taiko
19.09.17,12:03
no konecne niekto povedal, ze je lepsie setrit, nez splacat
bettylou
19.09.17,11:29
že my dvaja sa v určitých veciach aj zhodneme... kúrňa, som z toho paff. fakt je, že tie banky nenažrané a ich politika pomaly už aj z hajzla na človeka vybehne. je fajn, že nejaký filantrop napísal už.
vicktor
19.09.17,12:14
Luxus na dlh, hehehe.
Za 100 tisic sa neda kupit ani byt v kralikarni.
Po takmer 30 rokoch od pamatneho vyroku sa stal etalonom luxusu.
Kazimir chce zaviest dan z luxusu za byty nad 65 m2.
Vivat blahobyt v jednom z najbohatsich regionov EU!
bjuty smis
19.09.17,12:34
hned prvá veta v článku je pošvovina...že každý deň 12 € dieťaťu

správne malo byť 120 € každý deň....a samozrejme každému dieťaťu....to by sa oplatilo....
korela
19.09.17,12:34
Asi sa pomýlili v desatinnej čiarke. Uznám, 90% ľudí s príjmom na Slovensku môže pre dieťa odložiť 1,20.
bjuty smis
19.09.17,12:41
správne...10 % nemúže ani to...

srandujem:)) to bolo moc optimistické...
Oliwa
19.09.17,12:55
Predplatné nemám, ani nebudem mať.
Aký luxus mala autorka článku na mysli?
bettylou
19.09.17,13:35
Šak vravím - filantrop a ešte ked chceš dočítať, tak plať - šak aj on chce odkladať deťom :D
korela
19.09.17,13:44
buchač, čo hneď skáčeš ako kohút. Ja piano nemám, zbytok neviem o čom bol, ale dnešná realita nepustí. Mladí sú radi, ak vychádzajú z mesiaca na mesiac. 12 eur celoplošne, to je na smiech. Preto som napísala ironicky, že chyba v desatinnej čiarke. Nepochopil si.
.
Aj tak svoj byt ich deti nebudú splácať iba 40 rokov, lebo nikto teraz nevie, aké indexy si amerika v budúcnosti vymyslí a postaví pol sveta do pozoru.
Ten článok v tomto zmysle je číre futuro.

Bjuty má pravdu.
.
Keď sem po 89 začali chodiť Nemci zo Švábskej banky vysvetľovať zainteresovaným, ako u nich vzniklo stavebné sporenie, ako by sme si mali z nich brať príklad a zaviesť ho u aj nás, málokto si uvedomil, že ich stavebné sporenie sa zakladalo na neprerušenej trojgeneračnej kontinuite. U nás jedna jednoducho chýbala a chýba v drvivej väčšine ešte aj dnes. Pokiaľ sa rodičom nepodarilo nakradnúť.
Preto sa mladí dnes musia spoliehať na seba a čakať na smrť rodičov, aby si vylepšili rod. rozpočet. Veď dnešní mladí ani netušia, aké budú mať dôchodky, ak vôbec budú ešte existovať.
korela
19.09.17,13:57
"no konecne niekto povedal, ze je lepsie setrit, nez splacat"
Chýba mi ešte zaivestovať bez rizika.
Dedičstvo po starých rodičoch, rozdelené vnukom, kúpený byt nie pre prenajímanie ani bývanie, ale pre jeho polohu, za 3 roky sa jeho cena zdvojnásobila, za 5 strojnásobila, čo sa nikomu vtedy ani nesnívalo. A to najmä kvôli utečeneckej kríze, pretože dopyt. Riadili sa intuíciou a vsadili na istotu, keby niečo, tak tam sa peniaze nestratia ani nezníži ich hodnota.
Mila123
19.09.17,14:13
a zabudol autor na infláciu? a krízu? a iné ešte nevídané faktory či atribúty?
korela
19.09.17,14:34
Ako v čom? Bol si pri tom? Neviem, koľko je v tom irónie. Však doteraz ..., ani príklad si nemusíme brať, berú sami.
Dáša_
19.09.17,14:42
nuž, sú ľudia, ktorí dokážu ušetriť aj z menej ako 500€. A sú ľudia, čo neušetria ani z 2000€. Je to o istom nastavení. Ja som sa vždy čudovala, ako dokázala ušetriť moja babka. Vlastne obe. Určite poznám oveľa viac ľudí, čo to nedokážu? Prečo? Ťažko povedať, hodne sa dajú oblbnúť a porovnávajú sa. Je im jedno, či danú vec fakt tak potrebujú alebo len chcú. Hodne sa plytvá. To mi nikto nevyhovorí.

Niekde som čítala o turistovi v hoteli v Austrálii. Všetko bolo super, len teda, veľmi prekvapilo, že naizbách boli také tie staré tučné televízory. Keď sa pýtali majiteľa, prečo je tam stále táto "predpotopná" telka, tak proste odvetil "lebo funguje". A toto my veru nevieme. Jasne, kedysi boli aj kvalitnejšie veci, dlhšie vydržali. Aj sa opravovali. Dnes sa veľa vecí mení v čase, keď ešte fungujú a fungovať by mohli. Veď na to máme, respektíve si požičiame.

Koľko ľudí si požičia, len aby mohli nakúpiť exkluzívne vianočné darčeky. Alebo mohli ísť na luxusnú dovolenku. Prípadne maká celý rok, neužije si rodinu, nič. Len aby sa mohol niekde chváliť zábermi zo svojej dvojtýždňovej exta dovolenky, kde bolo toľko jedla a všetkého, že zvyšok roka zhadzuje, to čo tam nabral....

A príkladov by bolo veľmi, veľmi veľa
taiko
19.09.17,15:53
Vidim, tu rozhorcenost a zlost and clankom. Samozrejme, ze nie vsetky cisla sedia, a neukamenujte ma, ale....
..je pravdou, ze si ludia beru pozicky na dovolenky, ci na Vianoce
..je pravdou, ze si ludia beru hypoteky na doraz s rocnou fixaciou a nemyslia na to ked jeden z nich strati prijem
..podla mna clanok nebol o ludoch s priemernym platom, ale o strednej vrstve (podla mna tak >3000EUR cisteho uhrne na rodinu),
..podla mna, ako Dasa pise sa da usetrit aj z 500EUR

o tom podla mna bol ten clanok. Nie o informativnych usetrenych 12EUR na dieta/den

Inac, co sa toho setrenia tyka. Odporucam
https://www.youneedabudget.com
Dáša_
19.09.17,16:31
jasne, vždy boli a vždy budú aj takí. Tu ale ide skôr o tých, čo by mohli šetriť, ale nešetria. Neboli naučení, zdá sa im, že netreba, nemyslia na to... neviem. Jasne, podporujú trh :D - podľa mňa podporujú skôr bezbrehé míňanie
Dáša_
19.09.17,16:36
priznám sa, rada o šetrení čítam :D S realizáciou to teda nie je vždy úplne OK, ale snažím sa.
arizona
19.09.17,16:45
mimotemy
chcela som pridat bod prispevku od Dasi.
V prilohe vidiet, co mi robi bodovanie.Bod sa neda pridat a naskakuju mi tam nejake divne cisla.
Je problem u mna,alebo na stranke Porada?
taiko
19.09.17,17:23
mne ten software vyrazne pomohol. Pred tym som pouzival microsoft money, ale ten za uz "nevyraba". A YNAB je podla mna lepsi. Minimalne ta metoda
sito
19.09.17,17:28
Mažeš, mažeš? No maž! Kto maže ten jede! :D

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=154159&d=1504566274
taiko
19.09.17,17:36
ano, prispevky porusujuce etiketu porady mazem. Tvoj posledny prispevok je k teme, neobsahuje invektivy, narazky ani inak neporusuje etiketu porady, teda ostava ;)
taiko
19.09.17,17:38
ja to mam v poriadku. Skus mozno v inom prehliadaci ? Viem si predstavit, ze funkcia "Linka" ma mozno muchy :)
sito
20.09.17,05:52
Áno, dá sa ušetriť aj z 500 €. Napísal som pod jeden príspevkom pomer 500 € : 0,01 €, vymazaný bol. Ale, dá sa 0,01 € povedať, že je to sporenie? Bežne sa hovorí, že aspoň 10 % príjmu, výplaty by si mal poberateľ odložiť do budúcnosti, na horšie časy. Lebo teraz sú veľmo dobré časy. Ide o to, či tých 500 € je príjem jednej osoby, či rodiny s počtom x členov. Pravda, zadávateľ témy nenapísal článok, ale posunul ho na poradu pre poraďákov, poraďákov provokuje. Asi sa vznáša vo vzduchu, v inom duchu, no väčšina ľudí sa po zemi pohybuje, na nej žije. Že sa plytvá, o tom niet pochyb. kto ma viac, viac si dovolí plytvať. Na čí úkor? Chýba to? Chýba! Komu? Mne to skôr pripadá taká mierna nadradenosť, propagácia, ten kto nedokáže dieťaťu, deťom, každému odložiť, dať 12 € denne si ich nezaslúži mať. A čo ostatné výdaje. Kde na to má rodič zarobiť, zobrať? Od strednej triedy, kategórie? :mee:

Ak, teda keby.

"Ak novonarodenému dieťaťu odložíme každý deň necelých 12 eur, k osemnástym narodeninám dostane 100-tisíc eur, napríklad na byt. Úver v rovnakej výške pri totožnej 12-eurovej dennej splátke však budeme splácať až 40 rokov."

Príslovie. "Keby pes nesral, tak by sa rozpučil" " Keby, keby boli by sme v nebi "

Bude príspevok vymazaný? Áno - nie? :);)
Ing. Ľubomír Janoška
20.09.17,06:18
To dá zdravý rozum, že je lepšie šteriť, než splácať.
Hlavne v politicko-ekonomickom systéme, ktorý umožňuje šetrenie a nemotivuje na zadlžovanie. Na Slovensku nemáš ako šetriť a pokiaľ si nemáš užitočné veci kupovať až po osemdesiatke, necháš sa "zmotivovať", čiže zmanipulovať a prijmeš pravidlá hry.
PS - dnes si za 1 € (30 Sk) kúpim to, čo pred 40 rokmi za 1 Kčs. Ak 1 Kčs = 1 Sk, tak je to 3000% inflácia.
sito
20.09.17,07:15
Tie muchy? :D
Oliwa
20.09.17,07:25
Bola to svojho času poslankyňa Záborská.
Žiadny z našich ministrov/ministeriek sa k takému niečomu neodhodlal/a... veď, načo aj... hoci taký Richter by mohol aj hneď...
vicktor
20.09.17,07:35
Zatial nie je. :)
Co je stredna trieda? Napr. dvaja vysokoskolaci ucitelia?
Taki co zarabaju priemerny plat?
vicktor
20.09.17,07:38
Nedavno akasi novinarka v CR a tiez nedavno ista banka chcela robit reality show s "celebritami" ako vyziju z mala, ale po kritike na nete to zakapalo.
sito
20.09.17,07:41
Zaujímavá kalibrácia? A bezdetní, takže 1 000 €, nie 500 €.
taiko
20.09.17,07:46
clanok predsa nie je o tom ci niekto ma z coho setrit. Je o tom, ze su ludia co maju z coho setrit, ale nesetria a prave naopak radsej poziciavaju. Resp o tom, ze ludia sa nespravnymi rozhodnutiami sami dostavaju do problemov.
Nik neprovokuje ani sa nepovysuje. Neteba tam hladat nieco, co tam nie je.
Autorka clanku predsa nemoze zato, ze mnoho ludi zaraba malo, alebo nic a ze nemaju na setrenie. A clanok nijako tych ludi neodsudzuje ani nezatracuje.
Treba sa na celu vec pozriet zhora
sito
20.09.17,08:01
Takže z pohľadu najvyššej triedy, kategórie. Nie pohľadom z Everestu na dol v ktorom kategória doluje.
taiko
20.09.17,08:04
Stale sa tam snazis vydiet tu domnelu nadradenost, tak preformulujem.
"Treba sa nato pozriet zosiroka, z inych uhlov pohladov" ergo z rovnakej vysky, ale z roznych stran ;)
alaya1
20.09.17,08:13
ale aj vidiet....
taiko
20.09.17,08:20
K tomu "Na Slovensku nemáš ako šetriť". Skusme sa vyhnut generalizovaniu.
doporucim jednu vec. Skus si jeden mesiac viest presnu, ale naozaj presnu evidenciu svojich prijmov/vydavkov.
Ak ju budes po mesiaci mat, zanalyzujes ju, sam uvidis, ze je kde setrit. Som o tom presvedceny.
PS: Setrenie moze byt dlhodobe a kratkodobde. Jasne ze sa v danom obdobi mozes hrat s precentami, ale v dlhodobom meritku sa podla mna setrit da a oplati.
Žabinka
20.09.17,08:28
aj mne to robí.. keď som klikla 1. raz, vyskočilo 501, potom 2. raz a vyskočilo 5015015001.. išla som preč zo stránky, klikla som znovu a vyskočilo 501.. znovu som išla preč, a potom tak už svietilo že som dala bod..:rolleyes: takže dáka habaďúra..
sito
20.09.17,08:30
Nuž čo? porada. Funguje.
lubko6394
20.09.17,08:36
Experti sú pravdepodobne z tých supermediálnych VŠ. Šetriť 20+ rokov je veľmi pofidérne. Čo si za 20 rokov za tých 100.000 kúpim ? Mama dlhé roky šetrila aby vnučkám/vnukom čosi na štart ušetrila, podarilo sa - vnúčence dostali knižky s cca 30.000 Sk. Stálo to dlhodobé odriekanie a šetrenie za to ? A čo tá 1.000 Eurovka bude znamenať o 10 rokov ? Mne to skôr vychádza tak, že človek musí mať šťastie a neochorieť a mať ako tak stabilné príjmy a nemíňať na blbosti ktoré nie sú nevyhnutné a sú nadštandardné resp. nad dosahované príjmy - jednoducho držať sa pri zemi a nelietať v oblakoch hanbím počítať ako sa zvýšila hodnota môjho trojizbáku, za koľko som kupoval dom a pozemky a kde sa ich hodnota nachádza dnes. Mal som šťastie a zdravie mi slúžilo/slúži. Lenže jednoznačný model ako sa správať asi nie je. Dlhodobé sporenie riešením nie je rovnako ako extrémne zadlžovanie. Každý sa musí rozhodnúť sám a musí si byť vedomý následkov/dôsledkov.
taiko
20.09.17,08:46
pridam xls subor, ktory moze pomoct urobit domaci rozpocet.
Sumy pre polozky budgetu sa zadavaju do stlpca Planovane vydaje a minute sumy sa zadavaju pomocou "ZADAJ POLOZKU"

skumany mesiac vyberieme zadanim mesiaca vedla "VYBER MESIAC"
korela
20.09.17,08:57
Svokor, ktorý pracoval v bankovníctve ešte dlho pred víťazným februárom, svojim deťom odporúčal pôžičky, pretože s prihliadnutím na infláciu, ju nikdy nepreplatia. Ako ekonóm to tvrdil ešte aj počas socíku.
Myslím si, že dnes po 89 je pekne vidno rast cien nehnuteľností aj u nás, ľudia žijúci na západe vedeli hneď čo tu nastane a začali tu skupovať byty, proste nehnuteľnosti. Konkrétne môžem hovoriť o troch bratoch z Izraela, ktorí na túto tému zvolali aj tlačovku. Vedeli to aj potravinári, aj ľudia venujúci sa ojazdeným autám, proste celá škála.
Treba si uvedomiť, že stredná vrstva sa vo FR zostavila po 2. sv. vojne za 20 rokov a kto ju tvorí. Detto v porazenom DE. A kto ju tvorí vo východnej Európe.
Uvedomujeme si asi všetci, čo stredná trieda v spoločnosti znamená a ako chýba.
kopretinka
20.09.17,09:20
stredná trieda..........hmm.....to je aký mesačný príjem? to asi nebude ani tá priemená mzda....to existuje na Slov.vôbec?
Oliwa
20.09.17,09:20
Napríklad také zavedenie eura...
sito
20.09.17,09:36
Nie sito to triedi na triedy, kategórie. Stred = priemer. Takže najvyššia trieda, stredná trieda, najnižšia trieda, a spodina, luza, bedač, čvarga, bezdomovci, atď. Ktorí s nich, kategórii sa môžu pozerať na vec z ktoréhokoľvek uhla vždy s úsmevom? Ak nemajú ani na uhle. Napísal som, že 10 % by bolo treba a jedno v akej kategórii, takže rovnako na oko, rozhodujúci je ale základ, príjem. Otázne je koľko si kto dovolí plytvať, rozhadzovať sa. Takí sa neriadia tým, že kto šetri má za tri, že? Ale, sú aj takí, ktorí sa pri výplate pýtajú, kde majú otvorené do rána. Tiež nákup cez kartu dokáže svoje, prebudia sa až na oznam, karta je prázdna. Som si zvykol na ten systém už ako chalan a nebolo to len 10 %. Takže poradiť sa dá, donútiť sa nedá, musí sa každý sám. spýtať by sa mali starej mamy, ako a čo robiť s peniazmi. Všetko s mierou, aj s mierou inflácie, veď peniaze sú vlastne len papier, ktorý je možné aj úmyselne znehodnotiť.bez úmyselného poškodenia.

Čo spraví s peniazmi na svete ten lumpov výrok? A je jedno v ktorej kategórii. "zrovnám Koreu, severnú so zemou"
taiko
20.09.17,09:57
existuje, aj ked pomaly uz len v rezervacii ju bude mozno vidiet :(
Ked uvazime, ze 35 023 EUR rocne, je podla SMER-u uz prjem bohaca. :(
sito
20.09.17,10:10
:eek: v čistom, či aj ty Brutus? Také ništ, pri SK by už bol milionár. :D
korela
20.09.17,10:32
http://zpravy.idnes.cz/tyden-s-zivotnim-minimem-reportaz-d59-/domaci.aspx?c=A161127_230415_domaci_zt
je tam aj krátke videjko s receptom, nikde nie je napísané, ža sa na takúto nízkorozpočtovú, "výživnú a racionálnu" stravu nemôže podujať aj naša stredná vrstva, určite by ušetrila i viac ako zvyčajne. :-)
Išlo iba o stravu, nevraví sa o nájomnom, drogérii, energiách, kultúre, kúpe knihy, novej obuvi a oblečenia, cestovného v MHD, šetrenia na byt, jeho zariadenia, návštevy zubára a lekárov, liekov, pohotovosti iných služieb... proste krátkodobý experiment postavený iba na strave. Pretože z dlhodobého hľadiska je úplne nemožný.
afrikánka
20.09.17,15:49
ja patrím do kategórie "finančne disciplinovaných", tým sa nechválim, to je holý fakt. Nie som sama, vidím to v mojej blízkosti na susedoch... akoby nás jedna mater mala. Vždy som za každých okolností niečo odložila. Dnes si ako-tak svoje celoživotné úsilie užívam, aj napriek obrovskej inflácii, ktorej som za tie roky svedkom aj obeťou. Mať niečo v zálohe, je príjemný pocit. V dlhodobom výhľade neodsudzujem pôžičky na "veľkú vec", akou je nehnuteľnosť, ktorá slúži na bývanie. Ale rozhodne neodporúčam pôžičky na malé "radosti", ako je elektronika, dovolenky a podobne. Predpokladám, že ak niekto vie splácať, musí vedieť aj našetriť. Chce to iba trpezlivosť a nebyť nedočkavý. Človek sa tak vyhne preplácaniu. A dobré zdravie je rozhodujúcou podmienkou či pri hypotéke, alebo šetrení. Sami by sme mali na zdravie dohliadať, ale je aj pravda, že niekedy ani to nepomôže...ale to je už o niečom inom a v iných rukách.
misoft
20.09.17,16:07
Je to habaďúra.... :D .... i mne tam hádzalo 601, 5602, 6012+E12....
afrikánka
20.09.17,16:31
Ale no táák, nie každý chce kúpiť byt v BA, alebo krajskom meste a slušne sa dá bývať aj pod 65 štvorcov. Tak čo?
A že sa tu najviac vzrušujú tí, čo majú vek "siat +"....veď neberme chuť a entuziazmus tej mladšej generácii. Aj my sme boli predsa odvážni, nebojácni a nesmrteľní. Tiež sme nevedeli, ako skončíme. A chce tu niekto na Porade prehlásiť, že jeho život je neznesiteľný, že nemá čo jesť a mrie od hladu?
Dáša_
20.09.17,17:05
tak my máme doma podrobne spracované výdaje asi 10 rokov dozadu. Úplne všetky v exelovských tabuľkách. Dovolenkové výdaje máme dokonca 15 rokov dozadu.
korela
20.09.17,17:51
Prepáč, ale zažila to? Myslím na poslednú vetu. Pretože ľudia musia byť Poraďáci, aby sem mohli prispieť s takýmito osobnými skúsenosťami?
Ty si to určite nezažila, potom sa ti k tomu ľahko vyjadruje.
Tiež by si vôbec nemala porovnávať nástup do životov ľudí s vekovým rozdielom 30 až 40 rokov.
Ja si myslím, že sa tu nedebatuje iba o tých pár členoch Porady, ale celkovej situácii v spoločnosti, lebo inak na takéto dišputy si môžem pokojne zájsť niekde do Klubu dôchodcov, kam nechodím.
.
Okrem mladomanželskej pôžičky sme žiadnu v živote nemali, ja by som ten bič nad sebou jednoducho nezvládla. Preto majú môj obdiv všetci, ktorí sa zahypotékujú, pretože inú možnosť vo väčšine prípadov nemajú.
.
A potom, ani v bývalom režime nemal každý rovnaké podmienky, vieme svoje. Takže niekomu sa žilo oveľa ľahšie ako ostatným, a nezáviselo to ani od dosiahnutého vzdelania, skupiny nebudem vymenovávať, ktoré si pekne zo štátneho prilepšovali rodinné rozpočty, a neišlo iba o ľudí s červ. knižkami. Niekto na to doplatil, a ako výkričník pre ostatných ho posadili do chládku.
Raz sú to knižky, inokedy zaradenosť v správnej strane, skupine, inde boli aj budú úplatky, a zbytok nebudem spomínať, ako si prilepšoval.
afrikánka
20.09.17,18:56
Zažila, nezažila....aj to bolo. Existenčne, majetkovo, politické zvraty aj červené knižky. Nebudem spomínať, lebo to nie je predmetom tejto debaty.
Pôžička na dom bola, hoci bolo aj slušne našetrené. Splácali sme veľa rokov po 200 Kčs mesačne. Pamätám sa, ako o generáciu starší boli zhrození nad našimi plánmi a odhovárali nás. Neposlúchli sme a ja dnes neľutujem, hoci nás to stálo aj veľa odriekania. To, ako si rozmnožovali majetok iní, ma nezaujíma, prepáč.
Do tejto debaty som sa zapojila iba z dôvodu témy o šetrení a pôžičkách.
Hoci mám svoj vek, niekedy ma irituje postoj staršej generácie svojím pesimizmom, spomienkami a strachom z budúcnosti. Veď nechajme mladým slobodu v rozhodovaní a nekazme im rozlet. Tí schopní prežijú, vynájdu sa. Veď žiaden režim so svojou ekonomikou tu nie je natrvalo. Všetko je vždy v pohybe. Raz napred a niekedy nazad.
korela
20.09.17,20:54
"To, ako si rozmnožovali majetok iní, ma nezaujíma, prepáč."
Nemuselo ťa to zaujímať, ale bolo to všeobecne známe každému, kde sa sypalo. Mäsiari, zelovocári, vedúci potravín, stavebnín, mototechien, v stavebných rozpočtoch kapitola o umeleckej výzdobe, kde ju verejnosť ani nemala možnosť vidieť, pretože boli na prevádzkach, kde sa striedalo max. možno 10 pracovníkov a išlo o milióny. Obrazy po ministerstvách, niekedy iba od jedného autora ...
Keď primár pred vlastným personálom povedal pacientovi z vidieka pri otváraní obálky, že on na cigarety ešte má, chodili okolo nás lekári do nemocnice, čo primár, tak najdrahšie auto. Vtedy bola ešte slabá premávka, poznali sme ich, žiadne tajomstvo, ale z tu spomínaných profesií na tie veci nemohli legálne mať.
Ani domiská po dedinách, keď sa po nociach chodilo na družstevné vyberať úrodu a tá sa predávala, ľahko sa stavalo. To nebolo iba o toalet. papieri, ako píšeš v inej téme.
.
Dnes sa deje čo? Ďalšia etapa rozkrádania na oveľa vyššom stupni, neporovnateľnom a ľudia sú celoplošne bezmocní a dostávajú rady, ako šetriť.
Dobre, teraz sa dávajú návody pre strednú triedu. A čo robí ona pre zbytok spoločnosti smerom hore aj dolu?
Veľkopodnikatelia neplatiaci odvody za z-nov, zatiahne to v pohode štát, zo štátneho. Keby len to...
27 nádejných stratených rokov pre tento samostatný štát.
.
"Veď nechajme mladým slobodu v rozhodovaní a nekazme im rozlet. Tí schopní prežijú, vynájdu sa. "
36 tis. Slovákov študuje v CZ. Koľkí sa vrátia na Slovensko? Mladí sú vyháňaní za prácou, o akej slobode to hovoríš?
Kto im bráni v rozlete? Snáď nie rodičia.
.
A nad tým školným pre VŠ, proti ktorému som dlho bola, pri situácii, ktorá sa iba zhoršuje, som za, kto ide von, nech sa láskavo vyplatí, pretože na to má. Už sa na to pozerám skutočne ako zneužívanie systému. Nič nevracia republike.
afrikánka
20.09.17,21:24
korela, veď ja to všetko viem, čo sa dialo. Aj poznám ľudí, ktorí takto bohatli. Iba sa mi zdá zbytočné, aby sa to spomínalo. Koho to dnes zaujíma? Mladí to berú ako rozprávanie starých materí, pristavia sa, vypočujú a idú svojou cestou. A čo je na tom, že toľko detí študuje v zahraničí a možno tam aj zostanú? O tom to predsa je, vyriešia si budúcnosť. Kto má silu a odvahu, ten sa nestratí.
Poslednú moju vetu si nespomenula a tá je práve tá najdôležitejšia. Si zabudla, koľko bolo prevratov, že nič nie je natrvalo?
korela
20.09.17,21:26
Taiko, aby sme sa pohybovali v reáliách aj inde ako na Slovensku a pre porovnanie ekonomickej situácie, kto sa považuje napr. v Holandsku za príslušníka strednej vrstvy?
taiko
20.09.17,21:30
korela prepac, ale tato tema je o narabani s peniazmi a nie o tom, ci niekto ma co jest a kolko sa kradlo za bolsevika.
korela
20.09.17,22:06
A tie protesty pred Bonaparte boli o čom? Spojitosť to má min. určite aj v tom, že sa vysoké % hlási k viere, ale na desatoro sa zabúda. Nehovoriac o svedomí aj bežného smrteľníka bez viery a zodpovednosti ľudí v štátnych funkciách.
Koľko politikov sa posadí pokojne v kostoloch do prvých rád.
Je to o tom, aby mohli vôbec ľudia narábať ešte s peniazmi. A viem, že aj tento môj príspevok sa týka strednej vrstvy.
.
Doplním, nedá mi to, ani o strednej vrstve sa nedá prijať táto myšlienka o sporení paušálne, ale vieš, kde sa najlepšie šetrí? Na z-och. Správne, zoberie si úplne zbytočne úver na ďalšie auto, kt. vôbec nepotrebuje, o zn. pomlčím, nech sa tu sám so sebou nekonfrontuje, svet je malý, a človeka zamestná na mandátnu zmluvu so zárobkom nižším ako min. mzda. Máš pravdu, dá sa šetriť rôzne.
afrikánka
20.09.17,22:28
A koľko kňazov nehanebne uprednostní týchto politikov a zbohatlíkov pred bohabojnými, ale "chudobnými "veriacimi" ?
Kde a ako potom platí desatoro?
Obe už mrníkujeme tému....dobrú noc
korela
20.09.17,22:48
Zažila som to osobne v ich prítomnosti. Pracovne.
Lepšie by bolo vravieť za seba, ja ju nemrníkujem.
Môj syn si svoje domáce účtovníctvo roky robí na programe poctivo, šetrí, mladí o hypotéke nechcú ani počuť, tak šetria ako diví. Platy majú obidvaja slušné. Aj mng. Takže z tohto hľadiska sa môžem k téme vyjadrovať.
lapejko
21.09.17,01:41
Každý píše podľa seba, tak aj ja...Ak by som nemal odvahu ísť do úverov, dodnes sedím v garsónke alebo kúrim ako besný v babkinom dome do luftu bez investícií do technol´gii a zateplenia. Ten úver som už dávno splatil, pričom sa mi čudovalo pol dediny načo zatepľujem, potom prudko začali rásť ceny energií, každý platil nedoplatky, ja som splácal úroky, to je ale iba o peniazoch...Pôžička na dovolenku s rodinou tiež nie je až taká nerentabilná, ak to pomôže vzťahom v manželstve alebo ak stihnem ukázať deťom more ešte vo veku kedy ich to nadchne a budú s vďakou spomínať aj keby to bolo len raz, kým by som na to ušetril, už by so mnou nemal kto ísť.
vicktor
21.09.17,05:05
35 tisic rocne, to je uplny milionar, ale cast milionarskej dane zacina platit uz "polmilionar".
duves
21.09.17,05:19
Cela ekonomika západného typu je postavená na úveroch.
Pri vyrobe akéhokolvek tovaru sú nakladovou položkou mzdy. Práve mzdy majú vytvárať predpoklad, aby sa tovar na trhu dokazal umiestniť a nastala výmena tovarov. Lenže, sú ludia, čo zarabajú 5, 10, alebo 15 tisíc EUR. Mzdové prostriedky v celom objeme z uvedenej kategorie týchto extrémne dobre zarabajúcich neslúžia na vymenu tovarov. Čiže čo sa stane? Výrobky sa nepredávajú, fabriky redukujú produkciu, alebo sa zrušia úplne. Uvolnený zamestnanci končia na úradoch práce. Alebo sa poskytujú pôžičky ako výpadok kupnej sily, fabriky vyrábajú, zamestnanci majú prácu. Je to jednoduché.
https://www.genomofcapitalism.com/index.php/sk/5-1-forced-debt-during-consumption-3
kobolcs
21.09.17,06:16
sporenie je myslenie deti z cias husaka a starsich
uver je nutnost pre X a Y generaciu
zit pre dnesok a nemysli na zajtrajsok je pre millenials (deti nar. po 2000)

Zivot 65 roc.cloveka : dostava dochodok z JRD povedzme 350, manzelka tiez 350,
obaja su chori davaju na lieky a zazraky 100eur mesacne, 100 eur vnucatam/detom,
100eur na Vkladnu knizku/sporenie pre vnucata , 100 eur setria na uhlie/drevo lebo ten velky dom treba vykurit aj ked tam ziju uz len dvaja, 250eur jedlo pre dvoch.

Zivot 45 roc. cloveka : ma pracu zaraba povedzme 900eur na ruku (a to je este z tych stastnejsich) a manzelka okolo 600 (alebo naopak) maju 2 deti okolo 18rokov, postaveny dom ci kupeny byt a bez uveru. Prijem : 1500 Prav.vydavky: 1200 sporia/poistka 300 eur

Zivot 30roc. : ma hypo na kralikaren/domcek na vidieku, ma pracu mimo , manzelku/frajerku vidi raz za dva tyzdne, dieta este si nemozu dovolit, auto nutnost lebo spoje nepremavaju tak ako on potrebuje, bol v mladosti pri mori teraz si nemoze dovolit, mozno s detmi, zostane im 0eur a nic nesporia lebo frajerka nevie najst pracu (ci naopak)

Zivot 20r , skoncil strednu, bol rok v anglicku teraz je kralom doma ma 5000eur, ale je na urade prace lebo prace niet co by bol ochotny robit za almuznu, zije z rodicov. rozhodne sa ze je tu na hovno ide prec. Pocet pôv. obyvatelov SR sa limitne blizi k nule v nasl. 10rokoch.
Ing. Ľubomír Janoška
21.09.17,07:10
:taiko
Nehovorím, že n emáš z čoho šetriť, ale že nemáš ako šetriť. Tým som chcel povedať hlavne, že to nie je efektívne + spojenie s prirodzením stárnutím šteriaceho subjektu :D
Dáša_
21.09.17,07:11
ešte k tým úverom - mám doma konkurzného správcu :D
A za tie roky som videla už všeličo. Napríklad maželov, ktorým sa relatívne darilo, mohli si dovoliť splácať leasing na kamión, zobrali si hypotéku na opravu doma. Ako prvé začali stavať na dvore bazén... A dovolili si pár luxusnejších vecí.
Nečakane prišla kríza a zrazu pre ten kamión nebolo až toľko roboty. Tak splátky sa nezaplatili. nastúpila leasingovka, krátky proces. kamión už nemali. Ešte sa nič tak hrozné nedialo. Kríza pokračovala. Zamestnaniei sa stále dalo zohnať. Až prišiel úraz. A ďalšie dieťa.
Dnes po rokoch už nemajú nič. Dom padol v dražbe, predali sa aj ostatné aké také majetky. Žijú v prenajatom byte. nemajú nič. Akurát tak môžu spomínať na časy, ke´d stavali pri dome bazén...
taiko
21.09.17,07:28
@lubo a ja nejak furt nesuhlasim. Podla mna sa setrit da aj oplati. Napisem priklad. carnica mala v robote moznost kupovat akcie svojej firmy za velmi velmi vyhodnych podmienok. Za takych, ze teraz ma vystarane. Moze si kupit dom, Aj tu v NL. A pritom odkladala 10% zo svojho platu kazdy mesiac. Co myslis, kolki jej kolegovia to vyuzili ? mozno tych 10% . A teraz po 9 rokoch placu a zavidia :)
Na slovensku je to mozne tiez. Mozno nie za takych vyhodnych podmienok, ale je. A napr aj o tom bol ten clanok.
afrikánka
21.09.17,09:05
taiko, chlapče, prečo nám to vypisuješ? V NL mám sesternicu, dám ti na ňu kontakt a môžete sa spolu vykecávať. Je to dáma na dôchodku, stále trandá po svete a pravidelne navštevuje rodinu. Tiež nás vie len nasralkať.
PS...+ kopec vyškerených smajlíkov, ktorý sa mi nedajú priložiť
Oliwa
21.09.17,09:36
By ma zaujímalo, za čo si ten 45 ročný človek s 2 deťmi okolo 18 rokov postavil dom či kúpil byt a bez úveru, ak by to mal byť bežný človek-milión, žijúci a pracujúci na SK...
korela
21.09.17,09:45
afrikánka, v každej krajine sú prevraty? Čo to rozprávaš? Stačí sa pozrieť na starý kontinent a za mláku. A ešte si prečítať dnešný ranný kobolcsov príspevok.
Komu Slováci a hlavne pod koho taktovkou uvoľňujú svoje územie. Ty si myslíš, že sú všetci ľudia bez analytického myslenia? Stačí si všímať kto a aké nové návrhy zákonov predkladá.
Dosť frekventované je tu poukazovanie na rozprávku O troch grošoch. Ja mám obe deti tiež mimo Slovenska a neviem, kde napokon skončia. Pracujú v takej sfére, že majú do sveta dvere otvorené.
Ale brakovať špajzu a nepovedať ani ďakujem, už začína aj mňa zdvíhať zo stoličky. Myslím na VŠ. Nech je zadarmo, na Slovensku ešte stále nedozrela situácia na spoplatnenie školstva, ale ak sa rozhodneš z republiky odísť a zanechať za sebou chudobu a bezmocnosť starších a starých ľudí aj s biednou zdravotnou starostlivosťou, tak sa zo školy vyplať.
.
Ak by sa tu od začiatku po rozdelení republík šafárilo s kostolným poriadkom, to Švajčiarsko tu už mohlo byť. Ľuďom sa nesníva, čo sa tu spustilo. Aj silná stredná vrstva tu mohla byť. Aj normálni ľudia spokojní.
.
Dúfam, že to Taiko nevzťahuje na seba, nie je vonku predsa jediný.
afrikánka
21.09.17,10:29
korela, prosím...
čo sa deje za mlákou ma ani nezaujíma, až na skutočnosť, že odtiaľ pochádza ekonomická kríza, ktorá zopár rokov tiahne celým svetom. Že sa dodnes nenašiel ekonomický model, ktorý by bol uspokojujúci pre obyvateľov tejto zemegule je tiež holý fakt. Prejednávalo sa to pred časom v Kanade, celkom potichu, za prítomnosti naj-ekonómov sveta. Prevraty? Možno pokusy, aby sa našiel vyhovujúci model.
A tie deti v zahraničí? Mám tam desaťročia bratov, odišli za lepším. Aj našli, žijú dobre, teda finančne. Čo cítia v sebe, že opustili vlasť, rodinu? Už som o tom písala. ťažko sa je vrátiť, keď tam vyrástli ich deti. A oni si veru školy, VŠ vzdelanie aj zaplatili, ešte pred pádom komunizmu, keď chceli navštíviť rodinu.
Nerada sa poddávam uvažovaniu, "keby". Je to k ničomu, iba to odčerpáva energiu. A milujem blížneho svojho, ako seba samého.
taiko
21.09.17,11:26
afrikanka, teta, ak som Ta niecim rozculil, tak sa ospravedlnujem ;). Priklad z vlastnej skusenosti som dal, aby som nacrtol, o com podla mna je tato tema.
Vsetko ine co by si snad za tym chcela hladat, tam nie je :)
PS: ale zda sa, ze ani ten priklad nepomoze, lebo aj tak kazdy bude pisat iba o 12EUR a hypoteke :D
afrikánka
21.09.17,11:41
ale taiko, ja a rozčuľovanie? Kdeže to nehrozí. To iba tak, zo žartu som napísala. Mne sa tá tvoja téma pozdáva, aj napriek tým položkám, ktoré sú tam uvedené. Veď princíp šetrenia je totožný, aj pri iných sumách. A o to, tu predsa ide.
vicktor
21.09.17,11:43
Byvanie v kralikarni a sem-tam dovolenka.
Ing. Ľubomír Janoška
21.09.17,12:23
@taiko
ešte nejaké drobnosti:
1) negeneralizujem ja, ale Ty :) - Ty píšeš, že "stredná vrstva" a nepíšeš o jej konkrétnom príslušníkovi, ja iba píšem o nesmiernej inflácii, ktorá sa dotýka každého, kto žije na Slovensku napríklad posledných 40 rokov,
2) investícia do akcií nie je sporenie,
3) zopár ľudí zainvestovalo do akcií a oľutovalo
korela
22.09.17,19:48
Taiko, k akciám, ale hlavne k sporeniu strednej triedy na Slovensku. Isto, aj tu si ich môžu ľudia kupovať. Ak má niekto nové štatistiky, nech doplní.
.
"Slovák zaradený do strednej vrstvy má čistý mesačný príjem od 355 do 785 eur. "
Takže ešte aj dôchodcovia dokonca patria do strednej triedy podľa článku. Ak je ešte priemerný dôchodok cca 400 eur. :-)))

Patríte ešte k strednej vrstve? Krutá pravda o našich príjmoch
http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/patrite-este-k-strednej-vrstve-kruta-pravda-nasich-prijmoch.html
duves
23.09.17,05:54
Korela, ta suma je na 1 člena domacnosti. 400€ na hlavu je suma, že ak su rodičia a 2 deti, tak rodina ma príjem aspon 1600€ v čistom
vicktor
23.09.17,06:26
Cize ak v domacnsti ostal iba jeden s dochodkom 400, poplati ucty a zo zvysku moze cestovat po svete.
A kde je horna hranica strednej triedy? Zasvietili mi oci ze mozno som bohac. :D
Ing. Ľubomír Janoška
23.09.17,07:10
@vicktor
Pozri sa, koľko lenivcov Ti závidí. Musíš byť boháč :D
buchač
23.09.17,07:17
vicktor (Dnes 09:26) Cize ak v domacnsti ostal iba jeden s dochodkom 400,
---------------------------------
Ja mám dôchodok do tých 2.000€...a teraz čo ?
Zaplatím hypo, natankujem, kúpim noviny...a ani mi na kávu neostane.
Keby manželka nezarobila do tých 10.000€, tak nevyžijeme.
;)
Ing. Ľubomír Janoška
23.09.17,07:44
@buchi
áno, celé je to o tom, že keď sa správne oženíš, nemôžeš sa sťažovať :D
buchač
23.09.17,08:19
Ľubo...alebo :

Dlhoročnou, statočnou a poctivou prácou....
Kuwa...a hentú dzignutú tému ujebabre jedinec, čo zadarmiko vyštudoval, čo berie vyše 5 litrov mesačne...?

Svet sa zbláznil...
Zlodej kričí, chyťte zlodeja.
Pokrytec ide mudrovať a prednášať o morálke.
afrikánka
23.09.17,10:22
@buchač, dala by som ti mínusku, ale nedám poza chrbát. Máš deti? Máš. Asi tiež niečo vyštudovali, aspoň teda nejakú strednú, možno vysokú. Tiež "zadarmiko". Ten jedinec je mladý človek, ktorý sa rozhodol pracovať v zahraničí, lebo žije v dobe, ktorá mu to umožňuje. Prečo si taký pobúrený? Už mi to pripadá príliš osobné, prepáč za názor.
A táto téma? Podľa mňa je užitočná, aj keď finančné podmienky sa rozchádzajú s realitou na Slovensku, teda aspoň pre drvivú väčšinu. Nepochopil si základnú myšlienku? Šetriť sa dá takmer vždy, len to potrebuje disciplínu. Pokiaľ ťa poznám z príspevkov, veď aj ty patríš do skupiny "rozumných" a vieš narábať s peniažkami. Tak o čo ti ide, čo sa rozčuľuješ?
buchač
23.09.17,11:45
V blogu sú len tri príklady...ale o tom istom.
http://lucasperny.blog.pravda.sk/2017/08/25/pravo-na-ludsku-dostojnost/
duves
23.09.17,17:42
taiko
23.09.17,19:05
@afrikanka. "Nepochopil si základnú myšlienku? Šetriť sa dá takmer vždy, len to potrebuje disciplínu." - konecne niekto kto chape o com je tato tema.
taiko
23.09.17,19:17
@buchac obvinujes ma z pokrytectva, dokonca zo zlodejstva, tak sa opat ozvem.
Ano ja uz dlho roky poctivo a statocne pracujem.
Ty si kolko rokov poctivo a statocne pracoval ?
Je usmevne, ze ma z pokrytectva a zlodejstva obvinuje niekto, kto dlhe roky pobera vysluhovy dochodok, na ktory som mu danami prispieval aj ja.
PS: zdoraznujem, ze tento prispevok sa tyka iba buchaca a nie inych vysluhovych dochodcov.
PS2: a nezabudni v reakcii opat spomenut mojich nebohych starych rodicov, ako sa na cloveka Tvojej mentalnej vybavy patri. ;)
Minule si pisal, ze moji nebohi stari rodicia "zrali gulas bez masa z nemeckej prilby". Co mi o nich povies tentokrat ?
alaya1
23.09.17,19:26
Dasa, tak to je obduvuhodne, mna by k tomu nikto nedokopal....
Dáša_
23.09.17,19:28
ani mňa :D . Ale ke´d máš manžela, ktorý miluje tabuľky každého druhu... :D
taiko
23.09.17,19:35
@lubo ach boze, neslo predsa o to ze sa kupovali akcie. Islo o to ze sa mohlo vyhodne odkladat/setrit, tak sa to vyuzilo a sa setrilo/odkladalo. To ze sa za usetrene v tomto pripade kupovali akcie je predsa druhorade.
nuz a ti, co nesetrili/neodkladali a a potazmo nekupovali akcie, tak nielenze prisli o vynosy z akcii, ale minuli, ergo neusetrili ani tych 10%.
Na dokreslenie treba este povedat, ze v tomto pripade sa na tych firemnych akciach viacmenej nedalo prerobit. Ale ako pisem, to nie je podstatne.
buchač
23.09.17,20:11
taiko (Dnes 22:17) @buchac obvinujes ma z pokrytectva, dokonca zo zlodejstva, tak sa opat ozvem.
==========================
Ach jo...
Takže pripomeniem niečo zo svojho profilu, oki ?

" Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty. "


POZNÁMKA, ktorú som dlhšie nespomenul :
Mňa je potrebné čítať občas aj medzi riadkami...respektíve medzi odsekmi.
afrikánka
23.09.17,20:21
@buchač, veď dobre, ja sa fakt niekedy snažím, snažím a aj tak mi to vychádza stále na rovnako. Možno aj druhí sú na tom podobne, ako ja.
Len tak mimochodom...aj tebe by bolo potrebné čítať s porozumením iných, bolo by menej nedorozumení a výhovoriek. Nemá minca dve strany?
korela
23.09.17,20:44
Sledujem, kto dáva Dáše plusy. Po prvé zato, v čom spočíva výpovedná hodnota príspevku (povedačky) a po druhé podľa životnej úrovne hodnotiacich.
Osobne slovenské ženy pokladám doslova za zázračnice, ako dokážu udržať rodiny nad hladinou, ale niekde nepomôžu ani zázraky. Inak by neexistovalo Siedme nebo, nebola charita, vysoká kriminalita, množstvo chorých ľudí, lebo ako sa vyjadril Dr. Hnízdil „Tento systém je orientovaný na neustálý růst, dravost, bezohlednost a výkon. A přitahuje těžce postižené lidi, psychopaty. Oni pak stoupají do těch nejvyšších politických funkcí a rozvíjejí ten těžce nemocný systém dál.“
http://www.rozhlas.cz/dvojka/jejakaje/_zprava/lidi-nejsou-nemocni-nemocny-je-system-a-politici-tvrdi-jan-hnizdil--1476338

A to nielen u susedov, ale v celej záp. civilizácii určite.
Aby niekto dokázal pravidelne odkladať z 500 eur, je rozdiel, či ide o človeka z vidieka so záhradou, alebo mestského človeka, žijúceho samostatne alebo nie, ...proste zaváži veľa faktorov.

Dáša_, našim babkám v minulosti pomohlo aj to, že nepracovali, a ak pracovali, po ôsmich hod., odchádzali z práce, a nie ako dnes, podľa situácie a termínov v práci.
Koľko si ľudia dokážu skutočne mesačne odkladať sa dá vygoogliť, aj aké percento. 20 eur mesačne nie je žiadna výhra.
buchač s duvesom priložili dobré linky.
taiko
23.09.17,22:44
@korela citujem jeden z prispevkov v diskusii z onej linky, s ktorym sa plne stotoznujem.
"Už som niekoľkokrát vyzýval týchto insitných kaviarenských marxistov aby v praxi aplikovali to, o čom tak radi rozprávajú.

Takže opäť.

Vážený pán (súdruh) Perný. Dookola píšete čo by mali robiť druhí, a ako by mali veci, teoreticky, fungovať.

Založte konečne prosperujúcu firmu, zamestnaje v nej ľudí a ukážte, že to, o čom viete teoretizovať, viete aj v praxi aplikovať !"
taiko
24.09.17,11:05
Dasa, prispevok na ktory si zareagovala medzicasom autor vymazal ;)
taiko
24.09.17,11:29
Co o financnej gramotnosti pise ministerstvo skolstva.
mimo ineho :
Finančná zodpovednosť spotrebiteľov;
Plánovanie, príjem a práca;
Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov;
Úver a dlh;
Sporenie a investovanie,
Riadenie rizika a poistenie.

takze tema sa neobmadzuje iba na sporenie , ci len na hypoteku
misoft
24.09.17,11:57
Problém je v inom. Je to len papier z 2008. Ovšem - čo sa pre to urobilo? NIČ.
Pozri sa na jeho jednotlivé body.
Učí sa to v školách? Nie.
Tak ako sa má zvýšiť finančná gramotnosť?
Je to čistá vízia, ale skutočnosť je vzdialená na míle!
Dáša_
24.09.17,12:11
Inak, je pod tým podpísaný Plavčam ako minister, tak neviem, či je to až tak stare. A niečo sa aj v tých školách učia. Len teda, mám pocit, že to nemá kto učiť, lebo ani učitelia v tomto nemajú jasno.
sito
24.09.17,15:03
taiko (20.09.17 11:04) Stale sa tam snazis vydiet tu domnelu nadradenost, tak preformulujem.
"Treba sa nato pozriet zosiroka, z inych uhlov pohladov" ergo z rovnakej vysky, ale z roznych stran 1

Tak takto by som to mal podľa teba vidieť, v horizonte nie vo vertikále, že? Raz darmo pripomínaš mi tu toho, čo si prvého septembra odskočil do Poľska. Predpokladám, že si už videl ihlan. Najznámejšie sú tie Egyptské. Tie sú navŕšené kameň na kameni až po samí vrchol. Ľudský život je vlastne tiež taký ihlan, len ľudia sú v jednej línii, vlastne v horizonte, reálne. Realita je iná, každý človek má chrbát, niektorí aj chytrú hlavu a šikovné nohy, ktorými vedia využiť chrbty ľudí. Kategorizujú sa! A potom, no to je vrchol, čo si ten šplhúň dovoľuje, môže? Aktuálny príklad. Nezaložil ihlan, Triangel v dobrej viere požičal každému, aby mal na televízor, chladničku, atď. nevyhnutné veci pre prežitie. Ak neplatil, nevládal prišlo bitie - bratie. A teraz keď je na vrchole, kdekomu to oči kole. Keď sa na chybu príde k spovedi hneď ide, oľutuje svoj omyl, svoj čin a už to nie je zločin. Takže vždy to bolo, je a bude o vertikále. To len ty vidíš svoju rasu, aby len mala plnú kasu.

A stým šetrením? Najprv by sa mal každý naučiť šetriť to, čo potrebuje pre prežitie, a ak bude mať peniaze, aj tie sa naučí šetriť. Ten čo má málo uspokojí sa, aj ušetrí, aj peniaze. Ale, ten čo chce stále viac a viac, ten nešetrí, veď načo, však peňazí má až až a keď chýbať mu budú, no čo, uberie ľudu. Posledný, podriadený si to vždy odskáče, nebude on jesť koláče!

Ty tu diktuješ, provokuješ, mažeš na porade svoje meno hájiš, názor tvoj je jediný, ak iní majú iný pošleš im ho až niekde do Číny a nie sú to tvoje zločiny. Veď to robíš v dobrom duchu, nemožno o tebe dumať ako o zloduchu. Dobrý si ty človek porady, dobrý náš, dobre ty vieš čo s toho máš. Maj čo chceš, ale nevypisuj mi do SS kdejaké kraviny, mohol by som zmeniť svoj pohľad na teba. Mohol by som ťa vidieť ako kelta.

Vymažeš? Šetriť budeš, seba?

Nie horizont, nie! Vertikál bol je a bude.

A ozaj, keby neboli predkovia, boli by sme v rici, aj terazky tak!:D
Dáša_
24.09.17,15:39
ono, celé to šetrenie je hlavne o vytváraní pocitu, že mám toľko, že môžem odložiť. Samozrejme, sú extrémne prípady, keď fakt nie je z čoho. Ale je veľká časť obyvateľstva, ktorá naozaj može niečo odložiť. A je jedno, či je to 1€ alebo 1000€. Ide o to vedomie, že má na to, aby odložil.
Lebo my sme sa z čias, keď sa muselo pracovať, aby sme prežili dostali do situácie, že pracujeme, obrazne "aby nám susedia závideli" Väčší byt, dlhšiu dovolenku, novšie auto....
sito
24.09.17,16:08
Dá sa! Tiež som mal podrobnú evidenciu, bola to drina spraviť, ale aj evidovať, hlavne ak som si toho nechal viac, že nie každý deň. Proste detailný prehľad. Dnes už len príjem, stále platby, sporenie, štyri bločky, platba kartou, a výber kartou. Dá sa aj raz za týždeň, aj neskôr, tiež to sedí. Zároveň vypočíta zostatok a tiež priemer zostatku na zostatok dní v mesiaci. Takže vidím kedy treba priškrtiť, hrozí finančná kríza, ale nevidím, že by bola, ako v parlamente. Nie je! :D
duves
24.09.17,17:03
Dáša_ to mi pripomína film o básnikoch. Tam to jeden mal aj v grafoch. https://www.youtube.com/watch?v=fIWtXWZyv-M
duves
24.09.17,17:07
Len by som chcel vedieť, že kolkí z tych čo si zapisuju vydaje do excelu, robia grafy. Lebo až mi decko vyletí raz z hniezda, tiež začnem excelovať.
Dáša_
24.09.17,17:51
:D toto samozrejme poznám, lebo tieto filmy sú naša srdcovka :) Moj manžel iba zapisuje, vyhodnocujeme mesačne akurát elektrinu a plyn. voda je nemenná. Fór je v tom, že už pri nakupovaní mám v pozadí, že uvidí všetky lístky, tak dávam pozor, čo nakupujem :D Aj ked popravde, ešte nikdy tie moje nákupy nekomentoval :D
sito
24.09.17,18:20
Koďousek, taky - tak nejak, budúcnosť. Ale, čo bolo, to bolo. Čo sa minulo už sa nevráti, nenavráti.
duves
24.09.17,19:32
Chlapi a baby su rovnake, len ciele nakupov sú rozdielne. Nedavno niekto, teda muž na mtb fore (ine forum) položil otazku, že akym koeficientom prepočítavate cenu/ceny velo materialu resp. bicyklov, ak sa manželky/priatelky pytaju, že kolko to stalo. No to je jednoduche, som napísal, presne takym istym, ako naše polovičky, ked sa ich pytame, čo stali tie nové jeansy, či bunda.
buchač
25.09.17,03:39
Na druhý deň po vydaní uvedného článku execelovala autorka ďalej.
https://profit.sme.sk/c/20648945/10-pravidiel-ako-udrzat-peniaze-vo-vankusi.html

V diskusii ju rozbil na drobné jak sporiace hlinené prasiatko.;)
Vadim22
24.09.2017 22:43


1. Sporenie je lacnejšie ako úver.

Rovnaku sumu si sice za 20 rokov nasetrime, ale
- hodnota penazi v danej dobe bude nieke inde, takze danu vec si uz za ne nekupime, lebo bude stat viac, ak sa vobec bude predavat ;)
- 20 sme len sporili (1/4 zivota v keli), kedze pri uvere sme danu vec mohli 20 rokov pouzivat

2. Odkladajte si hneď po výplate:
Ak musime sami seba oklamavat tym, ze si peniaze presuniete z bezneho uctu na sporiaci, ste natolko slaba a nevyzreta osobnost, ze vam ziadne rady nepomozu.

3.Povedzte, čo chcete
Na sny sa nesetri, na tie sa zaraba.

4. Použite systém obálok
Ak pracujete na vplyvnom mieste, system obalok vam moze vyrazne zvysit vas neoficialny a tym aj celkovy prijem.

5. Odmeňujte sa.
Ak potrebujete sporit 5 rokov na nove auto a nie je to zrovna S-klasse, nekupujte si ho. Zarabate prilis malo na to, aby ste uzivili auto aj seba. Kupte si bud ojazdene, alebo si auto nekupujte vobec. Zamakajte na sebe, aby ste dostali sluzobne.

6. Poraďte sa s odborníkom
Rada mala uviest, kde takeho odbornika najdete. Na 90% totuz natrafite na "financneho agenta", ktory este pred dvoma mesiacmi predaval v stanku hotdogy, montoval sadrokartony, alebo v lepsom pripade robil v kancelarii nejaku podradnu pracu. Spytajte sa "odbornika", kolko ci byva vo svojom, alebo ma hypoteku a kolko zaraba. Ak sa musi zivit financnym "poradenstvom" nie je to odbornik, ale rovnaky skrachovanec ako vy, ak potrebujete, aby vam niekto poradil, co s tym par eurami, ktore vam na konci mesiaca ostanu.

10. Nehanbite sa šetriť
Ak vas vytrhne 365 usetrenych za rok, ste v poriadnej kasi. Vasa dovolenka zavisi o toho, ci sa vam cez rok pokazi co i len jeden spotrebic. Zlozi vas akykolvek neocakavany vydavok. Ste proste v ri...
duves
25.09.17,05:14
Peniaze už nie su tym, čim boli v zlatom štandarde. Inak toto je dobra kniha na prečítanie http://www.martinus.sk/?uItem=96237
korela
25.09.17,09:55
V poriadku, ty si vytiahla práve takýto príklad, ja poznám zavedenú dobrú firmu, roky prosperujúcu, čisto slovenskú, rok 2009 skolil aj túto.
Podnes sa z toho nepozbierali, museli prepustiť viac ako 50 %
z-cov, v podstate ich tam zostalo pár, ale udržali sa. Čo bolo však na tejto firme na naše pomery úplne výnimočné, že mzdy z-cov sa pohybovali na západnej úrovni tiež roky, takže to nebolo príčinou ich pádu, ale "kríza" zasiahla ich segment. Ak sa dá vôbec hovoriť o prirodzenej kríze, všakže.
.
Čo dnes robia znalci nehnuteľností? Posudky pre hypotéky, hypotéky, hypotéky ... A koľko holých hláv sa namotá na znalca, ktorý sa ich nevie zbaviť, a koľko notárov sa zaoberá exekúciami.
No veru, ošemetné živobytie. Ale ten prospech, z neho sa dá vyžiť. Aj dobre šetriť, pre tri generácie dopredu. :-)
Znalec iba stiahne chvost.
duves
25.09.17,13:24
To že jednotlivci maju úvery je jedna vec, ale ako može mať cela skupina, cele štáty miliardove dlhy je chore. A nikto to ešte nepomenoval. Iba ten stary znamy poslucháč rádia: https://www.pecina.cz/files/Sinagl/Nazor-Pankrac-Cro-220211.mp3
canbo
26.09.17,15:07
Aj šetriť je potrebné , ale na správnom mieste.
Určite nie na bývanie Podľa príkladu ak teraz bývam v prenajatom byte tak ak na šetrenie 12€ + isto 12€ na prenájom denne .... tak moje počty skončili.
Úver na bývanie sa vždy považovalo vlastne za sporenie pre budúcnosť, deti dôchodok...
Napríklad aj tu:
https://www.aktuality.sk/clanok/524080/niektori-na-byte-zarobili-aj-100-tisic-eur/?utm_source=azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality_koktejl&utm_content=clanok3&utm_campaign=HP-new2
sito
26.09.17,15:38
No, s pánem bohem ... porada, porada, zrada, zmizla tu kde - aká rada. Šetríme si ako chceme, aj tak si z toho hovno užijeme. Užijú si iní, čo pri kradnutí, podvode sa cítia nevinní. Vraj to majú v krvi, všade musia, chcú byť prví. :D:D:D
duves
27.09.17,12:42
Korela, ano ani v bývalom režime nemal každý rovnaké podmienky. O to horšie je tento, lebo ako taka rovnosť padla. Ja robím v banke, s úvermi pre občanov. Mam prehlad ako ludia žijú, ake majú mzdy a ake velke pôžičky a teda sa vobec nejedna často o žiadnu strednú triedu.
korela
27.09.17,15:48
Viem.
korela
27.09.17,16:00
Afrikánka, podľa tvojich slov sa robia prevraty ... "Prevraty? Možno pokusy, aby sa našiel vyhovujúci model." Ani sa nespýtam radšej prečo, skôr pre koho a kvôli čomu? A čo tie "pokusy" prinesú domorodému obyvateľstvu? Pekný príklad Albrightovej výrok o Rusku nepostačuje? A tie tisícky a miliómy mŕtvych, vyhnaných z vlasti, stojí to za tie "pokusy"? Pokusy na ľuďoch, kde zostáva humanita?
Ako vieš, že išlo o krízu? Skutočne to bola kríza? Ak niekto vyvolá vojnu, je to jedno o aký štát ide, má k dispozícii prostriedky iba na tri mesiace. Tak sa spýtaj sama seba, kde berie zbytok, kto ich podporuje.
Teraz sa budú najekonómovia "zaoberať" stavom úrovne sveta, doteraz stačilo, aby sem-tam vykazoval Unicef so svojimi veľvyslankyňami - mediálnymi hviezdami nejakú činnosť?
Už dávno mali byť vypracované projekty pre obyvateľstvo, rovnako ako aj u nás niekde, ale pokiaľ to niekomu vyhovuje, a vidíme, že áno, tak to tak bude fungovať i naďalej.
Treba vidieť aj za roh a nie, čo sa iba podsúva.
korela
27.09.17,16:36
taiko (21.09.17 00:30) korela prepac, ale tato tema je o narabani s peniazmi a nie o tom, ci niekto ma co jest a kolko sa kradlo za bolsevika.
.
Veď píšem o narábaní s peniazmi, každý s nimi narába ako vie, resp. dokáže. Niekto šetrí, niekto si "prilepšuje" = kradne, berie úplatky. Sme na Slovensku, tak spomínam o prístupe k peniazom a šetreniu na Slovensku a naše deti by sme mali informovať aj o minulosti Slovenska, aj keď viem, že sa má žiť pre prítomnosť. Ale minulosť je poučná, kto nepozná svoju minulosť ...
Mama ešte dlho držala akcie z CZ podniku dlho po 89, nádejala sa, že ešte z toho mohlo niečo byť. :-) Asi ako mnohí z kupónky.
Porovnávať v dnešnej dobe možnosti šetrenia v bohatej krajine bývalých kolonizátorov so Slovenskom mi zaváňa trochu čiernym humorom. Kde by bola moja rodina, keby sme žili so svojimi profesiami aj min. s polovicou Slovenska tiež niekde vonku? Nebolo by čo vysvetľovať.
Za Slov. štátu vytvárali štátnu zbierku zo zlata a striebra svojich šperkov ľudia dobrovoľne, a ako prosperovavalo, kam sa posunulo za päť rokov?
Spomínať arizácie, všetko je vyčíslené a podchytené, vyhodnotené. Každý sa môže dočítať fakty a nie dohady.
duves
28.09.17,14:16
sito
28.09.17,14:24
Komu? Asi strednej triede, kategórii. Prečo nie, ak si požičiava každú stredu. A teraz úprimne, koľko si ušetril na teple Ty a koľko dom v ktorom bývaš, vieš? ;) Nedĺžiš?

Asi sa jedná o priemer, tak odhadom, 10 % národa nedlží, má zisk, z národa. Kto je nádor?
duves
28.09.17,14:48
s teplom to je OK, i ked s manželkou a dcerou bojujem, každu zima. Vraj radiatory sú studene. Zvlašť januar 2017 bol na moju kapitulaciu a musel som tam nastaviť 24 st.
duves
28.09.17,14:54
Niekde som písal, že robím v banke, s úvermi. Naša matka, to je banka zo zapadnej europy a robili nejake analyzy a vraj naši občania si požičiavaju 2x vyššie objemy hypotek k ich platom, než je tomu v krajine zapadnej europy. Reku, kde je asi problem? Treba navyšiť platy na raz tolko. Ale nie, je to niekde medzi. Moho rodím si berie dalšiu hypoteku do "investície" do nehnutelnosti. Preto ich ceny stúpaju rychlejšie než mzdy. Trh je zdeformovany. Nebol by, ak by nehnutelnosti na hypoteku kupovali iba ludia, čo naozaj nemaju kde byvať. Alebo aj tí, čo robia vonku, zvlašť manualne pracujuci. OK, oni zarobia napr. v britanii asi 1400až1600 libier. No raz sa vratia. Tu kolko budu zarabať ako vodiči, manualne pracujuci na farmach, v obchode ako dokladači tovaru a podobne?
sito
28.09.17,14:55
Ono to má širší zmysel. Ak dom prerobí, aj Ty menej ušetríš, peňazí. Ak 10 % národa získa, tak 90 % národa ten zisk zaplatí.
duves
28.09.17,17:53
tak dajako
taiko
28.09.17,18:02
preco investiciu do nehnutelnosti chapes ako deformaciu trhu ?
sito
28.09.17,18:32
A že ty to nechápeš, nemôžeš pochopiť. A holandskú dražbu si pochopil, chápeš?
duves
28.09.17,18:50
pochopia, hned ako sa objaví cyklická kríza. Preto NBS rieši stropy a limity. Najprv sa to zaviedlo pri hypotekach a od noveho roku to bude pri nezabezpečených spotrebákoch.
duves
28.09.17,18:57
To si vytrhol uplne z celeho kontextu. Nikde nepíšem, to čo si napísal. V roku 1929 padli trhy,lebo ludia si brali pôžičky na nakup akcií. To bola tá deformácia trhu. Zostan pri tom, čomu rozumieš.
duves
28.09.17,18:57
bjuty smis
28.09.17,20:52
tak je to teda konečne vyriešené..

dodnes sa poprední svetoví ekonomovia sporia, čo bola hlavná príčina, ale už je to vyriešené....ludia si brali pôžičky na nákup akcií..
duves
28.09.17,21:00
Že o tom nevieš je tvoj problem. Nie je to žiadna záhada a nevedú sa o tom spory. Možno v tebe áno. "Na konci dvacátých let vystřídala optimismus na trzích naprostá euforie, kdy lidé bezhlavě investovali vše, co mohli dočasně postrádat, mnohdy i to, co postrádat nemohli. Mnozí si brali úvěry, aby jim burzovní "perpetuum mobile" i tyto vypůjčené peníze rychle zhodnotilo."
Zdroj: https://www.penize.cz/15898-krach-na-newyorske-burze-v-roce-1929
bjuty smis
28.09.17,21:17
no a tvoj problém je, že práve o tom niečo viem...
prečo si ludia brali zrazu tolko úverov , kde sa vzalo tolko volných penazí ?
duves
29.09.17,04:20
hádaj
sito
30.09.17,20:16
duves
05.10.17,05:05
Ceny bytov letia hore, domy sa predávajú za ceny, aké tu neboli už roky. Rast cien síce prísnejšie pravidlá pre hypotéky spomalili, no nezastavili. Ešte nikdy nebolo na Slovensku toľko rozostavaných bytov. Ľudia sa niekedy až bezhlavo vrhajú do hypoték, keďže úroky sa držia stále pri zemi.
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/443773-realitna-bublina-sa-moze-prudko-nafuknut-aj-do-roka/
Ing. Ľubomír Janoška
05.10.17,06:44
Skúsme to inak: šetriť sa vypláca v štátoch, ktoré majú stabilizovanú menu, ktorá nepodlieha inflácii alebo jej podlieha iba v minimálnej miere.

V štátoch, v ktorých politici potrebujú infláciu na financovanie svojho oportunizmu, sa šetriť neoplatí, pretože hodnota našetrených peňazí klesá (spolu s infláciou narastá cena nakupovaných predmetov). Dá sa to povedať aj tak, že nezodpovední politici vnucujú infláciu voličom a nútia ich prispôsobiť sa - nakupovať na sekeru.

Kde platí ktorý model, to sa dá ľahko vysledovať podľa inflácie.
taiko
05.10.17,08:07
Skusme to inak: ak si myslime, se sa setrit neoplati, lebo politici, tak skusme aspon rozumne minat
Ing. Ľubomír Janoška
05.10.17,08:14
Jednoznačne. Rozlišovať spotrebu platenú z dnešných peňazí od investícií.
buchač
05.10.17,11:02
Ing. Ľubomír Janoška (Dnes 11:14) Jednoznačne. Rozlišovať spotrebu platenú z dnešných peňazí od investícií.
====================
...a v USA bijú černochov.
...a v Holandsku sú všetci zhúlení.
...a v Nemecku majú vyššie platy.
;)
Estetic
05.10.17,13:24
Tak na toto sa dívam s obavou.Som zvedavá ako budú tí ľudia splácať hypotéku posledných 10 rokov.Hypotéka na 30 rokov rozhodne nie je dobrý projekt.
bjuty smis
05.10.17,13:29
a čo navrhuješ mladým rodinám ?
čo je pre ne dobrý projekt ?
Estetic
06.10.17,06:54
Snažiť sa splatiť čím skôr a nespoliehať sa na to,že budú do 60 rokov zdraví a zamestnaní.Neviem čo poradiť,ale myslím,že posledné roky splácania hodne ľudí o domy príde.
sito
06.10.17,12:50
Ale, však komusi sa zíde, že? Mafián si prilepší, smotanu zlíže, a nevadí mu, že niekto sa už potom ani na slíže nezmôže, že? Však vlastnou hlavou si peniažky zarobil, a nevadí, že niekoho pri tom bil, bil zabil.
buchač
06.10.17,12:59
Dig šun more...tak Ti povedovam.

Nech sám autor tejto najstupídnejšej témy sa vyjadrí.
Keď prišli jeho rodičia do KE z tej zapadnutej dediny, ako prišli k bytu ???
Na nájomný - štátny nemali nárok, takže ostávajú dve možnosti :
- družstevný
- podnikový - stabilizačný.
Obe varianty spočívali v splácaní bytu.


Kuwa..a včul tu ide robiť múdreho.
Kurča ide kurín učiť...
peta49
06.12.17,12:53
Zoznam prianí a darčekov pre našich blízkych nemá konca, no peňaženka nepustí? „Veď nevadí, požičiame si!“ – to je najčastejšie používaná veta ku koncu kalendárneho roka. Pri dostupnosti finančných produktov, ktoré nám finančné spoločnosti núkajú, ani nie je divu, že väčšina z nás podľahne myšlienke „ľahko“ získanej hotovosti navyše. Podľa môjho názoru je hlavne myslieť na našu finančnú situáciu a úroky lebo na tie ako keby všetci zabúdali.
sito
06.12.17,14:15
No, peňaženka nepustí, ale mozog sa pri tom množstve produktov uvoľní, zmäkne. Veď, čo by človek nespravil pre svojich, ako tí dôchodcovia pre svojich blízkych a to nie sú Vianoce. Ak, tak myslí stredná trieda a má úzky počet zamestnancov, no niekto si to odsere, kto asi? Ak nemá a myslí si, že zárobok u zamestnávateľa mu nedovolí sa rozhodovať podľa peňaženky a podľahne produktom ponúkaným, tým kto má peňazí dostatok, sám si na hlavu ... A jedno je, či banka, či nebankovka, skoro, tá nebankovka má -. Môže dopadnúť horšie, ak si v nej požičia, o trošku, trošku viac. Potom si povie nikdy viac! No pred Vianocami nikto nerozmýšľa nad úrokmi, rozmýšľa, že na to nemá. A tu zrazu, ale vy na to máte. Podľahne a prúser je na svete. Porada, poraď? A nie je chyba za rohom? Či pud prežitia, či logika zlyhá a je to len logický klam. :D