Žabinka
18.09.17,20:19
Prečítala som si problém ktorý rieši Evina54, a mňa by v tej súvislosti zaujímalo ako vyriešiť ukončenie zmluvy o krátkodobom prenájme. Tiež mám nájomníčku ktorá začína vystrkovať rožky, zmluva o krátkodobom prenájme je uzatvorená na dobu určitú, do 31.12.2017. Najprv som rozmýšľala o skoršej výpovedi z dôvodu že si tam vodí mužov a opíja sa. Ale mám obavy že keď by dostala výpoveď, je schopná spôsobiť škody v byte. Takže sme sa rozhodli, že zmluvu jej nepredĺžime a do 31.12 to vydržíme. Otázka však znie, čo treba robiť, aby to právne bolo v poriadku. Som jej povinná napr. mesiac dopredu oznámiť že sa do konca roka má vysťahovať, alebo je na to iná lehota, treba niečo riesiť písomne (výpoveď, odstúpenie)? A čo ak sa napriek včasnému upozorneniu nevysťahuje a 1.1. tam stále bude bývať? Časť nábytku je jej, ten jej nemôžem len tak vyhodiť pred dvere aj s osobnými vecami. Ďakujem za názory.
Katy a R
18.09.17,18:30
podľa mňa nemusíš jej nič písomne oznamovať - zmluva platí. aj koniec je jasný. v jej záujme by malo byť zaujímať sa, že ako ďalej?
Podľa vlastného uváženia (a vzťahov) jej oznám - že teda nemieniš jej ďalej prenajímať. a napr si dohodni nejaký decembrový termín na odpočet meračov - spraviť zápis - no a potom "prebratie" bytu. (spísať prípadné škody) .
a dúfať, že sa odsťahuje bez nejakých "priekov" .
Prípadne ju požiadaj niekedy v novembri o sprístupnenie bytu - že chceš byt ukázať novému záujemcovi o prenájom (resp kupcovi?)
Žabinka
18.09.17,18:40
ďakujem, katy.. ja sa len chcem vyhnúť tomu, aby sme tam 1.1. nemuseli nabehnúť a meniť zámky napr. s asistenciou polície.. nepotrebujem riešiť dáke škandály, tá žena je schopná robiť problémy.. tak som chcela byť slušná a dať jej čas aby si niečo hľadala, lebo nie je to až také jednoduché nájsť si podnájom..
Mária27
18.09.17,18:41
Ukončenie nájmu netreba vopred oznamovať. Ak nemáte notársku zápisnicu o vyprataní po skončení nájmu (exekučný titul), museli by ste podať na súde žalobu na vypratanie a tak exekučný titul získať. Svojpomocne bez exekučného titulu sa vypratať nemôže. Jej veci však možno zadržať na zaplatenie nájmu.
Katy a R
18.09.17,18:45
a zaujíma sa vôbec o to - že či predĺžiš zmluvu? - v každom prípade ju nejako upozorni - napr tou prehliadkou;) - s násilným vysťahovaním nemám skúsenosť (našťastie - ale tiež som už riešila neplatiacu nájomníčku, ktorá najskôr nechcela odísť ...)
buchač
18.09.17,18:50
Katy a R (Dnes 21:45)....s násilným vysťahovaním nemám skúsenosť
--------------------------
Ja mám...podrobnosti nie sú podstatné.
Čo myslíš, ako to dopadlo ? ;)
Žabinka
18.09.17,18:50
Mária, ďakujem.. nie, nemáme notársku zápisnicu.. takže ak tam nájomnička bude aj 1.1. napriek ukončenej zmluve k 31.12., môžem vymeniť zámku a veci jej dať napr. do pivnice za prítomnosti svedkov?
Žabinka
18.09.17,18:56
táto pravidelne platí, s tým problém nie je.. akurát že kvôli jej správaniu nám odišli už viaceré slušné nájomníčky.. zaujímať sa nezaujíma, lebo to považuje za samozrejmé že dostane novú zmluvu od nového roku.. preto by som ju chcela upozorniť že si má niečo iné hľadať, aspoň mesiac dopredu.. prípadne jej písomne oznámiť že napr. od 1.1. sa do bytu nasťahuje syn a ona tam už nebude bývať.. či je to blbosť?
misoft
18.09.17,18:59
Ale dá sa to i rafinovanejšie urobiť.
Pár chlapíkov, dva-tri kýble s farbou, maliarske štetky, štafle, klop-klop-klop - "Vážená, váš nájom sa skončil, idem vykonať ako majiteľ bytu jeho údržbu, budem maľovať. Máte 24 hodín, aby ste byt opustili, inak podám žalobu, že mi upierate moje vlastnícke právo k bytu a jeho údržbe. Všetky náklady potom budete hradiť VY!
Ako podnajomníčka s ukončeným nájomným pomerom (ukončenou zmluvou) už nemá nárok na náhradné ubytovanie. Je tam protiprávne.
Žabinka
18.09.17,19:03
s jedným násilným vysťahovaním skúsenosti máme..:) už veľmi dávno tam bola jedna mladá, tiež tam s ňou prespával na čierno chlap.. jeden večer volala iná nájomníčka že ten chlap je tam opitý a ona sa bojí.. muž tam v noci nabehol, opitého chlapa chytil pod krk a vyhodil.. tá ženská bola v nočnej, tak ráno si muž na ňu počkal a vyhodil ju.. toto bolo bez problémov.. no táto sa oháňa paragrafmi, markízou, ale len keď má vypité.. keď je triezva, tak sa kajá a je ako baránok..
Žabinka
18.09.17,19:08
duško, aj táto tvoja alternatíva je.. byt sa aj tak ide rekonštruovať, ale až niekedy jar - leto..
buchač
18.09.17,19:59
Žabinka (Dnes 21:56) ..už viaceré slušné nájomníčky..
----------------------
Dumem, dumem...pýtam sa.

Máš tam jednu - problémovú hééérečku.
No sú tam aj iné nájomníčky ??? Lebo vravíš niečo v množnom čísle.
dmc
18.09.17,20:02
oficialne nie. Ale...... neoficialne je ucinnejsie.
dmc
18.09.17,20:04
Policia ako pride - tak aj odide. Na toto nema kompetenicu riesit.Bohuzial. Pokial prenajimas byt (byty) musis byt pripravena aj na alternativu ak najomnik odmieta opustit byt v ktorom uz nema najomnu zmluvu. ....a ze ti pritom stat nepomoze.....skor naopak.
Mária27
18.09.17,20:04
nie, nemôžeš
Žabinka
18.09.17,20:59
jurko, je to 3-i byt a v druhých dvoch izbách sú iné nájomníčky, ale obvykle tie sa často menia kvôli tej jednej..
Žabinka
18.09.17,21:03
no dobre.. tak aký je potom legálny postup pri zmluve o krátkodobom prenájme, v prípade, že zmluva je na dobu určitú, nájomníčka má informáciu že zmluva sa ďalej nebude predlžovať a napriek tomu sa z bytu k dátumu ukončenia zmluvy nevysťahuje? teraz myslím konkrétne na osobu, jej veci nechajme bokom..
Mária27
19.09.17,04:49
Žaloba na vypratanie - počas súdneho procesu platí nájomné, prípadne žiadať spôsobenú škodu (napr. ak si mala dohodnutý iný nájom). Rozsudok je exekučným titulom, vypratáva exekútor.
Nájom bytu je stále chránený, ani zákon o krátkodobom nájme nedal prenajímateľovi možnosť vypratať svojvolne. Nabudúce trvaj na notárskej zápisnici, že nájomca súhlasí s exekučným vysťahovaním hneď po skončení nájmu (bez žaloby na súd).
Žabinka
19.09.17,06:28
ďakujem za odpovede..
profesional
19.09.17,08:07
misoft: To čo navrhuješ je nezákonný zásah. V tej chvíli tá nelegálna nájomníčka volá políciu a podáva na teba trestné oznámenie. Konštantná judikatúra ÚS SR je jasná. Ukončenie užívacieho práva nie je samo o sebe dostatočným dôvodom na zásah do obydlia. Jediná cesta je žaloba na vypratanie nehnuteľnosti. Všimol som si, že ty a buchač ako právne neznalé osoby radi odporúčate silové riešenia ďaleko za hranou zákona. Toto neber ako útok na tvoju osobu. To je proste fakt. Brať právo do vlastných rúk znamená snažiť sa o anarchiu. Za obdobné pokusy ako si práve navrhol bolo už zopár ľudí úspešne trestne stíhaných a boli odsúdení.
buchač
29.09.17,16:26
profesional (19.09.17 11:07)
Všimol som si, že ty a buchač ako právne neznalé osoby radi odporúčate silové riešenia ďaleko za hranou zákona. Toto neber ako útok na tvoju osobu. To je proste fakt. Brať právo do vlastných rúk znamená snažiť sa o anarchiu. Za obdobné pokusy ako si práve navrhol bolo už zopár ľudí úspešne trestne stíhaných a boli odsúdení.
==========================
Právne-neprávne...a nie je jedno ?
Môj dom - môj hrad ... alebo do cudzieho sa nestarám, na svoje šahať nenechám.

Ale k veci ako takej.
Je normálne, ak nájomník nedodržuje zmluvu, oddiaľuje odchod z nájmu, respektíve nechce ísť vôbec ?
Je normálne, ak prestane platiť podnájom a majiteľ musí odvádzať do fondu ? Energie sa síce dajú odpojiť, ale znovuzapojenie je tiež výdavok.
Je normálne, že sa musíš domáhať svojho práva cez súdy, znášať náklady a to nie raz po dlhší čas, kľudne aj mesiace ?
Je normálne, že súdy nejak nekonajú a nájomník sa majiteľovi drzo škerí do ksichtu ?
Keď súd nakoniec, po mesiacoch rozhodne, majiteľ vidí v byte len spúšť.
Obnova bytu, nezaplatené nájomné, zavedenie IS a iné náklady si uplatní síce na súde, ten aj rozhodne v jeho prospech. No nájomník je insolventný (alebo "insolventný"), takže ani exe nemá čo vziať.

Takže radšej vyhodíš (prípadne aj urveš), čelíš trestnému konaniu, vyfasuješ podmienku a ideš vysmiaty domov.
------------------------
Pozor na jedno...silové riešenie má mnoho podôb ;)...od tvrdých rozhovorov až po tvrdú ranu do ksichtu.

Veľmi by ma zaujímalo, ako by si sa zachoval Ty v podobnej situácii.