako mesiacom a pol, no on to ignoruje a robi mrtvého chrobáka...čaká až to vzdám, aby mi nemusel dať to odstupné. Vyslovene mi povedal, že jeho nejaké slovenské zákony nezaujímajú a môžem sa stazovať aj na ministerstve alebo lamparni. To je jeho prístup a jednanie prosím pekne. preto som to aj celé začala riešit..
veronikasad
19.09.17,11:28
Mala si počkať 15 dní a ak by ťa počas nich nepreradil na vhodnú prácu, okamžite ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu. Tých 15 dní ale musíš pracovať ...
nika777444
19.09.17,11:47
tých 15 dní a další mesiac potom som bola na PN tak som nemohla pracovat. Navyše mi zakazal vstup na pracovisko. Doteraz sa mi k ničomu nevyjadril, len vyčkáva. O to až tak nejde, ja si počkám tiež, len ma zaujíma tá nahlasovacia povinnosť. V mojom prípade sa jedná o odstupné nad 10 rokov, čiže 4 mesiace na dohodu, a 3 mesiace na výpoveď,
veronikasad
19.09.17,11:52
Počas PN zamestnávateľ žiadne preradenie riešiť nemôže.
veronikasad
19.09.17,11:57
Neplatené voľno nahlasuje v zdravotnej aj sociálnej poisťovni zamestnávateľ a počas neho je prerušené poistenie.

Keďže si poberateľom invalidného dôchodku, nemá prerušenie na teba žiadny dopad. Platiteľom zdravotného poistenia, aj keby si nemala nové zamestnanie, je štát a obdobie dôchodkového poistenia bolo pri výpočte invalidného dôchodku započítané až do dovŕšenia dôchodkového veku.

Choď osobné do ZP, ak by bolo treba vyplniť oznámenie o zmene platiteľa poistného.
nika777444
19.09.17,12:02
to neviem, mne je len známe, že v zmysle § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce zamestnávatel na základe predloženého posudku a žiadosti o preradenie je povinný preradiť zamestnanca alebo vyjadriť sa do 15 dní od podania žiadosti o preradenie. O PN počas tohto obdobia mi nie je známe zatial nič.