Bambi23
26.07.06,12:33
Ahojte, uz som citala predosle temy, ale aj tak by som chcela nejaku "strucnu" odpoved, ktoru som tu nenasla :) ... mozeme sa rozhodnut, ze budeme viest nieco na sklade a nieco nie? Asi nie, vsak? Nasi ma presviedcaju, ze to tak mozeme robit, skratka nieco na skald prijmeme ale nieco nie. Ja ich neviem presvedcit, ze sa pouzíva bud spôsob A - vedenie skladu alebo spôsob B - inventúra na konci roka, bez vedenia skladovej evidencie. Podla mna sa to nemoze kombinovat. co vy na to?
dakujem
BOBY
26.07.06,10:37
Ahojte, uz som citala predosle temy, ale aj tak by som chcela nejaku "strucnu" odpoved, ktoru som tu nenasla :) ... mozeme sa rozhodnut, ze budeme viest nieco na sklade a nieco nie? Asi nie, vsak? Nasi ma presviedcaju, ze to tak mozeme robit, skratka nieco na skald prijmeme ale nieco nie. Ja ich neviem presvedcit, ze sa pouzíva bud spôsob A - vedenie skladu alebo spôsob B - inventúra na konci roka, bez vedenia skladovej evidencie. Podla mna sa to nemoze kombinovat. co vy na to?
dakujem
Ja účtujem spôsobom A na sklad, ale vo vnútropodnikovej smernici mám napísané, že nákupy materiálu do 1.000,- Sk bude účtovná jednotka dávať priamo do nákladov a audítorka mi to odobrila. Takže to svojim spôsobom kombinujem - riadim sa vnútropodnikovou smernicou a zatiaľ žiadny problém pri kontrolách
KEJKA
26.07.06,11:57
ja len dodám, že nákupy účtované priamo do spotreby môžu byť v smernici vymedzené rôzne, niele do 1000 Sk.
Napríklad druhy materiálov (hlavné režijné - kancelárske, čistiace, náhradné diely,...)
ale aj výrobné, napr. rôzne pomocné (mazadlá, oleje, paier, .. povrazy, laná, ....... ) vždy však do výšky potrieb v danom účtovnom období.
Gabi03
26.07.06,11:58
Do akej miery je potrebné mať túto smernicu? Prípadne ak ju niekto má spracovanú, nejaký hrubý náčrt poslať.
Ďakujem
toria
01.08.06,17:02
Ahojte, uz som citala predosle temy, ale aj tak by som chcela nejaku "strucnu" odpoved, ktoru som tu nenasla :) ... mozeme sa rozhodnut, ze budeme viest nieco na sklade a nieco nie? Asi nie, vsak? Nasi ma presviedcaju, ze to tak mozeme robit, skratka nieco na skald prijmeme ale nieco nie. Ja ich neviem presvedcit, ze sa pouzíva bud spôsob A - vedenie skladu alebo spôsob B - inventúra na konci roka, bez vedenia skladovej evidencie. Podla mna sa to nemoze kombinovat. co vy na to?
dakujem


Ja mám tiež problém so skladom. Vedel by mi niekdo poradiť, alebo odporúčiť ma na nejakú linku? Ja ju tu hľadám už dva dni.

No prebrala som účtovníctvo po starej pani účtovníčke - vštko spracuvávala ručne. Prebrala som to od 7 mesiace. No ide o malú cukráreň. Predáva sa tam všetko čo by mala cukráreň mať teda sladkosti, cukrovinky, slané pochutiny, alkoho, zákusky, torty na objednávku a tááááááák. Zaujímalo by ma skladové hospodárdtvo. Je tu potrebné viesť skladové karty príjemky a výdajky? Ide o to, že SZČO nemá žiaden sklad.Všetko čo nakupuje sáva priamo do predaju. Týždene asi 6 dodávatelia prídu a donesú rôzny tovar, ako mám postupovať. Čo s tým robiť. Pani predomnou žiadnu skladovú evidenciu neviedla, pretože SZČO tvrdila, že nič také nepotrebuje. Postupovala správne?

A ešte otázku dnes dom tam v tej cukrárni bola, čo by ma malo zaujímať a prizvukovať SZČO aby tam mala - myslím papiere. Napríklad nemala tam vyvesené bezpečnostné predpisy ani evakuačný plán. Pritom som si všimla, že medzi papiermi bol zatúlaný. Nemal ´by byť niekde vyvesený?

Viem, že je toho veľa ale v oblasti prevádzok som vlastne nováčik.

Ďakujem krásne.
toria
01.08.06,17:05
to som zabudla napísať, že spomínana SZČO má manžela ktorý ma dedinskú krčmu a tiež by chceli aby som im robila papiere. Tak mi prosím poradte čo robiť a ako to robiť aby to bolo naozaj správne.

Ďakujem ešte raz
lenkak
01.08.06,17:27
Je tu potrebné viesť skladové karty príjemky a výdajky? - áno
Potrebuje mať vypracovaný ešte aj HACCP.
...alkoho - nezabudni na Colný úrad
toria
01.08.06,17:32
to mám vážne na všetkých tých cca 3000 položiek robiť skladové karty? A ako t tam zapisovať výdaje každý deň? Alebo ako vlasten to robiť. HACCP má treba ho mať na viditeľnom mieste? A čo s tým bezpečnostným predpisom treba aby bol na viditeľnom mieste? Colnica mi bola hneď jasná, študovala som to už tu na PORADE.
Ďakujem ešte raz leknak - ináč rýchlovka!!!
lenkak
01.08.06,17:34
pozri si túto tému, tu bol tiež sklad rozoberaný, je tam aj dobrá príloha od "Manual".
http://www.porada.sk/t9775-p5-skladova-evidencia.html
lenkak
01.08.06,17:35
HACCP musí mať v prevádzke - tam kde sú potraviny, a jeho obsah musia poznať aj zamestnanci, proste všetci, ktorí prídu do kontaktu s potravinami.
toria
01.08.06,17:36
pozri si túto tému, tu bol tiež sklad rozoberaný, je tam aj dobrá príloha od "Manual".
vieš nerada priznávam....
... ale budem rada ak ma naviguješ, vieš nejako sa tu neviem vysomáriť. Hrabem sa tu ako sa dá a snažim sa všetko nasať, ale aj tak sa neviem ešte orientovať.
Ďakujem
toria
lenkak
01.08.06,17:39
Klikni si na priložený link, a zobrazí sa Ti téma, ktorú som Ti do linku napísala.
http://www.porada.sk/t9775-p5-skladova-evidencia.html

Treba používať vyhľadávanie.
V pravo hore máš ikonu Vyhľadávať tam zadáš slovo, napr. skladová evidencia, a zobrazia sa Ti tému s touto problematikou.
toria
01.08.06,17:40
pozri si túto tému, tu bol tiež sklad rozoberaný, je tam aj dobrá príloha od "Manual".
http://www.porada.sk/t9775-p5-skladova-evidencia.html

Ďakujem Ti, krásny večer!
toria
01.08.06,17:56
HACCP musí mať v prevádzke - tam kde sú potraviny, a jeho obsah musia poznať aj zamestnanci, proste všetci, ktorí prídu do kontaktu s potravinami.

jasné, Ďakujem

Čo sa týka toho skladu mám to všetko prerobiť od začiatku roka?
lenkak
01.08.06,17:59
to záleží od Teba, ale pre kľud duše, ja by som postupne všetko podorábala.
ondrejvla
01.08.06,18:03
to záleží od Teba, ale pre kľud duše, ja by som postupne všetko podorábala.

Určite aj ja by som to prerobila, lebo ak sa rozhodneš to napraviť na konci roku, už toho bude podstatne viac! A naprávať staré "hriechy" je veru fuška!
toria
01.08.06,18:09
Určite aj ja by som to prerobila, lebo ak sa rozhodneš to napraviť na konci roku, už toho bude podstatne viac! A naprávať staré "hriechy" je veru fuška!
viete baby pre mňa je už to náročné, že po tej predcháídzejúcej pani účtovníčke všetko nahadzujem do PC, keďže paninka zo starej školy všetko robila ručne. NO des!!!
Ozaj mimotemy
Stretli ste sa s tým, že dáva niekto benzín do nákladov, nemá auto, má zmluvu o prenajatí auta od manžela a on nezaplatil cestnú daň? Dá sa to vôbec? A ešte niečo. Dnes som bola v papiernictve a keď som si pýtala oraziť bloček, predavačka mi povedala, že nemusí byť do nákladov orazený bloček. Ako to teda je? Bola som z toho dosť vybitá.
lenkak
01.08.06,18:13
lenkak
01.08.06,18:16
toria
01.08.06,18:23
pozri
http://www.porada.sk/t20427-peciatky-na-dokladoch.html?highlight=pe%E8iatka
pozrela som ďakujem.
No ale čo s tým benzínom.
A ešte jedno:
ja som mala u klienta daňovú kontrolu za rok 2004 a oni mi povyhadzovali asi dva doklady z registračnej pokladne práve pre to, že namali pečiatku. Postupovali správne? Odrátali mu to od výdavkov a doplatil daň z príjmu bolo to nejakých 350,- korún. Bol to dobrý postup?
lenkak
01.08.06,18:24
záleží aké náležitosti mal ten doklad.
toria
01.08.06,18:35
prepáč ten odkaz na tie PHM som si všimla až teraz. Ešte raz veľká vďaka.
ZuzanaP
04.08.06,05:39
Prešla som si tému a zaujímalo by ma:

sme stavebná firma - teraz už aj s.r.o. Materiál na stavby sa u nás nakupuje takým spôsobom, že ho objednáme toľko, koľko potrebujeme a dodávateľ ho dovezie priamo na stavbu. Zriedka sa stane, že ide niečo na sklad.

Na faktúre alebo dodacom liste pri fa je potom napísaný názov stavby. Aj takýto materiál musím zapísať na skladové karty - príjem a výdaj, aj keď mi fyzicky neprejde cez sklad? Nie sú to malé sumy, určite ste viacerí takí, čo takto obstarávate materiál. Ako to teda účtujete?

Dá sa to vyriešiť smernicou?
Manual
04.08.06,09:01
Prešla som si tému a zaujímalo by ma:

sme stavebná firma - teraz už aj s.r.o. Materiál na stavby sa u nás nakupuje takým spôsobom, že ho objednáme toľko, koľko potrebujeme a dodávateľ ho dovezie priamo na stavbu. Zriedka sa stane, že ide niečo na sklad.

Na faktúre alebo dodacom liste pri fa je potom napísaný názov stavby. Aj takýto materiál musím zapísať na skladové karty - príjem a výdaj, aj keď mi fyzicky neprejde cez sklad? Nie sú to malé sumy, určite ste viacerí takí, čo takto obstarávate materiál. Ako to teda účtujete?

Dá sa to vyriešiť smernicou?
Ja to mám riešené smernicou, máme prakticky rovnakú situáciu. Účtujem spôsobom B. Skladovú evidenciu - karty si vediem pre vlastnú potrebu akurát u plechov /tabule/ 2000 x 1000 mm, pretože sa nakúpi jednorázovo aj 300 m2 plechu a ten sa postupne míňa. Príjemka na sklad a výdaj zo skladu ku konkrétnej zákazke podľa vystavenej fakrúry.
Pekný deň želám...:)
ZuzanaP
07.08.06,04:22
http://www.porada.sk/t9775-skladova-evidencia.html

v tomto linku je napísané, že ten kto účtuje spôsobom B musí mať presnú skladovú evidenciu. Ak som tomu správne pochopila:

pre mňa je lepšie účtovať spôsobom B, všetko do spotreby, ALE ak mi nejaký materiál zvýši - dám ho do skladu, zapíšem na skladové karty, príjem, výdaj všetko zachytávam. Takto to bolo myslené?
Danila
07.08.06,14:51
Ak účtuješ spôsobom B, na sklad dáš materiál, ktorý si zistila ako nespotrebovaný pri inventarizácii na konci roka, a o to upravíš účet 501.
Gabi03
18.09.06,12:32
Pri evidencii skladu treba viesť skladové karty + príjemky a výdajky. Všetko vediem na PC, skladové karty priebežne, na konci roka vytlačím. Ale je potrebné mať v papierovej - tlačenej forme aj príjemky/výdajky, alebo tie stačí mať v PC, resp. zálohované na nejakom nosiči?
Vie ma niekto niekam (predpis) nasmerovať?
IvetaH
14.11.06,07:37
Zdravím,
všetko som si popozerala, aj tie priložené linky. Rozumiem tomu správne, keď tvrdím, že postup pri spôsobe B je nasledovný:
nákup tovaru účtujem 504/221 celý rok. Mám skladové karty, kde značím tento nákup, ale neznačím spotrebu. Lebo neviem načo by som ju značila, keď v účtovníctve je všetko ako spotrebované. Na konci roka urobím inventarizáciu a to čo nájdem na predajni ako nepredané, zaúčtujem 132/504 a doplním aj skladové karty. Potom pri otváraní účta počiatočný stav na 132 mám to, čo nebolo predané do 31.12.. A pri otváraní kníh urobím zasa zápis 504/132. A znovu mám 132 nulovú.
Alebo spôsob B spočíva len v tom, že nemusím účtovať o pohybe zásob, ale evidovať ich v karte musím?
Predtým ako som začala písať, mám pocit, že mi tento problém bol jasnejší a kým som dopísala, som tam, kde som bola pred dvoma dňami, t.j. na začiatku.