taiko
19.09.17,21:37
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava (http://www.cuketka.cz/?p=11418)
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb (http://www.maskrtnica.cz/vinohradsky-psenicny-kvaskovy-chleb)
Špaldový kváskový chlieb (http://www.porada.sk/t301209-p5-pecieme-domaci-kvaskovy-chlieb.html#post2999858)
Letkov pšenično-ražný chlieb (http://www.porada.sk/t301209-pecieme-domaci-kvaskovy-chlieb.html#post2982878)
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou (http://www.porada.sk/t301209-p2-pecieme-domaci-kvaskovy-chlieb.html#post2983114)
Prečo nemraziť kvások (http://www.porada.sk/t301209-p3-pecieme-domaci-kvaskovy-chlieb.html#post2991209)
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti (http://www.porada.sk/t301209-p4-pecieme-domaci-kvaskovy-chlieb.html#post2998498)
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou (http://www.porada.sk/t301209-p6-pecieme-domaci-kvaskovy-chlieb.html#post3000523)
taiko
19.09.17,20:09
Nuz zacnem.
Chcel by som upiect kvaskovy chlieb 100% spaldovy. Neviem sa dopatrat nejakeho dobreho receptu.
Mate niekto skusenost ?
lujza.j
19.09.17,20:41
Tai... ja peciem tento.... Chleba šumava http://www.cuketka.cz/?p=11418
150 g razna celozrnna....druhu muku striedam....spalda,psenicna celozrnna
Razny kvasok mam
Spaldova grahamova inak kysla-horsie...
ZahradnikAmater
19.09.17,20:59
Nuz zacnem.
Chcel by som upiect kvaskovy chlieb 100% spaldovy. Neviem sa dopatrat nejakeho dobreho receptu.
Mate niekto skusenost ?
U nás sa pečie kváskový, ale z kombinácie ražnej a pšeničnej múky. Potom je z toho bochník, ktorý vykysne v ošatke. http://dobreazdravo.sk/category/jedlo/domaci-chlieb/ . Ak použiješ len ražnú múku, tak je to tekuté a kysne aj pečie sa to vo forme. Mne ale taký nechutí.
Netreba na to pekárničku, stačí dobrá rúra, u nás elektrická.
taiko
20.09.17,05:55
Nuz zacnem.
Chcel by som upiect kvaskovy chlieb 100% spaldovy. Neviem sa dopatrat nejakeho dobreho receptu.
Mate niekto skusenost ?
U nás sa pečie kváskový, ale z kombinácie ražnej a pšeničnej múky. Potom je z toho bochník, ktorý vykysne v ošatke. http://dobreazdravo.sk/category/jedlo/domaci-chlieb/ . Ak použiješ len ražnú múku, tak je to tekuté a kysne aj pečie sa to vo forme. Mne ale taký nechutí.
Netreba na to pekárničku, stačí dobrá rúra, u nás elektrická.
ktory konkretny recept mas vyskusany ?
lujza.j
20.09.17,07:28
Vsetko vykysne v osatke.....aj ked nie je potrebna....
lujza.j
20.09.17,09:39
evaj63
20.09.17,12:31
Ja pečiem ražný pre muža, čisto špaldový chlieb občas a robím od oka. Kedˇho budem najbližšie piecť, pošlem. A robievam aj špaldové knedle, samozrejme zo špaldového kvásku.
taiko
20.09.17,17:10
Ja pečiem ražný pre muža, čisto špaldový chlieb občas a robím od oka. Kedˇho budem najbližšie piecť, pošlem. A robievam aj špaldové knedle, samozrejme zo špaldového kvásku.
to by bolo super, keby si poslala. Ja sa furt s tym patlam, patlam :)
lujza.j
20.09.17,17:17
Ja zase zajtra vecer zamiesam...v patek peciem:)
taiko
20.09.17,17:23
Ja zase zajtra vecer zamiesam...v patek peciem:)
sa neondej, lebo si zajtra volno vezmen a bude aj ja piect :D Alebo, ze by som podla Tvojho receptu a aj chleba aj zarobene bude ? :D
buchač
20.09.17,19:04
U nás sa pečie kváskový,
mimotemy
Tá reklama na vlastný web ešte stále nikomu zo zodpovedných nevadí ???
ZahradnikAmater
20.09.17,19:48
Vsetko vykysne v osatke.....aj ked nie je potrebna....
Kváskový chlieb z čisto ražnej múke ti z ošatky vytečie.
ZahradnikAmater
20.09.17,19:50
ktory konkretny recept mas vyskusany ?
Vyskúšané sú všetky, čo sú tam popísané, ale v poslednej dobe sa pečie ten na druhej strane "Kváskový chlieb pečený v rúre".
taiko
20.09.17,20:09
ktory konkretny recept mas vyskusany ?
Vyskúšané sú všetky, čo sú tam popísané, ale v poslednej dobe sa pečie ten na druhej strane "Kváskový chlieb pečený v rúre".
hmm, ten web je na mna chaoticky, recept som nenasiel. Ale neva, aj tak hladam recept na spaldovy chlebik ;)
ZahradnikAmater
20.09.17,20:21
hmm, ten web je na mna chaoticky, recept som nenasiel. Ale neva, aj tak hladam recept na spaldovy chlebik ;)
Čo je na tom chaotické? Link vedie na prehľad článkov, stačí si otvoriť niektorý do nového okna alebo dole nalistovať stránku starších článkov.
afrikánka
20.09.17,20:23
Vsetko vykysne v osatke.....aj ked nie je potrebna....
Kváskový chlieb z čisto ražnej múke ti z ošatky vytečie.
neviem, či sa náhliš a nedávaš pozor, alebo si proste typ, čo potrebuje mať za každú cenu "navrch", ale lujza poskytla recept, že múku mieša, nie?
Nič v zlom, iba taká malá pripomienka;)
ZahradnikAmater
20.09.17,20:51
Vsetko vykysne v osatke.....aj ked nie je potrebna....
Kváskový chlieb z čisto ražnej múke ti z ošatky vytečie.
neviem, či sa náhliš a nedávaš pozor, alebo si proste typ, čo potrebuje mať za každú cenu "navrch", ale lujza poskytla recept, že múku mieša, nie?
Nič v zlom, iba taká malá pripomienka;)
Pozor dávam, bez obáv. Ale ak napíše "všetko vykysne" tak nemá pravdu. A upozornil som na špecifický prípad, kedy nemá. Pretože to mám vyskúšané, Nie jeden recept sme u nás na kváskový chlebík vyskúšali ;)
Nič v zlom. To len tak, pre tých, ktorí by pri čítaní nedávali pozor...
afrikánka
20.09.17,20:58
Vsetko vykysne v osatke.....aj ked nie je potrebna....
Kváskový chlieb z čisto ražnej múke ti z ošatky vytečie.
neviem, či sa náhliš a nedávaš pozor, alebo si proste typ, čo potrebuje mať za každú cenu "navrch", ale lujza poskytla recept, že múku mieša, nie?
Nič v zlom, iba taká malá pripomienka;)
Pozor dávam, bez obáv. Ale ak napíše "všetko vykysne" tak nemá pravdu. A upozornil som na špecifický prípad, kedy nemá. Pretože to mám vyskúšané, Nie jeden recept sme u nás na kváskový chlebík vyskúšali ;)
Nič v zlom. To len tak, pre tých, ktorí by pri čítaní nedávali pozor...
Takže sa nenáhliš, bude to tá druhá možnosť;):D:---
taiko
20.09.17,21:03
no hadam uz stacilo ;) Pecieme tu chlieb a nevadime sa o somarinach ;)
Letko
22.09.17,06:48
Kváskový chlieb sa už darí piecť aj mne. Používam hladkú múku, ražnú múku, soľ, pridávam aj ľanové semienka, vodu, kvások. Kysnúť to nechávam priamo v jánskom skle, v ktorom ten chlieb aj pečiem. Jem ho až po niekoľkých hodinách, lebo keď som ho skúšal jesť čerstvý, tak sa mi zdal vo vnútri vlhký.
taiko
22.09.17,06:50
Kváskový chlieb sa už darí piecť aj mne. Používam hladkú múku, ražnú múku, soľ, pridávam aj ľanové semienka, vodu, kvások. Kysnúť to nechávam priamo v jánskom skle, v ktorom ten chlieb aj pečiem. Jem ho až po niekoľkých hodinách, lebo keď som ho skúšal jesť čerstvý, tak sa mi zdal vo vnútri vlhký.
takze tiez robis nemieseny ako lui ?
lujza.j
22.09.17,14:44
Moj dnesny....
Letko
22.09.17,14:47
Kváskový chlieb sa už darí piecť aj mne. Používam hladkú múku, ražnú múku, soľ, pridávam aj ľanové semienka, vodu, kvások. Kysnúť to nechávam priamo v jánskom skle, v ktorom ten chlieb aj pečiem. Jem ho až po niekoľkých hodinách, lebo keď som ho skúšal jesť čerstvý, tak sa mi zdal vo vnútri vlhký.
takze tiez robis nemieseny ako lui ?
Ja tie suroviny zmiesam v robotovi hnetacimi hakmi, takze asi mieseny.
lujza.j
22.09.17,15:05
ja ručným šlahačom s hakmi na cesto....to je nemiesený.....
Letko
22.09.17,15:50
ja ručným šlahačom s hakmi na cesto....to je nemiesený.....
Mieseny je aky?
Žabinka
22.09.17,16:41
ja ručným šlahačom s hakmi na cesto....to je nemiesený.....
Mieseny je aky?
napr. https://m.youtube.com/watch?v=3xbKJn7uodE
lujza.j
22.09.17,16:48
Ručičkami:D
Letko
22.09.17,16:50
Ručičkami:D
Takže miesený a nemiesený - ručne a strojovo. Ja som si myslel, že nemiesený je taký, kde sa ingrediencie len tak narýchlo spoja a že sa miesi ručne alebo strojovo. :)
lujza.j
22.09.17,17:00
Mne je to jedno ako....ja a moji su spoko s mojim...nemiesenym:)
Letko
22.09.17,17:03
Taiko, pre zaujímavosť dopĺňam recept, snažím sa minimalizovať svoju prácu pri pečení (vynechávam ošatku, mám potom menej umývania :) )
Najprv si dám do nádoby, v ktorej budem "nemiesiť" cesto, 280 g hladkej múky, 115 g ražnej múky, lyžičku soli, pol lyžičky rasce, lyžicu ľanových semienok, to všetko lyžicou premiešam, pridám 170 g kvásku a 220 g teplej vody. Zapnem robot, nechám "nevymiesiť" cesto. Potom mu dám pauzu takých 15-20 minút, opäť ho "nepremiesim", opäť nechám 15-20 minút postáť a opäť ho "nepremiesim".
Do jánskeho misy dám zopár kvapiek oleja, aby sa prichytila múka, vymastím ním misu a potom ju pomúčim, aby sa mi chlieb neprilepil. Cesto premiestnim do jánskeho misy, prikryjem utierkou a čakám, zvyčajne kysne okolo 4-5 hodín. Keď sa mu veľmi nechce, že je chladno v izbe, zapnem rúru na minimum (cca 25-30 stupňov) a tam mi cesto kysne rýchlejšie.
Po vykysnutí zapnem rúru na 250 stupňov, do rúry dám aj pohár s vodou (tak to bolo v pôvodnom recepte). Pred vložením do rúry urobím zopár zárezov na povrchu chleba ale jemne, lebo keď pritlačím, tak chlieb trochu spľasne. Takže 250 stupňov 8 minút a potom 32 minút pri teplote okolo 170 stupňov. Po vytiahnutí chlieb vyberiem, navlhčím povrch studenou vodou kuchynským štetcom a keď vyschne, zabalím do utierky a položím na rošt, aby sa nezaparil. Takto ho nechám z večera do rána, aby sa z neho ešte odparila voda, ináč ostane vo vnútri ešte trochu vlhký (aspoň môj taký ostáva).

Na 170 g kvásku používam 85 g ražnej múky a cca 90 g vody. Toto sa pridáva do kvásku, ktorý nám ostal z minula. Kvások ostáva v chladničke, aby mal dlhšiu životnosť, vraj v chladničke vydrží bez kŕmenia týždeň.
lujza.j
22.09.17,17:07
Ja davam do jenskej misy papier na pecenie...natriem trochu oliv.olejom...
taiko
22.09.17,17:14
Ručičkami:D
Takže miesený a nemiesený - ručne a strojovo. Ja som si myslel, že nemiesený je taký, kde sa ingrediencie len tak narýchlo spoja a že sa miesi ručne alebo strojovo. :)
tak som to zatial chapal ja. Ze sa to len zmiesa, aby neostala ziadna muka sucha a potom ze sa to len par krat prelozi ale nemiesi/nehnetie sa to ani strojom ani rukou.
Potom to ma vraj dlho stat a ten gluten sa tam vytvori aj sam
pavol54
22.09.17,17:51
Všetci tu pečiete výborný kváskový chlieb. Ja tvrdím že je to brnkačka. ALE ešte nikto TU nepopísal ako ako vznikne podstata kváskového chleba KVÁSOK Ja si ho pamätám z detstva, keď stará mama mala stále na tanieriku guču z cesta od posledného pečenia, ktorú nechala usušiť a pred pečením ju rozmočila vo vode a premiešala s novým zámesom na chlieb z ktorého zase odštipla po vykysnutí kus a dala na tanierik. Ale ako ten prvý kvas urobila ma nezaujímalo. Vtedy sa však pieklo v každom dome. Kvások , zápalky a petrolej vraj žiadnej gazdinej v domácnosti nikdy nechýbal
Darina1234
22.09.17,18:11
ja som nepodlahla kvasku, ja klasicky drozdie na vode s trochou cukru, ostatne podobne ako vy alebo podla chuti
afrikánka
22.09.17,18:26
Moja mamina nemala kvások, piekla s droždím. Do cesta pridávala varený postrúhaný zemiak. Bol výborný
babka - ježibabka
22.09.17,18:39
Trošku ešte pripíšem k tým spomienkam na chlebík starej mamy. Teraz sa tomu hovorí kvások a skladuje sa to v chladničke. Kým chladničky neboli, tak sa skutočne kúsok cesta, ešte aj vyškriabané zbytky z misy dávali vysušiť na použitie pre nasledujúce pečenie. Hovorili sme tomu žmolky a všetko sme zužitkovali. Nevyhodilo sa nič. Skladovali sme to v poháriku na suchom mieste, aby to nesplesnivelo.
lujza.j
22.09.17,18:50
Palino...ano...ked sa to mne dari:Dje to brkacka....ale iny recept ako robim by som nerobila....
taiko
22.09.17,18:57
Všetci tu pečiete výborný kváskový chlieb. Ja tvrdím že je to brnkačka. ALE ešte nikto TU nepopísal ako ako vznikne podstata kváskového chleba KVÁSOK Ja si ho pamätám z detstva, keď stará mama mala stále na tanieriku guču z cesta od posledného pečenia, ktorú nechala usušiť a pred pečením ju rozmočila vo vode a premiešala s novým zámesom na chlieb z ktorého zase odštipla po vykysnutí kus a dala na tanierik. Ale ako ten prvý kvas urobila ma nezaujímalo. Vtedy sa však pieklo v každom dome. Kvások , zápalky a petrolej vraj žiadnej gazdinej v domácnosti nikdy nechýbal
jaj no brnkacka ako brnkacka, mne sa zatial podaril len raz :). Myslim taky, ze by som aj niekomu inemu z neho odkrojil :D
Ale zajtra sa chystam na dalsi pokus :D
pavol54
22.09.17,19:18
Palino...ano...ked sa to mne dari:Dje to brkacka....ale iny recept ako robim by som nerobila....
to som napísal akože "brnkačka" ale keď nemáš na kváskový chlieb základný komponent KVASOK tak kváskový nespravíš. môžeš spraviť s kvasnicami, ale to je iný druh
lujza.j
22.09.17,19:23
Tai..ja som uz aj cely darovala....trenerovi:---
Decko zajtra dva krajce do roboty prevadzkarovi...
taiko
22.09.17,19:30
Tai..ja som uz aj cely darovala....trenerovi:---
Decko zajtra dva krajce do roboty prevadzkarovi...
no ja by som sa zatial za svoje osuchy hanbil :D
lujza.j
22.09.17,19:31
Palino...tak kvasok urobis sam...alebo ti niekto daruje....ja som dostala tak som "musela" zacat....ale nie chcela som....lebo mi chleba velmi chutil...a ta moja šumava.chleba je pre zaciatocnika ako stvorena...
Ja po dov.som myslela,ze budem vyrabat..aj ked som mala ponuku si prist.zobrat....nakoniec som podla.instrukcii...ozivila moj...a aj som si nasušila....
Ja si z mojho cesta nemozem odobrat...lebo tam uz sol,kmin....ja si krmim v pohariku...
taiko
22.09.17,19:35
Palino...tak kvasok urobis sam...alebo ti niekto daruje....ja som dostala tak som "musela" zacat....ale nie chcela som....lebo mi chleba velmi chutil...a ta moja šumava.chleba je pre zaciatocnika ako stvorena...
Ja po dov.som myslela,ze budem vyrabat..aj ked som mala ponuku si prist.zobrat....nakoniec som podla.instrukcii...ozivila moj...a aj som si nasušila....
Ja si z mojho cesta nemozem odobrat...lebo tam uz sol,kmin....ja si krmim v pohariku...
no tam bude asi moj problem. Jesitnost. Hadam nebudem zacinat so zaciatocnickym.
Ja chcem kvaskovy, 100% spaldovy a so starterom :D:D
lujza.j
22.09.17,19:44
A.mas.spaldovy kvasok..ked chces 100%
Pre mna je.henten strasne komplikovany
Mne staci,ze.je celozrnny to je u mna zaklad
Viem,ze nekupim uz spaldovu celozrnnu grahamovu muku..zle to kyslo
No sa nepokakaj:--- ze pre zaciatocnika:D to som tak nazvala ja...lebo ho viem upiect...ja som nikdy ani buchty nepiekla...
ZahradnikAmater
22.09.17,20:51
ja som nepodlahla kvasku, ja klasicky drozdie na vode s trochou cukru, ostatne podobne ako vy alebo podla chuti
"Klasické" droždie je moderný vynález. Výsledný produkt kvasníc prevzdušní cesto bez toho, že by zmenil jeho štruktúru.



"Starý" kvások z ražnej múky štiepi lepok na stráviteľnejšie kratšie bielkoviny, vedľajší produkt bublinky prevzdušní cesto. Preto je kváskový chlieb pre človeka stráviteľnejší a dá mu viac živín, ako moderný kvasnicový.



Pečenie chleba z kvásku, hoci trvá dlhšie, ako z kvasníc, nie je žiadny masochizmus. Tí, ktorí ho pečú takto, to robia pre svoje dlhodobé zdravie.
alaya1
22.09.17,21:21
Letko
23.09.17,11:03
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
sosak
23.09.17,11:12
Kvások je ako živý organizmus, treba sa oň starať. V chladničke, ani v okolí nesmie byť pleseň, pretože do kvásku vzdušnou cestou preniknú spóry plesne a kvások sa pokazí. Ja mám fungujúci kvások cez 3 roky a cez dovolenku cestuje s nami.
pavol54
23.09.17,11:15
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
Výborná odpoveď. A teraz sa môžeme vrátiť na začiatok debaty ako upiecť kváskový chlieb. A potom keď sa zamiesi na chlieb ako dlho kysne?
pavol54
23.09.17,11:18
Kvások je ako živý organizmus, treba sa oň starať. V chladničke, ani v okolí nesmie byť pleseň, pretože do kvásku vzdušnou cestou preniknú spóry plesne a kvások sa pokazí. Ja mám fungujúci kvások cez 3 roky a cez dovolenku cestuje s nami.
Preto ho gazdinky nechali vysušiť na šporáku, lebo chladničky neboli
lujza.j
23.09.17,13:45
Ja som mala cez dov.v uschove.....ale bola mu tam zima....aj ho dali do druhej chladnicky:Dale vratil sa mi...ziadna bublinka...nic ani tuk...nesmrdel..ziadna plesen...krasne vonal....tak na radu mojej kvaskovej konzultantky na telefon.....som vsetok kvasok zmiesala s 150g raznej + voda +- 150g...aby hustejsia kasa a mala som nechat stat 12h....ale nechala som dlhsie....potom odobrala...a nasusila.....a funguje:)
Letko
23.09.17,14:05
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
Výborná odpoveď. A teraz sa môžeme vrátiť na začiatok debaty ako upiecť kváskový chlieb. A potom keď sa zamiesi na chlieb ako dlho kysne?

Mne zvykne 4-5 hodin.
taiko
23.09.17,19:15
A.mas.spaldovy kvasok..ked chces 100%
Pre mna je.henten strasne komplikovany
Mne staci,ze.je celozrnny to je u mna zaklad
Viem,ze nekupim uz spaldovu celozrnnu grahamovu muku..zle to kyslo
No sa nepokakaj:--- ze pre zaciatocnika:D to som tak nazvala ja...lebo ho viem upiect...ja som nikdy ani buchty nepiekla...
mam spaldovy kvasok vlastnej vyroby.
... vsak nepokakam, vsak vravim, ze som jesitny ako chlap :D
taiko
23.09.17,19:24
Kvások je ako živý organizmus, treba sa oň starať. V chladničke, ani v okolí nesmie byť pleseň, pretože do kvásku vzdušnou cestou preniknú spóry plesne a kvások sa pokazí. Ja mám fungujúci kvások cez 3 roky a cez dovolenku cestuje s nami.
ja som zarobil kvasok na zaciatku s cerstvym ananasovym dzusom. Nejaka pani chemicka vyskumala, ze ked zacneme kvasok ananasovym dzusom, tak ho na zaciatku ochranime od "zlych" bakterii a umoznime "dobrym" sa rozmnozit. Po tom ked uz budu "dobre" bakterie rozmnozene, tak si so "zlymi" poradia aj sami, ak by sa nejake do kvasku dostali.
taiko
23.09.17,19:25
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
Výborná odpoveď. A teraz sa môžeme vrátiť na začiatok debaty ako upiecť kváskový chlieb. A potom keď sa zamiesi na chlieb ako dlho kysne?
to sa neda tak jednoducho povedat. Zavisi od pouzitej metody. Mieseny, nemieseny, so starterom, bez startera, s retardaciou, bez retardacie. Miera hydratacie nizka, vysoka.....
Hotova veda :D:D
pavol54
23.09.17,22:08
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
Výborná odpoveď. A teraz sa môžeme vrátiť na začiatok debaty ako upiecť kváskový chlieb. A potom keď sa zamiesi na chlieb ako dlho kysne?
to sa neda tak jednoducho povedat. Zavisi od pouzitej metody. Mieseny, nemieseny, so starterom, bez startera, s retardaciou, bez retardacie. Miera hydratacie nizka, vysoka.....
Hotova veda :D:D
ešte čo je ten štartér a retardácia z hľadiska obsahového. Lebo podľa mňa Kváskový chlieb je kvások, múka, voda teplota a čas nič viac nič menej. Ostatné je len chémia a to si potom môžem kúpiť chlieb v obchode
taiko
23.09.17,23:30
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
Výborná odpoveď. A teraz sa môžeme vrátiť na začiatok debaty ako upiecť kváskový chlieb. A potom keď sa zamiesi na chlieb ako dlho kysne?
to sa neda tak jednoducho povedat. Zavisi od pouzitej metody. Mieseny, nemieseny, so starterom, bez startera, s retardaciou, bez retardacie. Miera hydratacie nizka, vysoka.....
Hotova veda :D:D
ešte čo je ten štartér a retardácia z hľadiska obsahového. Lebo podľa mňa Kváskový chlieb je kvások, múka, voda teplota a čas nič viac nič menej. Ostatné je len chémia a to si potom môžem kúpiť chlieb v obchode
nieeeee. starter (levain, leaven a.i. ) je napr 30g kvasku, 115 gramov muky a 115 gramov vody, zmiesas a nechas 12 hodin postat. Fajne sa to rozbehne a rozbublinkuje. Na druhy den to zmiesas s 380g muky a 120 g vody a mas cesto na chlieb.
Vravia niektori pekari, ze takto predkvasena cast cesta zabezpeci lepsiu chut chleba.
Takze ziadna chemia, len takpovediac viacstupnove kvasenie. :)
Nuz a retardacia je take, ze zamiesene a nejaky cas pri izbovej teplote vykvasene cesto das do chladnicky na napr 36 hodin a ono to tam dokvasi. Taketo pomalicky kysnuce cesto vraj da plnsiu, nie tak kyslastu chut chlebu. Takze opat ziadna pridana chemia, len iny sposob.
Proste ako som pisal, ludia skusaju rozne veci. :) Nacitane mam, len teraz to dp praxe preniest :D
lujza.j
24.09.17,07:57
Tai..a co sa vlastne nedari...ved teoriu vies....cize upiect nevies..asi?
Mne moj cas teplotu...zakrytie a odokrytie....vyladila moja poradkyna:)lebo v mojom recepte uplne inak...a dokysnut nechavam v tom com peciem....
taiko
24.09.17,11:55
Tai..a co sa vlastne nedari...ved teoriu vies....cize upiect nevies..asi?
Mne moj cas teplotu...zakrytie a odokrytie....vyladila moja poradkyna:)lebo v mojom recepte uplne inak...a dokysnut nechavam v tom com peciem....
no problem mam s tym, ze poriadny recept na 100% kvaskovy spaldovy neviem najst. Cize len tak skusam a prisposobujem mnozstvo vody, muky atd.. A presne ako spominas. Doba miesenia, doba kysnutia, intervaly medzi prekladanim atd atd. Spalda to je ina zapeklitost. Zlozenie glutenu je ine a ked nedas pozor, tak mas cesto ako blato :)

Ale..... vcera sa mi hadam podaril konecne jeden 100% spaldovy kvaskovy, ktory hadam aj ukazat mozem :D. Uz to nie je taky osuch s tvrdou korkou :D
taiko
24.09.17,12:18
Recept na moj vcerajsi 100% spaldovy kvaskovy

Recept:
starter:
115 g celozrnej spaldovej muky
115 g vody ( nie z vodovodu)
30g spaldoveho kvasku ( asi moze by aj iny)

Vsetko zmiesame v miske, aby neostalo jedno zrnko muky suche. Misku zakyjeme vzduchotesne foliou a nechame stat pri izbovej teplote (23 stupnov) 12 hodin

Cesto:
vsetok starter
340 g spaldovej muky 630 ( maju v DM)
120g vody 5 gramov soli

1. Vsetko zmiesame a zmiesime cesto do hladka.
2. nechame 40 minut postat zakryte foliou
3. 1 prelozenie. cesto roztiahneme a prelozime zlava doprava aby prava strana prekryla celu lavu. Potom to iste zlava doprava, zhora dole a zdola hore. Potom dame naspat do misky a zakryjeme foliou.
4. nechame stat dalsich 40 minut
5. 2 prelozienie. postup ten isty ako pri prvom
6. nechame stat dalsich 40 minut
7. posledne prelozenie a vyformovanie do gule :). Formujeme napr takto https://youtu.be/pmTPL2J8OZk. Da sa urobit aj to, ze na zaver ponatahujeme rozteky a pozliepami ich hore na guli, aby nam vzniklo v ceste napatie a gula nam udrzala tvar
8. Pozliepanou stranou hore dame do osatky, vystlanej muselinom, alebo utierkou a nechame kvasit 4-5 hodin pri teplote 25 stupnov. Priebezne prstovym testom skumame cesto, aby neprekyslo. (strcime prst do cesta a urobime dierku asi 1,5cm ak sa cesto vrati do polovice je pripravene mna pecenie. Ak sa vrati rychlo a skoro uplne, este musi kysnut a ak sa nevrati, uz je prekysnute)
9. vyhrejeme ruru spolu s pekacom, jenskym sklom na 250 stupnov
10. 25 minut pecieme zakryte a 10 minut odokryte pri 250 stupnoch
lujza.j
24.09.17,12:32
prečo si chcel tak silno čisto špaldu...
sa ti podaril:)
taiko
24.09.17,12:35
prečo si chcel tak silno čisto špaldu...
sa ti podaril:)
lebo carnica psenicu nemoze, ani raž.
Dakujem, hej uz to zacina nejak vyzerat. :)
ZahradnikAmater
24.09.17,21:05
Spalda to je ina zapeklitost. Zlozenie glutenu je ine a ked nedas pozor, tak mas cesto ako blato :)

Chcel si napísať "množstvo" gluténu...
taiko
24.09.17,22:47
Spalda to je ina zapeklitost. Zlozenie glutenu je ine a ked nedas pozor, tak mas cesto ako blato :)

Chcel si napísať "množstvo" gluténu...
Hmmm, myslim, ze som to napisal spravne. Jedna sa o zlozenie glutenu. Gluten je compozit. Zlozeny z gluteninu a gliadinu a ich pomer je rozny pre rozne obilniny.
pozri https://sk.wikipedia.org/wiki/Lepok, alebo
https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten, alebo
http://aaccipublications.aaccnet.org/doi/pdf/10.1094/9781891127519.002,
https://www.celiac.com/articles/8/1/What-is-gluten-What-is-gliadin/Page1.html, alebo
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17008153

specialne
"Gluten forms when glutenin molecules cross-link to form a submicroscopic network attached to gliadin, which contributes viscosity (thickness) and extensibility to the mix.", alebo
"Gluten proteins can be divided into two main fractions according to their solubility in aqueous alcohols: the soluble gliadins and the insoluble glutenins. "

Vyssie popisane by aj mohlo vysvetlovat, preco niektori jedinci citlivi na psenicu, mozu jest spaldu ci ovos. Vsetky tri obilniny totiz maju gluten, len je v kazdej obilnine iny.
A vysvetluje to podla mna aj to, preco sa cesto z kazdej obilniny sprava inac.
ZahradnikAmater
25.09.17,20:06
Hmmm, myslim, ze som to napisal spravne. Jedna sa o zlozenie glutenu.
OK
taiko
26.09.17,05:22
Hmmm, myslim, ze som to napisal spravne. Jedna sa o zlozenie glutenu.
OK
nevadi, nik z neba uceny nespadol ;)
Kvaka
06.10.17,07:00
Dnes som v pošte našla info o novej knihe o kváskovaní, ktorej krst bude 25. októbra od 12:00-13:30 hod. v Stupave. Myslím, že aj v Reflexe na Markíze bola relácia o kváskovaní, mala ešte raz byť, ale neviem to presne. Našla som aj odkaz, kde je o tom viac https://www.facebook.com/kvaskovanie?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=campaign_938.
lujza.j
06.10.17,09:45
Kniznica ruda morica...hlavna ul.,skoda je to streda....hned za....chodim na keramiku:)
babka - ježibabka
20.10.17,16:17
Dnes som sa hrala. Nie je ale kváskový. Kamoška mi kúpila nový košík na chlieb, tak som ho skúšala. Je ešte treba veľa vylepšovať, ale jesť sa dá.
https://www.youtube.com/watch?v=GN8mXEUKgVc
taiko
21.10.17,12:04
Dnes som sa hrala. Nie je ale kváskový. Kamoška mi kúpila nový košík na chlieb, tak som ho skúšala. Je ešte treba veľa vylepšovať, ale jesť sa dá.

ale babka, skromnost nie je na mieste, ved vyzera super a ked sa este da aj jest :)
taiko
31.10.17,10:50
Dalsi exemplar. Zase o nieco lepsi. Tentokrat ale z nemeckej spaldovej muky 630-ky. To je skor taka kolacova.
Bol menej kysly, rychlejsie vybehol a rychlejsie s nim bolo potrebne narabat, lebo sa roztekal a lepil. Ale vysledok v pohode
lujza.j
31.10.17,11:06
Tai...tu kupit celozrnnu muku jednej znacky....tak lietat ako druzica....potom jedna taka druha onaka.....chleba vzdy iny....ale vzdy vini-vini....
Ja uz ani doma nehlasim...ked cesto robi obštrukcie:Dlebo nakoniec je chlebik ok...jeden jediny som zahodila...bol prekusnuty...
taiko
31.10.17,11:36
Tai...tu kupit celozrnnu muku jednej znacky....tak lietat ako druzica....potom jedna taka druha onaka.....chleba vzdy iny....ale vzdy vini-vini....
Ja uz ani doma nehlasim...ked cesto robi obštrukcie:Dlebo nakoniec je chlebik ok...jeden jediny som zahodila...bol prekusnuty...
ja sa snazim vzdy rovnaku muku pouzit, kym sa nenaucim, lebo potom neviem, ci sa nepodarilo kvoli mne, ci kvoli muke. Teda viem, ale aspon sa mozem vyhovarat :D:D
Inac tu 630 muku spaldovu maju v DM
lujza.j
31.10.17,12:09
V dm..som naposledy raznu ....lebo spaldu a psenicu som v kauflaci...raznu tej istej zn.nemali...vrrr
lujza.j
31.10.17,12:10
Razno..spaldovy...nikdy neviem ako hlboko urobit narezanie...potom to takto:D
taiko
31.10.17,12:25
Razno..spaldovy...nikdy neviem ako hlboko urobit narezanie...potom to takto:D
no ja som raz narezal spaldovy hlbsie, porusil som uz aj tak slabu strukturu a sa mi roztiekol este pred pecenim. Upiekol som ho ale ja tak a osuch som potom jedol potajomky sam :D:D
Ale ked tam je raz, tak to by malo byt pevnejsie a teda moze sa hadam narezat aj hlbsie
lujza.j
31.10.17,16:46
Tai....ja to len preto,ze su to kontrolovane kratery:Dv recepte to nie je....raz mi to tu niekto....on sice moc nenarastie....ako z bielej muky....zas nemusim mat krajec ako madžarsky chleba:Dze dam jeden a priberiem 2kg:---
alaya1
31.10.17,18:26
Razno..spaldovy...nikdy neviem ako hlboko urobit narezanie...potom to takto:D

Lujza, mas to krasne, ja som sa este neodvazila
lujza.j
31.10.17,19:24
Razno..spaldovy...nikdy neviem ako hlboko urobit narezanie...potom to takto:D

Lujza, mas to krasne, ja som sa este neodvazila
Ala....ten co peciem....verim,ze zvladne kazdy.....aj ked do tejto podoby som sa dostala vdaka....poradacky kvaky....kvakuš....stale diky:) lebo gramaž a vsetko podla receptu...chleba sumava....ale casy teploty...zakrytie a odokrytie...uz vyladila kvaka....
alaya1
31.10.17,19:25
Razno..spaldovy...nikdy neviem ako hlboko urobit narezanie...potom to takto:D

Lujza, mas to krasne, ja som sa este neodvazila
Ala....ten co peciem....verim,ze zvladne kazdy.....aj ked do tejto podoby som sa dostala vdaka....poradacky kvaky....kvakuš....stale diky:) lebo gramaž a vsetko podla receptu...chleba sumava....ale casy teploty...zakrytie a odokrytie...uz vyladila kvaka....

Je tu niekde receptik? Ak nie, mozes mi ho prosim napisat...dodavatela kvasku uz mam :)
lujza.j
31.10.17,19:33
http://www.cuketka.cz/?p=11418
Tento chlebik peciem....celozrnny...vzdy razna +striedam:spaldu,psenicu....obcas tekvicove semiacka...slnecnicove hodim...
V jenskej mise peciem teraz stale....tam aj dokýsa tie dve hodiny....hlavne,ze som si kupila.osatky:D
kukučka
31.10.17,19:42
alaya1
31.10.17,21:27
http://www.cuketka.cz/?p=11418
Tento chlebik peciem....celozrnny...vzdy razna +striedam:spaldu,psenicu....obcas tekvicove semiacka...slnecnicove hodim...
V jenskej mise peciem teraz stale....tam aj dokýsa tie dve hodiny....hlavne,ze som si kupila.osatky:D

Tak to vyskusam, ale urcite to bude na prvykrat nejaky posuch :)
Nandrolon
23.11.17,07:15
Dosť tu čítam o pečení domáceho kváskového chleba. Sám pečiem chlieb rôznych druhov. Miesený, viac alebo menej aromatický, nemiesený, zemiakový. Kváskový ale nepečiem.
Preto sa chcem opýtať, máte na stole 2 upečené chleby, z toho jeden kváskový. Neviete nič o ich pôvode, recepte.
Dokážete rozoznať kváskový? Ak áno, ako? Alebo je to len ďalší "kult" ako s BIOpotravinami, ktoré nedokážeme odlíšiť???
edit: celkom zaujímavé čítanie http://dobreazdravo.sk/preco-sa-kvaskovy-chlieb-nezje-cely-naraz/
cez víkend možno založím ten kvások. Kváskový chlieb kupujem sem-tam v ČR /je priamo na kôrke chleba napísaná značka + kváskový chléb/ ale nezdá sa mi to až taký zázrak... uvidím na ten domáci...
ZahradnikAmater
23.11.17,21:37
máte na stole 2 upečené chleby, z toho jeden kváskový. Neviete nič o ich pôvode, recepte.
Dokážete rozoznať kváskový? Ak áno, ako?

Kváskový chlieb s malým podielom pšenice bude cítiť kyslo. Čím viacej pšenice, tým bude menej hutný a viacej pružnejší, ale aj menej kyslý.
Všimne si to však tvoj žalúdok a črevá. Kváskový chlieb obsahuje oveľa menej lepku, lebo pri kvasení bol štiepený. Na rozdiel od kvasnicového chleba, kde sa lepok nespracováva, len cesto napuchne.
kukučka
23.11.17,22:31
Keď som začala piecť pred desiatimi rokmi, používala som aj pšenicu, piekla som aj kváskový, ale pridávala som štvrtinku droždia, potom som prestala piecť, kupovali sme v PL ražný a tu špaldový a dlháňa z KK, ten ozaj vydrží aj 5 dní. Tam ešte robia kvások v kadiach, videla som. Teraz som začala nanovo piecť, dojedáme tretí, len kvások, špalda a raž, poväčšine celozrnné. Môj by si rozoznal, je hustý, tvrdší a ťažký, plný semienok. Myslím, že by som rozoznala. Tie "nafúknuté" nejem. A tie všelijaké výrobky vôbec, upečiem si doma.
taiko
23.11.17,22:47
http://www.cuketka.cz/?p=11418
Tento chlebik peciem....celozrnny...vzdy razna +striedam:spaldu,psenicu....obcas tekvicove semiacka...slnecnicove hodim...
V jenskej mise peciem teraz stale....tam aj dokýsa tie dve hodiny....hlavne,ze som si kupila.osatky:D

Tak to vyskusam, ale urcite to bude na prvykrat nejaky posuch :)
nevadi, dalsi uz bude lepsi :)
Nandrolon
24.11.17,06:51
Chcel by som podotknúť, že podľa môjho názoru má kváskový chlieb pomerne blízko aj k tzv. chliebu bez miesenia, ktorý som viackrát piekol a je tu o tom tiež zaujímavá 13 stránková téma.
Ak použijem trošku logiky, tak do toho receptu dávam takpovediac až stopové množstvo kvasníc a celé to nechávam kvasiť 20-24 hodín. Teda to hlavné, čo tam fyzicky kvasí je samotná múka, ktorá je po tomto procese krásne vykvasená, teda naštiepená, oproti klasickému "rýchlemu chlebu"...
evaj63
24.11.17,14:37
Je medzi nimi veľký rozdiel, ale to človek zistí až ked´ho zje. Z čerstvého kvasnicového chleba väčšinou nafukuje, ale pri kváskovom chlebe nie je žalúdok zaťažený.
taiko
24.11.17,20:55
máte na stole 2 upečené chleby, z toho jeden kváskový. Neviete nič o ich pôvode, recepte.
Dokážete rozoznať kváskový? Ak áno, ako?

Kváskový chlieb s malým podielom pšenice bude cítiť kyslo. Čím viacej pšenice, tým bude menej hutný a viacej pružnejší, ale aj menej kyslý.
Všimne si to však tvoj žalúdok a črevá. Kváskový chlieb obsahuje oveľa menej lepku, lebo pri kvasení bol štiepený. Na rozdiel od kvasnicového chleba, kde sa lepok nespracováva, len cesto napuchne.
podla mna
1. ci bude chlieb nakyslasty zavisi od kvasku, sposobu vyroby a trosku aj od druhu muky (podiel mineralov) , nie od podielu psenice.
2. cast z lepku sa naozaj rozlozi kvasnymi kyselinami, ale konstatovat, ze je ho tam ovela menej je odvazne
3. tiez na sebe pocitujem, ze kvaskovy chlieb je lahsie stravitelnejsi
taiko
24.11.17,21:02
Chcel by som podotknúť, že podľa môjho názoru má kváskový chlieb pomerne blízko aj k tzv. chliebu bez miesenia, ktorý som viackrát piekol a je tu o tom tiež zaujímavá 13 stránková téma.
Ak použijem trošku logiky, tak do toho receptu dávam takpovediac až stopové množstvo kvasníc a celé to nechávam kvasiť 20-24 hodín. Teda to hlavné, čo tam fyzicky kvasí je samotná múka, ktorá je po tomto procese krásne vykvasená, teda naštiepená, oproti klasickému "rýchlemu chlebu"...
Podla mna rozdiel medzi kvaskovym a "nekvaskovym" chlebom je kvasok, nie sposob vyroby. Ak su do cesta pridane kvasnice (uplne ine bakterie), tak su to ony, co sa postaraju o fermentaciu a teda vysledok je nutne diametralne odlisny od kvaskoveho chleba. Nie nutne, zly, ci menejcenny, ale odlisny.
Nandrolon
27.11.17,11:14
Včera som pozeral rôzne recepty na kváskový chlieb a v niektorých bolo doporučené aj malé množstvo klasických kvasníc. Príde mi to kontraproduktívne. Na jednej strane sa človek snaží upiecť dokonalý kváskový chlieb a potom to pribije klasickými kvasnicami...
Nandrolon
03.12.17,08:21
Nakolko kazdu sobotu peciem riadne vykvaseny chlieb /uz by som ten klasicky mieseny s hodinou kysnutia nepiekol/, zakladam dnes kvasok s ambiciou, ze buduci vikend peciem z neho bez kvasnic chlieb. Peciem zasadne z psenicnej bielej hladkej muky, preto som zo vsetkych receptov zvolil tento https://dobruchut.azet.sk/recept/49758/aktivny-psenicny-kvasok/ .
Receptov na chlieb by som sa skusil nedrzat, lebo som nenasiel taky, ktory by mi vyhovoval. Mozno nejaky "vojnovy", kedy sa pouzivali iba zakladne suroviny.
Pouzil by som tych 300g kvasku, 500g hladkej psenicnej muky + odhadom optimalne mnozstvo vody, sol, korenie. Zamiesat + 15-20 hod. kysnutia s optickou kontrolou + vytvarovanie, odpocinutie a upecenie. Zial, takyto recept som nenasiel... este skusom v praci na PC, lebo z mobilu je to nepohodlne...
Ps: budem davat nie po 50g muky, ale 40g.
taiko
03.12.17,10:19
Včera som pozeral rôzne recepty na kváskový chlieb a v niektorých bolo doporučené aj malé množstvo klasických kvasníc. Príde mi to kontraproduktívne. Na jednej strane sa človek snaží upiecť dokonalý kváskový chlieb a potom to pribije klasickými kvasnicami...
vzhladom na

Chcel by som podotknúť, že podľa môjho názoru má kváskový chlieb pomerne blízko aj k tzv. chliebu bez miesenia, ktorý som viackrát piekol a je tu o tom tiež zaujímavá 13 stránková téma.
Ak použijem trošku logiky, tak do toho receptu dávam takpovediac až stopové množstvo kvasníc a celé to nechávam kvasiť 20-24 hodín. Teda to hlavné, čo tam fyzicky kvasí je samotná múka, ktorá je po tomto procese krásne vykvasená, teda naštiepená, oproti klasickému "rýchlemu chlebu"...
som rad, ze si sa k tomu nakoniec dopracoval ;)
taiko
03.12.17,10:34
Receptov na chlieb by som sa skusil nedrzat, lebo som nenasiel taky, ktory by mi vyhovoval. Mozno nejaky "vojnovy", kedy sa pouzivali iba zakladne suroviny.
Pouzil by som tych 300g kvasku, 500g hladkej psenicnej muky + odhadom optimalne mnozstvo vody, sol, korenie. Zamiesat + 15-20 hod. kysnutia s optickou kontrolou + vytvarovanie, odpocinutie a upecenie. Zial, takyto recept som nenasiel... este skusom v praci na PC, lebo z mobilu je to nepohodlne...
Ps: budem davat nie po 50g muky, ale 40g.
skus tento recept
http://www.maskrtnica.cz/vinohradsky-psenicny-kvaskovy-chleb/
20-24 hodin kysnutia je strasne dlho, pokial to teda nechces nechat kysnut v chladnicke. Ak to nechas pri izbovej teplote, tak to podla mna prekysne
Nandrolon
03.12.17,10:41
... myslel som celkovo od "zakvasenia po pecenie. Teda napr. 17 hod. kysnut v nadobe a po poprekladani 3 h na utierke. Ale kedze kvasku chcem dat co najviac, teda 300g tak bude stacit asi fakt ovela menej. Kysnut nechavam vzdy v teple na stolicke pri konci radiatora. PS: na ten vinohradnicky som uz vcera natrafil, dobry recept.
taiko
03.12.17,10:43
... myslel som celkovo od "zakvasenia po pecenie. Teda napr. 17 hod. kysnut v nadobe a po poprekladani 3 h na utierke. Ale kedze kvasku chcem dat co najviac, teda 300g tak bude stacit asi fakt ovela menej. Kysnut nechavam vzdy v teple na stolicke pri konci radiatora. PS: na ten vinohradnicky som uz vcera natrafil, dobry recept.
ver mi aj 17 hodin je pri izbovej teplote pri radiatore strasne vela. Specialne s tolkym kvaskom.
To kvasenie v chladnicke ale tiez moze mat nieco do seba. Vola sa to retardacia a vraj to pomoze chuti chleba. Ja som to ale este neskusal
Nandrolon
03.12.17,10:50
Videm som recept, kde to kvasilo v chladnicke az 36 hodin... Celkom zaujimave. Ale chcem sa opytat. Mozem tu 1, cast /1 lyzica kvasu + muka+ voda/ rovno preskocit a namiesto toho pouzit priamo 340g kvasu toho, co som dnes zalozil???
Lebo robit kvasok, prvych 6 dni ho krmit denne a nakoniec z neho pouzit 1 lyzicu je mi nesympaticke... Najskor asi vyuzijem svoje viacrocne skusenosti a ak to nebude ono, potom sa obmedzim iba striktne na recept...
taiko
03.12.17,11:21
Videm som recept, kde to kvasilo v chladnicke az 36 hodin... Celkom zaujimave. Ale chcem sa opytat. Mozem tu 1, cast /1 lyzica kvasu + muka+ voda/ rovno preskocit a namiesto toho pouzit priamo 340g kvasu toho, co som dnes zalozil???
Lebo robit kvasok, prvych 6 dni ho krmit denne a nakoniec z neho pouzit 1 lyzicu je mi nesympaticke... Najskor asi vyuzijem svoje viacrocne skusenosti a ak to nebude ono, potom sa obmedzim iba striktne na recept...
nie nemozes to prekocit. To co si dnes zalozil, totiz este nie je kvasok a podla mna Ti to vobec nebude kysnut, lebo tam este nemas dostatocne mnozstvo kultury, ktore by to kvasenie sposobila.
zatial si iba zmiesal muku s vodou. Kvasit to zacne mozno az o tri dni. A ani potom to este nebude kvasok. Pri kvasku skratky nejestvuju. O tom kvasok podla mna je.
Kvasoku budes mat aj po 100 dnoch stale rovnake mnozstvo. Ja mam stale 90g. Cast z neho pouzijes, cast vyhodis ( alebo das do palaciniek, ci od ineho cesta) a cast prikrmis, aby Ti prezil do dalsieho pecenia.
Nandrolon
03.12.17,11:29
Taiko, upresnim.
Dnes som ho zalozil, denne ho budem podla navodu prikrmovat a piect z neho budem NAJSKOR v sobotu alebo v nedelu.
Ak by recept nevykvasil s 340g toho kvasu, tak ako moze vykvasit z 1 polievkovej lyzice TOHO ISTEHO kvasu?
taiko
03.12.17,11:53
Taiko, upresnim.
Dnes som ho zalozil, denne ho budem podla navodu prikrmovat a piect z neho budem NAJSKOR v sobotu alebo v nedelu.
Ak by recept nevykvasil s 340g toho kvasu, tak ako moze vykvasit z 1 polievkovej lyzice TOHO ISTEHO kvasu?
S tym upresnenim to dava zmysel. Ano mozes pouzit rovno 340 g kvasku, ale vysledok bude iny ako by si urobil to predkvasenie. Rozne sposoby sposobuju rozne chute a kvality chleba. Inak ten process sa vola troj-krokove-kvasenie. (kvasok-predkvaseny starter-cesto).
Treba brat ale do uvahy, ze aj ked ja to tak robim, pokladam sa stale viac za teoretika ako praktika :)
Nandrolon
03.12.17,12:20
Tak ale aspon teoriu vies, preto sa pytam, diky.
Ps: ty to robis ako?
Kvasok, starter, cesto alebo tak, ako sa chystam ja?
Myslim, ze moj sposob je blizsie k "starodavnemu" peceniu chleba, ale v konecnom dosledku to bude podobne, akurat ten moj bude podstatne viac prekvaseny.
Oproti 3-krokovemu kvaseniu /1 lyzica kvasku + muka + voda + 12 hod. kvasenia/ toto cele nahradim samotnym kvaskom, ktory od 1. dna lezi 6 * 24 hod.
No, uvidim, poskusam, kury budu nosit brucha po zemi :-)))
taiko
03.12.17,14:51
Tak ale aspon teoriu vies, preto sa pytam, diky.
Ps: ty to robis ako?
Kvasok, starter, cesto alebo tak, ako sa chystam ja?
Myslim, ze moj sposob je blizsie k "starodavnemu" peceniu chleba, ale v konecnom dosledku to bude podobne, akurat ten moj bude podstatne viac prekvaseny.
Oproti 3-krokovemu kvaseniu /1 lyzica kvasku + muka + voda + 12 hod. kvasenia/ toto cele nahradim samotnym kvaskom, ktory od 1. dna lezi 6 * 24 hod.
No, uvidim, poskusam, kury budu nosit brucha po zemi :-)))
ja robim kvasok->3x za 24 hodin krmeny->starter 12 hodin kvaseny->cesto 3 x prekladane a 3-4 hodiny kysnute-> pecene 45 minut na 250stupnov-> chlieb :)
Nandrolon
04.12.17,06:33
Ráno som pridal do fľaše 40g múky a 40g vody, a premiešal. Zatiaľ sa nedeje nič, ale farba je o kúsok tmavšia a trošku nakyslastá vôňa.
taiko
04.12.17,06:36
Ráno som pridal do fľaše 40g múky a 40g vody, a premiešal. Zatiaľ sa nedeje nič, ale farba je o kúsok tmavšia a trošku nakyslastá vôňa.
este si podla mna nemal pridavat nic. Az na treti den. Lebo teraz si len zriedil to malo kultur, co sa od soboty stihlo vytvorit.
Nandrolon
04.12.17,07:34
Idem podľa toho receptu čo som uviedol link.
Dáša_
04.12.17,10:19
zamyslam sa nad pecenim chleba. A nad tym, co vsetko tu pisete. Nekomplikujete to nahodou? Lebo teda, nase babky to podla mna az tak zlizito nerobili.
Alebo to je iba pri prvom chlebe, ked sa zaklada kvasok? To aby si clovek normalne urobil rozpis a pomaly odciarkaval, co uz urobil a kedy nasleduje dalsi krok....
lujza.j
04.12.17,11:05
Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam:)
Kvaka
04.12.17,12:57
zamyslam sa nad pecenim chleba. A nad tym, co vsetko tu pisete. Nekomplikujete to nahodou? Lebo teda, nase babky to podla mna az tak zlizito nerobili.
Alebo to je iba pri prvom chlebe, ked sa zaklada kvasok? To aby si clovek normalne urobil rozpis a pomaly odciarkaval, co uz urobil a kedy nasleduje dalsi krok....
Dáška, to je iba výroba kvásku, tá trvá pár dní. Ja som kvások dostala a robím z neho chlieb už pár rokov, iba raz počas dovolenky sa mi zopsul, tak som si vyrobila sama. Príprava cesta je stále rovnaká, akurát treba vyrobiť -rozkvasiť z odloženého kvásku väčší objem zamiešaním múky a vody, to je krok asi na minútu. Nechá sa to stáť 12 hodín, odoberie sa lyžička z toho do chladničky pre budúce pečenie a je to. (Aj z droždia sa rozrába kvások :). Potom už klasika cesto, len časy kysnutia cesta sú rôzne, určite však dlhšie, ako keď sa cesto robí z droždia.
taiko
04.12.17,15:19
zamyslam sa nad pecenim chleba. A nad tym, co vsetko tu pisete. Nekomplikujete to nahodou? Lebo teda, nase babky to podla mna az tak zlizito nerobili.
Alebo to je iba pri prvom chlebe, ked sa zaklada kvasok? To aby si clovek normalne urobil rozpis a pomaly odciarkaval, co uz urobil a kedy nasleduje dalsi krok....
dasa, to je iba vyroba kvasku. Potom to uz ide. Nase babky sa tiez museli ucit, ked boli mlade gazdine :D
My sa uz nemame od koho ucit :D
A nase babky nemali cas sa hrat, tak robili najrychlejsie a najucinnejsie ako vedeli. My nemame co robit, tak vymyslame :D
evaj63
04.12.17,15:59
Naše babky si nechali kúsok cesta, nechali usušiť a pri dˇalšom pečení dopredu namočili do vody a použili ako štartér. Aj hotový kvások sa dá nasušiť a neskor použiť.
taiko
04.12.17,16:08
Naše babky si nechali kúsok cesta, nechali usušiť a pri dˇalšom pečení dopredu namočili do vody a použili ako štartér. Aj hotový kvások sa dá nasušiť a neskor použiť.
cital som aj ze pekar pre dalsim pecenim len zoskriabe, co zostalo na doske, namoci a po 12 hodinach ma kvasok pripraveny. To su uz ale stari magovia. My zelenaci, musim vazit, krmit, miesat :D
taiko
04.12.17,16:10
Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam:)
a co keby si vyskusala nejaky iny a bol by lepsi ? Na smrtelnej posteli budes lutovat, ze si neskusila :)
lujza.j
04.12.17,18:11
Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam:)
a co keby si vyskusala nejaky iny a bol by lepsi ? Na smrtelnej posteli budes lutovat, ze si neskusila :)
:Dtai...naco...chlap dnes...vyborny chlebik...
..mne ten s tym starterom..ci rozkvas...ci ako sa to vola.....pride zlozity
Ja som spoko...chutny celozrnny chlebik..dnes + tekvicove semena
taiko
04.12.17,18:42
Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam:)
a co keby si vyskusala nejaky iny a bol by lepsi ? Na smrtelnej posteli budes lutovat, ze si neskusila :)
:Dtai...naco...chlap dnes...vyborny chlebik..
..mne ten s tym starterom..ci rozkvas...ci ako sa to vola.....pride zlozity
Ja som spoko...chutny celozrnny chlebik..dnes + tekvicove semena
ale jasne, ked chuti nie je co riesit. Len ja rad skusam, hladam a experimentujem. Uz je to pomaly hadam aj konicek :)
lujza.j
04.12.17,18:52
Tai...ja v peceni...urcite nie....ja neviem piect...ani na vanoce nic.....:Dak dostanem tak sa potesim a mam...ale zas...ked nic.....usetrim kaloris:---
Ak...max.co zamiesam v jednej mise a vylejem do plechu...nahadzem ovko
taiko
04.12.17,21:21
Tai...ja v peceni...urcite nie....ja neviem piect...ani na vanoce nic.....:Dak dostanem tak sa potesim a mam...ale zas...ked nic.....usetrim kaloris:---
Ak...max.co zamiesam v jednej mise a vylejem do plechu...nahadzem ovko
Lui ja v peceni tiez nic, ten chlieb beriem ako technicku vyzvu :D:D
Nandrolon
05.12.17,06:28
Včera večer kvások premiešaný, mal viditeľne zväčšený objem a pekný vzdušný s bublinkami.
Dnes ráno dokŕmený + premiešaný, znova zväčšený objem.
Otázka znie, v tom recepte v 5. dni /u mňa štvrtok/ ho skladujú už v chladničke. Keď plánujem v sobotu z neho piecť, mám ho dať do chladničky, alebo iba denne dokrmovať a do chladničky až v sobotu zvyšok, ktorý mi ostane???
A kedy ho mám vybrať, keď budem z neho piecť aj ďalšiu sobotu? On je v chadničke a dokrmuje sa, alebo keď sa aktívne dokrmuje /samozrejme s vybratím z chladničky s oteplením na izbovú teplotu + dokŕmenie + nejaký čas v izbe a zase do chladničky, alebo pri dennom dokrmovaní je stále v izbe, a do chladničky sa dáva iba keď sa aktívne nepoužíva?
Mám trochu v to guláš...
taiko
05.12.17,08:18
Včera večer kvások premiešaný, mal viditeľne zväčšený objem a pekný vzdušný s bublinkami.
Dnes ráno dokŕmený + premiešaný, znova zväčšený objem.
Otázka znie, v tom recepte v 5. dni /u mňa štvrtok/ ho skladujú už v chladničke. Keď plánujem v sobotu z neho piecť, mám ho dať do chladničky, alebo iba denne dokrmovať a do chladničky až v sobotu zvyšok, ktorý mi ostane???
A kedy ho mám vybrať, keď budem z neho piecť aj ďalšiu sobotu? On je v chadničke a dokrmuje sa, alebo keď sa aktívne dokrmuje /samozrejme s vybratím z chladničky s oteplením na izbovú teplotu + dokŕmenie + nejaký čas v izbe a zase do chladničky, alebo pri dennom dokrmovaní je stále v izbe, a do chladničky sa dáva iba keď sa aktívne nepoužíva?
Mám trochu v to guláš...
v zasade to co si popisal sedi

V principe.
Teplo -> aktivny kvasok -> hladny kvasok -> prikrmovat castejsie min 1x24hodin -> "praca" kazdy den
Zima ( nie menej ako 4-5 stupnov ) -> prispaty kvasok -> pomaly traviaci kvasok -> prikrmit staci raz za tyzden -> "praca" raz za tyzden

Ked je ale v chladnicke, treba ho vybrat den pred pecenim, pockat par hodin kym sa zohreje a potom nakrmit a na druhy den zacat s chlebom.

Pri prikrmovani .
Vybrat -> nechat ohriat -> prikrmit -> vlozit spat do chladnicky

Ako aj ini pisali, vies si kvasok aj vysusit a potom ho ozivovat. Ja blazon ho krmim kazdy den , lebo ho mam rad a pokladam ho za clena rodiny :D:D:D Nie je to velmi efektivne ale tak to proste robim. A peciem raz za tyzden.
Niektori robia aj tak, ze prikrmuju kazdy den, ale tu cast na vyhodenie daju do palaciniek, alebo do rychleho pitta chleba, do loksi atd

V celom tom treba brat do uvahy, ze kazdy kvasok je iny, ze jeden je aktivnejsi ako druhy a preto tie casove udaje treba prisposobovat danemu kvasku. Napr velmi aktivny kvasok je hladny uz po troch dnoch v chladnicke. Vidis to tak, ze ti najprv v chladnicke vybehne a potom splasne. Ked velmi splasne, uz treba prikrmit.
Nandrolon
05.12.17,08:34
Takže ešte dotaz. Ty, keďže ho kŕmiš každý deň, tak máš ho alebo nemáš v chladničke??
To, že PRED a PO nakŕmení ho treba "odpočnúť" mi je jasné.
Lebo rozmýšľam, či ho do tej soboty mám dať do chladničky, alebo nie /bol by tam necelé 2 dni - štvrtok a v piatok večer by som ho vybral pred pečením/.
Keďže mám zrejme ešte "pubertiaka, ktorý nemá plný výkon", tak ho budem tento týždeň až do pečenia držať v teple a prikrmovať, nech získa ešte väčšiu silu, nakoľko kvasnice tam pridávať už nemienim vôbec.
taiko
05.12.17,08:43
Takže ešte dotaz. Ty, keďže ho kŕmiš každý deň, tak máš ho alebo nemáš v chladničke??
To, že PRED a PO nakŕmení ho treba "odpočnúť" mi je jasné.
Lebo rozmýšľam, či ho do tej soboty mám dať do chladničky, alebo nie /bol by tam necelé 2 dni - štvrtok a v piatok večer by som ho vybral pred pečením/.
Keďže mám zrejme ešte "pubertiaka, ktorý nemá plný výkon", tak ho budem tento týždeň až do pečenia držať v teple a prikrmovať, nech získa ešte väčšiu silu, nakoľko kvasnice tam pridávať už nemienim vôbec.
ja ho nemam v chladnicke. Preto ho musim krmit kazdy den, lebo v teple rychlo vyhladne :)
Presne tak, ak sa chystas piect v sobotu, ja by som ho pekne dokrmoval kazdy den do soboty a nechaval vonku. Je este mlady, potrebuje sa posilnit a zbujniet :) Ja som svoj krmil 14 dni, nez som z neho upiekol prvy chlieb.
Nandrolon
05.12.17,08:56
Tak už mám v tom jasnejšie. Takto som to aj myslel že to je.
Kvaka
05.12.17,11:31
Konečne som sa dokopala a zmenšila fotky tak, aby tu vošli. Môj postup je zdokumentovaný, text priložený.
Ja pečiem raz za 6 dní, ak je doba dlhšia, kvások prikrmujem, ale obvykle mi kvások vydrží celý týždeň. Ak niekto nechce piecť z rozkysnutého kvásku, použije spôsob jednoduchší, rovno z lyžičky kvásku z chladničky spracuje cesto, ktoré nechá ale dlho kysnúť.
Vtedy je to tzv. "nemiesený" chlieb a kysne raz a dlho, podobne ako už v minulosti na porade uvádzaný drožďový nemiesený chlieb.
Vidím, že som zamenila obrázky 4 a 5, najprv má byť 5.
taiko
05.12.17,11:38
Konečne som sa dokopala a zmenšila fotky tak, aby tu vošli. Môj postup je zdokumentovaný, text priložený.
Ja pečiem raz za 6 dní, ak je doba dlhšia, kvások prikrmujem, ale obvykle mi kvások vydrží celý týždeň. Ak niekto nechce piecť z rozkysnutého kvásku, použije spôsob jednoduchší, rovno z lyžičky kvásku z chladničky spracuje cesto, ktoré nechá ale dlho kysnúť.
Vtedy je to tzv. "nemiesený" chlieb a kysne raz a dlho, podobne ako už v minulosti na porade uvádzaný drožďový nemiesený chlieb.
Vidím, že som zamenila obrázky 4 a 5, najprv má byť 5.
kvaka cital som Tvoj manual a videl som , ze muku preosievas. Preco sa to robi ?
Kvaka
05.12.17,12:03
Na prevzdušnenie.
taiko
05.12.17,12:06
Na prevzdušnenie.
a aky to ma prinos oproti tomu ked sa muka nepreoseje ?
lujza.j
05.12.17,12:09
Ja kazdu muku preosievam....mama a babka to tak...
okrem tej co z nej chleba:)neviem cez co by som ju...
taiko
05.12.17,12:14
Ja kazdu muku preosievam....mama a babka to tak...
okrem tej co z nej chleba:)neviem cez co by som ju...
nevynechala si nejake slova ? :)
Kvaka
05.12.17,12:23
Ja kazdu muku preosievam....mama a babka to tak...
okrem tej co z nej chleba:)neviem cez co by som ju...
Normálne, dajú sa aj celozrnné aj grahamové, akurát tam vrátim otruby, čo na sitku ostanú.
Kvaka
05.12.17,12:28
Na prevzdušnenie.
a aky to ma prinos oproti tomu ked sa muka nepreoseje ?
Ľahšie a vzdušnejšie je cesto. Toto poznáš? Deťom sme "spievali".
"Osievame múčku v slamenom klobúčku, čo naosievame, pekárovi dáme, a čo zvýši, to Mariši, čo zostane, to Zuzane".
taiko
05.12.17,12:39
Na prevzdušnenie.
a aky to ma prinos oproti tomu ked sa muka nepreoseje ?
Ľahšie a vzdušnejšie je cesto. Toto poznáš? Deťom sme "spievali".
"Osievame múčku v slamenom klobúčku, čo naosievame, pekárovi dáme, a čo zvýši, to Mariši, čo zostane, to Zuzane".
:D:D hej nas maly diabol to pozna :). No skusim nabuduce. Som zvedavy ci bude nieco inak vo vysledku.
Dáša_
05.12.17,12:43
ani neviem, ktory kuchar to bol - normalne muku v mise nepreosieval, ale pouzil metlicku na slahanie a tym to prevzdusnil

Inak, som strasne zvedava, kolko este budem odolavat, kym aj ja aspon ten nemieseny zase vyskusam. Kedysi davno som ho uz piekla. Len sa rozhybat
taiko
05.12.17,12:45
ani neviem, ktory kuchar to bol - normalne muku v mise nepreosieval, ale pouzil metlicku na slahanie a tym to prevzdusnil

Inak, som strasne zvedava, kolko este budem odolavat, kym aj ja aspon ten nemieseny zase vyskusam. Kedysi davno som ho uz piekla. Len sa rozhybat
mna nakopla lui, potazmo kvaka. Mam ta nakopnut ? :D
Dáša_
05.12.17,12:47
ani neviem, ktory kuchar to bol - normalne muku v mise nepreosieval, ale pouzil metlicku na slahanie a tym to prevzdusnil

Inak, som strasne zvedava, kolko este budem odolavat, kym aj ja aspon ten nemieseny zase vyskusam. Kedysi davno som ho uz piekla. Len sa rozhybat
mna nakopla lui, potazmo kvaka. Mam ta nakopnut ? :D

jaaj, dnes uz manzel chlieb kúpil, mozno cez vikend :)
lujza.j
05.12.17,12:50
U nas sa muka,ze ak by nejake smietko z vreca....aj ryza sa prefukovala...to uz nerobim
Dáša_
05.12.17,12:58
U nas sa muka,ze ak by nejake smietko z vreca....aj ryza sa prefukovala...to uz nerobim

my sme doma vždy, ked sa isla varit ryza sadli za stol a najskor ju prebrali. Nerobim to, ale myslim, ze by veru obcas nebolo od veci znova zacat
lujza.j
05.12.17,12:58
Mne kvaka velmi pomohla:) vzdy to bude jej zasluha...ze som to doladila do takejto podoby ako peciem.
Kvaka
05.12.17,13:13
Lujza, to, že pečieš, je iba tvoja zásluha, lebo to TY chceš piecť. A aj mne dobre padli rady predtým, ako som začala s týmto múčnym kváskom, nakopla ma dcéra.
Kedysi som začínala s chlebom pečeným v kastróli, tam nie je riziko popálenia, netreba liať na dno vodu. Vloží sa studený hrniec s cestom do rúry a je to. Sú vtedy trochu iné časy pečenia. Vtedy som miesila v ETA O22.
Neskôr som miesila na takom ručnom miesiči s lopatami, upevnenom na stole ako mlynček na rezance. Potom som kúpila v L...i pekárničku, to je bezprácne miesenie.
taiko
05.12.17,13:18
Lujza, to, že pečieš, je iba tvoja zásluha, lebo to TY chceš piecť. A aj mne dobre padli rady predtým, ako som začala s týmto múčnym kváskom, nakopla ma dcéra.
Kedysi som začínala s chlebom pečeným v kastróli, tam nie je riziko popálenia, netreba liať na dno vodu. Vloží sa studený hrniec s cestom do rúry a je to. Sú vtedy trochu iné časy pečenia. Vtedy som miesila v ETA O22.
Neskôr som miesila na takom ručnom miesiči s lopatami, upevnenom na stole ako mlynček na rezance. Potom som kúpila v L...i pekárničku, to je bezprácne miesenie.
a ja stale rukami miesim. Minule ma carnica podpichla, ze ci nechcem vo velkom piect, ze by prospelo mojej postave :D
Nandrolon
08.12.17,06:47
Ako často čistíte nádobku, v ktorej máte kvas?
lujza.j
08.12.17,07:24
Kvakuš:)poznam sa....odradilo by ma,ze furt tvrda korka a ine....a svagrina co ma nakopla dala kvasok...poradit nevedela...a potom aj patalia s kvaskom ked som bola na dov.,tiez si mi ho zachranila:)
lujza.j
08.12.17,07:25
Ako často čistíte nádobku, v ktorej máte kvas?
Moj je od septembra....a dobre mu je....vcera som darovala "kusok" a sebe dokrmila...lebo tyden nepecem
Nandrolon
08.12.17,07:30
Ja ho mám od nedele, a každý deň urobím "príkrm" v normálnom pohári a hotovú zmes iba opatrne vložím do nádobky ku kvasu a zamiešam. Aby som nezababral steny a aby nikde nebola suchá múka.
Ale ak budem z neho zajtra odoberať, rozmýšľal som, či vybrať celý a vyčistiť, alebo nechať tak.
taiko
08.12.17,07:42
Ja ho mám od nedele, a každý deň urobím "príkrm" v normálnom pohári a hotovú zmes iba opatrne vložím do nádobky ku kvasu a zamiešam. Aby som nezababral steny a aby nikde nebola suchá múka.
Ale ak budem z neho zajtra odoberať, rozmýšľal som, či vybrať celý a vyčistiť, alebo nechať tak.
ja mam dve nadoby sklenene. Stale z jednej odoberiem 30g kvasku vlozim do druhej nadoby pridam do druhej nadoby vodu a muku a rozmiesam. Po rozmiesani mam samozrejme steny zababrane, ale tie len zoskrabem do kvasku a hotovo. Zbytok z prvej nadoby vyhodim. Nadoby umyvam v mycke.
Nerozumel som celkom "opatrne vložím do nádobky ku kvasu".
lujza.j
08.12.17,07:48
Steny oskrabavam...zmrzlinovou lyž.,oskrabes nozikom....lebo ked budes odoberat a dokrmovat...bude to trochu zababrane
Nandrolon
08.12.17,07:49
Kvások mám v sklenenej zaváraninovej sedmičke. Ráno, hodím na váhu pohár, TAR, 40g vody /dávam dojčenskú, lebo prevarenú ešte chladnú nemám/, TAR, 40g múky, vymiešam lyžičkou a vykydám do zaváraninovej fľaše, a tam to spolu premiešam, prykryjem 2 ks papierovými utierkami a zagumičkujem.
Ešte otázočka, v tme dúfam, že nemusí byť? Mám ho na parapete...
taiko
08.12.17,07:51
Kvások mám v sklenenej zaváraninovej sedmičke. Ráno, hodím na váhu pohár, TAR, 40g vody /dávam dojčenskú, lebo prevarenú ešte chladnú nemám/, TAR, 40g múky, vymiešam lyžičkou a vykydám do zaváraninovej fľaše, a tam to spolu premiešam, prykryjem 2 ks papierovými utierkami a zagumičkujem.
Ešte otázočka, v tme dúfam, že nemusí byť? Mám ho na parapete...
nic z existujuceho kvasku nevyhadzujes?
Nandrolon
08.12.17,08:16
Zatiaľ nie, však som ho zarábal iba v nedeľu a zajtra po odobratí na pečenie bude vážiť 140 gramov.
Zajtra dám /tých 140g/ do chladničky, v stredu ho vytiahnem a začnem denne dokrmovať. V sobotu upečiem chlieb a dám ho zase do chladničky.
To vyhadzovanie mi pripadá zbytočné, pokiaľ si to vieš krásne naplánovať vopred koľko ho budeš potrebovať a kedy ho začneš prikrmovať.
Tým vyhadzovaním tú kultúru vlastne neustále "riediš a máš ho stále "mladý". Aspoň to mi vraví logika. Ale ja som puntičkár a perfekcionista :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))
PS: Chlieb plánujem piecť s tretinou kvásku, takže tých 300-340g miniem. Okrem toho keďže zajtra idem trochu podľa toho receptu kde sa robia výsledne 2 bochníky, tak jeden budem piecť v rúre a druhý asi v multifunkčnom hrnci, aspoň porovnám výsledok.
taiko
08.12.17,11:47
Zatiaľ nie, však som ho zarábal iba v nedeľu a zajtra po odobratí na pečenie bude vážiť 140 gramov.
Zajtra dám /tých 140g/ do chladničky, v stredu ho vytiahnem a začnem denne dokrmovať. V sobotu upečiem chlieb a dám ho zase do chladničky.
To vyhadzovanie mi pripadá zbytočné, pokiaľ si to vieš krásne naplánovať vopred koľko ho budeš potrebovať a kedy ho začneš prikrmovať.
Tým vyhadzovaním tú kultúru vlastne neustále "riediš a máš ho stále "mladý". Aspoň to mi vraví logika. Ale ja som puntičkár a perfekcionista :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))
PS: Chlieb plánujem piecť s tretinou kvásku, takže tých 300-340g miniem. Okrem toho keďže zajtra idem trochu podľa toho receptu kde sa robia výsledne 2 bochníky, tak jeden budem piecť v rúre a druhý asi v multifunkčnom hrnci, aspoň porovnám výsledok.
Tvoja logika je podla mna nespravna.
1. ked ma kvasok 1 den a vazi 80g , staci mu na dokrmnenie 40g muky a 40g vody, ale ked ma kvasok 5 dni a ma 400g, uz mu to stacit nemusi.
2. kvasok neriedis, ale ho "posilujes". po piatom dni je totiz oproti muke, ktoru ma rozlozit v presile a moc sa nenamaka. Tym odoberanim ho vystavujes tej istej zatazi a on silnie.

Nuz ale vyskusaj a uvidis sam, co a ako
Nandrolon
08.12.17,11:58
Ja si myslím, že kvások nemá svalové vlákna, aby bolo čo posilňovať. Ja to chápem tak, že tam ide iba o množstvo tej vytvorenej "kultúry" a v tom mojom jej bude viac.
Týmto spôsobom sa asi nedá vytvoriť žiaden "koncentrát" ako by to možno zvádzalo chápať.
Ale poskúšam a uvidím. Zatiaľ je tých 40+40 g na ten kvások ešte hodne, neskôr už dám menej, zase na druhej strane ho budem mať v chladničke, resp. ak bude 4 dni v chladničke, vtedy nedám nič, až keď ho vytiahnem na dokrmenie pred pečením.
Ak už robíme "starodávny chlieb" a chceme sa mu čo najviac priblížiť, tak naše staré mamy určite kvások nevyhadzovali.
evaj63
08.12.17,16:08
Dokrmovaním kvások silnie, to znamená že cesto bude lepšie kysnúť. A naše staré matere sa nehrali s kváskom,ale si nechávali kúsok cesta usušiť a použili na ďalšie pečenie.6-dňový kvások je ešte novorodenec, bude potrebovať dlhšie kyynutie.
babka - ježibabka
08.12.17,16:16
Dokrmovaním kvások silnie, to znamená že cesto bude lepšie kysnúť. A naše staré matere sa nehrali s kváskom,ale si nechávali kúsok cesta usušiť a použili na ďalšie pečenie.6-dňový kvások je ešte novorodenec, bude potrebovať dlhšie kyynutie.
Za sto bodov. Sušené cesto u nás sa to volalo žmolky a kedy potrebovali, vtedy rozmočili a piekli. Mali aj inakšiu robotu, nie iba každý deň vážiť múku a vodu na kvások. A možno nemali ani takú presnú váhu :D
Nandrolon
08.12.17,16:54
Tu moju urcite :-))))) ale sak to aj na ine ucely ako kvasok...
A co sa tyka susenia, tak ina moznost tiez vtedyy nebola.
Prave som ho prevzdusnil, toto je on:
Nandrolon
08.12.17,17:27
Dokrmovaním kvások silnie, to znamená že cesto bude lepšie kysnúť. A naše staré matere sa nehrali s kváskom,ale si nechávali kúsok cesta usušiť a použili na ďalšie pečenie.6-dňový kvások je ešte novorodenec, bude potrebovať dlhšie kyynutie.
Ak si nahodou narazala na mna, tak to vystrelilo trochu vedla. Dokrmovanim silnie /to aj robim) ale vyhadzovanim slabne /to nerobim/...
kukučka
08.12.17,23:11
Ale zbytočne z toho robíš vedu. Prečo robíš pšeničný a nie ražný?
Nandrolon
09.12.17,06:37
Peciem vyhradne z hladkej, bielej psenicnej muky T650, tak som urobil z nej aj kvasok. Mohol by som buduci tyzden kupit raznu a plynule ho prerobit, ale ake su vyhody? Resp. preco to mam urobit?
Žabinka
09.12.17,11:45
nie je kváskový, ale konečne po pár pokusoch sa podobá na chlieb..:) ale nabudúce musím piecť v inej nádobe..
Dáša_
09.12.17,12:01
niekde som citala, ze chlebova muka je s oznacenim T1050. Teda biela, hladka. Vlastne ona je taka tmavsia. Raz sa mi ju podarilo kupit u nas v jednote. A potom iba v mlyne, kam som chodila nakupovat, kym som nepodrala pekaren :)
kukučka
09.12.17,12:25
Ja som o pečení chleba čítala pred ôsmimi rokmi hlavne na livingu a dáme.cz, ale aj inde,
V pamäti mi ostalo, že kvások z viacerých múk ja bohatší a čím starší, tým lepší, aj preto si treba vysušiť rezervu. No aspoň si ma prinútil zopakovať si vedomosti a toto som našla
http://kvaskovanie.sk/ako-sa-starat-o-kvasok/
Nandrolon
09.12.17,12:40
niekde som citala, ze chlebova muka je s oznacenim T1050. Teda biela, hladka. Vlastne ona je taka tmavsia. Raz sa mi ju podarilo kupit u nas v jednote. A potom iba v mlyne, kam som chodila nakupovat, kym som nepodrala pekaren :)
... chlebovu nepouzivam, chlieb bol tmavsi a menej mi chutil... http://www.danielarau.sk/nie-je-muka-ako-muka-co-znamenaju-kody-na-mukach/#.WivZ95ci00M
PS: tak mi to nedalo a isiel som sa pozriet na muku, z ktorej som robil kvasok a aj chlieb / dobra muka z CR mi uz dosla/, a je to "hladka special 00 extra". Ale z T650 som tiez pekaval, lebo aj dost receptov chleba je na nu...
https://varecha.pravda.sk/diskusie/muka-t650-a-00-o/2787-forum.html
taiko
09.12.17,23:47
nie je kváskový, ale konečne po pár pokusoch sa podobá na chlieb..:) ale nabudúce musím piecť v inej nádobe..
no pozri aky fesak sa Ti vyklul. Na a sup sup zarobit kvasok, aby bol zazrak kompletny :)
taiko
09.12.17,23:48
niekde som citala, ze chlebova muka je s oznacenim T1050. Teda biela, hladka. Vlastne ona je taka tmavsia. Raz sa mi ju podarilo kupit u nas v jednote. A potom iba v mlyne, kam som chodila nakupovat, kym som nepodrala pekaren :)
... chlebovu nepouzivam, chlieb bol tmavsi a menej mi chutil... http://www.danielarau.sk/nie-je-muka-ako-muka-co-znamenaju-kody-na-mukach/#.WivZ95ci00M
PS: tak mi to nedalo a isiel som sa pozriet na muku, z ktorej som robil kvasok a aj chlieb / dobra muka z CR mi uz dosla/, a je to "hladka special 00 extra". Ale z T650 som tiez pekaval, lebo aj dost receptov chleba je na nu...
https://varecha.pravda.sk/diskusie/muka-t650-a-00-o/2787-forum.html
nuz a kde ho mas fesaka? Ci este kysne ?
Nandrolon
10.12.17,07:32
S fesakmi nie som spokojny, tak som ich ani pre seba nefotil. Proste mi nenakysli.
Chlieb je chutovo dobry, aj je prekvaseny, ale co sa tyka objemu tak nakysol mozno 10%.
Neviem, ci je chyba v muke, alebo iba slaby kvas. Co si ale vsimam, tak ani samotny kvas nejako extra nezvysuje objem podla toho co citam na nete. Na zaciatku poskocil a uz sa drzi rovnaky, pomerne vzdy dost zredne /takze vykvasi/. Neviem, ci je mozne, ze rovnaka muka s kvasnicami /malickym mnozstvom/ vykvasi a s kvaskom nie.
Kvasil mi asi 6,5 hodiny s tretinou kvasu. Este zo 2 krat poskusam a pri neuspechu ostanem pri svojom nemiesenom s 20h kvasenim bez kvasku...
evaj63
10.12.17,11:47
Ja by som kvások ešte 4 dni dokrmovala a až potom piekla, potrebuje dozrieť.
Nandrolon
10.12.17,12:26
Podla toho, co som dnes precital zrejme ano.
taiko
10.12.17,12:56
S fesakmi nie som spokojny, tak som ich ani pre seba nefotil. Proste mi nenakysli.
Chlieb je chutovo dobry, aj je prekvaseny, ale co sa tyka objemu tak nakysol mozno 10%.
Neviem, ci je chyba v muke, alebo iba slaby kvas. Co si ale vsimam, tak ani samotny kvas nejako extra nezvysuje objem podla toho co citam na nete. Na zaciatku poskocil a uz sa drzi rovnaky, pomerne vzdy dost zredne /takze vykvasi/. Neviem, ci je mozne, ze rovnaka muka s kvasnicami /malickym mnozstvom/ vykvasi a s kvaskom nie.
Kvasil mi asi 6,5 hodiny s tretinou kvasu. Este zo 2 krat poskusam a pri neuspechu ostanem pri svojom nemiesenom s 20h kvasenim bez kvasku...
Dovolim si poradit.
1. urob kvasok z celozrnej muky. Ma viac sporov bakterii, ktore potrebujes. Vraj najlepsia je razna, ale ja robim z celozrnej spaldovej kedze chcem mat 100% spaldovy chlieb
2. Prve 4 dni rob ako si robil, zvysuj objem. Potom vsak odoberaj iba urcite mnostvo, prikrmuj a zvysok vyhod, alebo spotrebuj na palacinky, lokse. Chlieb napec az ked ma kvasok aspon 10 dni alebo ked Ti po kazdom krmeni do 12 hodin zdvojnasobi objem. Kvasok naozaj potrebuje zosilniet t.j. zvysit pocet bakterii v tom istom objeme.
3. Ak chces zabezpecit, aby sa Ti na zaciatku nerozmnozili aj "zle" bakterie, prve tri dni pouzi ananasovy stavu ( nie dzus, ale odstaveny ananas). Pricapil som tu o tom teoriu. Stare matere ananas nemali, ale zase mali skusenost a mozno menej patogenov v ovzdusi :)
4. Urcite sa nevzdaj, ja som na zaciatku par chlebov vyhodil a par som sa bal ukazat :)
Nandrolon
10.12.17,13:21
Rano som chcel ist kupit raznu muku, ale este pokracujem s psenicnou. Cital som viacero clankov a v pohode by mala byt aj psenicna. Chlebik je celkom chutny...
Dáša_
11.12.17,07:48
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
taiko
11.12.17,09:20
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?
Dáša_
11.12.17,09:24
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?

vkladam do teba svoju doveru. Viem, ze ty to zvladnes :) Aj ked to nebude lahke. Ale len velke ciele nas posuvaju :D
taiko
11.12.17,09:53
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?

vkladam do teba svoju doveru. Viem, ze ty to zvladnes :) Aj ked to nebude lahke. Ale len velke ciele nas posuvaju :D
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D
lujza.j
11.12.17,10:46
Problem nie je...to je len situacia:D
Dáša_
11.12.17,10:58
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D

Ale kde, ja mam len doma pubertaka :D :D
taiko
11.12.17,12:36
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D

Ale kde, ja mam len doma pubertaka :D :D
chudaaaak a na neho to plati ? :D
taiko
11.12.17,12:37
Problem nie je...to je len situacia:D
ved si vravela, ze nevies po anglicky :D
Dáša_
11.12.17,12:59
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D

Ale kde, ja mam len doma pubertaka :D :D
chudaaaak a na neho to plati ? :D

nie, ale skúšam to :D

na neho platí dodržanie slova...
taiko
11.12.17,13:04
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D

Ale kde, ja mam len doma pubertaka :D :D
chudaaaak a na neho to plati ? :D

nie, ale skúšam to :D

na neho platí dodržanie slova...
:mimotemy toto presne robime s nasim certom. Za kazdu cenu sa snazime dodrzat slovo, co mu dame. A funguje to paradne, lebo aj on sa snazi plnit kazdu dohodu, ktoru uzavrieme.
no, ale uz naspat ku kvaskovemu chlebiku :)
lujza.j
11.12.17,13:20
Problem nie je...to je len situacia:D
ved si vravela, ze nevies po anglicky :D
Ja neviem nijako:( iba samo malo po hrvatskom jezyku...a to iba ked som sama....ze.musim...tak rozpravam....ked s chlapom...som cicho:D
Nandrolon
11.12.17,13:42
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D

Ale kde, ja mam len doma pubertaka :D :D
chudaaaak a na neho to plati ? :D

nie, ale skúšam to :D

na neho platí dodržanie slova...
:mimotemy toto presne robime s nasim certom. Za kazdu cenu sa snazime dodrzat slovo, co mu dame. A funguje to paradne, lebo aj on sa snazi plnit kazdu dohodu, ktoru uzavrieme.
no, ale uz naspat ku kvaskovemu chlebiku :)
Koľko to má rokov, že už uzatvára dohody, plní úlohy a uznáva dodržané slovo?
:-))))))))))))))))))))))))))))))))
evaj63
11.12.17,19:18
Špaldový kváskový chlieb

500g špaldovej múky
230g cca špaldový kvások
300ml vlažná voda
1 čl medu/ cukor nepoužívam/
12g soli
1 PL rasce
Rozmiešať kvások svodou a medom, pridať preosiatu múku a zamiešať tak, aby nezostala žiadna múka suchá. Nechať postáť 20-30 minút. Pridať soľ, rascu a dobre vymiesiť/ za mňa robí stroj/. Ak je treba, tak pridám trošku múky. Po vymiesení misu zakryť igelivovým sáčkom a nechať kysnúť 20-30, cesto poprekladať z jednej strany na druhú, otočiť misu a znovu preložiť cesto. Zakryť a nechať kysnúť ďalších 20-30 min. a znovu poprekladať cesto. Teraz nechať kysnúť, takto poprekladané cesto lepšie kysne. Niekedy mu stačí aj 2 hodiny,podľa teploty.
Vykysnuté cesto na doske premiesiť a dobre zavinúť, vložiť do solamylom vysypanej ošatky spojom hore a nechať kysnúť zakrytý igelitovým sáčkom,
kým nezdvojnásobí objem. Zas záleží od teploty.
Pečiem na kameni, kameň vložím do rúry, na spodok dám pekáč, a zohrejem rúru na 250°C, Po vyklopení na horúci kameň chleba postriekam slanou vodou a do pekáča vlejem asi 1dcl horúcej vody. Nechám piecť 10 min, potom teplotu stiahnem na 200°C, plech vyberiem a pečiem ešte cca 25 minút. Po upečení ho zas postriekam slanou vodou a zakrytý utierkou nechám vychladnúť.

Z tohto množstva mi naposledy vyšiel presne kilový chlebík.
taiko
11.12.17,20:22
Špaldový kváskový chlieb

500g špaldovej múky
230g cca špaldový kvások
300ml vlažná voda
1 čl medu/ cukor nepoužívam/
12g soli
1 PL rasce
Rozmiešať kvások svodou a medom, pridať preosiatu múku a zamiešať tak, aby nezostala žiadna múka suchá. Nechať postáť 20-30 minút. Pridať soľ, rascu a dobre vymiesiť/ za mňa robí stroj/. Ak je treba, tak pridám trošku múky. Po vymiesení misu zakryť igelivovým sáčkom a nechať kysnúť 20-30, cesto poprekladať z jednej strany na druhú, otočiť misu a znovu preložiť cesto. Zakryť a nechať kysnúť ďalších 20-30 min. a znovu poprekladať cesto. Teraz nechať kysnúť, takto poprekladané cesto lepšie kysne. Niekedy mu stačí aj 2 hodiny,podľa teploty.
Vykysnuté cesto na doske premiesiť a dobre zavinúť, vložiť do solamylom vysypanej ošatky spojom hore a nechať kysnúť zakrytý igelitovým sáčkom,
kým nezdvojnásobí objem. Zas záleží od teploty.
Pečiem na kameni, kameň vložím do rúry, na spodok dám pekáč, a zohrejem rúru na 250°C, Po vyklopení na horúci kameň chleba postriekam slanou vodou a do pekáča vlejem asi 1dcl horúcej vody. Nechám piecť 10 min, potom teplotu stiahnem na 200°C, plech vyberiem a pečiem ešte cca 25 minút. Po upečení ho zas postriekam slanou vodou a zakrytý utierkou nechám vychladnúť.

Z tohto množstva mi naposledy vyšiel presne kilový chlebík.
dakujeme :)
misomiso
11.12.17,21:32
Špaldový kváskový chlieb

500g špaldovej múky
230g cca špaldový kvások
300ml vlažná voda
1 čl medu/ cukor nepoužívam/
12g soli
1 PL rasce
Rozmiešať kvások svodou a medom, pridať preosiatu múku a zamiešať tak, aby nezostala žiadna múka suchá. Nechať postáť 20-30 minút. Pridať soľ, rascu a dobre vymiesiť/ za mňa robí stroj/. Ak je treba, tak pridám trošku múky. Po vymiesení misu zakryť igelivovým sáčkom a nechať kysnúť 20-30, cesto poprekladať z jednej strany na druhú, otočiť misu a znovu preložiť cesto. Zakryť a nechať kysnúť ďalších 20-30 min. a znovu poprekladať cesto. Teraz nechať kysnúť, takto poprekladané cesto lepšie kysne. Niekedy mu stačí aj 2 hodiny,podľa teploty.
Vykysnuté cesto na doske premiesiť a dobre zavinúť, vložiť do solamylom vysypanej ošatky spojom hore a nechať kysnúť zakrytý igelitovým sáčkom,
kým nezdvojnásobí objem. Zas záleží od teploty.
Pečiem na kameni, kameň vložím do rúry, na spodok dám pekáč, a zohrejem rúru na 250°C, Po vyklopení na horúci kameň chleba postriekam slanou vodou a do pekáča vlejem asi 1dcl horúcej vody. Nechám piecť 10 min, potom teplotu stiahnem na 200°C, plech vyberiem a pečiem ešte cca 25 minút. Po upečení ho zas postriekam slanou vodou a zakrytý utierkou nechám vychladnúť.

Z tohto množstva mi naposledy vyšiel presne kilový chlebík.
dakujeme :)
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.
Dáša_
12.12.17,06:17
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?

vkladam do teba svoju doveru. Viem, ze ty to zvladnes :) Aj ked to nebude lahke. Ale len velke ciele nas posuvaju :D
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D

no, vedela som, že vkladám dôveru do toho pravého - jaký si ty šikovný :D Super, presne toto som myslela. Srdečná vďaka :)
Teda, zatial odkazy úplne nefungujú, ale to je maličkosť :D
taiko
12.12.17,06:30
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?

vkladam do teba svoju doveru. Viem, ze ty to zvladnes :) Aj ked to nebude lahke. Ale len velke ciele nas posuvaju :D
:D:D:D co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati :D
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo :D

no, vedela som, že vkladám dôveru do toho pravého - jaký si ty šikovný :D Super, presne toto som myslela. Srdečná vďaka :)
Teda, zatial odkazy úplne nefungujú, ale to je maličkosť :D
ja neverim, ze nemas nejaky training efektivneho managera za sebou :D:D:D Najprv pochvalit a potom pohanit :D:D Ty vituzka :D
Bol som byval pozabudal uvodozovky v odkazoch ukoncit. Uz som to opravil.
taiko
12.12.17,07:25
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.
Vzhladom na moje informacie sa obavam, sa ze sa mylis. Kvasok, tak ako aj klasicke pivne kvasnice(drozdie) sa zivia sacharidmi. Ci uz uz tymi v cukre, mede, alebo tymi v muke. Bakterie sa zivia komplexnymi cukrami a drozdie jednoduchymi. Okrem toho aj v kvasku sa nachadza drozdie, len je ine ako klasicke pivne a je ho v porovnani s bakteriami v kvasku menej. A vzajomne sa pri fermentacii doplnaju. Prave ukocirovanie ich spoluprace je klucom k dobremu kvasku , potazmo dobremu kvaskovemu chlebu.
https://prezi.com/rdprnnw7pmq_/sourdough-chemistry/
https://www.npr.org/sections/thesalt/2012/03/07/148120591/into-the-wild-science-of-sourdough-bread-making
http://www.thefreshloaf.com/node/10375/lactic-acid-fermentation-sourdough
https://www.thekitchn.com/food-science-what-is-sourdough-47960
Niekto pridava cukor, med, ci ine rychle cukry, aby povzbudil kvasok, pozmenil sposob kvasenia a jeho vystupy a dosiahol kadejake ziaduce kvality chleba
Nandrolon
12.12.17,07:29
Hlavný rozdiel medzi kváskom a droždím je, že u kvásku prebieha mliečne kvasenie a u droždia alkoholové.
taiko
12.12.17,07:41
Hlavný rozdiel medzi kváskom a droždím je, že u kvásku prebieha mliečne kvasenie a u droždia alkoholové.
a ako sa ma Tvoj kvasok ?
Nandrolon
12.12.17,07:51
Neviem, pracujem, večer kuknem. Možno nakoniec zarobím ten ražný, ak ma to dovtedy neprestane baviť :-) odrádza ma, že ražný chlieb mi nechutí, preto aj z ražného kvásku by som piekol pšeničný...
taiko
12.12.17,07:55
Neviem, pracujem, večer kuknem. Možno nakoniec zarobím ten ražný, ak ma to dovtedy neprestane baviť :-) odrádza ma, že ražný chlieb mi nechutí, preto aj z ražného kvásku by som piekol pšeničný...
to je v pohode. V principe z akehokolvek kvasku mozes piect akykolvek chlieb.
Nandrolon
12.12.17,13:34
Pozrel som kvasok, a taky som ho este nevidel. Dvojnasobna velkost a ked som ho lyzickou premiesal, tak mal vnutri vela vzduchu az take komory. Presne ako ked po 20-tich hodinam davam do hrnca nemieseny chlieb. Mozno pomohlo, ze som vcera dal navrch knizku /prve co bolo po ruke/. Preto sa asi skoro vsade uvadza alobal, alebo povoleny uzaver. Idem ho dnes dat do druhej flase a srobovacie vicko navrch, neutiahnute. V sobotu zrejme peciem...
misomiso
12.12.17,14:29
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.
Vzhladom na moje informacie sa obavam, sa ze sa mylis. Kvasok, tak ako aj klasicke pivne kvasnice(drozdie) sa zivia sacharidmi. Ci uz uz tymi v cukre, mede, alebo tymi v muke. Bakterie sa zivia komplexnymi cukrami a drozdie jednoduchymi. Okrem toho aj v kvasku sa nachadza drozdie, len je ine ako klasicke pivne a je ho v porovnani s bakteriami v kvasku menej. A vzajomne sa pri fermentacii doplnaju. Prave ukocirovanie ich spoluprace je klucom k dobremu kvasku , potazmo dobremu kvaskovemu chlebu.
https://prezi.com/rdprnnw7pmq_/sourdough-chemistry/
https://www.npr.org/sections/thesalt/2012/03/07/148120591/into-the-wild-science-of-sourdough-bread-making
http://www.thefreshloaf.com/node/10375/lactic-acid-fermentation-sourdough
https://www.thekitchn.com/food-science-what-is-sourdough-47960
Niekto pridava cukor, med, ci ine rychle cukry, aby povzbudil kvasok, pozmenil sposob kvasenia a jeho vystupy a dosiahol kadejake ziaduce kvality chleba
Nemylim sa, ale v niecom sa zhodneme. Dobry kvasok obsahuje stovky kmenov bakterii, nie iba jeden na rozdiel od kvasnic. (Dobry kvasok spravis iba ak aspon cast muky je z razi, idealne celozrnna.) Dobry kvasok so stovkami druhov bakterii nevznikne za tri dni, ale vyvija sa postupne.

Dalej, v kvasku prebieha miecne kvasenie na rozdiel od alkoholoveho, ako dobre poznamenal Nandrolon. Mas pravdu v tom, ze kvasok zerie komplexne sacharidy, teda skrob, a dokonca dokaze natravit aj lepok. Ale prave a toho vsetkeho vyplyva, ze do kvaskoveho chleba je nezmysel davat cukor. Aky to ma vyznam? Ved z toho bude babovka. Ked uz tam mam dat cukor, tak to mozem rovno davat drozdie.

Ale cele tieto debaty o kvasku su sice fajn, ale stale su iba na pol cesta k naozaj dobremu a zdravemu chlebu. Ak chcete ochutnat chlieb, ktory "lieci", musite si zadovazit predovsetkym mlyncek na obilie, a mlet si jednotlive davky muky z celeho zrna vzdy cerstve. Dalsim benefitim bude, ze ked si zadovazite oblili od farmara, budete mat po cely rok chlieb takmer za 0 EUR.
Nandrolon
12.12.17,14:41
Ze ty planujes to dotiahnut do konca (idealu) a tych 50-100 kg obilia si sam vypestovat? Dalo by sa, keby mal clovek tuto jedinu zalubu...
Lebo potom by zase bol priestor spekulovat o kvalite jednotlivych obilnin od danych farmarov. 50 kg clovek ked chce tak vypestuje, aj keby to mal rucne oberat...
PS: kedysi sme mali zahon, ktory sme si pokosili, pozaviazovali a dali susedovi vymlatit...
babka - ježibabka
12.12.17,15:12
Nandrolon
12.12.17,15:31
Nie, takto si to bude misomiso mlatit :-)). Nam to ten sused mlatil na takom stroji, asi ako tatrovka :-))
misomiso
12.12.17,15:44
Tam som este nedospel. Ale mletim zrna doma nic navyse neinvestujem, naopak sterim a to aj cas. Raz rocne si necham doviezt zrno, alebo sa zastavim u farmara. Mlynceky, ktore sa teraz predavaju su velmi rychle. Namletie na jeden chlieb trva cca minutu, max, dve a za ten cas si nachystatate veci k peceniu, pekaren a pod. Ked to porovnte s 100 nakupmi rocne, kedy iste nejdete extra iba po muku do Tesca, ale pocas kazdeho nakupu musite navstivit aj ten regal s mukou a vlacit to do auta...
Navyse pri peceni z bielej muky namiseto uzasneho koktejlu vsetkych potrebnych vitaminov a stopovych latok kunzumujete iba cisty skrob, hoci prekvaseny kvaskom.
taiko
12.12.17,15:49
Pozrel som kvasok, a taky som ho este nevidel. Dvojnasobna velkost a ked som ho lyzickou premiesal, tak mal vnutri vela vzduchu az take komory. Presne ako ked po 20-tich hodinam davam do hrnca nemieseny chlieb. Mozno pomohlo, ze som vcera dal navrch knizku /prve co bolo po ruke/. Preto sa asi skoro vsade uvadza alobal, alebo povoleny uzaver. Idem ho dnes dat do druhej flase a srobovacie vicko navrch, neutiahnute. V sobotu zrejme peciem...
nooo tak to si uz na dobrej ceste. Len zacni teraz z neho odoberat a doplnuj rovnake mnozstvo muky a vody, kolko nechas kvasku. Nech Ti zmocnie.
evaj63
12.12.17,15:57
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.


Prečo si myslíš že tam treba kvasnice. Prvý chlieb som upiekla s kvasnicami, keď som mala 26, a odvtedy uplynulo viac ako 26 rokov. Ražný kváskový chlieb pečiem každý týždeň, špaldový menej. A veľmi dobre viem rozlíšiť kvások a kvasnice. Tie som nekúpila už pekných pár rokov, pretože všetko pečiem z kvásku, NIE z kvasníc.
Nandrolon
12.12.17,15:58
Prave som odobral :-))))
Ale otazoka, co som ani u teba nenasiel...
Do 50g kvasku by si dal 25+25, alebo 50+50 - muka/voda/. Lebo citavam to druhe... ale dal som trosku menej, uz je aj prebaleny, a poznaceny liehovkou.
evaj63. On mysli to, ze ak pridas cukor, tak zo vsetkych kultur podporis tu, ktora zabezpecuje to alkoholove kvasenie, ktore chceme eliminovat... Ale je otazne, ci ta mala troska cukru bude mat vobec nejaky meratelny vplyv, alebo iba prida chut...
taiko
12.12.17,16:14
Prave som odobral :-))))
Ale otazoka, co som ani u teba nenasiel...
Do 50g kvasku by si dal 25+25, alebo 50+50 - muka/voda/. Lebo citavam to druhe... ale dal som trosku menej, uz je aj prebaleny, a poznaceny liehovkou.
evaj63. On mysli to, ze ak pridas cukor, tak zo vsetkych kultur podporis tu, ktora zabezpecuje to alkoholove kvasenie, ktore chceme eliminovat... Ale je otazne, ci ta mala troska cukru bude mat vobec nejaky meratelny vplyv, alebo iba prida chut...
50g kvasku + 50 g vody + 50 g muky.
kd uz bude mocnejsi, tak muky mozes dat trosku viac.
Moj je uz taky, ze za 24 hodin sa nafukne o viac ako 100% a potom vyhladne a splasne. Tak pri dennom krmeni davam muky o 20% viac ako kvasku, aby nehladoval. Ale casom ho asi budem musiet davat do chladnicky aby bol trosku pokojny :), alebo pridavat este viac muky.
taiko
12.12.17,16:17
Prave som odobral :-))))
Ale otazoka, co som ani u teba nenasiel...
Do 50g kvasku by si dal 25+25, alebo 50+50 - muka/voda/. Lebo citavam to druhe... ale dal som trosku menej, uz je aj prebaleny, a poznaceny liehovkou.
evaj63. On mysli to, ze ak pridas cukor, tak zo vsetkych kultur podporis tu, ktora zabezpecuje to alkoholove kvasenie, ktore chceme eliminovat... Ale je otazne, ci ta mala troska cukru bude mat vobec nejaky meratelny vplyv, alebo iba prida chut...
niektori davaju cukor, med, javorovy sirup aby podporili to drozdie v kvasku aby rychlejsie cesto vybehlo, lebo drozdie je vo vseobecnosti aktivnejsie a dokonca som cital, ze sa tym aj zabrzdi to mliecne kvasenie, ktore produkuje tu kyslost, takze vysledny chlieb je menej kysly.
Rozni ludia robia rozne veci, takze nejake kategoricke tvrdenia nie su ako obvykle namieste.
Nandrolon
12.12.17,16:26
Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
Dáša_
12.12.17,17:20
možno by si mohol skúsiť poľský žurek - polievku z kvásku, tam by sa aj klobása uplatnila :)
http://www.nebickovpapulke.sk/recept/zurek-s-klobaskou
Nandrolon
12.12.17,17:41
To moze jest ten pupkac na tom bycygli s tu vrtulu! :-)))
taiko
12.12.17,18:02
Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
no to potom budes musiet tak rozpocitat, aby si pri dennom krmeni pravidlo 1/3-1/3-1/3 dodrzal a na konci aby si mal pozadovane mnozstvo na chlieb a zvysok na pokracovanie
Nandrolon
12.12.17,18:12
Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
no to potom budes musiet tak rozpocitat, aby si pri dennom krmeni pravidlo 1/3-1/3-1/3 dodrzal a na konci aby si mal pozadovane mnozstvo na chlieb a zvysok na pokracovanie
Ked sa to rozbehne, tak to nebude problem + odchylka tam moze byt...
PS: myslis kvasok/voda/muka, ano? Ale sem/tam dam kuram do zradla, nech sa obcerstvi...
misomiso
12.12.17,18:12
Ale ved my tu iba piseme kazdy svoj nazor, a kazdy citatel sa zariadi podla svojho usudku, akokolvek kategoricky nase tvrdenia mozu vyznievat.

Co sa tyka kyslosti, ja tiez nemam rad prilis kysly chlieb, ale to sa da krasne reguovat dobou kysnutia kvasku, aj chleba. A podla vsetkych dostupnych zdrojov prave urcita kyslost kvaskovy chlieb chrani pred plesnivenim na rozdiel od kvasnicoveho. Pokilal chces chlieb par dni skladovat, tak je to tiez jedna z vyhod.
taiko
12.12.17,18:14
Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
no to potom budes musiet tak rozpocitat, aby si pri dennom krmeni pravidlo 1/3-1/3-1/3 dodrzal a na konci aby si mal pozadovane mnozstvo na chlieb a zvysok na pokracovanie
Ked sa to rozbehne, tak to nebude problem + odchylka tam moze byt...
ale hej odchylka moze byt. Podstatne je aby kvasok nehladoval. :)
taiko
12.12.17,18:15
Ale ved my tu iba piseme kazdy svoj nazor, a kazdy citatel sa zariadi podla svojho usudku, akokolvek kategoricky nase tvrdenia mozu vyznievat.

Co sa tyka kyslosti, ja tiez nemam rad prilis kysly chlieb, ale to sa da krasne reguovat dobou kysnutia kvasku, aj chleba. A podla vsetkych dostupnych zdrojov prave urcita kyslost kvaskovy chlieb chrani pred plesnivenim na rozdiel od kvasnicoveho. Pokilal chces chlieb par dni skladovat, tak je to tiez jedna z vyhod.
Nabuduce ked budes piect, daj fotecky, nech vidime ako sa Ti dari a pridame aj Tvoj recept do zahlavia temy.
misomiso
12.12.17,18:19
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.


Prečo si myslíš že tam treba kvasnice. Prvý chlieb som upiekla s kvasnicami, keď som mala 26, a odvtedy uplynulo viac ako 26 rokov. Ražný kváskový chlieb pečiem každý týždeň, špaldový menej. A veľmi dobre viem rozlíšiť kvások a kvasnice. Tie som nekúpila už pekných pár rokov, pretože všetko pečiem z kvásku, NIE z kvasníc.
No netreba tam kvaslice samozrejme, ale v tom pripade tam ani netreba cukor, ved cim by sa potom chlieb lisil od vianocky? Uz sa rozbehla dokonca aj SS komunikacia smerom ku mne od niektorych clenov, a jedna nasa kolegyna sa priznala, ze "si to neuvedomila, ze roky piekla s kvasnicami, tak automaticky pridavala cukor". Cize pecte si samozrejme ako chcete, len chcem informovat tych, ktori sa ucia pochopit ten princip, teda zakladny rozdiel: Do chleboveho cesta nemusi (a podla mna by ani nemal) ist cukor, ak ho kvasime kvaskom. Ak budete pridavat cukor dokonca aj do kvasku, tak potom z neho vypestujete postupne ciste kvasnice, teda budete piect kvasnicovy chlieb a jedine vyhoda bude, ze tie kvasnice budete mat "bez DPH".
misomiso
12.12.17,18:24
Ale ved my tu iba piseme kazdy svoj nazor, a kazdy citatel sa zariadi podla svojho usudku, akokolvek kategoricky nase tvrdenia mozu vyznievat.

Co sa tyka kyslosti, ja tiez nemam rad prilis kysly chlieb, ale to sa da krasne reguovat dobou kysnutia kvasku, aj chleba. A podla vsetkych dostupnych zdrojov prave urcita kyslost kvaskovy chlieb chrani pred plesnivenim na rozdiel od kvasnicoveho. Pokilal chces chlieb par dni skladovat, tak je to tiez jedna z vyhod.
Nabuduce ked budes piect, daj fotecky, nech vidime ako sa Ti dari a pridame aj Tvoj recept do zahlavia temy.
Priznam sa, ze teraz uz pekava manzelka, ale odfotit mozeme. Ja som tiez zo zaciatku experimentoval so vsetkym moznym, ale to caro je v jednoduchosti. Zo zaciatku som daval mnohe korenia, a dokonca olivovy olej, lebo som chcel mat ten chlieb nielen chutny ale aj "liecivy".
No zistil som ze ked pozijete cerstvu celozrnnu muku, (raz + psenica alebo spalda) tak okrem vody, soli a povedzme rasce tam netrba absolutne nic a dostanete nadherne vonajuci chlieb. To bolo pre mna dost prekvapujuce zistenie.
taiko
12.12.17,18:24
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.


Prečo si myslíš že tam treba kvasnice. Prvý chlieb som upiekla s kvasnicami, keď som mala 26, a odvtedy uplynulo viac ako 26 rokov. Ražný kváskový chlieb pečiem každý týždeň, špaldový menej. A veľmi dobre viem rozlíšiť kvások a kvasnice. Tie som nekúpila už pekných pár rokov, pretože všetko pečiem z kvásku, NIE z kvasníc.
Do chleboveho cesta nemusi (a podla mna by ani nemal) ist cukor, ak ho kvasime kvaskom. Ak budete pridavat cukor dokonca aj do kvasku, tak potom z neho vypestujete postupne ciste kvasnice, teda budete piect kvasnicovy chlieb a jedine vyhoda bude, ze tie kvasnice budete mat "bez DPH".
klucove slovo je "nemusi ". Ale moze ak chce dosiahnut nejake kvality chleba. A ked do cesta niekto prida nejaky med, tak to stale bude kvaskovy chlieb a pridanie medu do cesta neznamena, ze ten kto ho tam pridava si myli kvasok s kvasnicami.
A nakoniec, zadavatelka nepisala zeby pridavala med do kvasku. Pisala len o ceste.
Vo vseobecnosti. Chceme tu v teme zachovat pozitivneho konstruktivneho ducha. Vies nam s tym pomoct ?
misomiso
12.12.17,18:48
Jasne, ale uz som napisal, ze nech si mi tu kazdy napiseme cokolvek, aj tak si kazdy upecie chliebm aky uzna za vhodne. Nemam problem, ked sa dvaja v hociakej teme hoci aj pohadaju, ja ako nestranny citatel pokojne v klude posudim ich argumenty a zariadim sa podla toho.
taiko
12.12.17,18:50
Jasne, ale uz som napisal, ze nech si mi tu kazdy napiseme cokolvek, aj tak si kazdy upecie chliebm aky uzna za vhodne. Nemam problem, ked sa dvaja v hociakej teme hoci aj pohadaju, ja pokojne v klude posudim ich argumenty a zariadim sa podla toho.Dakujem Ti. Na vadenie je tu dost inych tem ;). V tejto by sme sa chceli zvad vyvarovat.
Dáša_
12.12.17,22:18
prehrabujem sa svojimi záložkami a toto tam mám odložené https://varecha.pravda.sk/recepty/jednoduchy-kvaskovy-chlieb-s-tangzhongom-fotor/64597-recept.html

možno niekomu poslúži
Nandrolon
13.12.17,06:36
Takže kvások mi už stabilne od večera po prikrmení do rána zdvojnásobí objem /mal som to naznačené fixkou, chýbalo asi 2 mm do dvojnásobného množstva/ a pritom pomer som mal 50g kvásku a asi 30 + 30 múky /presne si to nepamätám, lebo v posledných dňoch toho váženia bolo habadej/.
Takže ešte raz, díky za rady a nakopnutie!
taiko
13.12.17,07:02
Takže kvások mi už stabilne od večera po prikrmení do rána zdvojnásobí objem /mal som to naznačené fixkou, chýbalo asi 2 mm do dvojnásobného množstva/ a pritom pomer som mal 50g kvásku a asi 30 + 30 múky /presne si to nepamätám, lebo v posledných dňoch toho váženia bolo habadej/.
Takže ešte raz, díky za rady a nakopnutie!
blahozelame, len este raz pripominam, podla mna radsej viac muky ako kvasku ;)
Nandrolon
13.12.17,07:27
Rozmýšľam, že ho začnem kŕmiť hladkou celozrnnou ražnou múkou, kvôli vyššiemu obsahu minerálov, vitamínov, stop. prvkov.
taiko
13.12.17,07:43
Rozmýšľam, že ho začnem kŕmiť hladkou celozrnnou ražnou múkou, kvôli vyššiemu obsahu minerálov, vitamínov, stop. prvkov.
razna je vraj najlepsia, ale podla man hociaka celozrna bude fajn. Mozes kusit aj netradicne veci ako kamut, durum, proso atd.
Nandrolon
13.12.17,07:45
Lebo čítam, že ražný kvások je najstabilnejší a netreba ho dokrmovať tak často, ako pšeničný. Vraj je aj menej náchylný na rôzne nežiadúce baktérie.
taiko
13.12.17,07:49
Lebo čítam, že raždý kvások je najstabilnejší a netreba ho dokrmovať tak často, ako pšeničný. Vraj je aj menej náchylný na rôzne nežiadúce baktérie.
tak je. Ale kazdy dobre rozbehnuty kvasok je podla mna stabilny a odolny. Niektori maju viac druhov kvasku a miesaju ich :)
lujza.j
14.12.17,05:51
Nasla som na fb
TURBO CHLEBA


Recept na cca kilový chlebík: Do misky si preosejeme 300g špaldovej chlebovej múky, 150g pšeničnej chlebovej múky, 50g ražnej chlebovej múky. Prilejeme 280 -300 ml vody a pridáme 2pl ražného kvásku. Zamiešame len tak, aby sa to prepojilo a necháme hodinu autolyzovať (oddychovať v miske pod utierkou).
Následne pridáme asi 100g rozmixovanej uvarenej zeleniny z vývaru (mrkva, zemiak, petržlen - kľudne dajte len uvarený zemiak alebo zaexperimentujte s inou zeleninkou), 15 g soli a trochu rasce.
Vypracujeme vláčne, také síce hydratovanejsie cesto ale nelepivé. Ak nemusíte nepodsýpajte, ale ak sa vám bude veľmi lepiť, tak trošku môžte. Nechajte na linke zakryté sáčikom a 3 x po 10 minútach cesto preložte a až potom dajte do misky na dve hodiny na teplé miesto oddychovať. (Ak máte chladnejšie, tak na 3 hodiny).
Cesto po nakysnuti preložíme a dáme do ošatky, kde bude kysnúť 1,5 - 2 hodiny. Nezabudnite pred pečením cesto narezať.
Pečieme na čo najviac rozohriatom plechu alebo kameni, so zaparenim rúry: 10 min pri 250 stupňoch a 20 min pri 200 stupňoch.
Dobrú chuť
taiko
14.12.17,06:48
Nasla som na fb
TURBO CHLEBA


Recept na cca kilový chlebík: Do misky si preosejeme 300g špaldovej chlebovej múky, 150g pšeničnej chlebovej múky, 50g ražnej chlebovej múky. Prilejeme 280 -300 ml vody a pridáme 2pl ražného kvásku. Zamiešame len tak, aby sa to prepojilo a necháme hodinu autolyzovať (oddychovať v miske pod utierkou).
Následne pridáme asi 100g rozmixovanej uvarenej zeleniny z vývaru (mrkva, zemiak, petržlen - kľudne dajte len uvarený zemiak alebo zaexperimentujte s inou zeleninkou), 15 g soli a trochu rasce.
Vypracujeme vláčne, také síce hydratovanejsie cesto ale nelepivé. Ak nemusíte nepodsýpajte, ale ak sa vám bude veľmi lepiť, tak trošku môžte. Nechajte na linke zakryté sáčikom a 3 x po 10 minútach cesto preložte a až potom dajte do misky na dve hodiny na teplé miesto oddychovať. (Ak máte chladnejšie, tak na 3 hodiny).
Cesto po nakysnuti preložíme a dáme do ošatky, kde bude kysnúť 1,5 - 2 hodiny. Nezabudnite pred pečením cesto narezať.
Pečieme na čo najviac rozohriatom plechu alebo kameni, so zaparenim rúry: 10 min pri 250 stupňoch a 20 min pri 200 stupňoch.
Dobrú chuť
maju tam chybicku. Autolyza sa musi robit bez kvasku, iba s mukou a vodou.
Ake ta zelenina to je zaujimavy napad. To by mohlo by pomoct vyriesit problem "lepivosti" spaldy.
Nandrolon
16.12.17,21:12
Škoda, že nemám foto viac z boku. Zajtra ak ho budem rezať, možno odfotím...

Teraz som dopiekol, ten okrúhly som trošku prehnal vrchným grilom v rúre. Ale zatiaľ spokojnosť, výška chleba ako v obchode klasický.
taiko
17.12.17,00:25
Škoda, že nemám foto viac z boku. Zajtra ak ho budem rezať, možno odfotím...

Teraz som dopiekol, ten okrúhly som trošku prehnal vrchným grilom v rúre. Ale zatiaľ spokojnosť, výška chleba ako v obchode klasický.
vyzera fajne, nuz a recept ?
lujza.j
17.12.17,05:24
Tai...ja tam asi max zemak...neviem kedy by so sa ja dala do pokusu?:) na tento....a aky by bol v celozrnnom prevedeni.....
Inak posledne dokrmenie som robila podla kukuč linku...ze dokrmim necham na stole iba s polozenym vieckom rano zatiahnem a dam do chladnice....a lepsie bublinky
Inak.ja.robim..ze do mrazaku:) uz sa nezie hned....chlebovy osial pominul:D
Nandrolon
17.12.17,08:20
Taiko: vychadzal som z receptu na vinohradnicky chlieb. pouzil som muku hladku 00 special + 340g razno-psenicneho kvasu rozkvaseneho v priebehu tyzdna.
taiko
17.12.17,12:55
Moj rozkokoseny levain/starter z celozrnej spaldovej muky, tesiaci sa na spolupracu so T405 spaldovou mukou :)
taiko
17.12.17,21:33
Vyzera ze so T405 spaldovou mukou sa nam vzduchove bubliny zacinaju zvacsovat :).
Chlebik je celkovo taky pruznejsi, vonu ma menej kyslu. Nabuduce skusime aj levain urobit z T405
Este taku zlatavu korku dosiahnut, ako ma nandrolon :D
Nandrolon
18.12.17,05:45
Ja mam rad vsetko viac prepecene, okrem steakov. Aj v obchode som vyberal vzdy najtmavsi chlieb...
Ale pekny.
lujza.j
18.12.17,05:53
Tai...moje posledne chleby...tiez uz dierky ako predtym....uz som myslela,ze prestanem piect:( ale bolo to mukou...len biomilu nemam po ruke...kauflač iba psenicnu..ale fajn cena 1,45-49, ale terno 2,79..este sa da z tej co tesko predava....ale kaufland a dm urcite nie...teda za mna...hovorim o celozrnnej...
taiko
18.12.17,06:33
Ja mam rad vsetko viac prepecene, okrem steakov. Aj v obchode som vyberal vzdy najtmavsi chlieb...
Ale pekny.
on je prepeceny, 15 minut na 250 zakryty a 30 minut na 220 odkryty. Len sa ta korka tak pekne neleskne. Ale je to aj tym, ze musim osatku poriadne vymucit, lebo spaldove cesto je lepkave
taiko
18.12.17,06:43
Tai...moje posledne chleby...tiez uz dierky ako predtym....uz som myslela,ze prestanem piect:( ale bolo to mukou...len biomilu nemam po ruke...kauflač iba psenicnu..ale fajn cena 1,45-49, ale terno 2,79..este sa da z tej co tesko predava....ale kaufland a dm urcite nie...teda za mna...hovorim o celozrnnej...
ja sa snazim muku z mlyna, aby bola co "najmladsia". Inac aj nad tymto som uz uvazoval :D To bude mat zomleta muka 1 minutu :D
Nandrolon
18.12.17,06:51
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
taiko
18.12.17,07:51
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Nandrolon
18.12.17,07:54
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Kedysi som to potieral 3 x za pečenie. Teraz to robím iba 1 x ale veľa soli. Po odparení vody tú soľ vidíš. Lesklosť možno vzniká aj tým, že tou vodou vlastne ten vrch umyješ od múky.
taiko
18.12.17,07:58
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Kedysi som to potieral 3 x za pečenie. Teraz to robím iba 1 x ale veľa soli. Po odparení vody tú soľ vidíš. Lesklosť možno vzniká aj tým, že tou vodou vlastne ten vrch umyješ od múky.
nastudujem a dam vediet :)
misomiso
18.12.17,10:42
Taiko, rozmyslal som ci este sem napisem, lebo som ziskal pocit, ze ta moja pritomnost v teme vyrusuje, ale ked si sem teraz sam zavesil fotku mlynceka, tak skusim este raz napisat, o co mi ide.

Teda este raz zdoraznujem pre vsetkych, ze sa snazim pisat nenasilne, nikomu noc nevnucujem, koho to vyrusuje, tak nech moj prispevok dalej necita.

No je dost takych ludi, (a stale ich pribuda). ktori riesia (alebo su nuteni riesit) okrem chuti aj zdravie. Nesmierne pribudaju pripady "alergie na lepok" (ktora v skutocnosti asi ani nie je alergiou na lepok, ako niektore najnovsie vyskumy ukazuju), Crohnovej choroby, tiez v pocte pripadov rakoviny hrubeho creva sme na uplne prvom mieste na svete...

Teda ak niekoho zaujima tato tema, tak citajte dalej, lebo to velmi suvisi s temou chlebika. Ak vas to vyrusuje tak jednoducho necitajte.

Zdroje, z ktorych sa da nastudovat problematika su dost tazko dostupne z jednoducheho dovodu. Dostavaju sa k nam masivne hlavne informacie, ktore mediam podsuvaju farmaceuticke a potravinarske firmy. Ale dal som si tu pracu a v cudzich jazykoch som si to nastudoval.

Keby som to sem mal pisat cele, tak neskoncim ani do vecera, ale da sa to sformulovat do par jednoduchych bodov.:

Preco v historii ludstva nastal bod, kedy sa zacala pouzivat bile muka? Pretoze celozrnna sa neda skladovat a ludia si chceli ulachcit pracu. Vznikli mlyny (najskor veterne a vodne). Uz sa rolnikom nechcelo mliet si muku doma rucne na kameni kazdy den znova a znova. Cize nalozit na kona a 1 x rocne do mlyna a spat.

Velmi rychlo zistili, ze ked pomleli cele zrno vo vacsom mnozstve, po par tyzdnoch muku mohli vyhodit. To najcennejsie, co zrno obsahuje nie je stred a doknca ani jeho supka, ale klicok. Tam ze zaklad celeho dalsieho zivota a tam je sustredene maximum vyzivnych latok, vitaminov, enzymov, stopovych prvkov, ale aj mastnych kyselin. Klicky obsajuju olej.

Snad kazdy vie, ze rastinny olej mozno uchovavat v uzkej flasi kde je obmedzena kontaktna plocha so vzduchom, ale skuste hoci aj kvalitny olivovy olej rozliat na plech vo vrstve 1 mm a po mesiaci ho "zoskrabat" a skonzumovat,...Olej oxiduje, zatuchne, Cesi na to maju pojem "žlukne". Naposledy Dr. Bukovsky vysvetloval ake velke rizika plynu z konzumacie vlasskych orechov, ktore su vylupae a skladovane na vzduchu. Orechy su zdrave, ale konzumaciu starych orechov si naopak skodime a treba ich vyhodit

Akymsi zazrakom prirody je, ze latky v zivych semenach nedegaduju (tym si zachovavaju klicivost dokonc po tisicky rokov). Akonahle je zrno "zabite", rozomlete a dostane s k tukom v klicku vzduch, je koniec, tuky za menia na zdraviu skodlive po pad dnoch.

Teda co napadlo tych zlepsovatelov v minulosti, ktori chceli vyuzivat sluzby mlynov? No predsa zbavit zrno klickov (a stym aj supky). Ostal cisty skrob, ktory v suchom prostredi mozeme skladovat hoci aj desiatky rokov (podobne ako rafinovany cukor). Nema to ziadnu vyzivnu hodnotu, ale je to prakticke.

Teda ak chcete nieco urobit pre svoje zdravie, tak prvou vecou by mal byt prechod na celozrnnu muku. Mozno taku dostat v obchode? No snad z toho, co som napisal vyplyva, ze nie. Celozrnna muka v regali obchodu je podvod. Bud su tam iba pridane rozomlnete otruby (ako v grahamovom rozku), alebo je iba ofarbena, alebo je tam kopec chemie (proti degradovaniu tukov, ktora sa dava napriklad do prazenych musli) alebo je ta muka jednoducho pokazena, hoci by mala deklarovanu trvanlivost hoci iba mesiac (a muku s takou trvanlivostou by nezobrali do predaja retazce).

Tedea ak chcete mat chlebik aj zdravy, spravte si usudok sami.

Pre tych, ktorych tato myslienka zaujala par praktickych rad: Mlynceky su u nas tazko dostupne a strasne predrazene. Objedaval som Jupiter priamo z nemeckeho eshopu. Netreba mi dreveny dizajn.

Na dobry kvasok aj chlieb treba primiesavat raz. Lenze raz obsahuje akysi vosk, ktory zalepuje mlyncek. Nikdy nemelte raz osobitne. Raz treba miesat so psenicou alebo spaldou, podiel razi nie viac ako 50%. Vemi zalezi od vlhkosti zrna. Cim suchsie zrno, tym vacsi podiel razi mlyncek znesie.Odporucam predsusit na radiatore.

Mlynceky nie su urcene ani na mletie olejnatych semien, napr, lanoveho semena. Ale prave lanove semienko vyrazne zlepsuje chut, konzistenciu a tiez zdravotny benefit celozrnneho chleba. V pohode sa da primiesavat do mletia v rozumnych mnozstvach, nikdy nie samotne. Lanove semienko (rozomlete) robi chlieb vlhkejsim, ale pozor, ak to prezeniete, budete ho mat az dokonca lepivy a bude sa zdat nedopeceny.

O zlozvyku pridavani cukru do kvaskoveho chleba som uz pisal. Neviem, preco to niekorych nastvalo, v kvasku prebeha mliecne kvasenie, podobne ako v kapuste alebo v kefiri, do kvasenia kyslej kapusty tiez nepridavame cukor. Ale ako som uz pisal, vyjadrujem tu skromne a vecne iba svoj osobny nazor. Samorejme celkom v ucte k tym, ktori si myslia nieco uplne opacne.
lujza.j
18.12.17,11:54
No ci sa ja posuniem do levelu .."mletie muky"to neviem.....ale mlynek dam kuknut:)
Mam na keramike zienku co si doma melie...zajtra sa jej opytam...co za mlynek ma.....zrno tusim pohronsky ruskov...
Nandrolon
18.12.17,12:05
Ja to zase preháňať nejdem, ten môj chlieb je predpokladám už z princípu oveľa zdravší ako hociktorý najlepší z hypermarketu. A na druhej strane zamestnaného človeka tráviaceho denne hodinu v zápche a dýchaní rakovinotvorného smradu z naftových motorov, nebodaj bývajúceho v meste asi žiaden chlieb nezachráni.
Ku všetkému treba pristupovať zodpovedne, ale hlavne všetko držať v efektívnej a optimálnej miere, ktorú si musíme stanoviť každý sám pre seba...
To ale neznamená, že jedna pluska na príspevok od misomiso NIE JE moja.
Ale spomenul som si, ako pekávali chlieb v pekárnične tiež z nejakých extra zdravých múk, takí ČR dôchodci /majiteľ jednej stavebnej firmy/, proste zdravý životný štýl, neustále šport....
No a raz mi písal, že pokiaľ ten "materiál" /múky, semená/ nespotrebuješ do nejakého relatívne krátkeho obdobia /zdá sa mi, že 3-4 týždne/, že to všetko "ožije".
Tie najkvalitnejšie a najBIO múky nie sú nijako sterilizované, takže sa začne liahnuť rôzna háveď.
No a ten chlieb sa pri pečení vlastne dokonale sterilizuje, takže keď vyjde z pece je to sterilný materiál.
Diskusia bola vtedy o tom, že tie "pekárenské chleby", ktoré sa pomerne rýchlo kazia, sú nakazené plesňami, spórami z výroby a manipulácii s nimi, kedy sú v rôznych bedniach, pri preprave a tak...
taiko
18.12.17,12:11
No ci sa ja posuniem do levelu .."mletie muky"to neviem.....ale mlynek dam kuknut:)
Mam na keramike zienku co si doma melie...zajtra sa jej opytam...co za mlynek ma.....zrno tusim pohronsky ruskov...
ja sa tiez ( este ) nejdem posuvat tymto smerom, ale ako hracka pekne, no nie ?:D A ako nandrolon pise, uz aj tak je ten nas domaci chlieb zlozeny z troch ingrediencii lepsi, ako cokolvek z obchodu. Ale ktovie, ked uz docista nebudem mat co robit s 500EUR tak kupim aj mlyncek :)
taiko
18.12.17,12:30
Taiko, rozmyslal som ci este sem napisem, lebo som ziskal pocit, ze ta moja pritomnost v teme vyrusuje
Tvoja pritomnost v teme v ziadnom pripade nevyrusuje, len znepokojil ton, ktorym presadzujes "svoju" pravdu.


O zlozvyku pridavani cukru do kvaskoveho chleba som uz pisal. Neviem, preco to niekorych nastvalo, v kvasku prebeha mliecne kvasenie, podobne ako v kapuste alebo v kefiri, do kvasenia kyslej kapusty tiez nepridavame cukor. Ale ako som uz pisal, vyjadrujem tu skromne a vecne iba svoj osobny nazor. Samorejme celkom v ucte k tym, ktori si myslia nieco uplne opacne.

neviem o nikom, kto by bol nastvaty. Zadavatelka receptu, bola mozno zarazena.
K tomu cukru Ti este raz musim napisat. V kvasku (kvaskovom ceste) prebiehaju dva druhy kvasenia a pridanie medu do cesta ( nie do kvasku), moze v konkretnom pripade ucelovo podporit to kvasenie drozdia, za ucelom ziskania inych kvantitativnych parametrov chleba. Takze sa nejedna o zlozvyk, ale zamer v danom konkretnom pripade.
taiko
18.12.17,12:46
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Kedysi som to potieral 3 x za pečenie. Teraz to robím iba 1 x ale veľa soli. Po odparení vody tú soľ vidíš. Lesklosť možno vzniká aj tým, že tou vodou vlastne ten vrch umyješ od múky.
Nasiel som jeden francuzky recept, kde potierali silnym roztokom soli 3x krat. Prvy krat cesto, potom po 15 minutach v peci a potom este po dopeceni. Vysvetlovali tam, ze ta sol nejak stahne vlkost z chleba a z ovzdusia do korky a tak sa potom ligoce a popri tom nie je tvrda, aj ked je chrumkava.
Vyzera to na dalsie experimentovanie :)
Nandrolon
18.12.17,12:50
Zaujimave. Ja to mam ešte od mojej nebohej babky. Ale mám rád, keď je kôrka tak decentne slaná. U chleba mi to pasuje.
Darina1234
18.12.17,12:55
trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
lujza.j
18.12.17,13:10
Tai...ja som zila roky bez chleba....knekebroty,celozrnny maces-made in izrael:D....."chleba" co len pozliepane zrno a ine srandy...ktore bezne ludia ako chleba volaju.....samozrejme vzdy ..aby najmenej jednoduchych cukrov mal:--- jaj este.bola faza v pekarnicke..tiez celozrnny
Toto je pre mna bonus a maly zazrak:)
taiko
18.12.17,14:08
Tai...ja som zila roky bez chleba....knekebroty,celozrnny maces-made in izrael:D....."chleba" co len pozliepane zrno a ine srandy...ktore bezne ludia ako chleba volaju.....samozrejme vzdy ..aby najmenej jednoduchych cukrov mal:--- jaj este.bola faza v pekarnicke..tiez celozrnny
Toto je pre mna bonus a maly zazrak:)
tak tak, ja to tiez neberiem len ako chlieb. Niekedy sedim pred rurou a kukam, ze co sa deje ako v kine. Vyjde, nevyjde, pukne, spadne, zhnedne :D
taiko
18.12.17,14:10
trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
hmmm, vo vsetkom nie. Niekde sme sa uz dalej pohli a vieme viac ako nase babky. Ja som za uctivy, ale aj zdravo asertivny pristup.
Ale co sa toho jedla tyka, nie nadarmo sa mnoho ludi naspat k babkam pozera...
lujza.j
18.12.17,14:25
Tai..:Daj ja tak...inak...je to citit na ceste..ked "batôžkujem"pred 2hod.dokysanim....niekedy je viac hutne.......dnes fajne jemne.....ako v lete....len uz v trube nevybehne do oblucika...neviem preco.....ale neva je stale vinivini:)cely byt voni....
sito
18.12.17,14:40
trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
hmmm, vo vsetkom nie. Niekde sme sa uz dalej pohli a vieme viac ako nase babky. Ja som za uctivy, ale aj zdravo asertivny pristup.
Ale co sa toho jedla tyka, nie nadarmo sa mnoho ludi naspat k babkam pozera...

A ty, čo tu hmmm ... kaš? Veď všetko čo tu máme, tu máme je po našich babkách a dedkoch, teda našich predkoch. Samozrejme, že sa posúvame, niekedy aj v pred. "a ser ty ... " na svoj prístup. Pozerá, pozerá. A ty na bryndzové halušky hľadíš, či maslo z mútku? Či na porade vody mútiš? :D