hugy
17.09.17,23:37
konci mi materská dovolenka a manžel (SZČO) prechádza na materskú po mne. Musím si začať platiť ZP keď mi skončí materská a nechcem isť do prace, budem sa starať o dieťa a on bude ďalej podnikať?

Som zamestnankyňa a konci mi MD v októbri. Radi by sme využili možnosť aby išiel manžel (SZČO) na MD, tak, že, on bude ďalej podnikať a ja sa budem starať o dieťa doma do jeho 3 rokov.
1. otázka: keď chcem ostať doma s dieťaťom , musím si zobrať neplatené voľno, alebo môžem isť na rodičovskú dovolenku (RD) tým sposobom, že požiadam o zastavenie vyplácania rodičovského príspevku ? A je taktiež pravda, že v takom prípade si nemusím platiť ZP? alebo musím ísť na neplatene voľno a platiť si ZP?

2. otázka: ako sa počíta MD pre otca (SZČO)? pýtam sa to preto, že kedy je najvhodnejšie pre neho nastúpiť na MD, či v roku 2017 alebo počkať na 2018? Pretože za rok 2015 platil v roku 2016 minimálne odvody do SP a za rok 2016 platí v roku 2017 už asi 2X vyššie ako minimálne odvody do SP.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Mila123
18.09.17,06:31
to je dobré........ja sa budem naďalej starať o dieťa a manžel naďalej bude podnikať !!!!!!!!
ivka70
18.09.17,06:34
zakon to nezakazuje, tak aky v tom vidis problem?
veronikasad
18.09.17,06:37
1. Mesiac pred skončením materskej dovolenky písomne oznám zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku. Nesúvisí s poberanim rodičovského príspevku.
Stretla som sa na porade s názorom, že počas poberania materského otcom nemusíš byť v ZP samoplatitelom. Stačí keď sa v ZP prihlásis ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov veku (nie poberateľ rodičovského príspevku), platiteľom zdravotného poistenia bude štát. Informuj sa v zdravotnej poisťovni.

2. U SZČO sa materské počíta z vymeriavacieho základu, z ktorého platil poistné za predchádzajúci kalendárny rok. Ak nastúpi v roku 2017, bude to VZ roku 2016. Aj keby platil z minima, bude pre neho výhodnejšie začať poberať materské po 1.1.2018. p. Mihal radi začať poberať materské nie od 1.dna kal.mesiaca, vznikne nárok aj na rodičovský príspevok za tento mesiac.
veronikasad
18.09.17,06:38
Kedy ti končí materská dovolenka?
hugy
18.09.17,06:42
15.10.2017
veronikasad
18.09.17,06:45
Tak oznam písomne nástup na RD, začni poberať rodičovský príspevok a od cca 3.1.2018 nech požiada o materské manžel. Bod 1 mojej odpovede bude platiť po 3.1.2018, zdravotné poistenie si potom podľa tohto musíš riešiť sama.
veronikasad
18.09.17,06:50
Počas poberania materského manžel nebude platiť poistné do SP, ani preddavky na zdravotné poistenie. V ZP treba očakávať nedoplatok v RZZP, SP zatiaľ ročné zúčtovanie nerobí, vraj sa má robiť tiež, tak aj tam mu vznikne nedoplatok.
bodliak
18.09.17,07:04
Je to pre nich dobré, preto to robia.