ZRZ
20.09.17,09:05
ahojte,
potrebovala by som poradiť s nasledovným:

zamestnanec odrobil v stredu sviatok a dohodlo sa s ním, že v piatok si zoberie náhradné volno za ten sviatok.
Má mať zaplatený príplatok za sviatok? podla mna podla § 122 ods. 2 by nemal mat, ale zamestnanec sa dozaduje....

a este druhá otázka, nocná zmena nastupila 28.8 od 18.00 hod na svoju zmenu, koncila svoju zmenu 29.8 o 6.00 hod ( cize odrobila 6 hodín sviatku)
má mať táto zmena zaplatených tých 6 hodín sviatku?
a ak by sa s nimi dohodol tiez variant nahradneho volna koncom tyzdna, tak vtedy im neplatíme tých 6 hodín sviatku?

Budem vam vdacna za odpoved!
Tweety
20.09.17,07:15
1. V prípade, že za odpracovaný sviatok dostane NV, nemá nárok na príplatok.
Vyberám z §122
(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.
ZRZ
20.09.17,14:31
dakujem velmi pekne za odpoved

a aku máte skúsenosť s preplácaním hodín sviatkov zmenárov?
Mám totižto dva výklady:

1. zmena ktorá začína deň pred sviatkom, takže o 18.00 hod ( 28.8 ) a končí 29.8 o 6.00 hod - nemá nárok na vyplatenie sviatku, pretože zacali pracovať v den , ked este sviatok nebol
2. druhý uctovník mi tvrdí, že máme zaplatiť tých 6 hodín ktoré odpracovali 29.8

3. tí čo zacínaju nocnu zmenu 29.8 o 18.00 - a koncia ju 30.8 o 6.00 hod - majú mať zaplatený sviatok 12 hodín? celu zmenu? alebo len 6 hodín - z 29.8

opat mám dva názory a uz som zufala co je správne:-(

Dakujem velmi pekne
Zlata46
21.09.17,06:33
Máš pravdu, nepatrí, postupuje sa podľa ZP §122 ods.2.

K druhej: § 95


Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena.

Analogicky by som vyvodila, že zmena patrí do dňa, v ktorom začala a 28.8. nebol sviatok, teda na príplatok ani na NV nevznikol nárok.