cmd
19.09.17,13:01
Má niekto naštudovaný ako sa eticky zachovať, keď je niekto chorý, napr. má nádchu a je to vidieť, a v okolí je nový človek, s ktorým "hrozí" podávanie rúk.
taiko
19.09.17,11:36
pytas sa ako sa ma zachovat "chory", alebo "novy" ?
taiko
19.09.17,11:36
1. chory moze stale podat ruku ak si ju predtym vydenzifikuje napr dettol utierkami
2. chory moze povedat: "Prepacte som chory, tak vam nepodam ruku, ale tesim sa ze sme sa spoznali". Popripade sa moze jemne uklonit, ci sklonit hlavu na znak pozdravu
3. novy stale moze odmietnut ruku, ale riskuje faux pas.
Tweety
19.09.17,11:49
Myslím si, že tu netreba študovať etický kódex ale použiť zdravý rozum.
taiko
19.09.17,11:50
hmm, nie vzdy su rozumne veci rozumne ;)
misoft
19.09.17,11:51
Podľa mňa - pokiaľ je niekto chorý, alebo sa obáva nákazy - vtedy ide etika bokom. Musí zvíťaziť rozum a logika.
buchač
19.09.17,12:02
Chlape...
Kuwa...a že Ty budeš nejaký slovenský pán Monk...;) :D :D :D
cmd
19.09.17,12:09
slečna Monk, keď tak :-)
cmd
19.09.17,12:11
ďakujem, presne o to mi išlo že nie je neetické povedať prepačte ale nemôžem Vám podať ruku lebo... blbá situácia nastane keď sa druhý človek už naťahuje na znak podávania rúk
taiko
19.09.17,12:12
Podla mna aj v tomto pripade plati : " Honesty is the best policy " :) Vobec to nie je blbe. Ospravedlnenie nemoze byt blbe uz zo svojho principu :)
buchač
19.09.17,12:21
Keď už....???
Nepíše sa..."Má niekto naštudovaný"...ale "Má niekto naštudované"...

Keď už ? Keď slečna, tak slečna...;)
Slečna...a ich doma neučili slušnému správaniu, etike, etikete ???
Kuwa...kam to ten svet speje ?
lujza.j
19.09.17,12:22
prečo je chorý človek v robote?!
vicktor
19.09.17,13:03
Kuwa se neříká, Bohumile.
Doma tě neučili řádnému chování, bouchači?
buchač
19.09.17,13:11
Victore...učili, učili...coby neééé. Jenomže..
Nebo je modré
Slnko svieti
Voda je mokrá
Všetko nemôže byť OK
Život je kuwa !
misomiso
19.09.17,13:27
Nechapem, co tu riesite. Este som nepocul, ze by nadcha alebo angina prechadzala cez kozu. Ved ziadna etika ti nekaze ruku si obliznut po tom, co si ju s niekym potrasies. Ak ides jest, tak ti opat nic nehrozi, lebo vacsinou jedavame priborom. Navyse, my Europania sme natolko cistotni, ze si zvykneme pred jedlom ruky umyvat. Neviem, co by ste robili v Cine, kde vam hostitel pri stole naklada jedlo zo spolocnej misy svojimi palickami, ktorymi pred tym jedol. Keby ste kvoli tomu odmietli jedlo, tak to by bol taky faux pas ze sa tu ani nedaju opisat nasledky (lebo som ani nepocul, ze by si to kiekedy niekto trufol).

A co je najdolezitejsie : Ja som mal tiez v zivote obdobia, kedy som sa panicky obaval styku s chorymi, lebo som veril tomu mytu, ze choroby sa prenasaju. To plati iba teoreticky. Prax je taka, ze ak konas proti svojej obranyschopnosti (a vacsina tudi to robi). tak ochories aj cez sklo. Ak nechas svoju imunitu robit s svoj dzob a nebudes jej hadzat polena pod nohy, mozes sa pokojne bozkavat s clovekom, ktory ma zapal pluc. Je to dostatocne vyskusane, inak by som to tu nepisal. Vopred dakujem za minusky od patologickych uzovatelov portalu.
buchač
19.09.17,13:50
Hm...

Fasa porovnávanie, Ti teda poviem.
- Skús si u nás grgnúť po jedle...pritom v Ázii je to normál.
- Mýty, že sa choroby ne/prenášajú ???
Ach Ty môj pekný...Tvoje deti nemali žiadne choroby ?
- Kuwa.....zápal pľúc ?

P.S.:
Sorry...ale Ty podľa mňa vyskúšal všetko možné, len ten výsledok...len ten výsledok.

P.SS.:
Ani mínusku si nezaslúžiš...teda odo mňa.
Nandrolon
19.09.17,14:02
S tym zapalom pluc si to zabil, tu placem od smiechu :-))). Alebo sa nemusi obavat podat niekomu ruku, kto ma zlomenu nohu :-)))))))))))))))))))))))))))
Ale v podstate mas pravdu u niektorych druhov zapalu - infekcie dych. ciest, ale trochu srandovny priklad :-))
buchač
19.09.17,14:19
Mňa zabil dokonca 2x...

Kuwa....2x som mal vírusový zápal pľúc...a tu mi ide niekto kliny do hlavy biť.
Nandrolon
19.09.17,14:27
Ja som mal raz bakterialny a nic nezaberalo, tak uz uvazovali o TBC a testovali. Nakoniec po dlhsom pobyte v nemocnici ma z toho vysekali cielenou liecbou na zaklade kultivacie "sputa".
bettylou
19.09.17,14:33
buchač (Dnes 15:50) Hm...

Fasa porovnávanie, Ti teda poviem.
- Skús si u nás grgnúť po jedle...

Sa mi stalo, keď som vyšla z reštiky na ulicu u vás v KE, sa mi tak fajne, hlboko odgrglo a že okoloidúci chlapík len mu tak cukalo kútikmi, tak sme sa spolu zarehotali. :D
Dusik94
19.09.17,16:04
Neviem, ale myslím, že etiketa sa nevzťahuje na chorých....
Nandrolon
20.09.17,06:02
Ak sa striktne držím zadania, tak nepodanie ruky človeku s nádchou je k***izmus a nie etiketa...