misomiso
18.12.17,17:41
K tomu cukru Ti este raz musim napisat. V kvasku (kvaskovom ceste) prebiehaju dva druhy kvasenia a pridanie medu do cesta ( nie do kvasku), moze v konkretnom pripade ucelovo podporit to kvasenie drozdia, za ucelom ziskania inych kvantitativnych parametrov chleba. Takze sa nejedna o zlozvyk, ale zamer v danom konkretnom pripade.

No iste do chleba mozno pridat hocico, teda aj cukor. Ale pre mna jedna z vyhod kvasku oproti drozdiu je prave v tom, ze netreba pridavat cukor. Ten cukor sa tam sprava presne ako pridany cukor do vina. Nikdy nevies, kolko ho kvasnice spotrebuju a kolko ostae "zvyskoveho cukru". Ja osobne, hci som obmedzil cukor si obcas dobru sladkost doprajem, ale chlieb nepotrebujem mat nasladly.

Ja som sa snazil iba upozornt na to, ze "netreba", co, ako sa ukazalo mnohi ani netusili.
misomiso
18.12.17,16:59
Ja to zase preháňať nejdem, ten môj chlieb je predpokladám už z princípu oveľa zdravší ako hociktorý najlepší z hypermarketu. A na druhej strane zamestnaného človeka tráviaceho denne hodinu v zápche a dýchaní rakovinotvorného smradu z naftových motorov, nebodaj bývajúceho v meste asi žiaden chlieb nezachráni.
Ku všetkému treba pristupovať zodpovedne, ale hlavne všetko držať v efektívnej a optimálnej miere, ktorú si musíme stanoviť každý sám pre seba...
.

Mas pravdu v tom, ze aj doma peceny chlieb z bielej muky bude stale lepsi ako s obchodu.. Ale nie ovela, iba o absenciu Ecok. Ak niekto pecie zo zmesi, ma doma tu istu kvalitu ako v obchode.

No na ten tvoj druhy argument sa pozeram inak. To je ako keby si povedal, ze ked uz musis tvoj dizel krmit naftou s podielom repkoveho oleja (lebo inu nedostanes a motorom to velmi neprospieva) a ked uz musis jazdit po rozbitych cestach, tak uz nema zmysel ani v motore vymienat olej.

Ludske telo ma velku schopnost regeneracie a eliminovania negativnych vplyvov, no netreba tahat certa za chvost. Ja osobne poznam uz velmi mnoho byvalych spoluziakov, ktori sa uchyluju k extremnym opatreniam. Stanu sa zo dna na den vegani, vitariani, drzia 42 dnovu hladovku, popritom chodia po dyalyzach, pichaju si inzulin a pod. Preco? Pretoze jeden ma odfaklene z creva, druhy nema oblicky, treti cukrovku, nadroy vsade.. a snazia si takto zachranit aspon holy zivot (ktory aj tak uz za vela nestoji). Ja som toho nazoru, ze ak clovek zacne skor s urcitou striedmostou a kvalitnou zivotospravou, nemusi ist potom az do takych extremov.

Ja mam mozno stastie, ze som "dostal upozornenie" od svojho tela. Poznam takeho, ktory lezi uz 20 rokov po prazke na posteli a velmi rad by vratil veci spat a zmenil by zivotny styl. Takze z mojho hladiska nejde o ziadny extremizmus, ale naopak o umiernenu snahu "vyhnut sa extremu".

A hlavne ja vidim dost velky rozdiel v pracnosti medzi tym, hodit chlieb do kosika pri nakupe a medzi tym pravidelne si ho piect (navyse, ak niekto nema "domacu pekaren"). Ale medzi tym kupovat muku alebo si ju doma cerstvo zomliet nevivim uz ziaden rozdiel. Naopak, nemame stres, ze ostaneme bez chleba, v ktorykovek cas v roku mozeme kedykolvek piect. Navyse, ak by sa Putin s Trumpom predsa len nedohodli, mame doma zasobu zakladnej potreviny na rok.

Samozrejme ten chlieb je iny, je hutnejsi, nikdy nevykysne do takej peny ako biely. Preto ho krajame na tenko na elektrickom krajaci, je asi 2 - 3 x vyzivnejsi co sa tyka objem/kalorie, pretoze je jednoducho hustejsi. Aj na chut si treba zvykat, hoci mne sa uz teraz biely zda uplne bez chuti. Ale musim priznat, ze ak si obcas chcem pochutit na pecive s maslom a dzemom, tak si kupim v Tescu nejaku ciabattku na prestriedanie.
misomiso
18.12.17,17:17
No ci sa ja posuniem do levelu .."mletie muky"to neviem.....ale mlynek dam kuknut:)
Mam na keramike zienku co si doma melie...zajtra sa jej opytam...co za mlynek ma.....zrno tusim pohronsky ruskov...
ja sa tiez ( este ) nejdem posuvat tymto smerom, ale ako hracka pekne, no nie ?:D A ako nandrolon pise, uz aj tak je ten nas domaci chlieb zlozeny z troch ingrediencii lepsi, ako cokolvek z obchodu. Ale ktovie, ked uz docista nebudem mat co robit s 500EUR tak kupim aj mlyncek :)

Vsetko je to cisty marketing. Oni vedia, ze cielova skupina, kroe si chce piect zdravy chlieb je "eko" a "bio", tak im spravia dvojnasobnu radost, mlyncek daju do drevenej krabicky a vypytaju 500 EUR, ale aj viac. Ja mam Jupiter Novum, ide ako tank, oproti staremu ovela rychlejsi aj tichsi a da sa kupit myslim od 290. Aj tak je to vela samozrejme, lebo ferova cena by bola povedzme 50. Ale to je tam so vsetkym, co sa robi v malych seriach. Ked som si kupoval prvu kosacku typu "traktor", tak stala 120.000 Sk, co bola polovica z Felicie. Bolo to 140 kg velmi nahrubo opracovaneho zeleza, ziadne brzdy, interier, plluboka, skla, svetla, takmer ziadna elektrika a jednovalcovy motor chladeny vzduchom. Ferova cena by bola tak do 25.000, ale jednak sa to robilo v malych seriach, a potom, oni vedia, ze taku kosacnu ak tak nemozu predat niekomu, kto byva v dvojizbovom byte. Takze ano, bohuzial, tieto vezi su predrazene.

Ale zas z mojho pohladu, ja som uz v zivote 290 EUR minul na ine somariny, aby som na tomto mal setrit. Meliem si na tom napriklad aj lesknicu na surovo, co je inak tazko nejako inak zomliet.
lujza.j
18.12.17,17:57
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
taiko
18.12.17,18:34
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
:D:D:D no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
taiko
18.12.17,18:36
Tai..:Daj ja tak...inak...je to citit na ceste..ked "batôžkujem"pred 2hod.dokysanim....niekedy je viac hutne.......dnes fajne jemne.....ako v lete....len uz v trube nevybehne do oblucika...neviem preco.....ale neva je stale vinivini:)cely byt voni....
mozno mozes trosku skratit dobu kysnutia, aby este v rure vybehlo. Alebo to co nandrolon pisal, ze vyhriat formu/pekac a cesto do vyhriatej formy polozit a tak do rury.
Napada ma este trosku navlhcit cesto pred pecenim, aby korka pomalsie stvrdla.
lujza.j
18.12.17,19:29
Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
taiko
18.12.17,19:31
Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
hmmm, no potom neviem. Mozno nejaky odbornik poradi. ( Kvaka tu si? :) )
Nandrolon
19.12.17,04:45
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
:D:D:D no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
lujza.j
19.12.17,05:23
Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
hmmm, no potom neviem. Mozno nejaky odbornik poradi. ( Kvaka tu si? :) )
Bol prekysnuty...preto kysly.....
lujza.j
19.12.17,05:27
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
:D:D:D no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
No..keby som sa na vsetko tak kukala....nekupim nic...:Dsu veci...co umru v zaruke a este ti povedia...ze na totok sa.nevztahuje...
taiko
19.12.17,06:30
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
:D:D:D no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
no mas mas zaruku 12 rokov na kamen a 24 na stroj a kamen Ti vraj zadarmo vymenia :)
Nandrolon
19.12.17,06:44
Tak potom sa dá chápať aj tá cena, ak to zdarma vymenia, teda materiál + práca.
bettylou
19.12.17,06:50
Nasla som na fb
TURBO CHLEBA


Recept na cca kilový chlebík: Do misky si preosejeme 300g špaldovej chlebovej múky, 150g pšeničnej chlebovej múky, 50g ražnej chlebovej múky. Prilejeme 280 -300 ml vody a pridáme 2pl ražného kvásku. Zamiešame len tak, aby sa to prepojilo a necháme hodinu autolyzovať (oddychovať v miske pod utierkou).
Následne pridáme asi 100g rozmixovanej uvarenej zeleniny z vývaru (mrkva, zemiak, petržlen - kľudne dajte len uvarený zemiak alebo zaexperimentujte s inou zeleninkou), 15 g soli a trochu rasce.
Vypracujeme vláčne, také síce hydratovanejsie cesto ale nelepivé. Ak nemusíte nepodsýpajte, ale ak sa vám bude veľmi lepiť, tak trošku môžte. Nechajte na linke zakryté sáčikom a 3 x po 10 minútach cesto preložte a až potom dajte do misky na dve hodiny na teplé miesto oddychovať. (Ak máte chladnejšie, tak na 3 hodiny).
Cesto po nakysnuti preložíme a dáme do ošatky, kde bude kysnúť 1,5 - 2 hodiny. Nezabudnite pred pečením cesto narezať.
Pečieme na čo najviac rozohriatom plechu alebo kameni, so zaparenim rúry: 10 min pri 250 stupňoch a 20 min pri 200 stupňoch.
Dobrú chuť


Ako sa môže nelepivé cesto veľmi lepiť???:confused::confused::confused:
Nandrolon
19.12.17,07:03
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
:D:D:D no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
No..keby som sa na vsetko tak kukala....nekupim nic...:Dsu veci...co umru v zaruke a este ti povedia...ze na totok sa.nevztahuje...
Ja som ale reagoval na taika, že konkrétne u takýchto vecí ako mlynček /a vlastne všetky koníčky, lebo pečenie chleba je v prvom rade koníček/ sa nedá hovoriť o nejakej efektivite z pohľadu ceny, ako si naznačila o tom špaldovom zrne...
bettylou
19.12.17,07:49
ako sa môže nelepivé cesto lepiť???
misomiso
19.12.17,10:05
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
:D:D:D no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
No..keby som sa na vsetko tak kukala....nekupim nic...:Dsu veci...co umru v zaruke a este ti povedia...ze na totok sa.nevztahuje...
Ja som ale reagoval na taika, že konkrétne u takýchto vecí ako mlynček /a vlastne všetky koníčky, lebo pečenie chleba je v prvom rade koníček/ sa nedá hovoriť o nejakej efektivite z pohľadu ceny, ako si naznačila o tom špaldovom zrne...
Presne tak, nie je to o efektivite. Ale uvazovat sa da aj v tejto rovine, hoci iba tak "pre zaujimavost.". U nas mlyncek zomelie asi 150 kg zrna rocne. Cize ak by bola cena muky z obchodu iba o 0,10 EUR vyssia ako kupujeme zrno, tak by sa zaplatil za dva roky. Tie cenove rozdiely su ale aj ovela vacsie, hlavne u raznej, spaldovej muky a pod. My ho mame uz myslim treti rok.

Nas povodny Jupiter sluzil asi 15 rokov. Mal ale nerezovu mleciu cast, bol preto podstatne pomalsi a bol velmi citlivy na raz. Ked sa zalepil, tak iba rozobrat, umyt, vysusit a zlozit. Navyse mal prevodovku a bol velmi hlucny. Za tych 15 rokov som 2 x vymienal uhliky v motore.

Tieto mlynceky su uz ina liga. Su tam kamene, takze to ide rychlo. Neviem si predstavit, ze by sa kamene zodrali, lebo sa prakticky ani nedotykaju. Teoreticky by sa mohi zodrat, ak by ste mali kamene v zrne. Aj manipulacia je lepsia, ked sa stane, ze sa zalepi razou alebo lanom, tak staci nasypat cistu psenicu a na chvilu uvolnit paku smerom na hruby strot. Pekne to prebehne a precisti. Rozoberat tento Jupiter ani velmi nejde, raz som to skusal, je potom problem to zlozit, neodporucam. Ale najlepsie je davat pozor na mnozstvo razi a na vlhkost, pretoze sa moze na tych kamenoch z toho vosku usadzat a moze to znizovat ucinnost.

Inak, obdivujem vas vsetkych, ktori miesite rucne a peciete v rure. Keby sme nemali pekaren, tak sa do toho nikdy nedam, na to som prilis lenivy. Aj tak som pozhanal recepty, kvasok, a zacal piect ja, ale teraz uz pecie iba manzelka.
Nandrolon
19.12.17,10:24
My máme pekáreň, ktorú som použil asi do 10x /a to som ešte piekol bábovku, chlieb tak 5-7x/.
Odvtedy leží v skrini. Máme tu pekáreň s tvarom vaničky ako kváder. Ten chlieb sa mi proste výzorovo a ani tým, ako bol upečený nepáčil.
No a u mňa jedia viac oči ako ústa, takže asi tak...
PS: ale už minule som rozmýšľal, že sa skúsim do toho ešte raz obuť a upiecť tam nejaký kváskový chlieb. Lenže to chce zase študovať návod, lebo pamätám si, že vtedy som musel doprogramovávať čas, lebo v predvolenom čase bol veľmi bledý.
Z pohľadu, že to tam nahádžem a vytiahnem chlieb je to lákavé, ale viem, že som mal návod do bodky naštudovaný a jediné, čo sa z tej pekárne dalo jesť bola bábovka. Chlieb mi nevychádzal, pričom som ho v rúre normálne bezproblémov piekol...
Kvaka
19.12.17,11:44
Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
hmmm, no potom neviem. Mozno nejaky odbornik poradi. ( Kvaka tu si? :) )Jaj, Tai, no ja nie som asi taký odborník na pečenie, iba pečiem kváskový chlieb viac rokov, ja to podľa "oka", podľa "hmatu", aj mne niekedy viac vybehne v rúre, niekedy menej, niekedy nijako. Myslím si, že je to všetko najmä o kvalite múky, o množstvách použitých múk, teda o pomeroch múk, aké namiešam, o množstve použitého rozkvaseného kvásku, od času, ako dlho bol kvások v chladničke, kým som ho použila, od teploty a času kysnutia, od spôsobu pečenia.
Niekedy som pekávala v kastróli s deklom, kastról bol vystlaný papierom, (ako Nandy uviedol, že on v obdĺžnikovom pekáči), ja som dávala druhé kysnutie do kastróla, nič som z neho už neprekladala, nevyklápala, len som kastról dala do horúcej 250°C rúry, bol smaltovaný, neskôr aj teraz niekedy už dávam druhé kysnutie do nerezového. Vtedy viac nakysne, toto robím, ak je cesto viac hydratované. Najčastejšie ho ale preklápam z ošatky na dosku s papierom, papier s cestom šuchnem na horúci plech, neviem, čo a kde som už písala, idem priložiť ešte raz prvú prílohu preformátovanú na .doc (ak niekto nemôže čítať .docx), aj druhú prílohu s mojim pečením na prvopočiatku. :). Tam je to aj s výrobou kvásku pred pečením.
korela
19.12.17,14:10
Táto téma je tu každý deň, nečítam, aký je glykemický index tohto chlebíka?
Kvaka
19.12.17,14:30
Korela, neviem, ale nenafukuje, tam ide o stráviteľnosť a menej lepku.
Kvaka
19.12.17,14:34
My máme pekáreň, ktorú som použil asi do 10x /a to som ešte piekol bábovku, chlieb tak 5-7x/.
Odvtedy leží v skrini. Máme tu pekáreň s tvarom vaničky ako kváder. Ten chlieb sa mi proste výzorovo a ani tým, ako bol upečený nepáčil.
....................................
Nandrolon, ja v takej pekárničke teraz miesim, program cesto, trvá 15 minút, dávam cca 330g kvásku, cca 300g vody a 700g múky, spolu 1,3kg, utiahne. Program nechám dvakrát na 10 minút prerušiť a ak treba, (vidím na ceste) pridám pár minút, kým sa cesto dobre neodlepuje z bokov formy.
misomiso
19.12.17,15:48
My máme pekáreň, ktorú som použil asi do 10x /a to som ešte piekol bábovku, chlieb tak 5-7x/.
Odvtedy leží v skrini. Máme tu pekáreň s tvarom vaničky ako kváder. Ten chlieb sa mi proste výzorovo a ani tým, ako bol upečený nepáčil.
No a u mňa jedia viac oči ako ústa, takže asi tak...
PS: ale už minule som rozmýšľal, že sa skúsim do toho ešte raz obuť a upiecť tam nejaký kváskový chlieb. Lenže to chce zase študovať návod, lebo pamätám si, že vtedy som musel doprogramovávať čas, lebo v predvolenom čase bol veľmi bledý.
Z pohľadu, že to tam nahádžem a vytiahnem chlieb je to lákavé, ale viem, že som mal návod do bodky naštudovaný a jediné, čo sa z tej pekárne dalo jesť bola bábovka. Chlieb mi nevychádzal, pričom som ho v rúre normálne bezproblémov piekol...
Nie som znalec na pekarne, My mame mega stary Moulinex a su tam nastavitlne tri stupne prepecenia korky (teda intenzity pecenia). Myslel som, ze to tak maju vsetky pekarne.

My mame problem skor s napasovanim predvoleneho programu na kysnutie. Ak je dost teplo, tak kysne dobre, ale v zime treba program radsej po vymiesani vypnut, nechat kysnut podla oka (pokojne aj na radiatore vo vybratej vanicke) a potom jednoducho pouzijeme posledny program, kde sa da jednoducho manualne zapnut pecenie v rozsahu do 70 minut.
misomiso
19.12.17,15:51
Som mlyncekovo nalomena:D
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
:D:D:D no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
No..keby som sa na vsetko tak kukala....nekupim nic...:Dsu veci...co umru v zaruke a este ti povedia...ze na totok sa.nevztahuje...
Ja som ale reagoval na taika, že konkrétne u takýchto vecí ako mlynček /a vlastne všetky koníčky, lebo pečenie chleba je v prvom rade koníček/ sa nedá hovoriť o nejakej efektivite z pohľadu ceny, ako si naznačila o tom špaldovom zrne...
Presne tak, nie je to o efektivite. Ale uvazovat sa da aj v tejto rovine, hoci iba tak "pre zaujimavost.". U nas mlyncek zomelie asi 150 kg zrna rocne. Cize ak by bola cena muky z obchodu iba o 0,10 EUR vyssia ako kupujeme zrno, tak by sa zaplatil za dva roky.

Citujem sam seba, lebo som si uvedomil, ze sa mi poradil Kažimírov graf. Niekedy je lepsie najprv mysliet potom pisat. Takze navratnost nie 2, ale 20 rokov. Ale jednak tie rozdiely v cenach byvaju aj vacsie ako 10 centov a napokon, o navratnost tu nikdy neslo.
Nandrolon
19.12.17,17:35
misomiso. my mame pekaren slusnu, ale aj na najvyssom stupni prepecenia to bolo furt blede...
misomiso
19.12.17,19:18
misomiso. my mame pekaren slusnu, ale aj na najvyssom stupni prepecenia to bolo furt blede...
No ak mas rad uplne do hneda, tak asi musis piect v rure. Oni to asi narocky nerobia tak, aby to pripekalo ten chlieb, pretoze prave naopak, EU chce teraz stanovit dokonca limity na obsah akrylamydov v predavanom pecive. https://www.aktuality.sk/clanok/481262/na-tieto-pozor-bezne-dostupne-potraviny-mozu-sposobit-rakovinu/
taiko
19.12.17,19:52
mimotemy Chlapci a keby sme sa k teme vratili ? ;) Lebo takto sa nam tu ten upeceny domaci kvaskovy chlieb strati ;)
misomiso
19.12.17,19:57
ja som nepodlahla kvasku, ja klasicky drozdie na vode s trochou cukru, ostatne podobne ako vy alebo podla chuti
"Klasické" droždie je moderný vynález. Výsledný produkt kvasníc prevzdušní cesto bez toho, že by zmenil jeho štruktúru.



"Starý" kvások z ražnej múky štiepi lepok na stráviteľnejšie kratšie bielkoviny, vedľajší produkt bublinky prevzdušní cesto. Preto je kváskový chlieb pre človeka stráviteľnejší a dá mu viac živín, ako moderný kvasnicový.



Pečenie chleba z kvásku, hoci trvá dlhšie, ako z kvasníc, nie je žiadny masochizmus. Tí, ktorí ho pečú takto, to robia pre svoje dlhodobé zdravie.
Tam nejde iba o zdravie. Hlavne chut a konzistencia je neporovnatelna. Keby ste chceli piect napr. celozrnny chlieb, tak ho z drozdia ani neupeciete. resp. upeciete, ale potom ho nenakrajate, tak sa bude mrvit. Vygooglite si, ze treba pridat ocot, tak date ocot, trocha sa to zlepsi, ale stale je to na prd, bez chuti a este to aj smrdi kvasnicami. Ja som uz pecenie chleba chcel vzdat (a to som mal kupenu pekaren aj mlyncek) a potom som objavil kvasok a vsetko bolo odrazu jasne. Ina liga. Chlieb z drozdia by som ani velmi nenazyval chlebom, je to skratka nejake kysnute cesto.
misomiso
19.12.17,20:20
mimotemy Chlapci a keby sme sa k teme vratili ? ;) Lebo takto sa nam tu ten upeceny domaci kvaskovy chlieb strati ;)
A co je na tom od temy? Ved riesime kde ho piect, ci v rure alebo v pekarni. To su asi rovnako dolezite detaily nie? Ved receptov su tu uz desiatky, rovnako ako aj inde na nete...
taiko
19.12.17,20:55
Nandrolon, ja v takej pekárničke teraz miesim, program cesto, trvá 15 minút, dávam cca 330g kvásku, cca 300g vody a 700g múky, spolu 1,3kg, utiahne. Program nechám dvakrát na 10 minút prerušiť a ak treba, (vidím na ceste) pridám pár minút, kým sa cesto dobre neodlepuje z bokov formy.
Ja sa nabuduce chystam vyskusat tento stary francuzsky sposob miesenia:D
https://youtu.be/cbBO4XyL3iM
s tymto by tie bubliny mohli byt paradne :)
kukučka
19.12.17,21:00
Ja sa teraz trápim, snažím sa upiecť celozrný kváskový a navyše bez pšenice a so semienkami. A ešte s tomu len v pekárni. Tri sa mi podarili, dva nie, lebo cesto bolo ako blato a ešte som ich dala skoro piecť. Ten dnešný som chcela posúriť v kysnutí a zabudla vypnúť prihrievanie, našťastie je jedlý. Časť cesta som prezieravo odobrala do misky kisky a zarobila na ďalší. Mišo vďaka za cenné rady, uvedomila som si, že ani ľan do ražného chleba nie je vhodný a tak som sa rozhodla piecť bez semien. Včera som upražila semienka a urobila pomazánku, zmizla rýchlosťou blesku. Mám nakúpené múky z viacerých mlynov a doteraz som múky miešala, skúsim nájsť tu moju, ale až miniem zásoby.
K tým rôznym vplyvom nezabudnite priradiť aj fázy mesiaca, musím doštudovať.
lujza.j
20.12.17,04:19
Ja len tekvicove,slnecnicove naposledy sezam.... na "moj" chleba 3PL...
lujza.j
20.12.17,04:23
Táto téma je tu každý deň, nečítam, aký je glykemický index tohto chlebíka?
Kuknem ti jednoduche cukry na mukach a napisem....
Myslim,ze v tv som pocula do 55...ale to myslim ..ze bola rec o chlebe z bielej muky...
Nandrolon
20.12.17,05:20
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
taiko
20.12.17,05:39
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
lujza.j
20.12.17,05:47
Psenicna 0,70g,razna 1,90g,spalda 0,89g na 100g...celozrnne muky totok
Nandrolon
20.12.17,05:51
Lujza, ale podstata je v niečom inom. Glykemický index múky ti vôbec nič nepovie, lebo z múky môžeš urobiť klasický kvasnicový chlieb, kváskový chlieb a ešte aj nejakú napr. kašu.
Každé jedlo bude mať iný glykemický index.
Nandrolon
20.12.17,05:54
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Glukomer sa na toto moc nehodí. Každý ma iný metabolizmus a každý by pred pokusom mal "iný stav cukru", ktorý sa viaže na predchádzajúce dni, týždne aj mesiace. Jedine dať do nejakej karantény, X týždňov, mesiacov sa stravovať a piť presne rovnako, urobiť pokus, prestávka a urobiť druhý pokus :-))))) proste pravdepodobnejšie je, že tu zajtra pristanú mimozemšťania.
A je tam ešte milión ďalších vplyvov.
PS: vlastná skúsenosť...
Funguje to presne rovnako ako s alkoholom. Záleží, ako máš nabudené enzýmy + milión ďalších faktorov.
Jedine by sa to muselo zmerať laboratórne testami.
taiko
20.12.17,06:09
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Glukomer sa na toto moc nehodí. Každý ma iný metabolizmus a každý by pred pokusom mal "iný stav cukru", ktorý sa viaže na predchádzajúce dni, týždne aj mesiace. Jedine dať do nejakej karantény, X týždňov, mesiacov sa stravovať a piť presne rovnako, urobiť pokus, prestávka a urobiť druhý pokus :-))))) proste pravdepodobnejšie je, že tu zajtra pristanú mimozemšťania.
A je tam ešte milión ďalších vplyvov.
PS: vlastná skúsenosť...
Funguje to presne rovnako ako s alkoholom. Záleží, ako máš nabudené enzýmy + milión ďalších faktorov.
Jedine by sa to muselo zmerať laboratórne testami.
ja som myslel seba zmerat, nalacno a po zjedeni chleba, takeho aj takeho a teoreticky by mal byt cukor v krvi po zjedeni kvaskoveho nizsi. O to ide, ci nie ? Ci Ti cukor vystreli po zjedeni chlebika. Ale dalej sa uz nejdem pustat, nemam info :)
Nandrolon
20.12.17,06:15
Dnes idem zase rozkvasiť kvások, tak, aby som mal 340 + 20g "hladného" v sobotu, takže potrebujem dnes 13g kvásku.
taiko
20.12.17,06:17
Dnes idem zase rozkvasiť kvások, tak, aby som mal 340 + 20g "hladného" v sobotu, takže potrebujem dnes 13g kvásku.
ja beriem svoj aj na SK, uvidim ako mi tam vyjde chlebik.
Nandrolon
20.12.17,06:17
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Glukomer sa na toto moc nehodí. Každý ma iný metabolizmus a každý by pred pokusom mal "iný stav cukru", ktorý sa viaže na predchádzajúce dni, týždne aj mesiace. Jedine dať do nejakej karantény, X týždňov, mesiacov sa stravovať a piť presne rovnako, urobiť pokus, prestávka a urobiť druhý pokus :-))))) proste pravdepodobnejšie je, že tu zajtra pristanú mimozemšťania.
A je tam ešte milión ďalších vplyvov.
PS: vlastná skúsenosť...
Funguje to presne rovnako ako s alkoholom. Záleží, ako máš nabudené enzýmy + milión ďalších faktorov.
Jedine by sa to muselo zmerať laboratórne testami.
ja som myslel seba zmerat, nalacno a po zjedeni chleba, takeho aj takeho a teoreticky by mal byt cukor v krvi po zjedeni kvaskoveho nizsi. O to ide, ci nie ? Ci Ti cukor vystreli po zjedeni chlebika. Ale dalej sa uz nejdem pustat, nemam info :)
Je jedno koho budeš merať, ale 2 x sa nedostaneš NIKDY do identického stavu. Preto aj u lekára, kedy piješ tie humusy je tolerancia "DO"...
Preto tie výsledky budú nekorektné a nezmyselné. Iné by bolo to robiť na nejakej skupine a porovnávať výsledky a vývoj.
Jediné správne meranie ostáva aj tak laboratórne, nie priamo na človeku.
buchač
20.12.17,06:27
Je jedno koho budeš merať, ale 2 x sa nedostaneš NIKDY do identického stavu. Preto aj u lekára, kedy piješ tie humusy je tolerancia "DO"...
Preto tie výsledky budú nekorektné a nezmyselné. Iné by bolo to robiť na nejakej skupine a porovnávať výsledky a vývoj.
Jediné správne meranie ostáva aj tak laboratórne, nie priamo na človeku.
Čítam a čítam...nestačím sa čudovať, kde ste až dospeli...a že vraj dospelí.

Kuwa, zamiešať do prípravy chleba glykemický index je silná káva.
Ešte pridajte chlebové jednotky a bude vymaľované....:D :D :D
Nandrolon
20.12.17,06:57
buchač, čo ti na tom nesedí? Pri diétach bežne zisťuješ glykemický index, aj pri objemových kúrach...
osobne ma to nezaujíma, lebo nerobím ani jedno ani druhé, len som sa zapojil, nakoľko čo-to mám poskúšané a naštudované z minulých období...
buchač
20.12.17,07:08
buchač, čo ti na tom nesedí? Pri diétach bežne zisťuješ glykemický index, aj pri objemových kúrach...
osobne ma to nezaujíma, lebo nerobím ani jedno ani druhé, len som sa zapojil, nakoľko čo-to mám poskúšané a naštudované z minulých období...
Citoval som síce Teba, ale aspoň viem, že to nevezmeš osobne...;)

Ty vravíš o glykemickom indexe, ja vravím o glukomere a o hodnotách cukru.
ZDRAVÝ jedinec si môže merať cukor od rána do večera, aj tak glukomer nebude nejak skákať.
Nebudem víriť tému, svoje som si povedal...vy pokračujte.
Nandrolon
20.12.17,07:14
O.K. s tým súhlasím. Lenže je plno diabetikov, ktorí práve chcú jesť potraviny s čo najnižším glykemickým indexom. A v prvom rade som reagoval na otázku korely a následne na dotaz lujzy, že sa tu nebavíme u glykemickom indexe múky /lyžicou ju asi nikto neje/ ale o glykemickom indexe kváskového chleba, verzus obyčajného chleba.
Info na múke mi poslúži iba na porovnanie, že táto múka ho má nižší ako tamtá, takže je predpoklad, že z múky s nižším obsahom urobím aj výrobok s nižším obsahom.
misomiso
20.12.17,07:18
GI sa sice rozdielnym kvasenim nezmeni, ale vyrazne sa zmeni pouzitim celozrnnej muky namiesto bielej. To netreba ani merat, to clovek vidi na sebe. Ked ideme napriklad na vystavu, po cely cas je dost problem nieco na placi zhltnut, casto je problem najst 5 minut odbehnut na zachod. Ked zjem na hoteli na ranajky nejaky croissant, alebo toastovy chlieb, mam velky problem s hladom uz aj o hodinu a pol. Preto si dokonca este aj do zahranicia nosim nas chlebik.
Nandrolon
20.12.17,07:23
- tu by som trošku upresnil. Rozdielnym kvasením možno nie /už som aj nedávno písal, že ten môj chlieb NEkváskový so stopovým množstvom droždia kvasený cca 20 hod. bude tiež zdravší ako v obchode/, ale mení sa dĺžkou kvasenia.
Takže ak to zhrniem, chlieb obyčajný kvasnicový s 1,5 hod. kvasením bude mať vyššie gi ako chlieb z rovnakej múky kvasený 20h.
To, čo písal misomiso bude platiť obecne, ale v tomto prípade je rozhodujúca dĺžka kvasenia, kde kváskové už z princípu kvasia aj 15 x dlhšie ako "obyčajné".
misomiso
20.12.17,07:24
Mišo vďaka za cenné rady, uvedomila som si, že ani ľan do ražného chleba nie je vhodný a tak som sa rozhodla piecť bez semien.

No ja lan prave do chleba odporucam. Neviem, co robi v bielom, pretoze taky nepecieme, ale do celozrnneho je vhodny.

Ja som sice pisal ze na moje prekvapenie staci na chutny chlebik iba pomlete zrno, voda, kvasok, rasca a sol, a ze som zavrhol prisady ako olej, ocot a pod, ale zena zacala davat lan a velmi sa osvedcil. Dava chlebu vacsiu vlkost a vlacnost, len sa to nesmie prehnat.

Nema zmysel ale davat ho cely, nepomlety, pretoze lan ani nerozhyzies, takze takto nema ani chutovy, ani zdrvotny benefit. My to melieme priamo zo zrnom, ale ludia, co nemaju mlyncek na obilie zvyknu lan mliet na makovom mlynceku.
misomiso
20.12.17,07:27
.
Takže ak to zhrniem, chlieb obyčajný kvasnicový s 1,5 hod. kvasením bude mať vyššie gi ako chlieb z rovnakej múky kvasený 20h.
To, čo písal misomiso bude platiť obecne, ale v tomto prípade je rozhodujúca dĺžka kvasenia, kde kváskové už z princípu kvasia aj 15 x dlhšie ako "obyčajné".

Necital som to tu cele, ale vy az tak dlho kvaslte chleby? Ak ratas aj kvasenie kvasku tak to sedi, ale samotny chlieb nam dokaze vykysnut v lete dokonca aj v predvolenom programe, co je myslim 2,5 hod, a v zime podla teploty hodinku alebo dve pridame.
Nandrolon
20.12.17,07:32
Svoj NEMIESENY bez kvasku iba so 0,5g sušeneho droždia /1/20 sáčku/ mi kvasí okolo 20 hodín pri izbovej teplote.
Kváskový robím tak, že použijem 340 g hotového kvásku /dnes ho idem rozkvasiť z 13g kvásku/, v sobotu budem mať 360g hladného kvásku, z ktorého 20g odoberiem do chladničky a trošku prikrmím. No a tých 340g zmiešam s 800g muky + a asi 450g vody a od zmiešania do pečenia uplynie cca 5-6 hodín, pri kúriacom radiátore.
lujza.j
20.12.17,08:16
Lujza, ale podstata je v niečom inom. Glykemický index múky ti vôbec nič nepovie, lebo z múky môžeš urobiť klasický kvasnicový chlieb, kváskový chlieb a ešte aj nejakú napr. kašu.
Každé jedlo bude mať iný glykemický index.
Uz mam za sebou stravovanie podla GI....takze viem,ze kazde jedlo-potravina ma iny GI
Teraz sa uz dakych par rokov stravujem-minimum jednoduchych cukrov....
Nandrolon
23.12.17,16:09
Dnesny 1,6 kg chlebik.
lujza.j
23.12.17,16:42
Ako dlho si ho piekol...
Nandrolon
23.12.17,16:48
50 minut. Prvych 10 na 250, dalsich 10 na 220 a zbytok asi na 170 /mam zodrete popisky :-))/. Prvych 20 min bol prikryty.
220870
23.12.17,18:08
Nečítal som celú diskusiu. Ak to tu už je tak sory. https://www.youtube.com/watch?v=I_rhy1XXsK8
Dáša_
02.01.18,17:38
tak som včera slávnostne založila kvások. Uvidíme, zatiaľ sa zdá, že pracuje. Dokonca sa mi javí nenásytný, lebo teraz večer klesol, okolo obeda hobolo viac. Idem mu teda lyžicu, dve pridať. Nech nepovie, že som lakomá :D
Dáša_
04.01.18,18:32
akú vôňu má mať kvások? Pracovať pracuje, len teda neviem, či je tá jeho vôňa OK
misomiso
04.01.18,19:05
Ako stary, prekvaseny kefir.
taiko
04.01.18,19:48
akú vôňu má mať kvások? Pracovať pracuje, len teda neviem, či je tá jeho vôňa OK
tazko povedat. Podla toho z akej muky robis. Moj spaldovy vonia tak trosku orieskovo. Malo by to vsak v kazdom pripade vonat nakyslasto, ale prijemne, nie az ostro kyslo ako ocot. A nesmie to vonat nijako odpudzujuco, plesnivo
Jarka 1
04.01.18,19:54
Dáška, ak pomaly pracuje pri izbovej teplote, tak vôňa podľa " môjho čuchu" - niečo, ako zlomené víno vo fľaši. Teda nie ostrá ako ocot. Nie celkom fajná, ale tak nejako to má byť.
taiko
04.01.18,19:55
A ostro octovo to moze vonat, ked je kvasok hladny. Len co sa vsak nakrmi, zase zjemnie :)
Jarka 1
04.01.18,20:02
tai, máš pravdu. Niekedy, keď je dlhšie v chladničke, tak fakt smrdí tak, že myslím, že to už nerozchodí :D. No, ale vždy to rozchodí :)
Dáša_
04.01.18,20:12
vďaka za odpovede. Fakt vonia tak trochu ako zlomené víno. Teda pred nakŕmením. Potom sa to zjemnilo. Tak môžem smelo pokračovať. Len už asi budem musieť odobrať časť, lebo pohar sa nebezpečne plní. Asi vyskúšam uvariť poľský žurek. len neviem, či mi to budú doma jesť. Aj keď vlastne to tak trochu ako kapustnica s klobasou, lem miesto kapusty ide kvások.
Nandrolon
05.01.18,13:24
Tak čo, pečiete cez víkend či už Vás to omrzelo? Ja som ešte z chladničky od silvestra nerozkvasil, tak rozmýšľam, že až v nedeľu večer niečo spácham, aby som rozkvášal aspoň 2 dni.
lujza.j
05.01.18,14:34
Ja dnes razno-psenicny...po dlhom case.....ina vyska ako pri spaldovom..aj korka ina...trochu slnecnicovych semen som dala...
Nandrolon
05.01.18,16:44
Konecne som pozrel to video od 220870. Ma pravdu chlapec.
lujza.j
05.01.18,16:55
No davno som razno psenicny....veru je chutovo lepsi ako razno spalda....teda pre nas...
taiko
05.01.18,22:36
Konecne som pozrel to video od 220870. Ma pravdu chlapec.
v com ma pravdu ?
Nandrolon
06.01.18,08:08
V tej hladkej bielej muke a lepku.
Dáša_
06.01.18,08:14
len tak na okraj - stále kŕmim kvások a už vyzeralo, že sa začne poberať preč z pohára. Tak som sa dnes pokusila z časti uvariť polievku - niečo ako poľský žurek. Zatiaľ sa zdá, že je OK, silne pripomína kapustnicu.... Teda tou kyselkavou chuťou.
Nandrolon
06.01.18,09:04
Nie je vo videu chyba s tou solou?
On uvadza na 2 kg chlieb 3g ???
Ved na 1,5 kg sa dava 20 - 30g a to je este spodna hranica...
Kolko soli davate vy?
lujza.j
06.01.18,10:20
10g sol,5g doma drceny kmin...700g bochnik...
evaj63
06.01.18,11:10
Na pol kila múky 12-14 g, nevážim, umelá lyžica tak zarovno.
Nandrolon
06.01.18,11:15
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.
taiko
06.01.18,21:54
Ja davam 7g na 1kg muky
misomiso
07.01.18,07:00
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.
No to by zas bolo podla mojho gusta dost presolene. Vsetko ale zalezi na tom, ako si zvyknuty solit ine jedla, ci fajcis, ci pijes tvrdy alkohol a pod, lebo podla toho vnimas chute.

Ked som sa uz podujal strazit v tejt teme "zdravotny aspekt", tak dovolte maly vypocet. Max odporucana davka soli na osobu a den je 5g. To je ale kompletny sucet soli v uplne vsertkych jedlach. Teda 2 kg chlieb by si mal jest 8 dni (alebo dvaja ludia 4 dni), aby si to neprekrocil. To by mozno aj celkom sedelo, lebo chlieb clovek nezvykne jedavat ako hlavne jedlo, ale na ranajky, pripadne na veceru, podla toho, ci je zvyknuty vecerat teple alebo studene...

Lenze to by si uz nemohol za celu den nic ine zjest, okrem tej 200 g davky chleba. Dokonca ani na chleb uz nic, pretoze napr. v syroch a salamach je velky podiel soli (v niektorych velmi velky, napr. bryndza ma myslim 5%).

Ale kazdy soli tak, ako je zvyknuty, je to silno individualna zalezitost. Pre mna je 80% jedal v restauraciach presolenych, svokor zacne solit hned ked mu polozia tanier na stol, preventivne, bez ochutnania :-)
Nandrolon
07.01.18,07:51
Zeby som bol tvoj svokor? :-)))))
Nandrolon
07.01.18,08:50
Uz mi kysne 2,48 kg chlieb. Dufam, ze nakysne, lebo som pouzil na 1,5 kg muky iba 120g kvasu. Bezne davam na 800g muky 340g kvasu.
Zase na druhej strane je ten kvas riadne hladny a psenicny, ktory kvasi rychlejsie... V nudzovom pripade ho budem piect az vecer.
Nandrolon
07.01.18,14:23
Dnes mi sikovnici umyli pohar aj s odobratym kvaskom.
Tak som odobral pol lyzice z chleboveho cesta, snazil som sa z neho vybrat kmin a fenikel, rozrobil raznu muku s vodou trosku redsej konzistencie a zmiesal s tym cestom. Skoro ma trafilo :-)))
misomiso
07.01.18,15:44
To sa urcite chyti, dokonca ani kminu by som sa neobaval.
Nandrolon
07.01.18,15:47
Podla mna sa to tiez v pohode chyti, ale bal som sa, ze ten kmin a fenikel tam zacnu hnit. I ked hnilobu by nemali dovolit tie "zdrave bakterie".
taiko
07.01.18,16:07
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.Ked som sa uz podujal strazit v tejt teme "zdravotny aspekt", tak dovolte maly vypocet.
misomiso, naozaj, mohol by si sa prosim drzat temy, ktorou je pecenie kvaskoveho chleba? Aj ked su Tvoje zmienky o soli urcite na zamyslenie a kvaskovy chlieb nepochybne so zdravim suvisi, zdravotnych tem tu mame viacero, ale tato k nim podla mna nepatri.
misomiso
07.01.18,18:13
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.Ked som sa uz podujal strazit v tejt teme "zdravotny aspekt", tak dovolte maly vypocet.
misomiso, naozaj, mohol by si sa prosim drzat temy, ktorou je pecenie kvaskoveho chleba? Aj ked su Tvoje zmienky o soli urcite na zamyslenie a kvaskovy chlieb nepochybne so zdravim suvisi, zdravotnych tem tu mame viacero, ale tato k nim podla mna nepatri.
No tak naozaj netusim, co uz chces v tejto siahodlhej teme stale dookola riesit. Vyrusuje ta, ked sa bavime, kde ho piect, ci v rure alebo pekarni a aku farbu korky dosiahnut, vyrusuje ta, ked sa zamyslim nad tym, ci pouzit bielu alebo celozrnnu muku, vyrusuje ta, ked je debata o tom, kolko ho je vhodne osolit, priam ti pokazim den, ked spomeniem, ze podla mna sa do kvasenia kvaskoveho nema pridavat cukor, teda o com je vlastne tato tema? Co je tu dovolene spomenut? Stale jeden a ten isty recept, ktory tu uz 100 x odznel? :-)

Keby sa tu kazdy tak majetnicky spraval v temach, ktore tu sam zalozi, tak to by asi uz Porada ako stranka ludi, ktorych bavi vymienat si skusenosti davno neexistovala...
Nandrolon
07.01.18,18:45
To srdce patrí manželke. Mal som nutkanie na trošku iný obrázok, ale možno nabudúce. :-)))))
taiko
09.01.18,15:42
To srdce patrí manželke. Mal som nutkanie na trošku iný obrázok, ale možno nabudúce. :-)))))
no nie som si isty, ze chcem vediet, ake si mal nutkanie :D
taiko
09.01.18,15:54
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.Ked som sa uz podujal strazit v tejt teme "zdravotny aspekt", tak dovolte maly vypocet.
misomiso, naozaj, mohol by si sa prosim drzat temy, ktorou je pecenie kvaskoveho chleba? Aj ked su Tvoje zmienky o soli urcite na zamyslenie a kvaskovy chlieb nepochybne so zdravim suvisi, zdravotnych tem tu mame viacero, ale tato k nim podla mna nepatri.
No tak naozaj netusim...
Ved prave. Nuz ale ked musis, tak straz :(
... btw a s tym cukrom sa stale mylis ...
misomiso
09.01.18,19:12
Ale ved ja sa teoreticky mozem aj so solou mylit, nemam s tym problem. Otazka teraz len bola, ci debata o mnozstve cukru a soli parti do temy o peceni chleba alebo si sa tu budeme vzajomne "vychovavat" ako ucitelky v materskej skolke.
Dáša_
12.01.18,18:47
tak už som z kvásku navarila polievku, upiekla chlebové osúchy aj čokoládový závin. Len na ten chleba sa neviem odhodlať. Kvások som zakladala 1. januára,
Po pravde, asi mám obavy, že mi ten chleba nebudú jesť. Ale závin zmizol, len tak sa zaprášilo :)
Nandrolon
12.01.18,19:04
Upec ho. Daj 20-30% kvasku /tym padom nerobis starter/ a nechaj kysnut cele cesto cca 6 hodin pri izbovej teplote.
lujza.j
12.01.18,20:19
Neboj sa budu...pekne voni byt od chlebika:) staci maslo....dzem..mnam
Dáša_
12.01.18,21:03
Neboj sa budu...pekne voni byt od chlebika:) staci maslo....dzem..mnam

no možno neuveríš, ale takéto náš junior neje. Od detstva má odpor k čomukoľvek natretému na akomkoľvek pečive. Dlhý čas jedával iba suché cestoviny. Keď zbadal, že som dala kúsok masla, tak nejedol. V podstate som už s tým vysporiadaná :D
Žabinka
12.01.18,21:18
už ma štvete, pekárky a pekári..:D urobila som si kvások aj ja, 7.1., ražný.. inú vhodnú múku som vedy nemala..;) doteraz ani moc nerástol, len si mierne bublinkoval.. akurát som si čítala dáke veci okolo kvásku na internete, a napadlo mi, či mu nie je na linke v kuchyni chladno, keď nerastie.. tak som vstala z postele, že ho skúsim dať bližšie k radiátoru, a 7 dcl pohár skoro plný..:eek: zajtra z neho teda pôjde polovica preč, to bude 6. deň.. dalo by sa to už použiť na chlieb? alebo treba pridať aj droždie?
kukučka
12.01.18,21:21
Pomaly si nachádzam svoj rytmus. Váhy som používala na začiatku pečenia a aj tak bolo treba raz doliať vody, raz dosypať múky a tak teraz odpočívajú. Kvások mám cca tretinu
v dvoch širokých sedemdeckách v chladničke. Jednu vyberiem, nalejem teplú vodu a pridám dve okopisté lyžice múky, vybehne veľmi rýchlo.* Pridám do pekárne, kde už mám dopredu pripravenú dosť teplú vodu aj múku aby to cesto rýchlejšie vykyslo, zapnem krátky program, pridám soľ, veľa semien a len čo je cesto hotové, vypnem. Po necelej hodine dám ešte raz krátko premiesiť, pridám lyžicu masti, to aby sa mi ľahšie vybrali lopatky. Občas skontrolujem a niekedy minútku prikúrim. Po cca dvoch hodinách zapnem hodinové pečenie.
Chlebík neskutočne dobre vonia, je hutný, ťažký, veľmi dlho je rovnako dobrý. Pečiem teraz trošku menší, lebo sa mi nedá pridať čas, Väčší by potreboval cca 70 minút.
* Hneď zarobím ďalší kvások a po vyskočení putuje do chladničky. Bola tu debata o kvalite, vôni. Stalo sa mi, že sadol, voda mala na povrchu povlak z celozrnnej múky, ktorý sa mi nie veľmi páčil, tak som ho zliala a pokračovala, prežil. Preto ho mám pre istotu dvakrát a v chladničke, nič neodoberám a nevyhadzujem. Už som vyskúšala aj knedľu v parnom hrnci, fotogenická nebola, zato veľmi jedlá. Znovu podotýkam, že bez obyčajnej pšenice.
kukučka
12.01.18,21:28
Hoci svoj chlebík považujem už za vysokú školu, mňa sa veru nepýtaj. Žijem v mantineloch pekárne, na ošatku si veru netrúfam, obávam sa, že by som upiekla posúch. :--- Skús a uvidíš, držím palce, ty na to máš. :D
Nandrolon
13.01.18,08:36
Uz mi kysne tentokrat 2,6 kg obor. Mam trosku obavy, lebo ten zregenerovany kvas z minuleho cesta nema taku silu ako ten, o ktory som prisiel. Za 6-7 hodin uvidim. Medzitym ideme zalietat a asi aj do Ceskeho Tesina.
Kvaka
13.01.18,12:36
Trochu tomu vášmu spôsobu prípravy kvásku na chlieb nerozumiem. Prečo zarábate nanovo na kvások do chladničky? Prečo aj dni pred pečením? Ja mám cca dve malé lyžičky kvásku v malej fľaštičke v chladničke. Celý ho zoberiem a zarobím zo všetkého na kvások v množstve cca 370 g, rozkvasenie trvá asi 12 hodín. Odoberiem z tohoto rozkvaseného zase zo dve malé lyžičky a odložím do chladničky, zvyšok ide do cesta. Používam dvojnásobok múky, ak mám kvasu 350g, tak múky dám 700g, vody podľa potreby. Takto robím už roky. Nijaké prikrmovanie kvásku v chladničke v období pred pečením. Iba ak nepečiem dlhšie ako 7 dní, vtedy ho raz trochu oživím malou lyžičkou múky.
lujza.j
13.01.18,12:37
Kukuč...peciem rovnaky ako ty...len ja presne podla receptu -sumavu..ja tak musim neviem od oka:) len normal v trube..neviem ci mi pekaren funguje...mozno by son mala skusit..ak nie papačko do smeće
Inak ani jedna muka od biomila nema hmotnost ktoru ma mat:( ak budem mat tu spravnu chvilku..ze vrrr....asi im napisem
evaj63
13.01.18,14:47
Ja knedľu robievam zo špaldovej múky, pšeničnú nepoužívam vôbec, a ešte sa mi nestalo, aby sa parená nepodarila, robievam od oka. 300 g špaldového kvásku a asi 700g polohrubej špaldy, asi 3dcl vody, zamiešam v robote aby múka nezostala suchá, a nechám 20 minút postáť. Potom pridám lyžicu soli a asi 3/4- 1 dcl oleja a nechám dobre vymiesiť, ak treba pridám trošku múky. Nechám v igelitovej taške kysnúť a po 25 minútach cesto poprekladám. Toto zopakujem ešte raz a nechám kysnúť asi 1-1,5 hodinu. Nakysnuté cesto rozdelím na 4 časti, zamiesim do bochníka. 1 bochník rozgúľam do tvaru knedľle a nechám kysnúť asi pol hodiny. Potom už len parím 20 minút. Aby mi ostatné neprekysli po čase ich natiahnem do tvaru knedľle a tak nechám dokysnúť. Do knedľe nikdy nedávam vajce, ani mlieko,je vynikajúca a nedrobí sa ako tie z obchodu.
Žabinka
17.01.18,19:18
v piatok by som už chcela použiť kvások, našla som si recept https://varecha.pravda.sk/recepty/kvaskovy-psenicno-razny-chlieb-fotorecept/65370-recept.html to mi ozaj stačia 2 PL na 400g múky? neviem zistiť, koľko kvásku/múky potrebujem na to, aby som upiekla napr. kilo chleba..
Nandrolon
18.01.18,04:54
v piatok by som už chcela použiť kvások, našla som si recept https://varecha.pravda.sk/recepty/kvaskovy-psenicno-razny-chlieb-fotorecept/65370-recept.html to mi ozaj stačia 2 PL na 400g múky? neviem zistiť, koľko kvásku/múky potrebujem na to, aby som upiekla napr. kilo chleba..
Buď si najskôr urobíš rozkvas z tých 2 polievkových lyžíc kvásku + múka + voda, alebo ten krok vynecháš a rovno použiješ 300g hotového kvásku, ktorý môžeš na tú hmotnosť rozkvášať napr. 3-4 dni.
Ja používam hotový kvások a tým pádom robím už iba ten druhý krok, čo trvá cca 6-8 hodín do pečenia chleba.
lujza.j
18.01.18,05:56
Na moju šumavu ide 20g kvasku na 450g muky...
Dáša_
19.01.18,13:31
Tak som sa konečne odhodlala a upiekla aj chlieb.
Musím vyriešiť niekoľko problémov - ošatka na kysnutie je väčšia, ako nádoba na pečenie, takže sa mi zdeformoval tvar. A zatiaľ neviem, ako pečie táto rúra. Zjavne oveľa viac, ako som plánovala. Chuťovo ešte neviem, ešte chladne, ale už som nevydržala a rozkrojila. Ja viem, že som mala počkať, nabudúce snáď bude zvedavosť menšia :D. Hmotnosť je cca 700g, cca 200g hladkej múky obyčajnej, 200 g hladkej špaldovej, 200g hotového kvásku (ešte stále krmím), zvyšok voda. Kvások začínal ako ražný, pokračoval špaldový celozrnný, potom obyčajná hladká múka a zase ražná chlebova.
Z kvásku som už piekla viac druhov, aj slane, aj sladké. Teraz ešte pečiem buchtičky na dukátky....
Nandrolon
19.01.18,13:57
Pekny. Ale na polovicu nekrajam, bude rychlejsie starnut.
Dáša_
19.01.18,14:04
Pekny. Ale na polovicu nekrajam, bude rychlejsie starnut.
má 700g, predpokladám, že polovička padne dnes na večeru...
lujza.j
19.01.18,14:12
Tiez krajam na polovicu...ako pises...polka fuc vcera:) nakrajam vzdy na krajce....
Pekny sa ti vydaril....
Ja som si kupila osatky...vobec nepouzivat....mozno raz...ked zmenim druh chlebu....
Nandrolon
19.01.18,14:24
Ja som sobotnajsi jedol este vcera.
Inac v tych osatkach sa to nepecie? Ci to su ine?? Som myslel ze su aj osatky priamo na kysnutie a aj pecenie, ale nezistoval som zatial.
Žabinka
19.01.18,14:36
Na moju šumavu ide 20g kvasku na 450g muky...
a 20 g kvásku je cca koľko polievkových lyžíc? nemám to ako odvážiť, nemám váhu..:D na múku mám odmerku.. ale ako zistím hmotnosť kvásku..:rolleyes:
Žabinka
19.01.18,14:40
Dáška, máš ho krásny.. Ja by som chcela vyskúšať cez víkend..
Kvaka
19.01.18,14:41
Dáška, pekný chlebík sa ti podaril, ako dlho kysol? Ja dnes tiež pečiem, ale dala som dnes viac kvásku, asi 390g, večer som zarobila lyžicu kvásku z chladničky, bolo pol 11 tej, nevážila som, iba odmerala 200g vody a dosypala ražnej celozrnnej múky od oka, a zabudla som dnes naň, až okolo jednej poobede som sa zbadala, ale nebol ešte klesnutý, hodila som do pekárničky všetky suroviny, na ten objem kvásku som dala miešanej múky spolu 700, nechala som tam aj kysnúť, už po dvoch hodinách mal bubliny, premiesila som na doske, teraz je v ošatke. Vyklopím z ošatky na papier a šupnem do rúry.
Kvaka
19.01.18,14:42
Na moju šumavu ide 20g kvasku na 450g muky...
a 20 g kvásku je cca koľko polievkových lyžíc? nemám to ako odvážiť, nemám váhu..:D na múku mám odmerku.. ale ako zistím hmotnosť kvásku..:rolleyes:
Danka, cca dve malé lyžičky asi 30g.
Žabinka
19.01.18,15:12
ešte mám otázku.. kvások mám ražný celozrnný.. môžem tera použiť k takémuto kvásku múku hladkú t650? aj na rozkvasenie? alebo na rozkvasenie zase ražnú celozrnnú a potom ďalej už hladkú..
Kvaka
19.01.18,15:26
ešte mám otázku.. kvások mám ražný celozrnný.. môžem tera použiť k takémuto kvásku múku hladkú t650? aj na rozkvasenie? alebo na rozkvasenie zase ražnú celozrnnú a potom ďalej už hladkú..
Na rozkvasenie celozrnnú ražnú, je kvalitnejší kvások.
Žabinka
19.01.18,15:37
ešte mám otázku.. kvások mám ražný celozrnný.. môžem tera použiť k takémuto kvásku múku hladkú t650? aj na rozkvasenie? alebo na rozkvasenie zase ražnú celozrnnú a potom ďalej už hladkú..
Na rozkvasenie celozrnnú ražnú, je kvalitnejší kvások.
ďakujem, Anička..
Dáša_
19.01.18,15:47
Dáška, pekný chlebík sa ti podaril, ako dlho kysol? Ja dnes tiež pečiem, ale dala som dnes viac kvásku, asi 390g, večer som zarobila lyžicu kvásku z chladničky, bolo pol 11 tej, nevážila som, iba odmerala 200g vody a dosypala ražnej celozrnnej múky od oka, a zabudla som dnes naň, až okolo jednej poobede som sa zbadala, ale nebol ešte klesnutý, hodila som do pekárničky všetky suroviny, na ten objem kvásku som dala miešanej múky spolu 700, nechala som tam aj kysnúť, už po dvoch hodinách mal bubliny, premiesila som na doske, teraz je v ošatke. Vyklopím z ošatky na papier a šupnem do rúry.

Kvások som použila celý, este stale krmim. Zarobila som vcera večer, trochu pomiesila, prikryla fóliou a dala na noc do chladničky. Ráno som ho vybrala, nechala otepliť, zase trochu premiesila a dala do ošatky. V kuchyni mám dosť chladno, tak ošatku som celú zabalila do fólie. Kyslo to cca do druhej.. Takže je to taký mix rôznych receptov
Nandrolon
19.01.18,15:50
Ale mozes aj t650. Ja mam kvasok razno-psenicny a na rozkvasenie niekedy pouzijem iba hladku 00 special. Dokonca to rozkvasi rychlejsie. Razny kvasok je ale odolnejsi voci chorobam a stabilnejsi.
Kvaka
19.01.18,15:58
Hladkú 00 vôbec nedávam na chlieb, iba chlebovú, alebo celozrnnú pšeničnú hladkú alebo T650. Hlavne, že chlebík je dobrý, cesto je pružné, drží na doske. Ale vyskúšam aj tú, porovnám.
Kvaka
19.01.18,16:00
Tiež dávam do chladničky zarobený chlieb, ak sa mi kvások rozkvasuje od rána do večera. Píšu, že lepšie sa spoja chute.
Nandrolon
19.01.18,16:33
Z hladkej 00 je ten chlieb bielucky a nadychany. Ja tie "tazke" a udusane chleby nemam rad. Preto mam raznu celozrnnu iba na prikrmovanie kvasu /aj krmivo miesam s 00/. Kilo mam uz vyse mesiaca a este je tam asi stvrtina. Ale nehovorim, ze su zle. Chute a potreby sa menia, takze mozno budem piect niekedy aj razny chlieb :-)
PS: ak pozriem foto, co som tu daval, tak na tej prvej ten "flakaty krajec" tam je razny kvas a aj v ceste razna muka. odvtedy peciem zo samotnej hladkej a razno-psenicneho kvasu. V nedelu frcim zase, nakolko zajtra ideme prec.
Kvaka
20.01.18,07:47
dávam z mobilu, najprv som krájala, potom zase spojila dokopy
Dáša_
20.01.18,08:11
robí alebo používa niekto pri pečení aj autolýzu? T.j. že najskôr zamieša iba múku s vodou a nechá stáť. Ostatné, vrátane kvásku sa pridá až počase. Nie je mi jasné, jak na to. aké husté má byť to prvé cesto,. kde je iba voda a múka? Lebo aj ten kvások by mohol byť rozne tekutý. A ked zmiešam všetku múku, tak potom mám v tom zmätok.

Bola som práve v kníhkupectve a začítala som sa chvíľu do knihy Kváskovanie. Bola tam skúška kvásku - vraj keď sa do pohára studenej vody dá malá lyžička kvásku a ten zostane plávať na povrchu, je akurát. Je v ňom práve dosť tých bublín, čo majú byť
Kvaka
20.01.18,08:21
Ak pekávaš aj iné kysnuté, tak budeš vedieť, aké cesto. Ja všetko zmiešam a nechám stáť, aj s kváskom. Nenechám iba múku s vodou, muselo by to byť hutné, ak by som mala ešte pridať kvások, ktorý to zriedi. Ale dá sa to.
Dáša_
20.01.18,09:07
Ak pekávaš aj iné kysnuté, tak budeš vedieť, aké cesto. Ja všetko zmiešam a nechám stáť, aj s kváskom. Nenechám iba múku s vodou, muselo by to byť hutné, ak by som mala ešte pridať kvások, ktorý to zriedi. Ale dá sa to.

no práve, to sa mi zdá, že by to muselo byť veľmi hutné, keď to potom kvások zriedi. Respektíve nedať všetku múku. Len to neviem, či by naopak nebolo zle...
No, "musím sa mamička ešte veľa učiť, veľa učiť "
Žabinka
20.01.18,09:40
v mojom recepte sa píše že cesto sa každú polhodinu prekladá.. ale moje je také 3/4 husté.. aká by mala byť správna konzistencia? a až potom po 2 hodinovom odpočívaní a prekladaní sa dá kysnúť do formy na 3 hodinky.. je to tak ok?
Dáša_
20.01.18,10:02
škoda, že taiko dovolenkuje, on ma dosť teoretických informácii, snáď nám vnesie viacej svetla :)
Kvaka
20.01.18,10:20
počítajte si na stránke maskrtnica.cz sú tam aj videá, kde je dobre vidieť hustotu cesta
veronikasad
20.01.18,11:17
Ahojte, skúšal niekto piecť kvaskovy chlieb pre celiatikov? (Bez lepku)

Recept mám z knihy Kvaskovanie
(skopírovaný je priložený v príspevku o 14:22)
Nandrolon
20.01.18,11:36
Ja uz neprekladam /prv som prekladal/. Zamiesim, necham cca 3 hodiny kysnut v umelohmotnej mise s uzaverom pri radiatore zakryte utierkou /v tme/, potom premiesim, vytvarujem, dam do starodavneho dvojdielneho pekaca na peciaci papier, prikryjem druhym dielom, necham celou hranou oprete o horuci radiator 3-4 hodiny /sem-tam pozriem/ a potom hodim do vyhriatej rury na max. piect, asi po 5-tich min. znizujem na 220 a po dalsich 10-15tich na 180. Celkovy cas mam pri 2,5 kg rovnu hodinu, pri mensich 50 minut.
Nandrolon
20.01.18,11:38
Ahojte, skúšal niekto piecť kvaskovy chlieb pre celiatikov? (Bez lepku)

Recept mám z knihy Kvaskovanie
V kvaskovom chlebe je lepok uz spracovany, takze by mal byt vhodny aj pre celiatikov. Pozri to video v tejto teme od "Tuliho".
veronikasad
20.01.18,11:51
Ahojte, skúšal niekto piecť kvaskovy chlieb pre celiatikov? (Bez lepku)

Recept mám z knihy Kvaskovanie
V kvaskovom chlebe je lepok uz spracovany, takze by mal byt vhodny aj pre celiatikov. Pozri to video v tejto teme od "Tuliho".

Včera som čítala na nete - podľa výživového poradcu - klasický kváskový chlieb nie je vhodný pre celiatikov.
Nandrolon
20.01.18,12:01
3 poradcovia budu mat 4 odlisne nazory, presne ako u pravnikov a pod.
Do tvojej mailovej schranky sa my veru nedostaneme.
Dáša_
20.01.18,12:02
tie odkazy nefungujú, teda mne nefungujú
Nandrolon
20.01.18,12:22
Ten odkaz sa odkazuje do tvojej g-mailovej schranky, takze ho nikto z nas neupravi. Pojde iba tebe, kedze mas do svojej schranky pristup.
veronikasad
20.01.18,12:37
ZALOŽENIE BEZLEPKOVÉHO KVÁSKU
Na založenie bezlepkového materského kvásku potrebujeme:
kukuričnú múku, vodu, väčší uzatvárateľný pohár
Ako postupujeme?
Približne ¾ šálky kukuričnej múky (hladkej alebo polohrubej) zalejeme vodou tak, aby vzniklo hustejšie cesto (ako na palacinky). Nesmie sa liať, ale ani byť príliš husté. Pohár prekryjeme fóliou alebo voľne položíme viečko, aby neobschol. Necháme pri izbovej teplote 2 dni stáť, pričom kvások 2x denne premiešame. Vodu, ktorá sa oddelí, opatrne zlejeme. Na tretí deň pridáme 2PL múky a vodu. Hustotu zachovávame.
Takto kvások vždy na tretí deň od posledného kŕmenia prikŕmime múkou a vodou.
Jeho vôňa bude postupne vábne voňavá po pive. V kvásku uvidíme krásne bublinky, ktoré sú prejavom života kvásku. Dobre prebublaný kvások získame asi za 7 dní. Následne kvások ešte párkrát prikŕmime : každý deň 1PL múky a vody, aby zosilnel a mal správne kultúry.
Takto vypestujeme kvalitný bezlepkový materský kvások.
Ako sa ďalej starať o bezlepkový kvások?
Z kvásku odoberieme 2 lyžice do menšieho uzatvárateľného pohára
a dáme do chladničky. Aby mal správnu silu, treba ho raz za
cca 4 dni vybrať a prikŕmiť.
Kvások, ktorý nám ostane po vypestovaní, vysušíme, aby sme sme mali pre istotu v zálohe vypestovaný kvások.


Na štartér potrebujeme:
90g pohánková múka, 110g voda, 1PL bezlepkový kvások. Suroviny dáme do misy a premiešame. Misu prekryjeme fóliou, aby cesto neobschlo. Necháme pri izbovej teplote prekvasiť 12-15 hodín.
Ďalej potrebujeme:
1PL psyllium, 100ml voda. Suroviny spolu v miske premiešame a necháme nabobtnať súčasne so štartérom cca 12hodín.
Následne potrebujeme:
130g ryžová múka, 50g pšenová múka, 30g tapioková múka, 2PL olej, 1-1,5 ČL soľ, 1ČL mletá rasca, 1 hrsť hnedý ľan, 80g voda
Postup: Štartér, nabobtnané psyllium a ďalšie suroviny spolu zmiešame. Lyžicou poriadne 3-4 minútky premiešame. Misu prekryjeme fóliou a dáme do vypnutej rúry. Vedľa misky umiestnime hrnček s horúcou vodou. Prostredie bude teplé a vlhké, čo sú optimálne podmienky pre kvasenie. Necháme kvasiť cca 2 hodiny. Cesto následne premiestnime na dosku, vytvarujeme z neho bochník a dáme do ošatky na cca 1,5 hodiny finálne vykvasiť (čas záleží od sily kvásku). Do stredu rúry si dáme plech, na ktorom budeme piecť a na dno rúry dáme druhý starší plech na zaparenie. Rúru zapneme na 250´C. Chlieb vyklopíme z ošatky na rozpálený plech a do spodného plechu vylejeme hrnček vody. Rúru rýchlo zatvoríme a pečieme takto prvých 10 minút.
Následne plech s vodou vyberieme, teplotu znížime na 190´C a dopekáme ešte 25-30 minút. Či je chlieb správne prepečený zistíme tak, že zaklopeme zospodu na bochník. Zvuk musí byť jasne dutý, vtedy je chlebík hotový. Upečený chlebík necháme vychladnúť na mriežke.
Recept - Bezlepkový chlieb
www.kvaskovanie.sk

-----
Je to na dvoch stranách, neviem či sú to dva recepty, alebo to patrí k sebe ....
Nandrolon
20.01.18,13:34
Ešte dobre že nemám bezlepkovú. Toto by som nikdy jesť teda nechcel.
veronikasad
20.01.18,14:00
Ešte dobre že nemám bezlepkovú. Toto by som nikdy jesť teda nechcel.
Mne alergiu na lepok zistili pred mesiacom. Kváskový chlieb sa nechystám piecť, ten čo som dnes priniesla z lekárne je celkom jedlý. (nie je kváskový)
Nandrolon
20.01.18,14:03
Ono to urcite bude jedle, ale ta otrava okolo toho, specialne ingrediencie a tak.
evaj63
20.01.18,14:20
Používam autolýzu zakaždým, aj kedˇpečiem makové záviny.Zmiešam kvások múku a vodu. Ostatné pridávam až potom.
Nandrolon
20.01.18,15:22
Dáša_ myslela autolyzu BEZ kvasku. Teda muka + voda, odstat napr. 20 hodin a az potom pridat kvasok /alebo rozkvas/ a kvasit tak, ako s cerstvou mukou...
Ja som zatial nepouzil, nevidim zmysel, nakolko moj kvas je silnejsi ako "rozkvas", tak aj za tych 6 hodin viac stihne.
Kvas rozkvasujem vacsinou 3 dni a dodrzujem 1/3 + 1/3 + 1/3 a tohoto pouzijem napr. 300g.
Je to silnejsie ako 20g kvasu + 150g muky + 150g vody, kvasenych cca 15-20 hod (toto je rozkvas).
Dáša_
20.01.18,15:27
Používam autolýzu zakaždým, aj kedˇpečiem makové záviny.Zmiešam kvások múku a vodu. Ostatné pridávam až potom.

autolýza by mala byť iba múka a voda. Bez kvásku. Kvások až neskôr.
Kvaka
20.01.18,16:34
Ja robím "rozkvas" cca 12 hodín, je dosť silný na to, aby prvé kysnutie (zrenie) bolo 2,5 až 3 hodiny a druhé kysnutie v ošatke trvá rovnako, teda maximálne 6 hodín spolu. :) Nemávam hutný chlieb, akurát mi niekedy vybehne v rúre viac do výšky, niekedy menej. Ten včerajší mi vybehol menej, ale aj tak je mňam.
Kvaka
20.01.18,16:37
Používam autolýzu zakaždým, aj kedˇpečiem makové záviny.Zmiešam kvások múku a vodu. Ostatné pridávam až potom.

autolýza by mala byť iba múka a voda. Bez kvásku. Kvások až neskôr.
Autolýza môže byť aj s kváskom, tu je viac o tom, http://www.maskrtnica.cz/vinohradsky-psenicny-kvaskovy-chleb/ je to pod textom Ten druhý.
Nandrolon
20.01.18,16:43
Predpokladam, ze Dasa mysli autolyzu bez kvasku, predsa vie, ze aj s kvaskom je autolyza , a teda, ze to slovicko nie je magicke a tak vsetci, co kvaskujeme, zaroven aj autolyzujeme...
Dáša_
20.01.18,16:59
nuž, nemám v pojmoch jasno. Zatial som našla toto https://spinavakuchyna.wordpress.com/2016/11/01/slovnik-domaceho-pekara/

jak to tam čítam, tak vidím, že sa píše o tom, že prídavky semien by mali ísť zaparené, respektíve prim povarené

no, fakt sa musím veľa, veľa učiť
Kvaka
20.01.18,17:20
Nuž, každý robí, ako vie, ja som autolýzu chápala inak, či už s kváskom alebo bez neho, ale vždy bez soli. Čo sa týka semienok, tak som roky dávala celé, neskôr som začala ľanové hnedé pražiť na sucho na panvici, popražené mali lepšiu chuť v chlebe, teraz ľanové meliem, sezamové biele dávam celé. Myslím si, že chlebu je to jedno. Páčia sa mi tu všetky chleby, spôsob a la Nandy, on v pekáči, ja v kastróli, som používala asi tri roky, kým som začala sťahovať cesto s papierom na rozpálený pekáč. Nesmie sa však roztekať. Už mi chýba vyskúšať len kameň, ten asi drží teplotu lepšie, ako plech.
Nandrolon
20.01.18,17:26
Zomlete lanove semena na vzduchu rychlo oxiduju.
Nezomlete lanove semena su nestravitelne.
Ale kedze uz mam vdaka "ujom" trochu pocuchany nick :-))))
Dovi-dopi :-)))))))))))))))
buchač
20.01.18,18:53
on v pekáči, ja v kastróli,
...
Už mi chýba vyskúšať len kameň, ten asi drží teplotu lepšie, ako plech.

Hm...a jenské sklo alebo rímsky hrniec nepoužil ešte nik z prítomných ?
https://www.google.sk/search?q=pe%C4%8Denie+chleba+v+r%C3%ADmskom+hrnci&client=opera&hs=mFh&channel=suggest&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiT_Pu8qOfYAhXC_aQKHQsXBA4Q_AUIBQ
Žabinka
20.01.18,18:59
nestihla som odfotiť, tak len čiastočná ukážka..:)
lujza.j
20.01.18,19:38
Ja v jenskej mise peciem..aj v keramike som uz piekla....
Žabinka
20.01.18,19:58
Ja v jenskej mise peciem..aj v keramike som uz piekla....
tento bol pečený v jenskej oválnej.. dala som zohriať aj s vrchnákom do rúry, a do horúcej som preložila cesto aj s papierom na pečenie.. aj som sa trochu popálila..;)
Dáša_
20.01.18,20:03
ja som tiež piekla v mise z jenského skla. Nabuduce skúšam obyčajný dvojdielny pekáč. Na liatinový hrniec totižto nemám pokrievku
lujza.j
20.01.18,20:07
Ja uz neprekladam...do horucej..vzdy tam capol nakrivo....druhe kysnutie je v jenskej...a tak aj ide do truby...
lujza.j
21.01.18,13:36
Razno-psenicny celozrn.+zmeska zrn s piňola orechami a kandovanym ovkom...
misoft
21.01.18,14:21
Lui..... NEPROVOKUJ s takouto fajnotou :D:D:D
ludmilaikov
21.01.18,14:26
KVÁSKOVÝ CHLIEB
Pečiem iba v zime
Odhadujem to na 1,5-2 kg zmesi rôznej múky. Zmiešam, čo dom dal, hlavne polohrubé ražnú, pšeničnú, grahamovú ai. +soľ, rascu celú aj mletú, rôzne semená, (niekedy deň namočené strukoviny, majorán, či inú burinu, zvyšky masti či šťavy z mäsa, alebo čo ma napadne).
Večer, na 1,5-2kg zmesi, dám 0,7L Omniovku min. 6 dňového ražného kvásku, pridám vodu, zamiesim v plastovom lavóriku (druhým priklopím) a dám cez noc vykysnúť (kysne rôzne dlho).
Na druhý deň vypracujem cesto. ( Najskôr miesim tyčkou varechy - šialene sa to lepí na ruky, hustotu upravím múkou alebo tekutinou = voda, jogurt, kyslé mlieko ap.)
​Spravím dva šulce, vložím (mám 2 obdĺžnikové) do vymastenej jenskej ​misy, priklopím vekom a nechám opäť kysnúť (často na radiátoru). Cez sklo pekne vidno stupeň vykysnutia. Keď už sa mi bubliny páčia, povrch cesta narežem žiletkou, aby pri pečení praskal rovnomerne.
Pečiem v uzatvorenej jenskej mise v plynovej rúre na najvyššom stupni 50-60 min. (Kôrku som zrušila, v mojej rúre bola príliš tvrdá aj keď som pridala hrniec s vodou alebo vlhčila cesto).

​KVÁSOK
​ Používám na živý kvások múku: ŽITNÁ=RAŽNÁ hladká tmavá chlebová mlýn Havlíčkův Brod. Skúšala som aj iné, ale túto mám nejradšej.
​1 Lyžica múky​+ voda do 0,7 Omniovky, prikryť dať do tepla;
každý deň pridať to isté.
Dáša_
22.01.18,07:15
pridám jeden hodne teoretický material, je to tuším spracovaná maturitná otázka. Možno v tom niekto niečo nájde, ide hlavne o priemyslené pečenie http://referaty.aktuality.sk/vyroba-chleba/referat-18639
Nandrolon
23.01.18,10:11
Davam do pozornosti kvalitnu, presnu, mensiu vahu vaziacu do 5 kg.
Klasicku kuchynsku zavesenu na stene nepouzivam, lebo misa v ktorej miesim na chlieb je sirsia a tam sa nevmesti a presypavat sa mi nechce. Na zlatnickej do 1 kg to musim cez postaveny pollitrak na viackrat a nerad ju zbytocne opotrebovavam, takze za smiesnu cenu som si cestou domov kupil dnes tu okruhlu. Vazi na gram presne, porovnaval som ju s tou druhou vahou.
https://www.lidl.sk/sk/ponuka.htm?articleId=5040
Žabinka
27.01.18,17:36
:rolleyes: čudák..
Nandrolon
28.01.18,15:46
Esteze je to s "d" :-))
Žabinka
03.02.18,17:44
:)
Nandrolon
03.02.18,19:57
Teraz mam pekny chlebík, Buchacova kamaratka mi ho upiekla. Snivalo sa mi s Pavol54. To asi zajtra prekonzultujem...
Zita5
04.02.18,08:35
Aj tu sa pečie kváskový chlebík ? :)
Žabinka
10.02.18,17:40
už si nepamätám pomer múk, ktoré som použila, ale podaril sa mi chuťovo vynikajúci chlebík..:)
pmajap
10.02.18,17:48
Tiež som piekla, prvý krát kváskový, zemiakový, ale nechala sm sa zvábiť pečením v jenskej mise a spodok je vlhký nie chrumkavý, zrezala som ho :D. Ďalší skúsim s olivami a na plechu.
Stále mi tam chýba tá lyžička octu ako sa dáva do chleba s kvasnicami.
Žabinka
10.02.18,17:54
tiež pečiem v jenskej, zatvorenej, vidno podľa kockatého tvaru..:D ale mám v nej papier na pečenie, a neostáva vlhký.. mám aj okrúhlu ale tá je zase veľká a chlieb bol ako placka..
lujza.j
10.02.18,18:06
Zabka..no totok jaky fajny balvan:D
Majka aj ja... v jenskej zatvorenej s papnierom....s olivami...na to som aj zabudla....ze som v pekarnicke taku čabatu robievala...alebo susene rajca...
lujza.j
10.02.18,19:12
Zabka kolko g chlebik pecies...paci sa mi tvoj tvar...aj mam taku misu...
Žabinka
11.02.18,19:27
Zabka kolko g chlebik pecies...paci sa mi tvoj tvar...aj mam taku misu...
múky dávam 500-600g, nevážim, nemám váhu..:D tak odhadom podľa hrnčeka.. a kvásku cca 2 PL so cca 150g múky a 150ml vody.. ale niekedy sa upečie väčší, niekedy sa mu nechce.. a pritom ho robím stále rovnako, tak neviem od čoho to závisí..:)
olybaba
13.02.18,06:24
Dnes opäť štvoričky – 4 x 1250 g chlieb
- z chladničky 25 dňový ražný kvások
- môj klasický chlieb bez miesenia a prekladania, kvasil vo forme a v nej sa aj piekol
Dáša_
13.02.18,07:00
Dnes opäť štvoričky – 4 x 1250 g chlieb
- z chladničky 25 dňový ražný kvások
- môj klasický chlieb bez miesenia a prekladania, kvasil vo forme a v nej sa aj piekol

nejak ten chleb skladuješ na dlhší čas? alebo sa s ním podelíš?
olybaba
13.02.18,09:24
zamrazujem po 2 balene v sacku ... ked sa chlieb minie, cca 2 tyzdne, peciem dalsie stvoricky ... 4 formy sa mi zmestia naraz do MORA elektrickej rury
olybaba
13.02.18,09:24
stale krasna striedka a velmi chutne
Dáša_
13.02.18,09:44
Vďaka za objasnenie. Inak čítam knihu aj o stravovaní v minulosti. Píšu tam, že chlieb musel byť stále, ale piekol sa len 1-2 mesacne. Na šlachtických dvoroch. A že oni kôrku z neho jenedli, olúpavali ju. 6e vlastne kôrka chránila striedku pred vysušením. Celkom ma to prekvapilo
Žabinka
17.02.18,18:21
menej kockatý..:D
pmajap
18.02.18,18:40
Moje druhé pečenie kváskového chleba, jeden je s rascou a druhý s olivami, chutnejší je ten s olivami, lenže sú husté a kôrka po upečení strašne tvrdá.
Piekla som na plechu, kým som ich uložila na plech spadli na tretinu a pri pečení už toľko nevyskočili. Ďalší pokus bude aj kysnúť vo forme.
ZahradnikAmater
18.02.18,20:13
Moje druhé pečenie kváskového chleba, jeden je s rascou a druhý s olivami, chutnejší je ten s olivami, lenže sú husté a kôrka po upečení strašne tvrdá.
Piekla som na plechu, kým som ich uložila na plech spadli na tretinu a pri pečení už toľko nevyskočili. Ďalší pokus bude aj kysnúť vo forme.
Nebude to malým podielom pšeničnej múky? Kváskový ražný chlieb nikdy nebude mäkký ako koláč, to je výmysel poslednej doby pekárenského priemyslu.
pmajap
19.02.18,07:03
Luj takto vyzerá obal na ražnú múku, jedna strana po slovensky a druhá česky, tiež som bola rozpakoch či kupujem dobrú:D
Nandrolon
19.02.18,07:10
Citácia z internetu:
"Podľa Česko-slovenského slovníka (VEDA: Bratislava 1981) sa české slovo žito do slovenčiny prekladá ako raž alebo ako žito. V slovenčine máme slovo žito, ktoré sa v Krátkom slovníku slovenského jazyka vysvetľuje ako „1. základná obilnina pestovaná pre zrno na výrobu múky (v západnej polovici Slovenska pšenica, vo východnej polovici raž); 2. zrno tejto obilniny“. Podľa českých výkladových slovníkov sa v češtine slovom žito označuje raž, ale ako oblastný moravský výraz sa používa aj na pomenovanie pšenice. V slovenčine je na rozdiel od češtiny slovo žito neodborné pomenovanie, slovenské odborné botanické názvy obilnín sú raž a pšenica."
lujza.j
19.02.18,09:36
Žabinka
03.03.18,14:14
dnes som spokojná aj s dizajnom aj s chuťou..:D mám pocit že každým pečením je to lepšie a lepšie (aby som to nezariekla :D).. asi to bude tým že kvalita kvásku sa časom zlepšuje..
Letko
03.03.18,18:21
Mne sa ho vo štvrtok poradilo upiecť na "čierno". Najprv na 250 stupňov 8 minút a potom 32 minút pri 170. Ale keď som nastavil časovač na 32 minút, zabudol som prepnúť rúru na 170 stupňov a tak som po cca 20 minútach vyberal čierny spálených chlieb. Vrch a spodok som teda odrezal, zvyšok chutil tak ako vždy :)
Dáša_
03.03.18,18:35
Mne sa ho vo štvrtok poradilo upiecť na "čierno". Najprv na 250 stupňov 8 minút a potom 32 minút pri 170. Ale keď som nastavil časovač na 32 minút, zabudol som prepnúť rúru na 170 stupňov a tak som po cca 20 minútach vyberal čierny spálených chlieb. Vrch a spodok som teda odrezal, zvyšok chutil tak ako vždy :)

kedysi dávno, pradávno (niekoľko storočí nazad) sa chlieb piekol, raz -dva krát do mesiaca. Kôrku mal len na to, aby nevyschol. Tá sa pred podávaním oriezala. Teda, informácie sú z knihy o živote na šľachtickom dvore. Jedli iba striedku. Prirodzene tí, čo na to mali...
Žabinka
03.03.18,18:52
Mne sa ho vo štvrtok poradilo upiecť na "čierno". Najprv na 250 stupňov 8 minút a potom 32 minút pri 170. Ale keď som nastavil časovač na 32 minút, zabudol som prepnúť rúru na 170 stupňov a tak som po cca 20 minútach vyberal čierny spálených chlieb. Vrch a spodok som teda odrezal, zvyšok chutil tak ako vždy :)
mne sa upiecť na čierno zatiaľ nepodarilo, ale pri nedávnom pečení som si nastavila na mobile časovač ale zabudla som ho spustiť..:D a čakám, čakám, potom sa mi to zdalo už dáko dlho, pozrela som na mobil a časovač nespustený.. nemala som ani šajnu koľko sa chlieb piekol, nezhorel, ale bol taký suchší, tvrdší..:)
terezamaria
08.03.18,11:07
Toto je moja prvá placka, mala som dať cesto kysnúť do menšej ošitky, ale je kváskový, chuť napíšem po 3 hodinách, keď vychladne :)
lujza.j
08.03.18,11:10
Terezka nedaj sa odradit tvarom:)dolezita je chut...a pocit,ze si si ho sama doma...
terezamaria
09.03.18,12:04
Môj dnešný....pšenično-ražno-špaldový....
terezamaria
10.03.18,12:32
Dnes sa trošku zatáral medzi tmavších:)
terezamaria
15.03.18,07:38
No už to snáď bude stále lepšie....chuťove je výborný :)
terezamaria
17.03.18,13:45
Dnes až dva.....
terezamaria
25.03.18,17:02
Konečne ho nepripeká od vrchu, dala som mriežku celkom nad spodný plech s vodou....
lujza.j
31.03.18,17:27
https://varecha.pravda.sk/recepty/maslova-vianocka-z-piatich-pramenov-fotorecept/11754-recept.html
K tomu receptu som na nete nasla....ze robene s kvaskom ...miesto kvasnic 2PL kvasku....bola robena bez rozkvasu....kysla 10-12 hodin....nebola pletena...ale vo forme
Chcem skusit....len ja nie z bielej muky....fuknem psenicnu celozrnnu
terezamaria
06.04.18,16:45
Dnes som piekla bez spodného plechu, do ktorého som nalievala vriacu vodu, keď bol vyhriatý....teraz som pred vložením striekala chlieb s vodou, potom som striekala po 15 minútach a naposledy pri vybratí z rúry....
allgreen
06.04.18,18:04
ticho vam zavidim uspechy s chlebilom. Zadelal som aj ja kvasok z raznej celozrnnej muky. Aku ma mat kvasol vonu po 4-5 dnoch? mne to pride trochu kyslaste a trochu ako kvas na paleno. Ma to tak byt?
terezamaria
06.04.18,18:08
ticho vam zavidim uspechy s chlebilom. Zadelal som aj ja kvasok z raznej celozrnnej muky. Aku ma mat kvasol vonu po 4-5 dnoch? mne to pride trochu kyslaste a trochu ako kvas na paleno. Ma to ak byt?
Určite nie, musí mať nevýraznú vôňu, treba ho vybrať z chladničky, nakŕmiť ražnou chlebovou múkou / 1 polievková lyžica a 2 lyžice vody/, poriadne zamiešať a vybrať do čistého pohára. Potom ešte nechať na kredenci aspoň 3 hodiny, aby narástol. Môže sa po 8 hodinách nakŕmiť znovu, aby sa zreparoval a potom ho dať zatvorený do chladničky. Pokiaľ je na kredenci, je len slabo prikrytý, nie zatvorený.
allgreen
06.04.18,18:38
ticho vam zavidim uspechy s chlebilom. Zadelal som aj ja kvasok z raznej celozrnnej muky. Aku ma mat kvasol vonu po 4-5 dnoch? mne to pride trochu kyslaste a trochu ako kvas na paleno. Ma to ak byt?
Určite nie, musí mať nevýraznú vôňu, treba ho vybrať z chladničky, nakŕmiť ražnou chlebovou múkou / 1 polievková lyžica a 2 lyžice vody/, poriadne zamiešať a vybrať do čistého pohára. Potom ešte nechať na kredenci aspoň 3 hodiny, aby narástol. Môže sa po 8 hodinách nakŕmiť znovu, aby sa zreparoval a potom ho dať zatvorený do chladničky. Pokiaľ je na kredenci, je len slabo prikrytý, nie zatvorený.

to ja ho uz mam 5 dni na linke.Od zaciatku ako som prvy krat zmiesal vodu s mukou. Do chladnicky ma ist kedy po kolkych dnoch?
Žabinka
06.04.18,19:47
na internete je veľa návodov na založenie kvásku, pozri si napr. tento seriál https://m.youtube.com/watch?t=31s&v=3DXAPYKnjM0 je tu postupne vo viacerých častiach všetko od založenia kvásku až po pečenie chleba..
allgreen
07.04.18,04:23
na internete je veľa návodov na založenie kvásku, pozri si napr. tento seriál https://m.youtube.com/watch?t=31s&v=3DXAPYKnjM0 je tu postupne vo viacerých častiach všetko od založenia kvásku až po pečenie chleba..

Dakujem za link, pozrem. Vonia tak kyslasto a co som zatial cital malo by to byt v poriadku. Este ho vyhadzovat nebudem
Nandrolon
07.04.18,04:42
Ak je citit az octovo, je velmi hladny.
allgreen
07.04.18,05:58
Ak je citit az octovo, je velmi hladny.

Díkes, to ináč môže byť, keď mi vykypel z pohára tak som ho menej prikrmoval :D
terezamaria
07.04.18,06:18
to ja ho uz mam 5 dni na linke.Od zaciatku ako som prvy krat zmiesal vodu s mukou. Do chladnicky ma ist kedy po kolkych dnoch?
8 až 10 ? Ja som dostala hotový :-)
Žabinka
08.04.18,14:34
dnes sa mi podaril takýto, iba rascový, bez semienok..
terezamaria
12.04.18,13:50
Dnes kysol rýchlejšie, je už teplejšie.....
terezamaria
20.04.18,14:55
Dnes som namiesto pšeničnej babičkinej voľby dala obyčajnú v zelenom obale T650 + ražnú a špaldovú.....
Žabinka
23.04.18,17:37
:)
terezamaria
28.04.18,11:46
Pšenično - špaldovo - ražný.....
terezamaria
06.05.18,13:35
Dala som T650-ku pšeničnú, špaldovú polotmavú, chia semienka a ľanové semienka...rozkvas ražný ...
Nandrolon
06.05.18,15:41
Nakolko som "protiprud" , tak dnes som prave splachol svoj kvasok nie do zachodu, ale kuram do varenych zemiakov
Kvaskoval som este pred "FB NATY prudom" a zistil som, ze chlieb kvaseny zo stopoveho mnozstva kvasnic 20h nema na telo "horsie ucinky" ako super extra bomba spica kvaskovy chlieb kvaseny priblizne rovnako dlho...
Ked som videl ako NATY / asi autorka knih kvaskovanie/ doporucuje ako zalohu mrazenie kvasku, to uz je v prdeli. Nejdem s prudom :-)))
PS: a detom som kupil stary dovry pangamin a dcerka je aj kvasnice kockove... Podla kvaskocej guru uz sme mali byt davno vsetci po smrti.
kukučka
06.05.18,16:11
:) Piekla som kváskový, keď ešte nikto o Naty nevedel, no na jej obranu musím povedať, že pritiahla k pečeniu chlebíka a buchiet napr. aj mladé mamičky, ktoré kŕmili deti brumíkmi.* Ináč dobrý biznis, učiť ľudí piecť chlieb, nevidím rozdiel medzi ním a napr. keď niekto robí kurz štrikovania, maľovania kraslíc a pod., nás to učili mamy. Doba sa mení. Droždie ako decko som jedla aj ja, len vtedy staré, zabalené v pergamene vyschlo a sčernelo, dnes splesnivie aj v chladničke.

* Jeden mladý otecko mi vykladal, že u nás stojí 45 centov a v PL ho vyjde tuším na 23, dcéra zje niekedy aj dva za sebou. Ja som si len pomyslela, nám mama piekla mriežkovaný, alebo jablkový koláč, ja deťom deň a noc, alebo piškót a jedli ho s marhuľovým džemom. :D
Nandrolon
06.05.18,16:33
Kdesi na nete bol clanok, ze "kvaskovy" nie je o nic lepsi ako "kvasnicovy dlho kvaseny. Ked som to tu pisal, jediny, ktory mi dal ciastocne za pravdu, a nevyvratil to, bol Taiko.
terezamaria
22.05.18,12:24
Keď je medveď, tak musí byť aj čmuha....táto moja rúra je nevyspytateľná :-) Pšenično-ražno-špaldový s rozkvasom... ešte sa neodvážim experimentovať, len chia a ľanové semienka ♥
Dnes 2 kusy a všetko som robila naraz, takže to bolo celkom fajn.....
lujza.j
29.10.18,10:53
Ja uz takto...
lujza.j
30.12.18,11:44
Ja iba chlebik...
bettylou
22.08.19,06:55
Čo robím zle, ak sa stále pod povrchom hornej kôrky vytvorí bublina. Tým pádom pri krájaní jedna kôrka odpadáva. Skúšala som aj ubrať vodu aj pridať a teplotu som menila a nič. Pečiem v klasickej elektrickej rúre.
kukučka
22.08.19,07:30
A narežeš povrch pred vložením do rúry?
marjankaj
22.08.19,08:46
Čo robím zle, ak sa stále pod povrchom hornej kôrky vytvorí bublina. Tým pádom pri krájaní jedna kôrka odpadáva. Skúšala som aj ubrať vodu aj pridať a teplotu som menila a nič. Pečiem v klasickej elektrickej rúre.
A kúpiť v obchode si neskúšala?:---
bettylou
22.08.19,09:09
A narežeš povrch pred vložením do rúry?

Kuki, áno, do kríža
lujza.j
22.08.19,10:05
Mne sa to robilo zo spodku....ked som zacala rezat tak ako posledny tu na foto...uz to nemala
AnezkaPorada
21.10.19,11:07
Pridávam ten svoj obľúbený, ktorý pre mňa napísala kamarátka Deniska. Tá ma priviedla ku kváskovaniu, ubezpečila ma, že to zvládne aj začiatočníčka, len sa netreba vzdávať :) Po pár fakt nepodarkoch sa mi už darili úžasné chlebíky.
Receptík sme neskôr uverejnili na tomto webe: https://zdravezdravie.sk/kvasok-liek-nas-kazdodenny/
Žabinka
13.05.20,09:11
moje prvé rožky.. na dizajne ešte musím popracovať, ale na prvý raz nevyzerajú úplne zle..:---
kozlíček
13.05.20,11:52
moje prvé rožky.. na dizajne ešte musím popracovať, ale na prvý raz nevyzerajú úplne zle..:---
Veru nie.Hl:)avná vec,že sú jedlé.
Žabinka
19.05.20,07:02
včerajší pokus č.2..:)
misoft
19.05.20,09:12
Žabík.... pochybujem, že pokus. Ty si asi bola v supermarkete! :D:D:D

(Srandujem. Vyzerajú skoro profesionálne).
Žabinka
19.05.20,09:22
Žabík.... pochybujem, že pokus. Ty si asi bola v supermarkete! :D:D:D

(Srandujem. Vyzerajú skoro profesionálne).
:---:D tieto sú len z hladkej múky.. minulé boli skôr chleborožky, potrebovala som minúť zvyšok chlebovej a špaldovej múky, cesto bolo nie celkom hladké.. ale papier na pečenie bol ten istý.. ak by si to niekto všimol..;)
pavol54
19.05.20,17:15
včerajší pokus č.2..:)
len či si mala pri nákupe rúšku a rukavice:)